Dziewczyna bez skóry

Cykl: Dziennikarz śledczy Matthew Cave (tom 1)
Wydawnictwo: Burda Książki
Pigen uden hud
LubimyCzytać

Matthew, po stracie ukochanej i nienarodzonej córeczki, próbuje odbudować swojej życie na Grenlandii. Podejmuje tam pracę jako dziennikarz lokalnej gazety w Nuuk. Zostaje wysłany na skraj lądolodu, by relacjonować odkrycie zmumifikowanego wikińskiego osadnika. To ma być sensacja na skalę światową, ale kilka dni później mumia znika, a policjant który jej pilnował zostaje zabity. Matthew trafia na ślad pewnej sprawy sprzed 40 lat dotyczącej brutalnego zabójstwa czterech mężczyzn. Każdy z nich był podejrzany o seksualną przemoc wobec córek. W prywatnym śledztwie dziennikarz odrywa powiązania tego morderstwa z mumią. I paradoksalnie sam staje się podejrzanym. Jedyną osoba, której może zaufać jest młoda Grenlandka Tupaarnaq, która właśnie opuszcza więzienie po odbyciu kary za zabójstwo ojca.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta Wiola | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

„Nie miał odwagi się poruszyć. Ból był zbyt silny, każdy ruch wywoływał przeszywające rwanie, ciągnące się od dziur po gwoździach w jego dłoniach, wzdłuż ramion, aż do jakiegoś miejsca w głębi za oczami, w którym to wszystko gdzieś się zapadło”.

Rok 2014
Życie Matthew Cave’a zmieniło się po tym, jak stracił swoją rodzinę w wypadku samochodowym. By uciec od wszystkiego, przeprowadza się do Nuuk (Grenlandia), gdzie pracuje jako dziennikarz lokalnej gazety. Wkrótce praca zmusza go do pojawienia się na miejscu zbrodni.
Sensacja. Odnaleziono zamrożone zwłoki wikinga. Wszyscy przewidują, że leżały tam co najmniej przez kilkadziesiąt lat. Wszystko się komplikuje, gdy zmumifikowany nieznajomy znika, a policjant który strzegł zamrożonego umiera.
Matthew rozpoczyna swoje własne śledztwo. Odkrywa, że tajemniczy nieznajomy był łączony ze sprawami morderstw z 1973 roku. Ze zbrodniami wykorzystywań seksualnych na małych dziewczynkach….

ROK 1973r
Jakob Pedersen bada sprawy gwałtów na małych...

Elżbieta | 2018-03-13
Przeczytana: 12 marca 2018

Przejmujący kryminał wywołujący dreszcze. Mroźna Grenlandia i bezkresna , intensywna biel.Makabryczne i wyrafinowane morderstwa.

Czy ciało nagiego i zawinietego w skóre renifera wikinga znalezione w rozpadlinie pośród ogromu śniegu mogło być rezultatem dramatycznych zajść?.
Czy niewyjaśnione morderstwa sprzed lat mają coś wspólnego z obecnymi wydarzeniami?.
W latach 70 znaleziono 4 mężczyzn w sile wieku , obdartych ze skóry i porozcinanych od krocza aż po mostek. Na dodatek wszystkim usunieto wnętrzności kiedy wciąż żyli. Te bestialskie egzekucje pasowały do najciemniejszych czasów średniowiecza, czasów, gdy usuwanie skóry i wnętrzności z jeszcze żywego człowieka było popularną torturą i sposobem wymierzania kary.

Czy dziennikarz, tajemnicza dziewczyna z tajemniczym notesem są w stanie rozwiązać tą zawiłą zagadkę?
Jak zakończy się ich prywatne śledztwo? Czy wynik obnaży najbardziej mroczną twarz Grenladii - wysoki wskaźnik samobójstów, przemoc seksualną,...

Kiwi_Agnik | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

Dwutorowa wartka akcja, rozgrywająca się w lodowatej Grenlandii, język powieści ok, bohaterowie nieprzerysowani, aczkolwiek jak dla mnie trochę bezpłciowi, fabuła trochę mnie ciekawiła, czasami nużyła.

Reasumując nic specjalnego i nowego w tym kryminale nie znalazłam, taki przeciętny thriller z powtarzającymi się schematami z innych powieści tego typu, książkę szybko i dobrze się czyta.
A czy mrozi krew w żyłach to kwestia dyskusji.

Czy warto czytać?
Może i warto, jeśli nie ma się na podorędziu nic ciekawszego.

Izabela Pycio | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

"Każda historia zawsze ma dwie strony, a prawda często skrywa się w szczegółach kłamstwa."

Satysfakcjonująca przygoda czytelnicza. Nie tylko intrygująca fabuła, ciekawe postaci, ale również niesamowicie wytworzony klimat, odwołania do białych pustkowi grenlandzkich krajobrazów, mroźnego arktycznego powietrza, słabej widoczności z powodu mgieł, burz, lodu i gęstego śniegu. Natychmiast wkradają się tajemnicze nastroje, mroczne akcenty i posępne myśli, choć wszechobecne oślepiające światło odbija się od lodu. I w taką dziką i surową scenerię wplecione zostają mumie, włamania i morderstwa. Odkryte szczątki wikińskiego osadnika, doskonale zakonserwowane przez mróz, uruchamiają serię dramatycznych incydentów.

