Dziewczyna we mgle

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Wydawnictwo: Albatros
La ragazza nella nebbia
giovanna

Małe włoskie miasteczko skrywa mroczną tajemnicę. Czy to możliwe, żeby młoda dziewczyna po prostu rozpłynęła się we mgle? Co tak naprawdę się z nią stało? Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda...

Detektyw Vogel zrobi wszystko, aby rozwiązać zagadkę tajemniczego zniknięcia. Kiedy dziennikarze z całego kraju zjeżdżają do prowincjonalnego miasteczka, zasypując jego mieszkańców pytaniami, Vogel jest pewien, że w ogólnym zamieszaniu uda mu się trafić na jakiś trop.

Wskazówki okazują się jednak mylące, fałszywe ślady tylko oddalają go od prawdy, a leżące na uboczu górskie miasteczko wydaje się zdecydowanie bardziej mroczne, niż można by przypuszczać…

Zaginiona dziewczyna - odosobnione miasto - mroczny sekret - nic nie jest takie, jak się wydaje.

Ponad trzy miliony książek sprzedanych na całym świecie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 581

Manowce i twisty w jednym stały domu

Donato Carrisiego fanom kryminałów przedstawiać nie trzeba. Nawet jeśli należy do twórców kombinujących i chcących zwieść czytelnika, zawsze wie, kiedy ta zabawa staje się zbyt naciągana i potrafi w odpowiednim momencie wstrzymać wodze. Póki co, choć sięgałem po większość jego dokonań, nie zawiodłem się na żadnym. Każda z pozycji trzymała przynajmniej dobry poziom, a silne charaktery sprawiały, że zaangażowanie także nie poszło w las.

„Dziewczyna we mgle”, o której będzie tutaj mowa, jest o tyle ciekawą przedstawicielką twórczości włoskiego pisarza, że staje się także podwaliną jego reżyserskiego debiutu. W związku z tym pojawia się na wstępie pytanie, na ile jest to rozbudowana scenariuszowa wprawka, na ile zaś kompetentna pozycja, która wydała się twórcy idealną do przeniesienia jej na ekrany.

Same składowe wydają się tyleż znajome, co intrygujące. Ginie wzorowa nastolatka żyjąca w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Kiedyś żyjącemu z turystyki, obecnie po części czerpiąca profity z wydobywanych zasobów naturalnych. W sprawę wikła się popularny i medialny śledczy, który ma za sobą pewne wpadkę i zrobi wszystko, by zatrzeć złe wrażenie, po czym ponownie wypłynąć na powierzchnię w glorii i chwale.

Pewnym jest, że gdzieś już to słyszeliśmy, ale autor umie opowiadać tak, by oklepane elementy ukazać od innej strony. Chociażby postać śledczego wykreowana jest inaczej od znanych norm. Nie tyle zależy mu na rozwiązaniu sprawy, co poprawieniu własnej reputacji. Zdajemy sobie sprawę, że posiada doświadczenie i wiedzę, ale prawdziwym motorem jego działań są pochwały i blask jupiterów, nie zaś oddanie sprawiedliwości.

Także kreacja głównego podejrzanego budzi autentyczną ciekawość. Nauczyciel z niewielkiej mieściny, którego największym problemem jest konflikt wewnętrzny. Dorastająca córka, ciągłe adaptowanie się do nowego środowiska i walka o odrodzenie uczucia u żony, to fundamenty na podstawie których powoli poznajemy jego charakter. Przy tym cały czas nie możemy być niczego pewni. Carrisi rzuca tropy, acz za wszelką cenę unika klarowności, tworząc otoczkę tajemnicy aż do wielkiego finału.

