Dziewczyna bez skóry

Okładka książki Dziewczyna bez skóry Mads Peder Nordbo Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna bez skóry
Mads Peder Nordbo Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Dziennikarz śledczy Matthew Cave (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Dziennikarz śledczy Matthew Cave (tom 1)
Pigen uden hud
Burda Publishing Polska
2017-10-11
2017-10-11
Agata Lubowicka, Justyna Haber

Mattew traci w wypadku żonę i nienarodzoną córeczkę. Postanawia uciec od wszystkiego i przenosi się na Grenlandie, gdzie rozpoczyna pracę jako dziennikarz lokalnej gazety. Wkrótce dochodzi do niesamowitego odkrycia. Na końcu lądolodu zostaje odkryte zmumifikowane cialo wikinga. Mattew zostaje tam wysłany bo zapowiada się, że będzie to sensacja na skalę światową. Jednak martwy człowiek z lodu szybko znika, a pilnujący go policjant zostaje zabity.
Dziennikarz rozpoczyna śledztwo i trafia na sprawę z 1973 gdzie zabito czterech mężczyzn podejrzewanych o przestępstwa seksualne w ten sam sposób, w który zabito policjanta. Czy to ten sam zabójca? Co łączy dawne i współczesne zbrodnie? Wyniki śledztwa są zaskakujące i wychodzi z tego wiele wątków oraz dużo grubsza sprawa niż może się wydawać na początku.
Mattew razem z specyficzną Grenlandką Tupaarnaq, która właśnie wyszła z więzienia za morderstwo, będzie próbowal rozwiklac zagadkę.

Cała akcja dzieje się dwutorowo na skutej lodem Grenlandii. Uwielbiam klimaty skandynawskie więc cieszę się, że jeszcze dwa tomy przede mną. Ukazanie życia w Nuuk i odkrywanie jego sekretów było bardzo ciekawe.
Momentami jest trochę wszystkiego za dużo i minimalnie się gubiłam, zwłaszcza pod koniec ale i tak na pewno mogę śmiało polecić książkę wszystkim miłośnikom kryminałów. To jedna z tych książek do której kiedyś z chęcią wrócę, żeby wyłuskać smaczki, które mi umknęły.

Pierwsze spotkanie z kryminałem na grenlandii. Ogólnie bez szału. Byłam ciekawa co bedzie dalej, ale rozwiązanie sprawy nie podobało mi się. Mimo to sięgnę po drogi tom. Czytało mi sie szybko.

Świetnie oddany klimat dalekiej Grenlandii. Mroczna, duszna atmosfera. Makabryczne morderstwa. Bohater, który nie poddaje się, pomimo rozlicznych przeciwności. Jego nietuzinkowa sojuszniczka. Gorąco polecam i liczę, że druga część chociaż dorówna pierwszej!

Dziewczyna bez skóry Mads Peder Nordbo
Jeśli lubisz skandynawskie klimaty i wydaje Ci się, że na lądolodzie Grenlandii jest spokojnie i bezpiecznie, to uważaj bo możesz być w błędzie. Sprawa odnalezienia mumii lodowej prowadzi do rewolucji w lokalnej społeczności jednak nie takiej jak się wszyscy spodziewali. Wypływa sprawa sprzed 40 lat, a trup ściele się gęsto. Jednak powiem szczerze: w fabule można się nieźle pogubić i stracić wątek, tak jak to mi się zdarzyło. Dlatego książka znużyła i umęczyła więc nie jest moim faworytem, ale Ty możesz mieć inne zdanie.

Dziewczyna bez skóry Mads Peder Nordbo

"Dziewczyna bez skóry" to pierwszy tom cyklu o Matthew Cave. Akcja rozgrywa się w małym miasteczku na Grenlandii. Kraj pokryty śniegiem i lodem, gdzie zimno przenika do szpiku kości. Tam właśnie przeprowadził się Matthew, gdyż chce rozpocząć nowy etap swojego życia po traumatycznym wypadku. Matthew jest dziennikarzem i wraz z kolegą ma za zadanie dowiedzieć się i napisać artykuł o znalezionych, zamrożonych zwłokach, które początkowo wydają się mumią sprzed lat. Zaraz po odkryciu zwłok, ginie policjant. Dla Matta wydaje się to dziwnym zbiegiem okoliczności i zaczyna grzebać w przeszłości miasta. Pomaga mu w tym poznana przez przypadek dziewczyna - Tupaarnaq, której przeszłość naznaczona jest okrucieństwem. Dochodzą do przerażających odkryć, bowiem dziewczynki grenlandzkie są wykorzystywane przez swoich ojców, wujków, a do tego odkrywają spisek polityczny na wielką skalę. Właśnie tym narazili się wpływowym ludziom w mieście i ich życie staje się zagrożone. Czy zdołają rozwikłać zagadkę znalezionej mumii i teraźniejszego morderstwa?