Autor prowadzi czytelnika zarówno ścieżką współczesnego scenariusza zdarzeń, jak i retrospekcji obejmujących lata siedemdziesiąte dwudziestego wieku. Frapująco zagłębiamy się w oba kierunki, które stopniowo ujawniają mnóstwo sekretów, przestępstw, zatargów i konfliktów. Mieszkańcy...

Jolka | 2017-10-24
Przeczytana: 24 października 2017

"Dziewczyna bez skóry" to książka,której akcja rozgrywa się na zimnej Grenlandii.Krajem pokrytym lodem,śniegiem gdzie zimno przenika do szpiku kości.I wydawać by się mogło ,że nie ma tu szans by jakiekolwiek morderstwo mogło by się wydarzyć.A jednak ,autor w doskonały sposób dostosował morderstwo do klimatu lub odwrotnie.Od pierwszych stron nie da się nie wciągnąć w historię,w której centrum znalazł się Matthew.Od samego początku idzie odczuć zło,które powoduje,ze ktoś brutalnie morduje i pozbawia życia inne osoby.Z biegiem książki dowiadujemy się ,że to zło nakazuje ojcom,wujkom wykorzystywać brutalnie i krzywdzić na całe życie grenlandzkie dziewczynki a to wszystko ma również powiązanie ze światem polityki.Po przeczytaniu tej powieści będę patrzeć innymi oczyma na Grenlandię,która dotychczas kojarzyła mi się z przepięknym zimowymi krajobrazami..

Jeżynka | 2018-02-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 lutego 2018

Czasami mam wrażenie, czytając kryminały naszych sąsiadów z północy, że wymyślanie fabuł ociekających krwią, gdzie trup ściele się gęsto a ofiarami wszelkiej maści dewiantów są dzieci jest ich "sportem narodowym". Brutalna przemoc wobec nieletnich, hektolitry krwi, zmasakrowane ciała z wnętrznościami wywleczonymi na zewnątrz... Zaczynam czuć przesyt taką estetyką bo coraz częściej spycha ona na drugi plan samą akcję i rozwiązanie zagadki.

"Dziewczyna bez skóry" to książka która (niestety) potwierdza moją tezę bo sam tytuł już powoduje ciarki a w trakcie lektury co strona taplamy się we krwi kolejnych ofiar.
Łudziłam się że jednak w tym świecie pełnym zła i zbrodni wykreowanego przez Madsa Peder Nordbo wciągnie mnie intryga i ciekawie wykreowani bohaterowie jednak tak się nie stało bo autor poszedł utartym schematem. Mamy bohatera dziennikarza po traumatycznych przejściach (żona, będąca w zaawansowanej ciąży zginęła w wypadku samochodowym) który przenosi się z Danii na Grenlandię...

Sargento_Garcia | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 10 listopada 2017

Bardzo ciekawie poprowadzoną dwutorowo historię. Czytelnik jest w niej kilkukrotnie zaskakiwany kierunkiem w którym powinno rozwijać się śledztwo. Mamy tu też wątek związany m.in. ze zmową milczenia elit, nierozwiązanymi zagadkami z przeszłości i niechęcią rdzennych mieszkańców do Duńczyków. To wszystko osadzone na skutej lodem, niedostępnej i rządzącej się swoimi dawnymi prawami i zwyczajami Grenlandii

Kruczoczarnyblond | 2018-01-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 05 stycznia 2018

Bardzo udany debiut. Klimat mroźnej Grenlandii, nadaje "smaczku" opowieści. W pierwsze strony ciężko było mi się wgryźć, ale im dalej tym lepiej było. Może sama historia nie była zaskakująca, dużo można było się domyśleć, ale nie zmniejszyło mi to przyjemności dalszego czytania. Lektura na pewno nie obowiązkowa, ale jak już komuś trafi w ręce, to warto poświęcić jej czas.

Wkp | 2018-01-12
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

Zbrodnia z wikingiem w tle
Kryminały, jak właściwie każdy inny gatunek literacki, pisane są na całym świecie, i nikogo nie powinno to dziwić. Od lat szczególną popularnością wśród czytelników cieszą się książki tego typu pochodzące ze skandynawskich (czy, jak wolę to nazywać, „zimniejszych”) krajów. Teraz nadszedł czas udać się jeszcze dalej na północ, bo na Grenlandię, i przekonać się, co potrafią pisarze z tamtych stron.

Całość mojej recenzji na Portalu Kryminalnym: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/8418/35/

WielkiBuk | 2017-10-08
Przeczytana: październik 2017

Od „Dziewczyny bez skóry” czuć arktyczny powiew, ten otumaniający, lodowaty, przejmujący aż do szpiku kości. To poczucie przerażające w swojej prawdziwości, pozostawiające czytelnika zdrętwiałego z nerwów. Mads Peder Nordbo zdecydował się na opowieść, która może się przytrafić, być może wydarzyła się nie raz, nie dwa w tej arktycznej krainie niekończącej się zimy, odizolowanej od cywilizacji, w której okrucieństwo rodzi się nagle i naznacza całe pokolenia. Kiedy raz poznamy taką Grenlandię, prawdziwą Grenlandię, od której nie ma ucieczki, to już nigdy nie zdołamy wymazać jej obrazu z pamięci.