Każdy żyje jak umie

Wydawnictwo: Świat Książki
7,66 (105 ocen i 19 opinii) Zobacz oceny
10
14
9
20
8
25
7
22
6
15
5
5
4
3
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-247-2292-1
liczba stron
384
słowa kluczowe
wojna, rodzina,
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
boska_bestia

Powieść obyczajowa. Autor scenariusza do słynnej trylogii filmowej przedstawia losy prototypów swych bohaterów nim ruszyli na ziemie odzyskane. W barwnej epopei, dziejącej się na Podolu przez ćwierć wieku aż po rok 1945, poznajemy życie mieszkańców wielonarodowej wsi Krużewniki. Prawdziwy Kazimierz Pawlak miał na imię Jasiek, a obok mieszkała rodzina Dendrysów, filmowi Kargule. Prześmieszna...

Powieść obyczajowa. Autor scenariusza do słynnej trylogii filmowej przedstawia losy prototypów swych bohaterów nim ruszyli na ziemie odzyskane. W barwnej epopei, dziejącej się na Podolu przez ćwierć wieku aż po rok 1945, poznajemy życie mieszkańców wielonarodowej wsi Krużewniki. Prawdziwy Kazimierz Pawlak miał na imię Jasiek, a obok mieszkała rodzina Dendrysów, filmowi Kargule. Prześmieszna rzecz o sąsiedzkich waśniach zmienia się niepostrzeżenie w chwytającą za serce przypowieść o przywiązaniu do ziemi i sensie rodziny na tle zawirowań historii.

 

źródło opisu: Świat Książki, 2011

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (332)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2244
Wojciech Gołębiewski | 2016-09-29
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2016

Stara gwardia nie rdzewieje. Andrzej Edward Mularczyk (ur. 1930) - polski pisarz, scenarzysta filmowy, autor reportaży, twórca słuchowisk radiowych. Skrótowo określmy omawianą książkę jako opowieść o prototypach Kargulów i Pawlaków. Ambaras w tym, że pisać mnie trudno bo chory jestem ze śmiechu.
Zacznijmy od cytatu nawiązującego do tytułu (s. 28):
„...ludzie są różni jak psi ogon. Są ludzie szmaciani, są i jedwabni, są ludzie – ptaki i ludzie – robaki, każdy żyje, jak umie...”
Kontynuację tematu mamy dalej (s. 47):
„..Ale w życiu tak już jest, że to, co pierwsze, nie będzie ostatnie i że wszystko, coś zdobył, to kiedyś utracisz, i przez to każdy żyje, jak umie...”

Z pierwszego spotkania z bohaterem tej opowieści, Mularczyk wspomina zdanie oddające trafnie tamtejszą mentalność (s. 7):
„ - Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie...”
Już w prologu autor ...

książek: 0
| 2015-03-20

"Sami swoi" to już nasze dobro narodowe. Mało kto nie oglądał, nie śmiał się do rozpuku i nie zna na pamięć kilku powiedzonek.
Teraz pora by przekonać, że "życie zanim stało się komedią, było najpierw tragedią".

Mularczyk zabiera nas w przeszłość, śladami filmowych Pawlaków i Karguli, hen na Ukrainę do mitycznego raju - Krużewnik, gdzie wszystko było swojskie i lepsze. Niebo bardziej niebieskie, pola zieleńsze, krowie mleko smaczniejsze. W rzeczywistości to zapadła prowincja, gdzie chłop bez ziemi jest nikim, jak niewolnik bez praw, gdzie życie to nieustanna walka o sprawiedliwość i godność, nawet w zażartych kłótniach o trąbę, rój pszczół czy skibę ziemi na trzy palce.

"Każdy żyje jak umie" wydane w cieniu filmowego przeboju nie przypomina tak komedii. O ile z Pawlaka zaśmiewaliśmy się nie raz, z jego niezbyt lotnych sądów, to przy Jaśku pokręcimy ze smutkiem głową, tak chłopie, może ty i prosty, ale mądry jak mało kto, nawet w tej swojej pokręconej logice. Opowieści o...

książek: 6901
allison | 2012-05-17
Przeczytana: 16 maja 2012

"Świat nie składa się z atomów, świat składa się z opowieści" - głosi anonimowa sentencja będąca mottem książki.
Zdanie to wiernie oddaje ideę i klimat powieści Mularczyka, który opisuje wcześniejsze losy słynnych bohaterów filmowej serii "Sami swoi".

Przyznam, że jestem wielką fanką filmowych perypetii Kargula i Pawlaka, a ich powiedzonka na stałe weszły do naszego rodzinnego języka. Dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po powieść, która wyjaśnia źródła konfliktu między bohaterami i przedstawia ich życie na Kresach. Poznajemy nie tylko najważniejszych bohaterów, ale również ich rodziców, którzy zapoczątkowali wielką kłótnię, nazywaną żartobliwie kolejną wojną światową.

