Lustrzane odbicie

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Likeness
9788376592060
Ag2S

Druga książka debiutującej powieścią „W głębi lasu” Tany French Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam...

Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill, towarzysz Cassie i detektyw, prosi kobietę, by przyjechała do niewielkiego miasteczka kilkadziesiąt kilometrów od Dublina. W Glenskehy zamordowano kobietę. Na miejscu zbrodni Maddox staje oko w oko z… sobowtórem. Ofiara ma nie tylko twarz policjantki. Wedle dokumentów nazywa się Lexie Maddison – dokładnie tak samo, jak fikcyjne alter ego Cassie, stworzone w przeszłości celem inwigilacji siatki handlarzy narkotyków na Uniwersytecie Dublińskim. Do pytania „kto zabił” dołącza kolejne – „kim była ofiara”. Nie ma poszlak, nie ma śladów ani podejrzanych… Zostaje jeden sposób, by dowiedzieć się prawdy – udawać, ze Lexie Maddison umknęła śmierci. Cassie zna Lexie na wylot, wystarczy chwila, by weszła w dawną rolę… Ale co stanie się wtedy, gdy cudze, obce życie, okaże się bardziej fascynujące niż własne?

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Nikto | 2015-08-06
Na półkach: Rok - 2015, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2015

Książka obfitująca w ilość stron i niezłą ilość treści.Mnie czasem się dłużyła.Miejscami wydaje mi się ,że jest przekreowana.Postać głównej bohaterki,Cassie Maddox pokazana do bólu wyraziście,ze wszystkimi strzępkami ulotnych myśli,mgnienia powiek,czy ledwo zauważalnych kątem oka cieni na podbródku.Tego właśnie jak dla mnie było ciut za dużo,przez co ciężko mi się czytało tę powieść.Mimo że sama sprawa do rozwiązania i sposób jej rozwiązania był naprawdę bardzo ciekawy.Przez całą książkę zastanawiałam się co ja bym poczuła na miejscu pani detektyw Maddox kiedy bym zobaczyła bliźniaczo podobne do mnie zadźgane nożem zwłoki.Reasumując ,książka jest dobra,ale nie z tych co czyta się na jednym wdechu wstrzymanym z emocji.Raczej taka,którą czyta się z przerwami po nużących pełnych różnych pobocznych spostrzeżeń i myśli opisów które rozpraszały uwagę.

Wiola | 2016-09-29
Przeczytana: 28 września 2016

Cassie Maddox - niegdyś tajna agentka, obecnie policjantka wydziału przemocy domowej. Od zawsze osoba o wyjątkowej spostrzegawczości i zmyśle obserwacji. Pewnego dnia zostaje wezwana przez dawnych szefów na miejsce osobliwej zbrodni. Ofiarą okazuje się być młoda kobieta i nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby nie jej wygląd i dokumenty. Denatka nie tylko wygląda tak jak Cassie, ale nawet nosi to samo nazwisko, które używała jako swoje alter ego podczas jednej z tajnych akcji.
Chcąc rozwikłać zagadkę, Cassie, zaopatrzona w odpowiednie informacje, strój i zachowanie, wnika jako wciąż żywa Lexie Madison do środowiska studentów oraz dość specyficznej grupy przyjaciół. Czy uda jej się sprowokować mordercę do ponownego ataku? I jak przyjmą ją jej nowi, starzy znajomi?
Lustrzane odbicie to thriller psychologiczny, ze świetnie zarysowanym wątkiem podwójnej tożsamości. Główna bohaterka rozbita na dwie, tylko z pozoru sprzeczne ze sobą postacie, zaczyna gubić się w pełnionych rolach. Z...

