Lustrzane odbicie

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
The Likeness
Marczewek

Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill prosi Cassie, by przyjechała do niewielkiego miasteczka...

Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill prosi Cassie, by przyjechała do niewielkiego miasteczka kilkadziesiąt kilometrów od Dublina, gdzie znaleziono zwłoki kobiety. Na miejscu zbrodni Maddox staje oko w oko ze swoim sobowtórem. Ofiara do złudzenia ją przypomina, a z dokumentów wynika, że nazywa się Lexie Maddison – dokładnie tak samo, jak fikcyjne alter ego Cassie, stworzone w przeszłości celem inwigilacji siatki handlarzy narkotyków na Uniwersytecie Dublińskim. Do pytania „kto zabił” dołącza kolejne – „kim była ofiara”. Nie ma poszlak, nie ma śladów ani podejrzanych… Zostaje jeden sposób, by dowiedzieć się prawdy – udawać, ze Lexie Maddison umknęła śmierci. Cassie zna Lexie na wylot, wystarczy chwila, by weszła w dawną rolę… Ale co stanie się wtedy, gdy cudze życie okaże się bardziej fascynujące niż własne?

źródło opisu: albatros.com

źródło okładki: albatros.com

Aneta Wiola | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

ŚMIERTELNA GRA
To skomplikowane. Policjantka Cassie Maddox dla tajnej misji przybiera nową postać - Lexie Madison. Lexie znika, Cassie znowu powraca do życia. Po kilku latach zostają znalezione zwłoki Lexie, zaś Cassie znów przybiera postać Lexie, ofiary łudząco podobnej do policjantki. A wśród całego tego zamieszania czwórka przyjaciół, mieszkających wraz z Lexie w starym domu z mroczną tajemnicą z przeszłości.

"Chciałam jej powiedzieć, że dać się kochać też wymaga talentu, tyle samo odwagi i pracy jak kochanie kogoś; że niektórzy ludzie z jakiegoś powodu nigdy się tego nie uczą."

Kiedy w końcu autorka przestała nabijać się z Jane Austen, sióstr Bronte i ich czytelniczek wzięła się za przedstawienie z pozoru ciekawej lecz skomplikowanej historii sobowtóra policjantki.
Zacznę od tego, że nie podoba mi się styl French. Całą powieść dało, by się znacznie skrócić, a tak wszystkie nieistotne myśli był jak na widelcu. Ta sama rzecz tyczy się błahych i nudnych dialogów, które...

Izabela Pycio | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

"Wiedziałam tylko, że muszę poznać koniec historii, muszę doprowadzić ją do końca i jestem przerażona... za wszystko się płaci... cena zmienia swe kształty, przypomina niekontrolowany pożar buszu i nie zawsze możemy wybierać..."

Pierwsze spotkanie z twórczością Tany French uznaję za trafne, udane i satysfakcjonujące. Ciekawie, zmyślnie, nietuzinkowo prowadzony thriller psychologiczny ze spójnie dopasowanymi wątkami kryminału. Odpowiada mi bogate nakreślenie tła toczącej się akcji, kiedy z wielką dokładnością poznajemy otoczenie, zdając sobie sprawę, że każdy element może znacząco kształtować odbiór przybliżanej historii. Nie są to zbędne opisy, nużące po jakimś czasie, ale dobrze przemyślane i świetnie przybliżone szczegóły, dzięki którym odnosimy wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w intrygujących wydarzeniach, wkraczania w niepokojący klimat, silnego zaangażowania w niebezpiecznie rozgrywaną grę. Autorka z łatwością wciąga czytelnika w pogłębione analizowanie zachowań głównych...

Książka obfitująca w ilość stron i niezłą ilość treści . Mnie czasem się dłużyła . Miejscami wydaje mi się , że jest przekreowana . Postać głównej bohaterki , Cassie Maddox pokazana do bólu wyraziście , ze wszystkimi strzępkami ulotnych myśli , mgnieniami powiek , czy ledwo zauważalnymi kątem oka , cieniami na podbródku . Tego właśnie jak dla mnie było ciut za dużo , przez co ciężko mi się czytało tę powieść . Mimo że sama sprawa do rozwiązania i sposób jej rozwiązania był naprawdę bardzo ciekawy . Przez całą książkę zastanawiałam się co ja bym poczuła na miejscu pani detektyw Maddox kiedy bym zobaczyła bliźniaczo podobne do mnie zadźgane nożem ciało . Reasumując ,książka jest dobra , ale nie z tych co czyta się na jednym wdechu wstrzymanym z emocji . Raczej taka , którą czyta się z przerwami po nużących pełnych różnych pobocznych spostrzeżeń i myśli opisów które rozpraszały uwagę .