Przy lekturze tej powieści uśmiałam się do łez. Humor jest bowiem rozbrajający, logika myślenia bohaterów powalająca i oparta na chłopskim uporze oraz słynnym przekonaniu, że "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Śledząc rozwój sąsiedzkiej wojny, mamy też okazję poznać obyczajowość...

książek: 3431
szczypiorek5 | 2012-01-01
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Genialna książka. Nagromadzenie mądrości życiowej w jednym miejscu- porażające, niech świadczą o tym cytaty w moim profilu zaliczone do ulubionych a wierzcie mi ,że jest ich tam "bezlitośnie dużo".
Wspaniała opowieść, cudowny język, niezwylke plastyczny ,pozwalający absolutnie poczuć, zobaczyć miejsca i bohaterów.
Jestem oczarowana książką i niezmiennie zafascynowana Andrzejem Mularczykiem, osobą która umie słuchać i pisać. Piorunujące połączenie.

książek: 732
Harald_Hardrade | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane

Ach, znowu te Kresy... Prawie cała moja rodzina pochodzi z Podola. Kiedyś nie robiło to na mnie żadnego wrażenia. Kiedy do Babci która niedawno umarła w wieku 90 lat przyjeżdżał w odwiedziny Jej Brat z rodziną, dom opanowywał jeden wielki gwar. Ona cicho krzątała się w kuchni, a kiedy wieczorem robiło się cicho bo wszyscy szli spać, razem z Bratem siadali przy stole i rozmawiali o Podolu. Te wspominania kończyły się zawsze późno, w środku nocy. A ja byłem małym ignorantem, którego nigdy to nie interesowało. Od kilku lat, kiedy mam ich już ponad 30 bardzo tego żałuję, a żal coraz bardziej narasta. Te ich opowieści to dokładne odwzorowanie tego co Andrzej Mularczyk zawarł w swojej powieści. Może nie byli aż tak temperamentni, jak Kohut, Denderys, Pawlak, czy Kargul, nie toczyli tylu wojen. Ale ta miłość do ziemi, ta mowa, wiara, tradycja czy wrodzony patriotyzm, zawsze w przypadku ludzi z tej ziemi są takie same.
"Każdy żyje jak umie" to świetna podróż na te święte Kresy, które...

książek: 535
netha | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 września 2017

Tak sobie myślę, że mało który Polak nie zna filmu "Sami swoi". Wielu z nas dobrze pamięta historię bohaterów przybyłych na tzw. "Ziemie Odzyskane". Prawdę powiedziawszy dopóki przypadkiem w bibliotece nie wpadła mi w rękę książka "Każdy żyje jak umie" nie zastanawiałam się nigdy, co było przed tym zanim zapiszczały koła hamującego wagonu na widok krowy z ułamanym rogiem. Dlaczego los, pomimo tak dogodnej okazji, zamiast na zawsze uwolnić człowieka od znienawidzonego wroga ponownie rzucił w ramiona dwie zwaśnione dusze, dlaczego wymalował na twarzy uśmiech na myśl samą o tym, że gehenna trwająca od lat nie ma szansy dobiec kresu, a świadomość, że w nowe życie można wejść bez starych zgryzot wcale nie cieszyła.
Autor zarówno książek jak i scenariuszy trylogii „Sami swoi” zabiera nas w podróż w drugą stronę, prowadzi przez pola kłosem szumiące, przez wiejskie ścieżki, stara pokazać się nam wszystko to, co ukształtowało bohaterów znanych nam z ekranu, przedstawia również genezę...

książek: 1097
Anepor | 2012-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 października 2012

Przesympatyczna książka. To opowieść o filmowych Kargulu i Pawlaku, zanim jeszcze zmuszeni zostali do opuszczenia Kresów Wschodnich i przeniesienia na Ziemię Odzyskane. Dużo typowej kresowej gwary, wiele ponadczasowych mądości życiowych , kóre do dziś są jak najbardziej aktualne i skłaniają do chwili reflekcji. Co chwila wybuchałam śmiechem, a i wzruszyłam się również. Gorąco polecam.

książek: 244
DotkA | 2011-06-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Genialna lektura, świetny język, czasem dosyć hmm trudno zrozumieć niektóre gwarowe określenia, zwroty,ale. . . za to megazabawa z rozszyfrowaniem ich znaczenia :) Można się przy czytaniu uśmiać do łez. Polecam gorąco!!!
Właśnie skończyłam ją czytać. jestem pod wieeelkim wrażeniem. . . I łezka na koniec uroniona. . . Ach, co za niesamowita opowieść!

książek: 1099
Ani-Lorak | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

,,Ano, posłuchaj ty o tym, że człowiek ma w życiu wolność wyboru, tylko że tego wyboru to on za bardzo nie ma, a przez to i ta wolność to silnie zniewolona jest. Może w życiu wybrać chytrość i zdradę, może wybrać siwki lub kare, ale trzech rzeczy on wybrać nie może: rodziców, miejsca urodzenia i urody." Proste, piękne i prawdziwe. Jak cała ta historia.

książek: 1662
czerwiec | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 października 2015

Same wątki można byłoby złożyć w genialną powieść, a i postaci są całkiem udane. Mamy kresy wschodnie, zamieszkałe przez Polaków, Ukraińców i Żydów, a po nich wszystkich przetacza się historia, "pięć wojen światowych". Sąsiedzkie złości rozpoczęte za panowania dziedzica trwają mimo przypływów i odpływów bolszewizmu, nazizmu, nacjonalizmu, mimo zmian granic i repatriacji. Chłopska mądrość, zacietrzewienie i trochę szmoncesowej filozofii. Same smaczki. A jednak książka nie jest dobra.

Każdy pisze jak umie. A że autor najwyraźniej nie posługuje się narzeczem swoich bohaterów, nie zrekonstruował go z zasłyszanych fraz, więc nie mógł oddać prowadzenia narracji głównemu bohaterowi - nazywa go tylko narratorem. I z tych gotowych półproduktów lepi mowę potoczną, ale jakby go ograniczony ich zasób pętał, im dalej w rozdziały tym bardziej. Ciągłe powtórzenia w warstwie językowej nadają rytmu, ale już ten sam zabieg zastosowany na fabule w postaci kolejnych streszczeń opisanych już wydarzeń...

zobacz kolejne z 322 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd