Inny rodzaj odwagi

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
A Diffrent Kind of Courage
978-83-258-0353-7
Sławomir

"Inny rodzaj odwagi" to autobiograficzna opowieść o fascynującym życiu młodej mieszkanki Hamburga. W roku 1938, podczas Nocy Kryształowej, Gretel Wachtel straciła najlepszą przyjaciółkę. Była naocznym świadkiem niszczycielskich nalotów alianckich na miasto. Przeżyła "bużę ogniową", która ogarnęła Hamburgo po nalotach dywanowych w trakcie Operacji Gomora w lipcu 1943 roku. Za niebacznie...

Za niebacznie wypowiedzianą antynazistowską aluzję została skazana na pracę przymusową w fabryce amunicji, ale nie osłabiło to jej woli walki z reżimem. Wyszła za mąż za uczestnika ruchu oporu, pomagała znajomemu księdzu chronić poszukiwanych przez gestapo, w piwnicy swojego domu ukrywała swojego lekarza - Żyda. Powołana do służby w Wermachcie, pracowała jako maszynistka przy maszynie szyfrującej Enigma, przekazując ruchowi oporu supertajne informacje. Aresztowana przez gestapo w 1945 roku, trafiła do obozu koncentracyjnego. Po wojnie zakochała się w Brytyjskim oficerze. Do końca życia (zmarła w roku 2006 w wieku 91 lat) mieszkała w różnych miejscowościach na południu Anglii, gdzie do dziś żyją jej syn i trójka wnucząt.
Zapierająca dech w piersi opowieść o determinacji i odwadze. Historia dumnej, niezależnej kobiety, żyjącej w czasach, kiedy zwykła ludzka przyzwoitość urastała do rangi heroicznej odwagi.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/pub/img/2012/sierpien_2012/odwaga.JPG

Retra | 2014-01-11
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Historia młodej Niemki, która stara się odnaleźć w wojennej rzeczywistości, nie zatraciwszy swojego prawdziwego "ja". Ciekawa książka o wewnętrznych przeżyciach osoby "stamtąd - z Niemiec", która - wbrew temu jak zwykło się myśleć o ówczesnych Niemcach - nie zgadzała się z polityką antyżydowską prowadzoną przez Hitlera i pod każdym możliwym względem dawała to odczuć swoimi działaniami. Książka wciągająca. Polecam osobom lubiącym czytać o ludziach z okresu II wojny światowej i ich historiach.

rea | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Zainteresował mnie bardzo temat książki, jednak wbrew recenzji na okładce, opowieść ta ani nie jest fascynująca (jak w ogóle można użyć takiego określenia do wspomnień wojennych?), ani przejmująca, bo niewiele w niej jest pokazanych emocji bohaterki. Bohaterka nie zgadza się z ideologią nazistowską, bo stoi ona w sprzeczności z jej stylem życia. Mam wrażenie, że te jej wszystkie akty dywersji nie są walką ideologiczną, ale zwykłą chęcią zagrania na nosie znienawidzonej opcji politycznej. Wszystkie opisy zdarzeń z życia Gretel i z życia Hamburga, w którym dzieje się akcja, są tak suche i pozbawione emocji, że miałam wrażenie, że cała książka jest fikcją. Ale autentyczność tej autobiografii potwierdzają zdjęcia bohaterki. Ale może to wynika ze słynnego chłodnego, germańskiego stylu bycia, albo z kiepskich zdolności pisarskich pani spisującej wspomnienia Gretel?

Wenus_z_Milo | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

"Inny rodzaj odwagi" to naprawdę wspaniała historia Gretel - kobiety, która nie bała się iść własną drogą i trzymać się swojego zdania oraz poglądów. Historia prawdziwa, która ukazuje, że nie każdy Niemiec był nazistą, jak to się większości osobom wydaje. Nie wszyscy mieli wybór i większość słuchała rozkazów Hitlera ze strachu o własną rodzinę i życie - "Niech obwiniają ich ci, którzy sądzą, że w podobnej sytuacji zachowaliby się lepiej...".
Polecam wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy wszystkich mierzą jedną miarą.

Aga | 2016-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Powieść autobiograficzna opowiadająca o życiu Gretel Wachtel, młodej Niemki nie aprobującej idei nazizmu. Zazwyczaj skupiamy się na krzywdach wyrządzonych Polakom i innym nacjom przez naród niemiecki. Gretel opisuje jak wyglądało życie za czasów panowania Hitlera, gdzie odwagą była zwykła ludzka przyzwoitość, chęć pomocy potrzebującym.

