Ostatni intruz

Okładka książki Ostatni intruz Tana French Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Ostatni intruz
Tana French Wydawnictwo: Albatros Cykl: Zdążyć przed zmrokiem (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
Zdążyć przed zmrokiem (tom 6)
The Trespasser
Albatros
2017-10-11
2017-10-11
Łukasz Praski
kryminał mistyfikacja szantaż zabójstwo zagadka kryminalna

Po tej samej stronie weneckiego lustra

lubię autorkę, lubię atmosferę jej książek, czytam z przyjemnością

lubię autorkę, lubię atmosferę jej książek, czytam z przyjemnością

Zachęcona lekturą Lustrzanego odbicia, zaczęłam - całkiem już rozmyślnie - szukać w bibliotekach książek Tany French. Odpowiada mi jej inteligentny styl i zawiłe intrygi.

Ostatni intruz to petarda i niezgorsze kompendium wiedzy na temat manipulacyjnych gierek prowadzonych przez policję. Autorka dużo miejsca poświęciła bohaterom, ich odczuciom, kolejnym krokom prowadzącym do rozwiązania sprawy. Może się wydawać, że akcja jest prowadzona mozolnie, ale to właśnie w tym zabiegu tkwi cały potencjał powieści. W miarę upływu stron kolejne znaki zapytania znikają, a prawda zostaje uwolniona przez zdeterminowaną parę detektywów z pęt kłamstw i oszczerstw.

Głównych bohaterów poznałem już we wcześniejszych częściach i oni są na plus , ale sama fabuła się ciągnie i nudzi. Według mnie te książki powinny być krótsze

Szósty, ostatni tom cyklu "Zdążyć przed zmrokiem", Tany French, za mną. Lubię książki tej pisarki, są takie do bólu autentyczne. Sprawa, którą dostaje dwójka policjantów z wydziału zabójstw, wydaje się banalnie prosta, nadająca się akurat dla takich żółtodziobów jak Antoinette Conway i Stephen Moran. Miała to być zwyczajna kłótnia kochanków, jednak jako pomoc i doradcę, dwoje młodych stażem agentów, dostaje doświadczonego śledczego o ugruntowanej super świetnej opinii.

To bardzo nie podoba się Antoinette, która wszędzie węszy jakieś niewłaściwe działania i uważa, że cały wydział się na nią uwziął, prześladując ją na różne sposoby, tak więc i teraz twierdzi, że to nie może być taka sobie kłótnia kochanków zakończona nieszczęśliwym wypadkiem.

Jak było naprawdę? Czy Conway miała rację? Ja już wiem, a wy musicie przeczytać tę całkiem przyzwoicie napisaną książkę. Mimo że autorka przysłowiowej Ameryki nie odkryła, pokazując nam "jedynie" żmudnie prowadzone śledztwo, z zakończeniem, bez większych zaskoczeń, to jednak czytałam z prawdziwym zaangażowaniem i zaciekawieniem.

Nie było też nadmiernego grzebania się w "prywacie", czyli obszernych opisów prywatnego życia detektywów. Ot tam takie nadmienienia, delikatne i subtelne np. o relacjach Antoinette z dziwną matką, czy o ciągłej "walce" z wścibskim dziennikarzem, który publikuje to, czego nie powinien.

Reasumując, czytało mi się dobrze i szybko, jak i poprzednie części tego cyklu. Mimo że cykl właśnie zakończyłam, to przygoda moja z tą autorką wciąż trwa. Wciąż jeszcze są książki, które wyszły spod jej "pióra", a których jeszcze nie przeczytałam.

Ciekawa, ale zdecydowanie zbyt długa. Naprawdę się umęczyłam, żeby dobrnąć do końca.