Mamy więc do czynienia nie tyle nawet ze starciem sprzecznych obozów, co z dwoma chwiejnymi i odległymi od siebie osobowościami. Żadna z tego walka wielkiego złego z wielkim dobrym, ale kraina niejednoznaczności i pokus wychodzących jedna za drugą na światło dzienne. Wszystko skąpane w charakterystycznej euforii mediów i zwykłych gapiów, dla których zaginiona dziewczyna ma nikłe znaczenie, zaś sama otoczka pobudza ich zapotrzebowanie na atrakcyjną makabrę.

Wszelkie elementy składają się wdzięcznie, płynie się przez lekturę prędko, może nawet aż za bardzo. Wspominałem już o wątpliwościach związanych z przeniesieniem tej pozycji na ekrany i nie mam wątpliwości, że to kompetentna książka sama w sobie. Mimo to widzę, że nie jest tak klimatycznie rozbudowana i dopieszczona przez autora, jak poprzednie dokonania, co może się przełożyć na upiększenie pewnych detali w wersji kinematograficznej.

Bawiłem się podczas czytania dobrze, choć wydaje mi się, że można było bardziej zarysować i wyeksploatować atmosferę mieściny. Mamy tu co prawda pewien szczególny typ religii, swoistą zaściankowość, ale to odrobinę za mało. Również nie jestem do końca przekonany czy tym razem znakomite wyczucie do twistów zostało zachowane. Wodzenie za nos wychodzi przez większość czasu wspaniale, ale pod sam koniec można odnieść wrażenie, że być może poszło to wszystko o jeden krok za daleko. Pomijając te niedociągnięcia Donato Carissi w Dziewczynie we mgle znów pokazuje, że zna się na swojej robocie i potrafi przyciągnąć do tworzonych intryg i postaci. Nawet jeśli nie jest to najlepsza pozycja w jego dorobku, wciąż umiejętnie się broni i każdy kto ceni sobie kryminały na poziomie, powinien mieć ją w swojej kolekcji.

Patryk Rzemyszkiewicz

Aneta Wiola | 2018-03-22
Przeczytana: 21 marca 2018

„Ludzie znikają we mgle: wiemy, że tam są, ale nie możemy ich dojrzeć…”

KTOŚ POCIĄGA ZA SZNURKI…
Zaginęła dziewczyna. Dzień przed Wigilią Bożego Narodzenia Anna Lou udała się do kościoła. Nigdy tam nie trafiła. Sprawę prowadzi ekscentryczny agent specjalny Vogel. Rodzina odchodzi od zmysłów. Co się stało z ich grzeczną córeczką? Agent nie ma żadnych śladów, jedynie dziennik zaginionej, który nic nie wnosi do sprawy. Wszystkie poszlaki wskazują na to, iż 16-nastolatka została porwana. Mija czas, a zabójca wciąż jest nieznany. Wśród mistrzowskiej manipulacji sprawcy, Vogel da się uwikłać w niebezpieczną grę, w której straci najcenniejsze.

PO DRUGIEJ STRONIE KURTYNY
Wszystkie tropy prowadzą do lubianego nauczyciela Martiniego. Pomimo, iż mężczyzna nie uczył zaginionej nastolatki, Vogel jest przekonany, że to on stoi za porwaniem. Media zmieniają mu życie w piekło. Wszyscy są przekonani, że jest zboczeńcem. Anna Lou nikogo już nie interesuje, wszyscy chcą krwi sprawcy. Ale czy jest...

Roman Dłużniewski | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Urocze Bliźniaczki z Sanoka jakiś czas temu zrecenzowały książkę "Dziewczyna we mgle". Ponieważ bardzo sobie cenię ich opinie, dopisałem tę pozycję do listy moich zakupów.
Książka jest rewelacyjna.
Jest tak zakręcona, że do ostatnich stron nie miałem pojęcia, kto jest winowajcą. Kompletne zaskoczenie!!
Motyw zaginięcia młodej dziewczyny nie jest specjalnie odkrywczy, ale Carrisi zbudował na tej kanwie naprawdę świetną historię.
Czarny charakter okazał się być nie do końca zupełnie czarny, a dobry... Nie będę zdradzał fabuły.
Autor dobrze przedstawił także dzisiejsze media. Zachłanne, pazerne na 'sensację' mogą w dowolnej chwili wynieść na piedestał lub całkowicie zniszczyć.
Warto przeczytać!

Kiwi_Agnik | 2018-05-12
Przeczytana: 12 maja 2018

"Zawsze staramy się ratować innych, żeby uratować samych siebie"

Bardzo dobry i świetnie przemyślany kryminał.
Autor od razu kładzie kawę na ławę i serwuje czytelnikowi już na samym początku wszystkie karty, oczywiście to wcale nie przeszkadza, a wręcz pomaga dociekać prawdy...
Fabuła ma miejsce w małym, górskim miasteczku Avechot i choć jest to spokojne, a wręcz idyllyczne miejsce, dzieje się tam niedobrze... bowiem bez śladu znika młoda dziewczyna.

Bohaterowie są scharakteryzowani z wszelkimi wadami przez co lektura wydaje się dość przyziemna i rzeczywista, akcja pędzi, nie dając czytelnikowi chwili oddechu, bowiem cały czas się coś dzieje.

Książka mąci w głowie, jest nieprzewidywalna i zaskakuje.
Reasumując:
Kryminał bardzo dobry, bardzo dobrze się go czyta, fabuła jest wciągająca i rewelacyjnie skonstruowana.

Jestem w pełni usatysfakcjonowana.
I teraz spokojnie mogę sięgnąć po film, który też jest ponoć bardzo dobry.

Polecam, fani kryminałów nie powinni być...

Eli1605 | 2018-08-03
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Całkowite zaskoczenie. Na początku szło mi jakoś powoli. Autor uśpił moją czujność i przekonał mnie, że prowadzący śledztwo w sprawie zaginięcia nastolatki, agent specjalny to tylko żądny blasku reflektorów fabrykant dowodów a domniemany sprawca to niewinny gość. A jak doczytałam do końca to się dopiero zdziwiłam. Nic nie jest oczywiste nawet wówczas gdy tak wygląda. Polecam.

Izabela Pycio | 2018-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

"Ludzie nie szukają sprawiedliwości, chcą tylko dopaść winnego. Żeby dać własnemu strachowi jakieś imię, żeby się poczuć bezpiecznie. I żyć dalej, łudząc się, że wszystko idzie dobrze, że zawsze można znaleźć jakieś wyjście."

Po wspaniałej przygodzie czytelniczej z dylogią "Paenitentiaria Apostolica" ("Trybunał dusz" i "Łowca cieni"), przekonałam się, że styl narracji Donato Carrisiego i jego pomysły na fabułę odpowiadają mi, potrafi frapująco zaangażować w śledzenie scenariusza zdarzeń. Ekscytujących wrażeń dostarczyła także błyskotliwie zapleciona intryga w "Dziewczynie we mgle", choć inna w klimacie i barwie, to jednak przemówiła wieloaspektowością, zaskakującymi zwrotami w obrazie okoliczności, zmianami w interpretacji postaw bohaterów.

Nie ma mowy o jednoznacznych czarnych czy białych charakterach, każdy pod płaszczykiem pozornej normalności, niewinności, rzetelności i uczciwości, ma coś do ukrycia, większe lub mniejsze kłamstwo, ciemne sprawki, złowieszcze występki,...

ania | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Donato Carrisi nie porwał mnie jakoś specjalnie tą książką, nie było tak, że o niczym innym nie mogłam myśleć, niemniej jednak jest to bardzo dobry kryminał.
Lubię takie małomiasteczkowe zbrodnie, bo w małych miejscowościach nic się nie ukryje, a i ludzie są chyba bardziej zawzięci, roszczą sobie prawo do wglądu w życie prywatne pozostałych mieszkańców. (Dlatego zawsze wolałam duże miasta.) Do tego dochodzą wścibskie media i mamy ładnie podane na tacy jak łatwo jest manipulować opinią publiczną.
Natomiast agent specjalny jest raczej dupkiem, co jest dla mnie nowością, bo zazwyczaj autorzy kryminałow kreują śledczych na pozytywnych bohaterów.
Polecam, a ja zapewnę przeczytam jeszcze coś tego autora, jeśli tylko wpadnie mi w ręce.