Inez | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobry kryminal. Lekko sie czyta. Temat niczego sobie, prosty bez zawirowan. Postacie jaknajbardziej zwyczajne. Ksiazka lepsza z pewnoscia niz inne tej autorki, choc i ta bardzo przewidywalna, a juz koniec z pewnoscia. Nie zachwycila mnie i nie wywarla mocnego wrazenia. Dialogi srednie, czasem nudne. Zwyczajna, ale polecam jesli ktos nie lubi zbyt mocno sie wczytywac w tresc.

greta | 2015-05-08
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2015

Genialna pozycja! Tana French pisze genialnie - powinno być o niej głośniej. Książka opowiada historię i świetnie przekazuje czytelnikowi emocje opisywanych w niej bohaterów. Jak dla mnie mistrzostwo gatunku. Opis fabuły jest zbędny, bo w tę książkę trzeba dać się wciągnąć. Pochłania bez reszty.
Tana French jest zdecydowanie lepsza niż choćby Harlan Coben.

Zuela | 2014-05-25

Zamordowana jest sobowtórem policjantki.Kim była,czemu ukradła fałszywą tożsamość głównej bohaterki czy znali ja ludzie,z którymi mieszkała?Czy poznają,że nie wróciła do nich ich przyjaciółka?Bardzo dobra,trzymająca w napięciu książka

izabela81 | 2013-12-10
Na półkach: 2013 rok, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Autorce udało się wykreować sugestywnie postacie, ich zachowanie i najbliższe otoczenie. Jak dla mnie mogłoby być ciut więcej napięcia, ale i tak jest to bardzo ciekawa lektura. Jeśli jesteście ciekawi, jak to jest wniknąć w skórę innego człowieka - polecam.

marek52k | 2015-11-19
Przeczytana: 17 listopada 2015

Jeżeli sprawca fałszywej Lexie nie został wykryty, a Daniel został zastrzelony bo tego chciał, czy to ma oznaczać krytykę policyjnej metody działania" pod przykryciem"? W tej sprawie wszyscy są przegrani: Cassie, bo nie znalazła sprawcy i dowodów, Frankie, bo nie odniósł sukcesu dowodząc operacją, cała trójka, Abigail, Justin, Rafe, bo straciła dom , Daniela i ostatecznie rozpadła się, a sprawiedliwości nie stało się zadość. Jest to też krytyka życia młodych ludzi w gromadzie, w warunkach braku znajomości przeszłości wszystkich wzajemnie, bez jasno określonego celu na przyszłość. Przy pierwszym kryzysie wspólnota młodych ludzi rozpada się jak domek z kart. Jeszce jeden przykład na to, że młodzież coraz później dorośleje, chociaż nie wszyscy.

Książka bardzo mi się spodobała. Nie jest z tych kryminałów, co czytasz czytasz, i prędzej rozwiązujesz sprawę od bohatera książki. Trudno się od niej oderwać, daje do myślenia. Chwalę autorkę za fajny pomysł na napisanie książki, choć może nie do końca realny(chodzi mi tutaj o główną bohaterkę i jej powiązanie z tytułem, myślę że ci którzy czytali wiedzą o co chodzi). Polecam na samotne jesienne wieczory. :)

pulcinella | 2013-08-16

Moim zdaniem, znacznie lepsza od poprzedniej książki tej autorki ("Zdążyć przed zmrokiem"). Bardzo ciekawa fabuła (trudno przerwać lekturę), sporo psychologii, różne skomplikowane sprawy, a zakończenie choć niejednoznaczne z nutą optymizmu. Takie sobie tłumaczenie - sporo usterek składniowych, ale jak już się człowiek wciągnie w fabułę, przestaje je dostrzegać:)

Gonzales | 2014-09-20
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

W przeciwieństwie do poprzedniej książki (Zdążyć przed zmrokiem) ta jest miejscami nudnawa. Akcja rozkręca się dopiero po przeczytaniu ponad połowy książki. Zresztą główny zamysł jest jak dla mnie zbyt abstrakcyjny i naciągany, niemalże rodem z fantastyki.

Poza tym główna bohaterka bywa chwilami irytująca.
Szkoda, że autorka pozbyła się jej partnera z pierwszego tomu, gdyż był on znacznie ciekawszym bohaterem. Brakowało mi go w tej części.