Wiedźmie drzewo

2019-05-15
Łukasz Praski

Odkładam po przeczytaniu 36 stron. Męczarnia

Odkładam po przeczytaniu 36 stron. Męczarnia

Można było to zdecydowanie skrócić... Zdecydowanie nie tego się spodziewałem po takich "genialnych" recenzjach.
Nie porzucam książek, ale to jest jak "Moda na sukces" - odcinek 8332353425829437 i nadal oglądasz, bo chciałbyś wiedzieć, jak zakończy się wątek, którego rozstrzygnięcie znasz już od odcinka 1243... Błyskotliwa? Genialna? Równie przystępna jak jelitówka... Dno totalne. Utknąłem na niej na 3 miesiące, których żałuję - ta książka nic nie wnosi...

Specyficzna dziwnie senna atmosfera gdzie niewiele się dzieje zmienia się pod wpływem znaleziska odkrytego przez dzieci w drzewie nieopodal domu. Książka wciągająca ale stopniowo, pewna gradacja emocji i akcji. Podoba mi się styl autora, wykreowane postacie. Polecam

RECENZJA „Wiedźmie drzewo” Tana French.

„Znaleziony w starym wiązie szkielet człowieka ściąga do spokojnego domu na przedmieściach Dublina zastępy policji. Zbrodnia nie wydarzyła się dawno – według oceny biegłych około dziesięciu lat wcześniej. Wtedy, kiedy w lokalnym liceum zaginął chłopak. Znał go właściciel domu i troje jego bratanków – Susana, Leon i Toby.”
Książkę czytało się mega szybko chociaż odniosłam wrażenie, że była przesadnie rozbudowana. Można było się w końcu domyślić, kto stał za zabiciem chłopaka z drzewa, ale jest to przyjemna książka i wyjaśnienie też ciekawe.
Były momenty smutne i były również takie, przez które odkładałam książkę lekko znużona. Sama historia była ciekawie wymyślona chociaż spodziewałam się czegoś z goła innego.
Rozwiązanie pokazuje nam, jak bardzo ludzka psychika może być skomplikowana. Szczerze polecam :)
Moja ocena to 8/10.

RECENZJA „Wiedźmie drzewo” Tana French.

Książkę...

To jest książka o stracie ...

Przenikliwa, mądra, wzruszająca, jak zawsze zaskakująca Tana French.

To jest książka o stracie ...

Przenikliwa, mądra, wzruszająca, jak zawsze zaskakująca Tana French.

Ledwo przebrnąłem. Najdłuższe akapity świata. To już chyba zbrodnia. Czasem marzyłem o tym, żeby już się skończyła, bo sama książka też przesadnie rozdmuchana. Gdyby ją przyciąć zasłużyłaby na więcej, a tak mocno nuży.

W sumie niezła, choc trochę przydługa, i bynajmniej nie chodzi o to, że książka ma 600 stron, nie mam z tym problemu, ale treść jest rozwlekła, zanim w końcu znalazł się trup, trzeba przeczytać 1/3 książki, w której autor rozwodzi się na temat jak doszło do jego znalezienia, później też nie ma wartkiej akcji, dziwne przemyślenia, rozważania.
Generalnie pomysł jest oki, wykonanie takie sobie :/

Generalnie pomysł jest oki,...

Trzysetna strona a oni dalej nic nie podejrzewają...

Trzysetna strona a oni dalej nic nie podejrzewają...

Ogólnie było spoko. Pierwsza sprawa, a właściwie druga sprawiła, że zaczęłam się zastanawiać kto zabił.
Co do zakończenia, to jest niepotrzebne. To po prostu za dużo i czuć ten przesyt. Dałabym więcej gwiazdek, gdyby nie to zakończenie.

„Wiedźmie drzewo” to moje pierwsze spotkanie z Taną French, skłonił mnie do sięgnięcia po tę pozycję dość duży rozdźwięk między opiniami czytelników a zachwytami innych autorów kryminałów i recenzentów z poważnych pism. Po prostu chciałam sprawdzić, dlaczego dla jednych „zionie nudą” a inni mówią” absolutnie fascynująca”.
I co znalazłam? Otóż, jeśli czytelnik spodziewa się wartkiej akcji, tajemniczych mrocznych miejsc, podejrzanych spelun, zdegenerowanych osobników ukrywających się za wizerunkiem miłego sąsiada itp. to się zawiedzie. Tu mamy do czynienia ze zwykłymi ludźmi, ze wspaniałą kochającą się rodziną, przyjaźnią trwającą od szkolnej ławy. Zwykła codzienność, życie jak każdego z nas toczące się na przedmieściach spokojnych Dublina. Nawet szkielet znaleziony w pniu wiązu z początku zdaje się być reliktem z przed setek lub co najmniej dziesiątków lat.
Już na samym początku główny bohater mówi o swoim szczęściu:, „…czym może być szczęście, jak może być cudownie złudne, jak bezlitośnie przewrotne i najeżone pułapkami, jak śmiertelnie niebezpieczne.” Rozpoczynając lekturę nieszczególną uwagę zwróciłam na to zdanie, ale zamykając ostatnią stronę przypomniało mi się, bo jest ono kwintesencją tej powieści. Tu naprawdę nie dzieje się nic spektakularnego, uczestniczymy w życiu kilku osób, jakby z naszego otoczenia, głównie dzięki urazowi głowy i kłopotom z pamięcią Tobiego stopniowo poznajemy kolejne fakty i odkrywamy motywacje. Każda nowo opcja wydaje się logiczna i prawdziwa i coraz bardziej przerażająca, bo nie mamy świadomości, jakie mogą być konsekwencje naszego działania lub bierności. Tana French wwierca się w nasz umysł, każe przypominać i analizować zdarzenia z własnego życia. Odkrywamy, że uczucia i myśli bohaterów powieści, były i naszym udziałem, podobnie odbieraliśmy rzeczywistość, interpretowali zdarzenia, podobnie byliśmy ślepi, nieczuli a czasem nadwrażliwi a to wszystko poza naszą kontrolą, poza naszą wolą.
Gdzie szukać winnych, co jest złe a co dobre, czy konsekwentne dążenie do ujawnienia prawdy, zawsze jest słuszne?
Czytelnik z Wiedźmiego drzewa” wychodzi nieźle poturbowany.

I co znalazłam? Otóż, jeśli czytelnik spodziewa się...

Tana French Wiedźmie drzewo Zobacz więcej
Tana French Wiedźmie drzewo Zobacz więcej