Wioletta | 2018-03-24
Przeczytana: 27 marca 2018

Zazwyczaj lubię sympatyzować z detektywem, tu trafił się palant i co zrobić. Tak to sobie Carrisi wymyślił. Waham się jak ocenić, zastanawiałam się w trakcie w jakim kierunku zmierza historia, byłam pewna obaw odnośnie zaginionej dziewczynki, co pokaże Carrisi, czy palant palantem pozostanie i jakie rozwiązanie autor zafunduje, jak z tego wybrnie. Hm... nie do końca mnie przekonał, szczególnie w kwestii motywów, znając wcześniejsze jego książki, w tym znakomite, wyczekiwałam kolejnej i liczyłam na dużo więcej. To, że myślę o książce przemawia na jej korzyść, ale było jednostajnie, zabrakło napięcia, a przecież Carrisi potrafi je wzbudzać, ale z drugiej strony powolność buduje klimat i rozwiązanie wcale nie jest łatwe do przewidzenia, mimo tego, że nie do końca mi pasuje. Z pewnością przeczytam wszystkie kolejne jego książki, jednak tu z bólem więcej gwiazd nie dam.

Pistacia_Vera | 2018-05-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2018

Ta historia to nie tylko kryminał to też obraz współczesnego społeczeństwa. obraz ludzi, którymi rządzi religia, telewizja i pieniądze. czytelnik zagląda pod powierzchnie z pozoru nudnej, górskiej miejscowości gdzie skrywa się cały wachlarz ludzkich kreatur: samobójców, dewiantów, fanatyków religijnych. śledczy, który przybywa do miasteczka z zewnątrz też ma swoje tajemnice, jest uzależniony od błysku prasowych fleszy i wydaje się, że nie interesuje go prawda. bardzo dobra książka.

mercadoevy | 2018-06-19
Przeczytana: czerwiec 2018

W jednym zdaniu: Świetny kryminał!
A teraz kilka zdań więcej: Książka zaskoczył mnie mrocznym i zimnym klimatem. Nastrój przypomina raczej skandynawskie kryminały, na ile to możliwe we Włoszech. Akcja poprowadzona jest znakomicie, kolejne zwroty rzeczywiście zaskakują. A zakończenie... no cóż trzeba przeczytać całość!
W małym częściowo odizolowanym od świata górskim miasteczku ginie 16-letnia dziewczyna. Śledztwo prowadzi agent specjalny Vogel, który doskonale wie jak współpracować, a raczej manipulować mediami. Robi z dochodzenia wielkie show, które ma po ostatniej wpadce, znowu wynieść go na zawodowy szczyt.
Świetnie opisane jest jakie znacznie pełnią teraz media oraz jakie chwyty stosują i policjanci i dziennikarze, aby robić karierę. I powstaje pytanie: czy w tym polowaniu na porywacza pamięta się jeszcze o zaginionej?
A teraz łyżka dziegciu: w książce pojawia się wątek sekty, którego nie lubię, ale na szczęście nie za bardzo rozwinięty.
Polecam: wciągający kryminał na...

iwona525 | 2018-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

"Dziewczyna we mgle" to intrygująca fabuła rozegrana w hermetycznej społeczności - osnuta mgłą, wilgocią, skąpana w deszczu.
Myślę że postać głównego bohatera - cynicznego intryganta czyni powieść inną. Kierowany własną nieomylnością Vogel prowadzi śledztwo wciąż zmieniając jego kierunek ... a to wszystko przy pomocy podatnemu na manipulacje społeczeństwu.
Polecam!