Czas tarantul

Wydawnictwo: MG
978-83-61297-44-4
II Wojna Światowa, Żydzi
Kanarek

Vera jest młodą dziewczyną, której przyszło urodzić się w pierwszych latach minionego wieku, w prowincjonalnym miasteczku, w porządnej niemieckiej rodzinie o surowej dyscyplinie, pełna energii i radości życia, obdarzona została przez los wspaniałym głosem. Nic więc dziwnego, że gdy jako osiemnastolatka trafiła do szykownego wielkomiejskiego Berlina, do domu bogatej i światowej matki chrzestnej, poczuła się niczym bohaterka bajki o Kopciuszku. A Kopciuszek musiał jedynie spotkać swojego Księcia, a potem już tylko żyć długo i szczęśliwie. Był początek lat trzydziestych XX wieku...

kasandra_85 | 2012-11-11
Przeczytana: 2012 rok

kajetanina | 2010-11-06
Na półkach: Warte powrotu, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2010

Lata trzydzieste XX wieku. Historia osiemnastoletniej Very, która z rozmachem wkracza w życie towarzyskie Berlina. Mija parę lat, do władzy dochodzi Hitler. Historia powoli wyciska bolesne piętno na życiu beztroskiej Very. Jak w tym trudnym czasie wygląda miłość? Macierzyństwo? Codzienność?
Świetnie ujęty temat - bez taniego dramatyzmu i wyciskania łez, ale zapada w pamięć.

Joasia | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Kwestia narodowego socjalizmu w Niemczech to sprawa, z którą Niemcy, mimo iż od zakończenia II wojny światowej minęło prawie 70 lat, do tej pory nie uporali się i ten „brunatny okres” w historii ich kraju aż do dnia dzisiejszego nie został całkowicie rozliczony. Tym problemem zajęła się Iwona Menzel w swojej powieści „Czas tarantul”. Historia Very, młodej niemieckiej śpiewaczki staje się pretekstem do przedstawienia Niemiec z lat 30-tych. Autorka bardzo dobrze przedstawia przekrój ówczesnego społeczeństwa niemieckiego oraz przemiany, jakie wraz z dojściem do władzy Hitlera, dokonały się i doprowadziły do sukcesu NSDAP, a w konsekwencji do wybuchu najtragiczniejszej w dziejach ludzkości wojny. Polecam!!!

Kanarek | 2010-04-12

Ta książka pomogła mi zrozumieć fenomen Hitlera, to jak jeden człowiek potrafił omamić cały naród.
Pięknie opowiedziana historia zwykłych niemieckich rodzin, które nie zdawały sobie zupełnie sprawy z tego co dzieje się za granicami ich kraju, jak bestialsko zachowują się ich rodacy.

Evita | 2011-04-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Wojna widziana oczami Niemców,tak w skrócie można opisać tę książkę.
Poznajemy Verę,pełną entuzjazmu,głodną życia i spragnioną wrażeń niemiecką nastolatkę.Mieszka u swojej ciotki w Berlinie i żyje jak większość młodych kobiet w tym wieku.Jest muzycznie uzdolniona,pięknie śpiewa,chodzi do opery,na koncerty,poznaje smak pierwszej miłości.Tymczasem w Niemczech trwa rewolucja obyczajowo-społeczna.Do władzy dochodzi Hitler.Część Niemców widzi w nim wybawcę,który doprowadzi Niemcy do dawnej świetności,młodzi chłopcy zaciągają się w jego szeregi,są mu bezgranicznie posłuszni.Inni nie wierzą w tak zwaną lepszą aryjską krew,przeczuwają,że zbliża sie coś strasznego,uważają Hitlera za szaleńca.
Vera,jak na młodą,piekną kobietę przystało,nie interesuje się sprawami politycznymi,jest zakochana i pełna życia,nie chce wiedzieć ani słyszeć o sprawach dziejących się obok niej.
Tymczasem zaczyna sie wykwaterowanie Żydów,z czasem Żydzi na dobre znikają z życia publicznego,co Vera kwituje"przecież to...

SłowiAnka | 2016-02-25

Historia nastolatki wkraczającej w dorosłość zbiega się z przejęciem włądzy przez NSDAP w Niemczech. Niewinna młodość i naiwność Very, jej problemy, pierwsza miłość, a w tle pragmatyczna brutalna polityka A. Hitlera.
I. Menzel doskonale uchwyciła czas przemian w polityce wewnętrznej i zewnętrznej Niemiec z punktu widzenia zwykłych rodzin: mieszczańskich, z prowincji, a nawet służby. Wszechobecna propaganda oraz jej oddźwięk wśród wykształconych i niewykształconych, wśród wierzących w odrodzenie Nieniec i pragmatyków.

A na sam koniec weryfikacja tego w co wierzono, nierzadko w bardzo brutalny sposób.

ju35 | 2011-09-21

przepiękna,wstrząsająca książka....