Lustrzane odbicie

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Likeness
9788376592060
Ag2S

Druga książka debiutującej powieścią „W głębi lasu” Tany French Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam...

Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill, towarzysz Cassie i detektyw, prosi kobietę, by przyjechała do niewielkiego miasteczka kilkadziesiąt kilometrów od Dublina. W Glenskehy zamordowano kobietę. Na miejscu zbrodni Maddox staje oko w oko z… sobowtórem. Ofiara ma nie tylko twarz policjantki. Wedle dokumentów nazywa się Lexie Maddison – dokładnie tak samo, jak fikcyjne alter ego Cassie, stworzone w przeszłości celem inwigilacji siatki handlarzy narkotyków na Uniwersytecie Dublińskim. Do pytania „kto zabił” dołącza kolejne – „kim była ofiara”. Nie ma poszlak, nie ma śladów ani podejrzanych… Zostaje jeden sposób, by dowiedzieć się prawdy – udawać, ze Lexie Maddison umknęła śmierci. Cassie zna Lexie na wylot, wystarczy chwila, by weszła w dawną rolę… Ale co stanie się wtedy, gdy cudze, obce życie, okaże się bardziej fascynujące niż własne?

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Aneta Wiola | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

ŚMIERTELNA GRA
To skomplikowane. Policjantka Cassie Maddox dla tajnej misji przybiera nową postać - Lexie Madison. Lexie znika, Cassie znowu powraca do życia. Po kilku latach zostają znalezione zwłoki Lexie, zaś Cassie znów przybiera postać Lexie, ofiary łudząco podobnej do policjantki. A wśród całego tego zamieszania czwórka przyjaciół, mieszkających wraz z Lexie w starym domu z mroczną tajemnicą z przeszłości.

"Chciałam jej powiedzieć, że dać się kochać też wymaga talentu, tyle samo odwagi i pracy jak kochanie kogoś; że niektórzy ludzie z jakiegoś powodu nigdy się tego nie uczą."

Kiedy w końcu autorka przestała nabijać się z Jane Austen, sióstr Bronte i ich czytelniczek wzięła się za przedstawienie z pozoru ciekawej lecz skomplikowanej historii sobowtóra policjantki.
Zacznę od tego, że nie podoba mi się styl French. Całą powieść dało, by się znacznie skrócić, a tak wszystkie nieistotne myśli był jak na widelcu. Ta sama rzecz tyczy się błahych i nudnych dialogów, które...

Izabela Pycio | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Wiedziałam tylko, że muszę poznać koniec historii, muszę doprowadzić ją do końca i jestem przerażona... za wszystko się płaci... cena zmienia swe kształty, przypomina niekontrolowany pożar buszu i nie zawsze możemy wybierać..."

Pierwsze spotkanie z twórczością Tany French uznaję za trafne, udane i satysfakcjonujące. Ciekawie, zmyślnie, nietuzinkowo prowadzony thriller psychologiczny ze spójnie dopasowanymi wątkami kryminału. Odpowiada mi bogate nakreślenie tła toczącej się akcji, kiedy z wielką dokładnością poznajemy otoczenie, zdając sobie sprawę, że każdy element może znacząco kształtować odbiór przybliżanej historii. Nie są to zbędne opisy, nużące po jakimś czasie, ale dobrze przemyślane i świetnie przybliżone szczegóły, dzięki którym odnosimy wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w intrygujących wydarzeniach, wkraczania w niepokojący klimat, silnego zaangażowania w niebezpiecznie rozgrywaną grę. Autorka z łatwością wciąga czytelnika w pogłębione analizowanie zachowań głównych...

Inez | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobry kryminał. Lekko się czyta. Temat niczego sobie, prosty bez zawirowań. Postacie jaknajbardziej zwyczajne. Książka lepsza z pewnoscią niż inne tej autorki, choć i ta bardzo przewidywalna, a już koniec z pewnością. Nie zachwyciła mnie i nie wywarła mocnego wrażenia. Dialogi średnie, czasem nudne. Zwyczajna, ale polecam jeśli ktoś nie lubi zbyt mocno się wczytywać w treść.