Drugi raz już czytałam tę książkę i okazało się, że sporo z niej zapomniałam, ale jest to na plus, gdyż świetnie spędziłam z nią czas. Zapomniałam jak ciekawie jest napisana i jak zajmująca jest zagadka kryminalna. Bardzo lubię gdy akcja dzieje się dwutorowo. W czasie teraźniejszym śledzimy jak Matthew rozwiązuje zagadkę znalezionej mumii oraz następstw związanych z jej odkryciem, a jest ich więcej niż sama śmierć policjanta, ale nie chcę zbyt dużo zdradzać. W czasie przeszłym wracamy do detektywa, który zajmował się dochodzeniem w sprawie wykorzystywanych dziewczynek i ich zaginięć. Wszystko dobrze się łączy, jest czytelne, nie traci się orientacji. Atmosfera jest gęsta, a zagęszcza się jeszcze bardziej wraz z odkrywanymi sekretami ludzi u władzy. Autor bardzo plastycznie opisał całe miasteczko i jego surowe realia oraz specyfikę lokalnej społeczności. Ktoś chciał ich na siłę uszczęśliwić i wyrwał z naturalnego środowiska i nakazał mieszkać w blokach, do których nie są przyzwyczajeni i źle się w nich czują, to prowadzi do eskalacji pewnych zachowań. A wiadomo jak to bywa w zamkniętych społecznościach, obcych się nie wpuszcza i nie zezwala na ich ingerencję, więc ofiarom nie ma kto pomóc. Akcja wartka, a napięcie towarzyszy nam cały czas podczas czytania powieści.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

#Wyzwanie LC2022 - październik

Pierwszy raz czytałam thriller duńskiego autora. "Dziewczyna bez skóry" to pierwszy tom serii o dziennikarzu śledczym Matthew Cave. No i było ok, ale bez szału. Ten thriller niczym się nie wyróżniał, no chyba że miejscem akcji. Temat oklepany, kreacja bohaterów też niczym się nie wyróżniająca. Momentami brutalny i trzyma w napięciu, ale nie na tyle, żeby chciała kontynuować serię. Raczej z tych tytułów, które szybko zapomnę.

#Wyzwanie LC2022 - październik

Książka brutalna, ale z przesłaniem. Warto po nią sięgnąć! Wiele mówi o otaczającym nas świecie. Polecam.

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem i twierdzę, że nie jest źle, ale szału też nie ma. Książka miała naprawdę fajny potencjał. Osadzenie akcji na zimnej wyspie, gdzie życie toczy się swoimi prawami. Od początku mamy trupy, które są rozbebeszone, a wszystko podobne jest do morderstw z przeszłości. Żeby nam to przybliżyć książka jest podzielona między dwoma czasami - przeszłym 1973 r. oraz teraźniejszym 2014 r.
Ogólnie wszystko jest dość dobrze połączone, ale były momenty, gdzie się gubiłam - za dużo postaci i nazwisk, które ciężko zapamiętać. Były też momenty, gdzie brakowało mi czegoś co podniosłoby adrenalinę i miałam wrażenie, że czytam książkę obyczajową o mieszkańcach miasteczka Nuuk. Morderca z przeszłości jest ujawniony po połowie książki. Tego z teraźniejszości dowiedzieliśmy się dopiero na koniec. Niektóre sytuacje są łatwe do przewidzenia.
Na sam koniec akcja przyśpiesza i sprawia, że wreszcie coś się dzieje - istny chaos. Zakończenie trochę bez szału, zbyt spokojne. Historia naprawdę mogła skończyć się inaczej. Nie mniej jednak autor spowodował, że mam ochotę sięgnąć po kolejną część, by dowiedzieć się jak dalej potoczy się życie Matthew.

