Lustrzane odbicie

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Likeness
9788376592060
Ag2S

Druga książka debiutującej powieścią „W głębi lasu” Tany French Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam...

Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill, towarzysz Cassie i detektyw, prosi kobietę, by przyjechała do niewielkiego miasteczka kilkadziesiąt kilometrów od Dublina. W Glenskehy zamordowano kobietę. Na miejscu zbrodni Maddox staje oko w oko z… sobowtórem. Ofiara ma nie tylko twarz policjantki. Wedle dokumentów nazywa się Lexie Maddison – dokładnie tak samo, jak fikcyjne alter ego Cassie, stworzone w przeszłości celem inwigilacji siatki handlarzy narkotyków na Uniwersytecie Dublińskim. Do pytania „kto zabił” dołącza kolejne – „kim była ofiara”. Nie ma poszlak, nie ma śladów ani podejrzanych… Zostaje jeden sposób, by dowiedzieć się prawdy – udawać, ze Lexie Maddison umknęła śmierci. Cassie zna Lexie na wylot, wystarczy chwila, by weszła w dawną rolę… Ale co stanie się wtedy, gdy cudze, obce życie, okaże się bardziej fascynujące niż własne?

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Aneta Wiola | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

ŚMIERTELNA GRA
To skomplikowane. Policjantka Cassie Maddox dla tajnej misji przybiera nową postać - Lexie Madison. Lexie znika, Cassie znowu powraca do życia. Po kilku latach zostają znalezione zwłoki Lexie, zaś Cassie znów przybiera postać Lexie, ofiary łudząco podobnej do policjantki. A wśród całego tego zamieszania czwórka przyjaciół, mieszkających wraz z Lexie w starym domu z mroczną tajemnicą z przeszłości.

"Chciałam jej powiedzieć, że dać się kochać też wymaga talentu, tyle samo odwagi i pracy jak kochanie kogoś; że niektórzy ludzie z jakiegoś powodu nigdy się tego nie uczą."

Kiedy w końcu autorka przestała nabijać się z Jane Austen, sióstr Bronte i ich czytelniczek wzięła się za przedstawienie z pozoru ciekawej lecz skomplikowanej historii sobowtóra policjantki.
Zacznę od tego, że nie podoba mi się styl French. Całą powieść dało, by się znacznie skrócić, a tak wszystkie nieistotne myśli był jak na widelcu. Ta sama rzecz tyczy się błahych i nudnych dialogów, które...

Izabela Pycio | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Wiedziałam tylko, że muszę poznać koniec historii, muszę doprowadzić ją do końca i jestem przerażona... za wszystko się płaci... cena zmienia swe kształty, przypomina niekontrolowany pożar buszu i nie zawsze możemy wybierać..."

Pierwsze spotkanie z twórczością Tany French uznaję za trafne, udane i satysfakcjonujące. Ciekawie, zmyślnie, nietuzinkowo prowadzony thriller psychologiczny ze spójnie dopasowanymi wątkami kryminału. Odpowiada mi bogate nakreślenie tła toczącej się akcji, kiedy z wielką dokładnością poznajemy otoczenie, zdając sobie sprawę, że każdy element może znacząco kształtować odbiór przybliżanej historii. Nie są to zbędne opisy, nużące po jakimś czasie, ale dobrze przemyślane i świetnie przybliżone szczegóły, dzięki którym odnosimy wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w intrygujących wydarzeniach, wkraczania w niepokojący klimat, silnego zaangażowania w niebezpiecznie rozgrywaną grę. Autorka z łatwością wciąga czytelnika w pogłębione analizowanie zachowań głównych...

Inez | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobry kryminał. Lekko się czyta. Temat niczego sobie, prosty bez zawirowań. Postacie jaknajbardziej zwyczajne. Książka lepsza z pewnoscią niż inne tej autorki, choć i ta bardzo przewidywalna, a już koniec z pewnością. Nie zachwyciła mnie i nie wywarła mocnego wrażenia. Dialogi średnie, czasem nudne. Zwyczajna, ale polecam jeśli ktoś nie lubi zbyt mocno się wczytywać w treść.

Wiola | 2016-09-29
Przeczytana: 28 września 2016

Cassie Maddox - niegdyś tajna agentka, obecnie policjantka wydziału przemocy domowej. Od zawsze osoba o wyjątkowej spostrzegawczości i zmyśle obserwacji. Pewnego dnia zostaje wezwana przez dawnych szefów na miejsce osobliwej zbrodni. Ofiarą okazuje się być młoda kobieta i nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie jej wygląd i dokumenty. Denatka nie tylko wygląda tak jak Cassie, ale nawet nosi to samo nazwisko, które używała jako swoje alter ego podczas jednej z tajnych akcji.
Chcąc rozwikłać zagadkę, Cassie, zaopatrzona w odpowiednie informacje, strój i zachowanie, wnika jako wciąż żywa Lexie Madison do środowiska studentów oraz dość specyficznej grupy przyjaciół. Czy uda jej się sprowokować mordercę do ponownego ataku? I jak przyjmą ją jej nowi, starzy znajomi?
Lustrzane odbicie to thriller psychologiczny, ze świetnie zarysowanym wątkiem podwójnej tożsamości. Główna bohaterka rozbita na dwie, tylko z pozoru sprzeczne ze sobą postacie, zaczyna gubić się w pełnionych rolach. Z...