Inez | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dobry kryminał. Lekko się czyta. Temat niczego sobie, prosty bez zawirowań. Postacie jaknajbardziej zwyczajne. Książka lepsza z pewnoscią niż inne tej autorki, choć i ta bardzo przewidywalna, a już koniec z pewnością. Nie zachwyciła mnie i nie wywarła mocnego wrażenia. Dialogi średnie, czasem nudne. Zwyczajna, ale polecam jeśli ktoś nie lubi zbyt mocno się wczytywać w treść.

Shetani | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Lustrzane odbicie to książka o zaskakującej treści. Może nawet nie zaskakującej pod względem tego, co się w niej dzieje, ale zdecydowanie nie spodziewałam się, że otrzymam coś w takim stylu. Owszem, liczyłam na połączenie kryminału z powieścią detektywistyczną, co oczywiście otrzymałam, ale okazuje się, że mamy tutaj do czynienia z czymś więcej. Tana French mnie zaintrygowała, co uważam nawet za dosyć niecodzienne… I zaraz Wam wyjaśnię, dlaczego.
Gdy młoda detektyw Cassie Maddox ledwo uszła z życiem po tajnej operacji policyjnej, obiecała sobie, że już nigdy nie podejmie się czegoś podobnego. Trzymała się tego do momentu, w którym zobaczyła swojego sobowtóra. Ktoś zamordował dziewczynę wyglądającą dokładnie tak, jak Cassie. Co więcej – nie dość, że dziewczyna była jej lustrzanym odbiciem, to jeszcze przywłaszczyła sobie dawną tożsamość Cassie. Szef wydziału zabójstw wpadł na iście szatański pomysł, aby młoda detektyw wniknęła w życie zamordowanej. Głównymi podejrzanymi jest czwórka...

ivaa | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Zwykle po przeczytaniu powieści kryminalnej doznaję ulgi i satysfakcji... W przypadku tej pozycji jest inaczej, poczułam bowiem smutek... Nie zdradzę jednak powodu. Dodam tylko - Tana French jest dobra w tym, co robi.
PS Odbiorcom moich "opinii" spieszę wyjaśnić, że absolutnie nie mam zamiaru pisać długich recenzji przeczytanych książek. Zapisuję zaledwie moje wrażenia i odczucia, które, być może, spowodują sięgnięcie po dany tytuł :)

Wiola | 2016-09-29
Przeczytana: 28 września 2016
ikatka | 2018-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Pewnie włożę kij w mrowisko, a konkretnie w te mniej pochlebne opinie, ale powiem wprost - bardzo mi się podobało!
Rozumiem jednak skąd biorą się gorsze opinie o tej książce. Nie ma w niej trupa ścielącego się gęsto, nie ma kałuż krwi, świstających kul (z drobnymi wyjątkami), nie ma też demonicznego i psychopatycznego mordercy ściganego przez nieustraszonego glinę. Kto tego szuka, a nie przemawia do niego to co piszę niżej, niech lepiej sobie z góry podaruje tą lekturę bo nie dość, że będzie rozczarowany to jeszcze będzie narzekać, że stracił czas. ;-)
Ta książka to majstersztyk psychologicznego tkania postaci, bardzo szczegółowego wejścia w relacje międzyludzkie i mnóstwa tego, co nazywa się magią identyfikacji z bohaterem. Momentami i to częstymi czułam to co opisywała Cassie, włącznie z jej zagubieniem, problemami związanymi ze zbytnim utożsamianiem się z "bliźniaczką", aż po dylematy tego co wiązało się z jej życiem osobistym. Wątek kryminalny jest tu w drugoplanowej roli i o...

betsy | 2018-02-19
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

Zaczyna się intrygująco, ale potem jest coraz mniej prawdopodobnie. Jak przyjaciele mogli nie rozpoznać koleżanki? Jak policjantka się mogła na taką mistyfikację zgodzić? Jak mogli wytrzymać w takim odosobnieniu, zdani tylko na siebie, przecież emocje musiały buzować, nie mogło być tak sielankowo. No i styl autorki w tej książce trochę mnie irytował, za dużo było migotania i lśnienia.

malomiasteczkowa | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 maja 2015

Genialna pozycja! Tana French pisze genialnie - powinno być o niej głośniej. Książka opowiada historię i świetnie przekazuje czytelnikowi emocje opisywanych w niej bohaterów. Jak dla mnie mistrzostwo gatunku. Opis fabuły jest zbędny, bo w tę książkę trzeba dać się wciągnąć. Pochłania bez reszty.
Tana French jest zdecydowanie lepsza niż choćby Harlan Coben.