Ostatni intruz

Patronat LC
Tana French Wydawnictwo: Albatros Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
The Trespasser
Łukasz Praski
Albatros
kryminał mistyfikacja szantaż zabójstwo zagadka kryminalna
The Trespasser
Zdążyć przed zmrokiem (tom 6)
kryminał, sensacja, thriller
Łukasz Praski
kryminał mistyfikacja szantaż zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Po tej samej stronie weneckiego lustra

[ 12 ] Link do recenzji

Dawno już tak nie męczyłam książki. Strasznie powolnie rozwijająca się akcja

Niby spoko, ale jakoś tak strasznie mnie zmęczyła. Trochę irytująca bohaterka z tym całym swoim doszukiwaniem się jak to wszyscy jej nienawidzą. Finał mało zaskakujący i raczej nie satysfakcjonujący.

Długa, męcząca opowieść, bardziej skupiona na policjantce i jej słabych relacjach niż na wątku kryminalnym. To druga książka tej autorki - pierwsza Wiedźmie drzewo bardziej mnie wciągnęła, chociaż także było niełatwo przebrnąć... im dalej tym ciężej... tym bardziej nie wiem co mnie skusiło by zakupić kolejną... tym razem na pewno ostatnią pozycję książkową tej autorki.

Ostatni intruz- Antonitte i jej parter Stephen zostają przydzieleni do sprawy zabójstwa. Sprawa wydaje się być dość łatwa. Oględziny miejsca zabójstwa oraz wygląd denatki wskazują na kłótnie kochanków, z efektem nieumyslnego spowodowania śmierci. Podejrzany jednak nie robi wrażenia zabójcy, a jego zeznania się prawie całkowicie zgadzają. Wiadomo że zmarła spotykała się z...

Książka ciągnęła się przez drobiazgowość. Każde przesłuchanie zajmowało kilkanaście stron! Autorka często zbytnio odchodzi od głównego wątku. Mimo to sześć gwiazdek bo narracja jest godna uwagi i finalnie ciekawe zakończenie sprawy.

Niesamowicie wciągająca opowieść o młodej pani detektyw, która stara się rozwiązać z pozoru zwykła sprawę. Historia jest pełna napięcia, nieodgadnionych tropów i warstwiacych się problemów. Nie da się rozpocząć książki i nie czekać w niecierpliwości na rozwój wydarzeń.

Po angielsku czyta się fantastycznie. Specyfika irlandzkiej odmiany języka angielskiego jest nie do odwzorowania w przekładzie. Żaden inny autor nie dorównuje Tanie French pod względem realizmu dialogów.

Sama fabuła i dochodzenie jest OK, 7.5/10, ale za realistycznych bohaterów, ekscytująco realnie brzmiące przesłuchania i świetne dialogi, daję 9/10.

Po przeczytaniu "Ściany sekretów" stałam się fanką Tany French. Miałam też w związku z tym wysokie oczekiwania, kiedy po raz pierwszy otworzyłam "Ostatniego intruza". Być może dlatego się trochę rozczarowałam. Ale do rzeczy:
Największe rozczarowanie: Ta książka nie ma takiego magicznego klimatu ani hipnotyzującej aury, jak wspomniana "Ściana sekretów".
Największe...

"Ostatni intruz" to moje pierwsze spotkanie z prozą Tany French i z pewnością nie ostatnie. Niestety, nie ze względu na porywający styl tej pisarki, ale ze względu na to, że podczas ostatniej wizyty w księgarni, zauroczona opisami fabuły, zakupiłam od razu dwie jej powieści i druga czeka na swoją kolej na półce ;)"Ostatni intruz" to powieść z dużym potencjałem, niestety...

Na początku polubiłam detektyw Conway, ale później zaczęła mnie denerwować tą swoją manią tego, że wszyscy na komendzie chcą ją zniszczyć i tym, jak się odnosiła do swojego kolegi Morana. Dziwiły mnie też ich hipotezy na temat morderstwa Aisslinn. Mafia, gangi motocyklowe. Tak jakby autorka na siłę chciała przedłużać książkę.

Dyskusje

• 2018