Dziewczyna bez skóry Madsa Pedera Nordbo jest pierwszym moim spotkaniem z autorem i jego książka. Zapowiadający się na ciekawy kryminał osadzony w zimnym miejscu Grenlandii w małej miejscowości przykuł moją uwagę. Wzbudził ciekawość i oczekiwałem po nim wciągającej zagadki kryminalnej umiejscowionej w mroźnym klimacie. Dlatego po niego sięgnąłem i byłem ciekawy co dostanę.

Osadzenie akcji w Grenlandii w mroźnej aurze było świetnym pomysłem, który mnie zainteresował na samym początku. Spodziewałem się tutaj takiego zimowego klimatu pojawiającego się od pierwszych stron i występującego przez cały czas. Nie można zarzucić, że nie pojawia się, ale nieraz bardziej skupił się autor na bohaterach i wydarzeniach jakie mają miejsce. Osadzenie w małym miasteczku Nuuk pośród mieszkających tam ludzi skrywających niekiedy swoje tajemnice wypadło ciekawie. Każdy zna się z każdym, pomagają sobie i strzegą własnych sekretów mogących przynieść więcej szkody niż dobra. Pojawienie się dziennikarza w sprawie znalezienia zmumifikowanych zwłok wikinga burzy ogólny spokój. Wydaje się, że będzie to odnalezienie stulecia i wielką przepustką na cały świat dla gazety wraz z Matthewsem. Jednak wszystko gmatwa się kiedy popełniono bestialskie morderstwo i rusza śledztwo w sprawie wyjaśnienia zagadki morderstwa. Autor postanowił stworzyć kryminał z mroźnym klimatem, ale wykorzystując niekiedy pewne elementy znane już z wcześniejszych skandynawskich kryminałów. Same śledztwo prowadzone przez policje jest przedstawione ogólnikowo i czasami jakiś ślad lub poszlaka pojawia się w nim pchając dochodzenie do przodu. Więcej miejsca jest poświęcone na działalność naszego bohatera, który zaczyna grzebać w starych sprawach. Śledztwo prowadzone przen niego ujawnia wiele przerażających szczegółów. Do pomocy ma dziewczynę, która dopiero co wyszła z więzienia za morderstwo. Razem próbują przebić się przez mur milczenia i poznać prawdę dotyczącą spraw sprzed kilkunastu lat. Wykorzystując tutaj retrospekcje dotyczące dochodzenia z dawnego prowadzonego śledztwa mieszającego się ze współczesnymi wydarzeniami dostałem historie mającą spory potencjał mimo wykorzystania pewnych schematów. Autor potrafił przedstawić życie w takim miejscu w ciekawy sposób. Ludzie mieszkający tam mają własne kłopoty, dylematy, sekrety i tajemnice. Jednak przeszłość zaczyna upominać się o swoje i bohater zaczyna odkrywać prawdę poszukując odpowiedzi dotyczących sprawcy popełnianych morderstw w czasach współczesnych.

Książka Dziewczyna bez skóry jest kryminałem z dawką obyczajowości i trudnym poruszanym tematem krzywdy dzieci. Dziejącym się na dwóch płaszczyznach jednocześnie, które powiązane są pewnymi wydarzeniami z przeszłości. Autor podrzuca pewne informacje i poszlaki mogące przynieść rozwiązanie zagadki. Jednak nie wszystko jest takie oczywiste i pomału wraz z rozwojem akcji poznajemy poszczególne części układanki zagadki. Mamy kilku podejrzanych mogących być sprawcą morderstwa. Nie odgadłem kim jest sprawca, bo dopiero pod koniec wszystko staje się jasne. Jakimi motywami kierował się sprawca i poznajemy pod koniec jego tożsamość. Dlaczego popełniał zbrodnie w taki sposób i kto za wszystkim tak naprawdę stał. Samo śledztwo prowadzone przez bohatera jest tutaj najważniejsze, bo wychodzą na światło sekrety głęboko skrywane dotyczące zamieszanych osób z politycznych elit i mieszkających w Nuuk osób. Pojawienie się poszlak, informacji i śladów czasami wprowadzają nas na fałszywe tropy lub popychają śledztwo do przodu. Przez retrospekcje z przeszłości autor rozwija wiele wątków mających wpływ na śledztwo z przyszłości. Intrygę prowadzi umiejętnie i wraz z mroźnym klimatem robi ona dobrą robotę wciągając w fabułę. Niestety nie wszystko jest takie udane i pewne wady tutaj widać. Dziennikarz z burzliwą przeszłością, który nadal myśli o wydarzeniach w jakich kiedyś uczestniczył. Dziewczyna wychodząca z więzienia okazuje się twardą i nie dostępną osobą. Mającą własne zdanie i przekonania, ale nie cofnie się przed walką o swoje. Tajemnice z przeszłości dotyczące ludzi i polityków wychodzące wraz z wirem wydarzeń. Wszystko to sprawia, że miałem wrażenie spotkanie po części tego wszystkiego w innych kryminałach skandynawskich jakie miałem okazje czytać. Pomimo wszystko sama fabuła jest ciekawa, z mroźnym klimatem i trudnym tematem jaki autor podejmuje.

