Katyń. Post mortem

Wydawnictwo: Muza

Na podstawie książki Andrzeja Mularczyka powstał film Andrzeja Wajdy, którego premiera odbędzie się 17 września 2007 roku. Prawdziwym tematem filmu o Katyniu jest tajemnica i kłamstwa, które tę zbrodnię czyniły przez lata tematem tabu. (...) Widzę ten film o Katyniu, jako opowieść o Rodzinie rozłączonej na zawsze, o wielkich złudzeniach i brutalnej prawdzie katyńskiej zbrodni. Słowem, film o indywidualnym cierpieniu, które wywołuje obrazy mające znacznie większą uczuciową pojemność niż historyczne fakty. (...)

Grażyna | 2012-05-30

To pierwsza przeczytana przeze mnie powieść tego autora. Tyle razy ogladało się filmy na podstawie jego książek, że pomyślałem że nic nowego w nich nie znajdę. Jednak zauroczona okładką "Post mortem. Katyń" przeczytałam i jestem bardzo mile zaskoczona, polecam, historia opowiedziana jest rewelacyjnie.

Lena | 2014-05-16

Przede wszystkim różni się od filmu. Być może sytuacje są podobne, a nawet takie same, ale jednak wszystko odbywa się jakoś inaczej. Czy lepiej? Niech każdy oceni sam.
Jeśli chodzi o samą książkę to czyta się ją płynnie, historia głównych bohaterek wciąga niemal od początku.
Opowieść wzruszająca i smutna, jedna z niewielu bez happy endu, ale w książce tej nie mogło być inaczej. Straszne czasy, które miejmy nadzieję nigdy nie wrócą.
Oczywiście polecam.

Justyna | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Bardzo dobra i za razem bardzo mocna książka o tym jak dążyć do prawdy historycznej. Dążyć do niej w imię miłości do drugiego człowieka, w imię miłości do ojczyzny, dążyć bez względu na konsekwencje. Tekst książki "Post mortem", choć teoretycznie powinien, to jednak nie pokrywa się całkowicie z filmem Wajdy "Katyń". W filmie reżyser pokazuje bowiem kilka losów rodzin czekających na powrót oficerów więzionych w Kozielsku. Andrzej Mularczyk opisuje zaś tylko losy Anny Filipińskiej, jej teściowej i córki Weroniki. Pokazuje niekończącą się nadzieję, ból i cierpienie, które czuje Anna nie wiedząc czy jej mąż żyje, a jeśli nie to gdzie znajduje się jego ciało. Pokazuje determinację kobiety w dążeniu do odkrycia prawdy o losie męża. Ukazuje bardzo bolesną prawdę o tym, że nie jest najgorszym śmierć i pochowanie bliskiego człowieka. Najbardziej bolesne jest to, że nie można dotrzeć do prawdy o ostatnich chwilach zmarłego, złożyć zwłok w grobie, nie można pochować go fizycznie, nie można...

Podi | 2015-02-12

Książka jest ujmująco rzeczywista. Trudno przestać. Przeczytać, nie oglądać filmu!

kruszyna | 2013-12-19

Genialna książka!! Film Wajdy to dla mnie szmira. Ledwo co pokrywa się z książką. Podczas oglądania filmu emocje są znikome, ale gdy się czyta tą książke, to porywa nas całą gama emocji: od nienawiści do miłości. Piękna, wzruszająca i opowiadająca o historii. Losy bohaterów są ze sobą ścisle powiązane, a w filmie są to różne historie, różnych ludzi. Bez sensu. Czytałam tą książke 5 razy i ZA KAŻDYM RAZEM nie mogę sie od niej oderwać, za każdym razem tak samo mnie wzrusza. Każdy Polak, nie, każdy człowiek powienien ją przeczytać, by zrozumieć, że wojna to zło, że nie wolno zabijać ludzi, bo zabijąjac JEDNĄ osobą, cierpią WSZYSCY co ją kochali.
Wciągająca: 1-6: 6
Przyjemnność czytania: 1-6: 6
Fabuła: 1-6: 6

Karolina | 2012-04-18
Przeczytana: 2007 rok

Książka jak dla mnie genialna. Oglądałam również film "Katyń" i moim zdaniem film i książka znakomicie się uzupełniają tworząc dokładny obraz sytuacji prezentowanych w tych utworach, zarówno z perspektywy mężczyzn, jak i tych, którzy żyli ciągle oczekując na ich powrót do domu.

| 2012-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia
Przeczytana: 19 września 2012

Od razu widać, że jest to opowieść filmowa. Opisy, niemal jak didaskalia. Sama historia na pewno wzruszająca i niestety, pewnie, oparta na przeżyciach prawdziwych ludzi. Film jednak lepszy, co nie zmienia faktu, że lektura warta przeczytania.

Kasandra | 2013-06-14
Przeczytana: maj 2013

Ciekawa tematyka i zachęcająca do przeczytania perspektywa historii. Nie do końca przypadł mi styl pisarski i warsztat autora. Andrzej Mularczyk dość często powtarza "post mortem" zniechęcając do dalszego czytania. Książka nie jest "trudna" pomimo tego autor cały czas na siłę przypomina konkluzję powieści i to od samego początku.
Czasami gubi się w własnym toku myślowym.
Strona graficzna książki jak najbardziej udana

Oczekiwałam więcej emocji, walki z własnym ja. Spodziewałam się wachlarza emocji od rozpaczy do złości przez bezradność. Nie ukazuje tej codzienności w oczekiwaniu. Powierzchownie przedstawia losy nie świadcząc o wszystkich emocjach i aspektach życia po zbrodni katyńskiej. Nie znajdziemy tam prywatności i nie odczujemy abyśmy mieli czytać pamiętniki czy listy rodzin oczekujących.

Magda | 2012-11-14
Przeczytana: październik 2012

Dużo lepsza niż film. Lubię czytać książki o tematyce wojennej, ale pisane z perspektywy cywilnych uczestników tych strasznych dni naszej historii.

litwn | 2012-08-05
Przeczytana: lipiec 2009

Czytanie rozpoczęłam około 23:00, jak po raz pierwszy (czy, gdy skończyłam) podniosłam głowę znad książki było już jasno :)