Dziewczyna we mgle

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Wydawnictwo: Albatros
La ragazza nella nebbia
giovanna

Małe włoskie miasteczko skrywa mroczną tajemnicę. Czy to możliwe, żeby młoda dziewczyna po prostu rozpłynęła się we mgle? Co tak naprawdę się z nią stało? Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda...

Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się trafić na jakiś trop.

Wskazówki okazują się jednak mylące, fałszywe ślady tylko oddalają go od prawdy, a leżące na uboczu górskie miasteczko wydaje się zdecydowanie bardziej mroczne, niż można by przypuszczać…

Zaginiona dziewczyna - odosobnione miasto - mroczny sekret - nic nie jest takie, jak się wydaje.

Ponad trzy miliony książek sprzedanych na całym świecie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 600

Manowce i twisty w jednym stały domu

Donato Carrisiego fanom kryminałów przedstawiać nie trzeba. Nawet jeśli należy do twórców kombinujących i chcących zwieść czytelnika, zawsze wie, kiedy ta zabawa staje się zbyt naciągana i potrafi w odpowiednim momencie wstrzymać wodze. Póki co, choć sięgałem po większość jego dokonań, nie zawiodłem się na żadnym. Każda z pozycji trzymała przynajmniej dobry poziom, a silne charaktery sprawiały, że zaangażowanie także nie poszło w las.

„Dziewczyna we mgle”, o której będzie tutaj mowa, jest o tyle ciekawą przedstawicielką twórczości włoskiego pisarza, że staje się także podwaliną jego reżyserskiego debiutu. W związku z tym pojawia się na wstępie pytanie, na ile jest to rozbudowana scenariuszowa wprawka, na ile zaś kompetentna pozycja, która wydała się twórcy idealną do przeniesienia jej na ekrany.

Same składowe wydają się tyleż znajome, co intrygujące. Ginie wzorowa nastolatka żyjąca w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Kiedyś żyjącemu z turystyki, obecnie po części czerpiąca profity z wydobywanych zasobów naturalnych. W sprawę wikła się popularny i medialny śledczy, który ma za sobą pewne wpadkę i zrobi wszystko, by zatrzeć złe wrażenie, po czym ponownie wypłynąć na powierzchnię w glorii i chwale.

Pewnym jest, że gdzieś już to słyszeliśmy, ale autor umie opowiadać tak, by oklepane elementy ukazać od innej strony. Chociażby postać śledczego wykreowana jest inaczej od znanych norm. Nie tyle zależy mu na rozwiązaniu sprawy, co poprawieniu własnej reputacji. Zdajemy sobie sprawę, że posiada doświadczenie i wiedzę, ale prawdziwym motorem jego działań są pochwały i blask jupiterów, nie zaś oddanie sprawiedliwości.

Także kreacja głównego podejrzanego budzi autentyczną ciekawość. Nauczyciel z niewielkiej mieściny, którego największym problemem jest konflikt wewnętrzny. Dorastająca córka, ciągłe adaptowanie się do nowego środowiska i walka o odrodzenie uczucia u żony, to fundamenty na podstawie których powoli poznajemy jego charakter. Przy tym cały czas nie możemy być niczego pewni. Carrisi rzuca tropy, acz za wszelką cenę unika klarowności, tworząc otoczkę tajemnicy aż do wielkiego finału.

Mamy więc do czynienia nie tyle nawet ze starciem sprzecznych obozów, co z dwoma chwiejnymi i odległymi od siebie osobowościami. Żadna z tego walka wielkiego złego z wielkim dobrym, ale kraina niejednoznaczności i pokus wychodzących jedna za drugą na światło dzienne. Wszystko skąpane w charakterystycznej euforii mediów i zwykłych gapiów, dla których zaginiona dziewczyna ma nikłe znaczenie, zaś sama otoczka pobudza ich zapotrzebowanie na atrakcyjną makabrę.

Wszelkie elementy składają się wdzięcznie, płynie się przez lekturę prędko, może nawet aż za bardzo. Wspominałem już o wątpliwościach związanych z przeniesieniem tej pozycji na ekrany i nie mam wątpliwości, że to kompetentna książka sama w sobie. Mimo to widzę, że nie jest tak klimatycznie rozbudowana i dopieszczona przez autora, jak poprzednie dokonania, co może się przełożyć na upiększenie pewnych detali w wersji kinematograficznej.