Nikto | 2015-08-06
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2015

Książka obfitująca w ilość stron i niezłą ilość treści.Mnie czasem się dłużyła.Miejscami wydaje mi się ,że jest przekreowana.Postać głównej bohaterki,Cassie Maddox pokazana do bólu wyraziście,ze wszystkimi strzępkami ulotnych myśli,mgnienia powiek,czy ledwo zauważalnych kątem oka cieni na podbródku.Tego właśnie jak dla mnie było ciut za dużo,przez co ciężko mi się czytało tę powieść.Mimo że sama sprawa do rozwiązania i sposób jej rozwiązania był naprawdę bardzo ciekawy.Przez całą książkę zastanawiałam się co ja bym poczuła na miejscu pani detektyw Maddox kiedy bym zobaczyła bliźniaczo podobne do mnie zadźgane nożem zwłoki.Reasumując ,książka jest dobra,ale nie z tych co czyta się na jednym wdechu wstrzymanym z emocji.Raczej taka,którą czyta się z przerwami po nużących pełnych różnych pobocznych spostrzeżeń i myśli opisów które rozpraszały uwagę.

książek: 2073
Shetani | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Lustrzane odbicie to książka o zaskakującej treści. Może nawet nie zaskakującej pod względem tego, co się w niej dzieje, ale zdecydowanie nie spodziewałam się, że otrzymam coś w takim stylu. Owszem, liczyłam na połączenie kryminału z powieścią detektywistyczną, co oczywiście otrzymałam, ale okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z czymś więcej. Tana French mnie zaintrygowała, co uważam nawet za dosyć niecodzienne… I zaraz Wam wyjaśnię, dlaczego.
Gdy młoda detektyw Cassie Maddox ledwo uszła z życiem po tajnej operacji policyjnej, obiecała sobie, że już nigdy nie podejmie się czegoś podobnego. Trzymała się tego do momentu, w którym zobaczyła swojego sobowtóra. Ktoś zamordował dziewczynę wyglądającą dokładnie tak, jak Cassie. Co więcej – nie dość, że dziewczyna była jej lustrzanym odbiciem, to jeszcze przywłaszczyła sobie dawną tożsamość Cassie. Szef wydziału zabójstw wpadł na iście szatański pomysł, aby młoda detektyw wniknęła w życie zamordowanej. Głównymi podejrzanymi jest czwórka...

greta | 2015-05-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2015

Genialna pozycja! Tana French pisze genialnie - powinno być o niej głośniej. Książka opowiada historię i świetnie przekazuje czytelnikowi emocje opisywanych w niej bohaterów. Jak dla mnie mistrzostwo gatunku. Opis fabuły jest zbędny, bo w tę książkę trzeba dać się wciągnąć. Pochłania bez reszty.
Tana French jest zdecydowanie lepsza niż choćby Harlan Coben.

Zuela | 2014-05-25

Zamordowana jest sobowtórem policjantki.Kim była,czemu ukradła fałszywą tożsamość głównej bohaterki czy znali ja ludzie,z którymi mieszkała?Czy poznają,że nie wróciła do nich ich przyjaciółka?Bardzo dobra,trzymająca w napięciu książka

joly_fh | 2016-12-05
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Druga część serii z detektyw Cassie Maddox i właściwie mam co do niej te same odczucia, co do pierwszej: mało kryminału w kryminale, śledztwo zostało zdominowane przez opisy życia czwórki przyjaciół zamieszanych w badaną sprawę morderstwa, psychologiczne następstwa całego zdarzenia, uczucia, z jakimi zmaga się główna bohaterka. Klimat tej książki bardzo przypominał mi "Tajemną historię" Donny Tartt. Sam pomysł, aby detektyw wcieliła się w rolę zamordowanej dziewczyny i jako tajniak rozgryzała sprawę zabójstwa, wydaje mi się mocno naciągany, bo kto chciałby bawić się w coś takiego w przypadku "zwykłej" zbrodni, nie mającej odniesienia ani do polityki, ani do przestępczości zorganizowanej. Przerost formy nad treścią.

izabela81 | 2013-12-10
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Autorce udało się wykreować sugestywnie postacie, ich zachowanie i najbliższe otoczenie. Jak dla mnie mogłoby być ciut więcej napięcia, ale i tak jest to bardzo ciekawa lektura. Jeśli jesteście ciekawi, jak to jest wniknąć w skórę innego człowieka - polecam.