Gretel Wachtel nie ukrywała się ze swymi poglądami antynazistowskimi co niejednokrotnie przysporzyło jej problemów. Najpierw skazana została na przymusową pracę w fabryce amunicji. Wyszła za mąż za uczestnika oporu, wierząc iż sama też będzie mogla się wykazać. Niestety, nie był to szczęśliwy okres w jej życiu i szybko zakończył się rozwodem. Nie osłabiło to jednak jej woli walki z reżimem. Pomogła doktorowi Mengelowi- Żydowi. Dostarczała żywność zaprzyjaźnionemu księdzu, który ukrywał osoby poszukiwane przez gestapo. Pracując w Wermachcie przekazywała uczestnikom ruchu oporu tajne informacje. Po nieudanym zamachu Stauffenberga na Hitlera...

nikita181 | 2012-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

To prawda, że każdy człowiek ma swoją historię. Wspomnienia zwykłej niemieckiej dziewczyny z czasów II wojny są na to dowodem. Nie ma jednej prawdy o tej wojnie. Im więcej o niej czytam, tym mniej rozumiem to wszystko. Dobrze znać różne punkty widzenia, różne rodzaje odwagi- to poszerza moją wiedzę o historii i ludziach, który ją tworzyli. Przeczytajcie!

Eliszeba | 2014-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2014

Bardzo lubię książki auto- i biograficzne pokazujące życie, postępowanie, uczucia i myślenie jednostki, zwłaszcza w zestawieniu z trudnymi sytuacjami życiowymi czy przełomowymi momentami historii. Fascynuje mnie ludzka wytrzymałość, odwaga, optymizm, odnajdowanie siebie każdego dnia na przekór trudnościom. Podziwiam nonkomformizm i to wyrażający się zarówno poprzez społeczne zaangażowanie, wielkie działania, jak i codzienny, czysto ludzki, nakazujący żyć zgodnie z przekonaniami, nie pozwalający na żadne ustępstwa, przymykanie oczu na krzywdę bliźniego.
W książce "Inny rodzaj odwagi" tego wszystkiego jest niewiele. Zbyt mało, aby czytelnik mógł wczuć się w sytuację bohaterów i poczuć ciężar rzeczywistości. A rzeczywistość jest wyjątkowo trudna, gdyż dotyczy sytuacji Niemców podczas II wojny światowej. Niemców, którzy nie odnajdują się w ustroju narzuconym przez Hitlera. Główna bohaterka - Gretel - jest przeciwna wszelkim działaniom nazistów. Marzy o wstąpieniu do ruchu oporu....

Natalia Anna | 2014-05-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 maja 2014

Mimo, że powieść opowiada o ciężkich czasach wojny, to czyta się ją lekko. Jej treść nie przytłacza i nie przygnębia czytelnika. Może to za sprawą bohaterki - Gretel, która mimo wszystko zachowywała pogodę ducha, a jednocześnie była odważną i silną kobietą. To również kawałek historii widziany oczami mieszkanki nazistowskich Niemiec, tak różny, a jednocześnie niezwykle podobny do przeżyć naszych babć i dziadków.

Ewa | 2016-01-06
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 06 stycznia 2016

II wojna światowa z punktu widzenia Niemców to ciekawy temat na książkę. Z pewnością można z niej co nieco wynieść, jednak główna bohaterka nie wzbudziła we mnie sympatii. Rzeczywiście nie była obojętna na zło wyrządzone przez nazistów, jednak zgadzam się z opiniami, w których czytelnicy stwierdzają, że niekoniecznie kierowała nią potrzeba walki z nazizmem. Odnoszę wrażenie, że sytuacja polityczna po prostu komplikowała jej życie. Może to tylko kwestia ujęcia tej historii przez osobę spisującą wspomnienia? Opis książki na okładce brzmi bardzo zachęcająco, natomiast sama treść nieco rozczarowuje.
No i te literówki...

Kasia | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Książka opowiada o przejmujących wspomnieniach młodej kobiety, która żyła w czasach II wojny światowej. Jak się okazuje, nawet urodzony aryjczyk był w stanie przeciwstawić się reżimowi nazistowskiemu. Książka daje inne spojrzenie na te czasy przez pryzmat osoby, która była w samym wnętrzu tej wielkiej, rozpędzonej machiny.

Funia9 | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 21 października 2013

Autobiograficzna opowieść autorki o jej życiu w czasie II wojny światowej. Jak dla mnie książka"łagodna", czytałam masę książek o II wojnie światowej i być może dlatego nie zrobiła na mnie oszałamiającego wrażenia. Warta przeczytania, ale nie rewelacja.