Bawiłem się podczas czytania dobrze, choć wydaje mi się, że można było bardziej zarysować i wyeksploatować atmosferę mieściny. Mamy tu co prawda pewien szczególny typ religii, swoistą zaściankowość, ale to odrobinę za mało. Również nie jestem do końca przekonany czy tym razem znakomite wyczucie do twistów zostało zachowane. Wodzenie za nos wychodzi przez większość czasu wspaniale, ale pod sam koniec można odnieść wrażenie, że być może poszło to wszystko o jeden krok za daleko. Pomijając te niedociągnięcia Donato Carissi w Dziewczynie we mgle znów pokazuje, że zna się na swojej robocie i potrafi przyciągnąć do tworzonych intryg i postaci. Nawet jeśli nie jest to najlepsza pozycja w jego dorobku, wciąż umiejętnie się broni i każdy kto ceni sobie kryminały na poziomie, powinien mieć ją w swojej kolekcji.

Patryk Rzemyszkiewicz

Aneta Wiola | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

„Ludzie znikają we mgle: wiemy, że tam są, ale nie możemy ich dojrzeć…”

KTOŚ POCIĄGA ZA SZNURKI…
Zaginęła dziewczyna. Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia Anna Lou udała się do kościoła. Nigdy tam nie trafiła. Sprawę prowadzi ekscentryczny agent specjalny Vogel. Rodzina odchodzi od zmysłów. Co się stało z ich grzeczną córeczką? Agent nie ma żadnych śladów, jedynie dziennik zaginionej, który nic nie wnosi do sprawy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, iż 16-nastolatka została porwana. Mija czas, a zabójca wciąż jest nieznany. Wśród mistrzowskiej manipulacji sprawcy, Vogel da się uwikłać w niebezpieczną grę, w której straci najcenniejsze.

PO DRUGIEJ STRONIE KURTYNY
Wszystkie tropy prowadzą do lubianego nauczyciela Martiniego. Pomimo, iż mężczyzna nie uczył zaginionej nastolatki, Vogel jest przekonany, że to on stoi za porwaniem. Media zmieniają mu życie w piekło. Wszyscy są przekonani, że jest zboczeńcem. Anna Lou nikogo już nie interesuje, wszyscy chcą krwi sprawcy. Ale czy jest...

Roman Dłużniewski | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Urocze Bliźniaczki z Sanoka jakiś czas temu zrecenzowały książkę "Dziewczyna we mgle". Ponieważ bardzo sobie cenię ich opinie, dopisałem tę pozycję do listy moich zakupów.
Książka jest rewelacyjna.
Jest tak zakręcona, że do ostatnich stron nie miałem pojęcia, kto jest winowajcą. Kompletne zaskoczenie!!
Motyw zaginięcia młodej dziewczyny nie jest specjalnie odkrywczy, ale Carrisi zbudował na tej kanwie naprawdę świetną historię.
Czarny charakter okazał się być nie do końca zupełnie czarny, a dobry... Nie będę zdradzał fabuły.
Autor dobrze przedstawił także dzisiejsze media. Zachłanne, pazerne na 'sensację' mogą w dowolnej chwili wynieść na piedestał lub całkowicie zniszczyć.
Warto przeczytać!

Kiwi_Agnik | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

"Zawsze staramy się ratować innych, żeby uratować samych siebie"

Bardzo dobry i świetnie przemyślany kryminał.
Autor od razu kładzie kawę na ławę i serwuje czytelnikowi już na samym początku wszystkie karty, oczywiście to wcale nie przeszkadza, a wręcz pomaga dociekać prawdy...
Fabuła ma miejsce w małym, górskim miasteczku Avechot i choć jest to spokojne, a wręcz idyllyczne miejsce, dzieje się tam niedobrze... bowiem bez śladu znika młoda dziewczyna.