książek: 2093
Shetani | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Lustrzane odbicie to książka o zaskakującej treści. Może nawet nie zaskakującej pod względem tego, co się w niej dzieje, ale zdecydowanie nie spodziewałam się, że otrzymam coś w takim stylu. Owszem, liczyłam na połączenie kryminału z powieścią detektywistyczną, co oczywiście otrzymałam, ale okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z czymś więcej. Tana French mnie zaintrygowała, co uważam nawet za dosyć niecodzienne… I zaraz Wam wyjaśnię, dlaczego.
Gdy młoda detektyw Cassie Maddox ledwo uszła z życiem po tajnej operacji policyjnej, obiecała sobie, że już nigdy nie podejmie się czegoś podobnego. Trzymała się tego do momentu, w którym zobaczyła swojego sobowtóra. Ktoś zamordował dziewczynę wyglądającą dokładnie tak, jak Cassie. Co więcej – nie dość, że dziewczyna była jej lustrzanym odbiciem, to jeszcze przywłaszczyła sobie dawną tożsamość Cassie. Szef wydziału zabójstw wpadł na iście szatański pomysł, aby młoda detektyw wniknęła w życie zamordowanej. Głównymi podejrzanymi jest czwórka...

Wiola | 2016-09-29
Przeczytana: 28 września 2016

Cassie Maddox - niegdyś tajna agentka, obecnie policjantka wydziału przemocy domowej. Od zawsze osoba o wyjątkowej spostrzegawczości i zmyśle obserwacji. Pewnego dnia zostaje wezwana przez dawnych szefów na miejsce osobliwej zbrodni. Ofiarą okazuje się być młoda kobieta i nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie jej wygląd i dokumenty. Denatka nie tylko wygląda tak jak Cassie, ale nawet nosi to samo nazwisko, które używała jako swoje alter ego podczas jednej z tajnych akcji.
Chcąc rozwikłać zagadkę, Cassie, zaopatrzona w odpowiednie informacje, strój i zachowanie, wnika jako wciąż żywa Lexie Madison do środowiska studentów oraz dość specyficznej grupy przyjaciół. Czy uda jej się sprowokować mordercę do ponownego ataku? I jak przyjmą ją jej nowi, starzy znajomi?
Lustrzane odbicie to thriller psychologiczny, ze świetnie zarysowanym wątkiem podwójnej tożsamości. Główna bohaterka rozbita na dwie, tylko z pozoru sprzeczne ze sobą postacie, zaczyna gubić się w pełnionych rolach. Z...

greta | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Genialna pozycja! Tana French pisze genialnie - powinno być o niej głośniej. Książka opowiada historię i świetnie przekazuje czytelnikowi emocje opisywanych w niej bohaterów. Jak dla mnie mistrzostwo gatunku. Opis fabuły jest zbędny, bo w tę książkę trzeba dać się wciągnąć. Pochłania bez reszty.
Tana French jest zdecydowanie lepsza niż choćby Harlan Coben.

Zuela | 2014-05-25

Zamordowana jest sobowtórem policjantki.Kim była,czemu ukradła fałszywą tożsamość głównej bohaterki czy znali ja ludzie,z którymi mieszkała?Czy poznają,że nie wróciła do nich ich przyjaciółka?Bardzo dobra,trzymająca w napięciu książka

joly_fh | 2016-12-05
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Druga część serii z detektyw Cassie Maddox i właściwie mam co do niej te same odczucia, co do pierwszej: mało kryminału w kryminale, śledztwo zostało zdominowane przez opisy życia czwórki przyjaciół zamieszanych w badaną sprawę morderstwa, psychologiczne następstwa całego zdarzenia, uczucia, z jakimi zmaga się główna bohaterka. Klimat tej książki bardzo przypominał mi "Tajemną historię" Donny Tartt. Sam pomysł, aby detektyw wcieliła się w rolę zamordowanej dziewczyny i jako tajniak rozgryzała sprawę zabójstwa, wydaje mi się mocno naciągany, bo kto chciałby bawić się w coś takiego w przypadku "zwykłej" zbrodni, nie mającej odniesienia ani do polityki, ani do przestępczości zorganizowanej. Przerost formy nad treścią.

izabela81 | 2013-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2013 rok
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Autorce udało się wykreować sugestywnie postacie, ich zachowanie i najbliższe otoczenie. Jak dla mnie mogłoby być ciut więcej napięcia, ale i tak jest to bardzo ciekawa lektura. Jeśli jesteście ciekawi, jak to jest wniknąć w skórę innego człowieka - polecam.

pulcinella | 2013-08-16

Moim zdaniem, znacznie lepsza od poprzedniej książki tej autorki ("Zdążyć przed zmrokiem"). Bardzo ciekawa fabuła (trudno przerwać lekturę), sporo psychologii, różne skomplikowane sprawy, a zakończenie choć niejednoznaczne z nutą optymizmu. Takie sobie tłumaczenie - sporo usterek składniowych, ale jak już się człowiek wciągnie w fabułę, przestaje je dostrzegać:)