Książka Dziewczyna bez skóry okazała się dobrym kryminałem, ale posiadająca jednak niuanse, które czasami wychodzą w czasie czytania. Oprócz wątku kryminalnego powieść posiada również tło obyczajowe, które ukazuje interakcje bohaterów w ciekawy sposób. Poznajemy ich wybory, kłopoty i przemyślenia na tematy pewnych spraw. Dlatego można nimi zainteresować się. Sama postać dziennikarza z przeszłością i Tupaarnaq jako twarda dziewczyna jest dobrze przedstawiona mimo wszystko. Można ich polubić i poczuć nawet nić sympatii do nich. Pozostali bohaterowie wypadają również dobrze i w zależności odgrywają swoją rolę w fabule przewidzianą przez autora. Może nie zaskakują czymś nieoczekiwanym, większą głębią, ale nie można przyczepić się przez większość czasu do nich, bo nie są też papierowe. Relacje pomiędzy nimi świetnie przedstawione i wciągające nieraz. Dialogi dobrze napisane, niekiedy popychające akcje do przodu i przynoszące wiele informacji mogących przyspieszyć odkrycie prawdy.

Sięgając po Dziewczynę bez skóry byłem ciekawy co otrzymam od nieznanego mi wcześniej autora piszącego kryminały. Może nie jest to najlepszy skandynawski kryminał jaki przeczytałem, ale też nie najgorszy. Największą robotę robi pojawiający się mroźny klimat i retrospekcje sprawy sprzed kilkunastu lat związanej ze współczesnym prowadzeniem dochodzenia. Ukazanie życia w małej miejscowości Nuuk i odkrywanie jego sekretów było pasjonujące. Poruszanie trudnych tematów przez autora i ukazanie krzywd dzieci było przerażającym zjawiskiem wywołującym wiele emocji w czasie czytania. Oprócz tego niektóre niuanse rzucające się w oczy były bardzo widoczne. Mimo wszystko kryminał się okazał na tyle dobry, że przeczytałem z chęcią. Akcja nie zwalniała ani na chwilę i wydarzenia toczyły się w szybkim tempie. Dlatego nie było przestojów, męczących fragmentów, ale szybko czytało się i nie nudziłem się podczas czytania. Zakończenie kim jest sprawca i jakimi motywami się kierował zaskoczyło mnie lekko, bo nie spodziewałem się takiego rozwiązania. Dziewczyna bez skóry okazała się dobrym kryminałem, mającym swoje wady, lecz ciekawym i wciągającym. Pojawienie się czasami zwrotów akcji i trzymanie w napięciu podczas ważniejszych wydarzeń tylko zachęcała do dalszego czytania. Intryga zgrabnie poprowadzona przez autora i wciągnęła mnie. Dziewczyna bez skóry jest dobrym kryminałem i zarazem pierwszym tomem cyklu. Mam nadzieje, że kolejna część będzie sporo lepsza i trzymała bardziej w napięciu. Liczę nadal na ciekawy, mroźny, mroczny kryminał osadzony w Grenlandii w kolejnym tomie cyklu. Mimo wszystko sięgnę po kolejny tom jak będę miał okazje ku temu.

Pomysł dobry, choć oklepany. Dziennikarz, dziewczyna, tatuaże, włamania internetowe, problemy z prawem... Oczywiste podobieństwa o dziwo nie rażą jakoś mocno. Ale naciągana do granic możliwości fabuła, dziwne i niewytłumaczalne rozwiązania - nie, coś tu mocno nie wyszło.

• Kryminały
  • Kryminał