Bohaterowie są scharakteryzowani z wszelkimi wadami przez co lektura wydaje się dość przyziemna i rzeczywista, akcja pędzi, nie dając czytelnikowi chwili oddechu, bowiem cały czas się coś dzieje.

Książka mąci w głowie, jest nieprzewidywalna i zaskakuje.
Reasumując:
Kryminał bardzo dobry, bardzo dobrze się go czyta, fabuła jest wciągająca i rewelacyjnie skonstruowana.

Jestem w pełni usatysfakcjonowana.
I teraz spokojnie mogę sięgnąć po film, który też jest ponoć bardzo dobry.

Polecam, fani kryminałów nie powinni być...

Pati_Ka | 2018-09-23
Przeczytana: 2018 rok

Dokładnie takie kryminały chcę czytać. Nieprzewidywalne i niejednoznaczne.
Senne miasteczko w Alpach, niewielka, odizolowana społeczność i młoda, zaginiona dziewczyna. Motywy wykorzystywane wielokrotnie, ale przez Carrisiego rozwinięte w bardzo interesującą, wielowymiarową opowieść. Historia tajemniczego zniknięcia szesnastolatki stała się dla autora okazją, nie tylko do poprowadzenia świetnego wątku kryminalnego, ale także do ukazania mechanizmów rządzących obecnie wszystkim co budzi zainteresowanie tzw. „masowego” odbiorcy. A właściwie już nie tylko odbiorcy, ale kreatora. To opinia publiczna decyduje o sposobie prowadzenia śledztwa, wskazuje podejrzanego, osadza go i karze, zanim dokona tego sąd. Zapewne krytykujemy takie mechanizmy, kiedy okazuje się, że dotyczyły one niewinnych ludzi, ale czy są akceptowalne gdy dotyczą winnych? I czy tak w ogóle komukolwiek zależy na prawdzie?
Jako kryminał, książka też zaspokaja wszystkie moje oczekiwania. Tempo akcji nie jest zawrotne,...

Eli1605 | 2018-08-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Całkowite zaskoczenie. Na początku szło mi jakoś powoli. Autor uśpił moją czujność i przekonał mnie, że prowadzący śledztwo w sprawie zaginięcia nastolatki, agent specjalny to tylko żądny blasku reflektorów fabrykant dowodów a domniemany sprawca to niewinny gość. A jak doczytałam do końca to się dopiero zdziwiłam. Nic nie jest oczywiste nawet wówczas gdy tak wygląda. Polecam.

jatymyoni | 2018-08-22
Przeczytana: sierpień 2018

Nic nie jest takie, jak się wydaje.
Nieważna jest prawda, trzeba znaleźć winnego.
W małym alpejskim miasteczku znika młoda dziewczyna. Zaczynają się poszukiwania. Do wioski przybywa agent specjalny Vogel, za nim ściągają ogólnokrajowe media. Sprawa staje się głośna. Rozpoczyna się gra między Voglem, mediami i panią prokurator. Czy chcą znaleźć dziewczynę i dowiedzieć się prawdy? Czy chcą znaleźć winnego i jak najszybciej zamknąć śledztwo i zaspokoić media? Vogel typuje winnego, który jest włączony do tej gry. Czy jest on winny śmierci dziewczyny, której ciało ciągle nie mogą odnaleźć? Czy będzie to zwycięstwo Vogla, czy też jego porażka?
Takie kryminały lubię. Świetnie wykreowane postacie. Mroczna, pełna napięcia, inteligentna gra, która wciąga powoli od pierwszych stron i ciągle zaskakuje, aż do ostatniej strony. Będę szukać innych książek tego autora, gdyż ta mnie oczarowała.
Gorąco polecam!