"Fantastycznie" dowiedzieć się kompletnym przypadkiem o serii i jej kolejności.
To nieprzyjemne odkrycie idealnie koresponduje ze stanem samopoczucia detektywów, co jest marną pociechą.
Sięgnęłam po kolejną powieść Tany French z przyjemnością pewna, że będę odczuwała czytelniczą satysfakcję z kolejnej monumentalnej historii. Warstwa psychologiczna utworu dominuje, a prowadzone śledztwo zostało przedstawione drobiazgowo, bez skrótów.
Przyznaję, że ten styl narracji momentami nużył, jednak nie na tyle, aby odłożyć lekturę na półkę. Co więcej, nie udało mi się przewidzieć rozwiązania zagadki, choć jedna na trzy hipotezy okazała się trafna.
Elementy baśniowości oraz zbieżności ofiary i wojowniczki wydziału zabójstw stworzyły bardzo udaną klamrę tego tomu. Dogłębna analiza sytuacji oraz wgląd we wnioski Conway pozwoliły na snucie własnych spostrzeżeń wobec sytuacji w wydziale.
Należy docenić, że to jedna z najlepszych powieści dokładnie obrazująca stan psychiki dochodzeniowca, wraz z wypaleniem na poziomie kondycji człowieka oraz konieczności przewartościowania swojego skostniałego stereotypami, założeniami i rutyną światopoglądu.
Z niechęcią przyjmuję, że na razie to ostatnia część cyklu. Zamiast wracać do znanego mi już punktu wyjścia, wolałabym przeczytać, co dalej z tą dwójką bohaterów. Mam nadzieję, że autorka do nich powróci.
Książkę oceniam 6/10, co można potraktować jako ocenę tymczasową, skoro nie znam całego obrazu. Istnieje też prawdopodobieństwo, że moja opinia zniknie całkowicie, jak ostatnio "Katedry w Barcelonie", co odkryłam przez przypadek i przyjęłam z wielkim rozczarowaniem. Pamiętam, że oceniłam ją na 5/10 i że moje ostatnie zdanie odnosiło się do stanu wydania: przez literówki nie mogłam jej sprezentować, bo nie wypada dawać wybrakowanego w jakość egzemplarza. To bardzo przykra sytuacja, nie zmieni ona jednak mojego nastawienia do korzystania z konta: potrafię docenić ciężką pracę wydawniczą, mogę przemilczeć literówki w powyżej opiniowanym tomie, skoro na ponad 550 stron trafiły się trzy, jednak trudno mi nie zestawiać takich nagminnych zaniedbań patrząc na rynek wydawniczy w porównaniu z dawnymi erratami, które załatwiały problem. Szanujmy się obopólnie.

"Fantastycznie" dowiedzieć się kompletnym przypadkiem o serii i jej kolejności.

Prawie 600 stron opisujących drobiazgowo żmudne dochodzenie, przy czym cała intryga oparta jest na wielce niewiarygodnym motywie zemsty za, w sumie nie bardzo wiadomo, co. A to nudne śledztwo prowadzi niesympatyczna śledcza, której ironiczny, ale i lekko obsesyjny sposób myślenia prezentowany jest bez skrótów.
Czytelnik dostaje całą masę pobocznych spostrzeżeń i opisów, które początkowo tworzą scenerię wydarzeń, ale po jakimś czasie zaczynają męczyć. Da się przebrnąć, ale też można i nie dokończyć, bo kto zabił jakoś nie zaciekawia.

Czytelnik dostaje całą masę pobocznych spostrzeżeń i opisów,...

Solidny kryminał, w którym śledztwo prowadzi dwoje policjantów z Wydziału Zabójstw.
Irlandzka pisarka Tara French opisuje drobiazgowo śledztwo w sprawie zabójstwa. Wraz z detektywami idziemy krok po kroku w kierunku rozwiązania zagadki, poznając po drodzę "policyjną kuchnię". Niezwykle interesująco opisane techniki przesłuchań oraz to, co naprawdę dzieje się w pokoju operacyjnym.
Do tego możemy się też dowiedzieć kto i dlaczego nasikał głównej bohaterce do szuflady.
Dwie uwagi:
1. Polski tytuł nie ma żadnego związku z treścią książki.
2. Ponad 500 stron tekstu to prawdziwe wyzwanie :)

Dawno już tak nie męczyłam książki. Strasznie powolnie rozwijająca się akcja

Dawno już tak nie męczyłam książki. Strasznie powolnie rozwijająca się akcja

Niby spoko, ale jakoś tak strasznie mnie zmęczyła. Trochę irytująca bohaterka z tym całym swoim doszukiwaniem się jak to wszyscy jej nienawidzą. Finał mało zaskakujący i raczej nie satysfakcjonujący.

• E-booki
  • 2017