Magnis | 2018-10-02
Przeczytana: 26 września 2018

Już wcześniej miałem na oku inna powieść Donato Carrisi, ale dopiero jak zobaczyłem Dziewczynę we mgle postanowiłem sięgnąć po jego książkę oczekując dobrego thrillera. Wciągającego, mocnego i przerażającego. Dlatego miałem nadzieje dostać porządnie napisany thriller ze zwrotami akcji i ciekawą zagadką do odgadnięcia, która wciągnęła mnie od pierwszej strony i nie dawała spokoju.
Dwoje agentów przybywa, aby wyjaśnić sprawę zaginięcia dziewczynki. Niestety do sprawy zostaje przydzielony Vogel, który miał już problemy odnośnie poprzedniego śledztwa. Nie interesuje go ani zbieranie informacji, śladów i poszukiwanie poszlak, bo jak odnajdzie osobę odpowiednią dąży do zniszczenia jej życia. Jednak tam gdzieś czeka prawdziwy morderca i tylko czeka jak światła zostaną na niego skierowane.
Początkowe rozdziały zaczynają się jak zwykły kryminał, gdzie do małej miejscowości Avechot sprawiające spokojne wrażenie i idealne miejsce na odpoczynek. Dopóki nie przydarza się tragedia dotyczącego...

Izabela Pycio | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

"Ludzie nie szukają sprawiedliwości, chcą tylko dopaść winnego. Żeby dać własnemu strachowi jakieś imię, żeby się poczuć bezpiecznie. I żyć dalej, łudząc się, że wszystko idzie dobrze, że zawsze można znaleźć jakieś wyjście."

Po wspaniałej przygodzie czytelniczej z dylogią "Paenitentiaria Apostolica" ("Trybunał dusz" i "Łowca cieni"), przekonałam się, że styl narracji Donato Carrisiego i jego pomysły na fabułę odpowiadają mi, potrafi frapująco zaangażować w śledzenie scenariusza zdarzeń. Ekscytujących wrażeń dostarczyła także błyskotliwie zapleciona intryga w "Dziewczynie we mgle", choć inna w klimacie i barwie, to jednak przemówiła wieloaspektowością, zaskakującymi zwrotami w obrazie okoliczności, zmianami w interpretacji postaw bohaterów.

Nie ma mowy o jednoznacznych czarnych czy białych charakterach, każdy pod płaszczykiem pozornej normalności, niewinności, rzetelności i uczciwości, ma coś do ukrycia, większe lub mniejsze kłamstwo, ciemne sprawki, złowieszcze występki,...

Wioletta | 2018-03-24
Przeczytana: 27 marca 2018

Zazwyczaj lubię sympatyzować z detektywem, tu trafił się palant i co zrobić. Tak to sobie Carrisi wymyślił. Waham się jak ocenić, zastanawiałam się w trakcie w jakim kierunku zmierza historia, byłam pewna obaw odnośnie zaginionej dziewczynki, co pokaże Carrisi, czy palant palantem pozostanie i jakie rozwiązanie autor zafunduje, jak z tego wybrnie. Hm... nie do końca mnie przekonał, szczególnie w kwestii motywów, znając wcześniejsze jego książki, w tym znakomite, wyczekiwałam kolejnej i liczyłam na dużo więcej. To, że myślę o książce przemawia na jej korzyść, ale było jednostajnie, zabrakło napięcia, a przecież Carrisi potrafi je wzbudzać, ale z drugiej strony powolność buduje klimat i rozwiązanie wcale nie jest łatwe do przewidzenia, mimo tego, że nie do końca mi pasuje. Z pewnością przeczytam wszystkie kolejne jego książki, jednak tu z bólem więcej gwiazd nie dam.

ania | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Donato Carrisi nie porwał mnie jakoś specjalnie tą książką, nie było tak, że o niczym innym nie mogłam myśleć, niemniej jednak jest to bardzo dobry kryminał.
Lubię takie małomiasteczkowe zbrodnie, bo w małych miejscowościach nic się nie ukryje, a i ludzie są chyba bardziej zawzięci, roszczą sobie prawo do wglądu w życie prywatne pozostałych mieszkańców. (Dlatego zawsze wolałam duże miasta.) Do tego dochodzą wścibskie media i mamy ładnie podane na tacy jak łatwo jest manipulować opinią publiczną.
Natomiast agent specjalny jest raczej dupkiem, co jest dla mnie nowością, bo zazwyczaj autorzy kryminałow kreują śledczych na pozytywnych bohaterów.
Polecam, a ja zapewnę przeczytam jeszcze coś tego autora, jeśli tylko wpadnie mi w ręce.