Czas kukułczych gniazd

Wydawnictwo: StudioEMKA

Książka jest właściwie bezpośrednią kontynuacją Syberiady Polskiej, jej nieomal drugim tomem. Największą wartością tej powieści jest szerokie i wnikliwe zobrazowanie procesu wtapiania się przybyszów w nową dla nich sytuację cywilizacyjną, obyczajową, społeczną i polityczną, kształtującą się na zachodnich kresach Polski w pierwszym okresie powojennym.

jousna | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Kontynuacja „Syberiady Polskiej”. Dalsze losy bohaterów, już na ziemiach odzyskanych. Znów pięknie, emocjonalnie. Jeszcze bardziej zżyłam się z głównymi postaciami. Książkę czyta się szybko, nie można się od niej oderwać. Lekcja historii dla nas wszystkich.

Sargento_Garcia | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Bardzo dobrze napisana kontynuacja przygód rodzin m.in. Dolinów, Kalinowskich, Stolarzy opisanych w książce "Syberiada polska". Autor skupia się na przybliżeniu czytelnikowi losów Polskich zesłańców na Syberię którzy po powrocie do wymarzonego i wytęsknionego kraju ojców zderzają się z powojenną rzeczywistością i nową sytuacją geopolityczną. Nasi bohaterowie trafiają na ziemie odzyskane, gdzie w pewnym sensie stają się zaborcami zajmującymi częściowo opuszczone przez Niemców wioski.
W mojej ocenie autorowi we wspaniały sposób udało się pokazać i przybliżyć czytelnikowi w jakich warunkach przyszło tym ludziom żyć. Część z nich rozumie, że nie każdy Niemiec bym nazistą, nie każdy Ukrainiec popierał UPA i że nie wszyscy Polacy są kryształowo czyści.
Zbigniew Domino opisując losy swoich bohaterów pod płaszczykiem ich wspomnień przedstawia nam losy wojenne Niemców mieszkających od wieków na Wołyniu, Polaków, Żydów i Ukraińców.
Czytelnik, wraz z bohaterami przeżywa i czuje wewnętrzną...

'' Gorszej zarazy niż wojna , to człowiek na tym świeci nie wymyślił , nawet kiedy się wreszcie skończy , to i tak się za człowiekiem do końca życia wlecze ''

Rok 1946 , czerwcowy słoneczny ranek , transport kolejowy PT.2564 Z Irkucka nad Bajkałem , stanął wreszcie w Terespolu . To transport którym wracają zesłańcy z Syberii poznani w '' Syberiadzie Polskiej ''. Ta część trochę mniej mi się spodobała . Jest według mojej oceny zbyt wygładzona , wydelikacona . Zwłaszcza jeśli chodzi o pokazanie że Polacy to taki dobry naród , tacy dobrzy ludzie , mimo tego wszystkiego złego co ich spotkało . A wszystko co złe (głównie gwałty na Niemkach) to rozbuchani Rosjanie . Ogniomistrz Jan Dolina zbyt łatwo '' przypadkiem '' odnajduje w tak wielkiej ciżbie ludzi swoją rodzinę , Bronię i dwóch synów . Nawet potrafi sprawić że bez problemów trzy wagony transportu PT.2564 zmierzającego w stronę Szczecina , odczepiono i skierowano pod Oleśnicę , gdzie Jan Dolina znalazł dla siebie i...

FannyBrawne | 2016-09-20

Po przeczytaniu ,,Syberiady Polskiej" byłam zachwycona i nie mogłam się doczekać, by poznać dalsze losy wywiezionych na Sybir Polaków z Czerwonego Jaru. Nie minęło więc wiele czasu, gdy zabrałam się za ,,Czas kukułczych gniazd".

Nastoletni Staszek Dolina wraz z ojcem, bratem i macochą Bronią wracają do Polski, jednak nie do ukochanego Czerwonego Jaru, ale na Ziemie Odzyskane, zamieszkują w Zielonym Polu, poniemieckiej wsi pod Wrocławiem. Książka opisuje pierwsze lata powojennej Polski, z naciskiem na zmiany narodowościowe na Ziemiach Odzyskanych. Polacy muszą mieszkać w towarzystwie niewysiedlonych jeszcze Niemców, których początkowo najchętniej, by się pozbyli, jednak wkrótce pojawią się między nimi różnego rodzaju więzi.

Powieść ta chwilami przypominała mi jakiś zbiór opowiadań. W pierwszej części tez nie było jednego głównego wątku, ale jakoś poznawaliśmy tych bohaterów. Natomiast tutaj dużą część książki zajmują praktycznie wyrwane z kontekstu opowieści o poszczególnych...

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

To druga część jego trylogii zaczynającej się "Syberiadą Polską", a kończącą się "Młodymi ciemnościami". Tak się złożyło, że drugą część czytam na końcu. A więc czeka mnie powrót Sybiraków do Polski i zagnieżdżenie się w poniemieckim gospodarstwie. Tamtym dałem po 9 gwiazdek, a co będzie tym razem? Dla mnie, to literatura faktu i dlatego daję wysokie oceny, mimo, że Parnas literacki to nie jest..
Trylogia ta jest komplementarna z ostatnio recenzowanymi przeze mnie arystokratki Marii Czapskiej „Europą w rodzinie” i intelektualisty - więżnia PRL-u Karola Modzelewskiego „Zajeżdzimy kobyłę historii”. Różny poziom, różne światy, ale właśnie dzięki temu powstaje w głowie czytelnika prawdziwy obraz Polski XX wieku. Bo to najważniejsze, że jestem przekonany co do wiarygodności wszystkich trojga.
Przeleciałem spis własnych recenzji na LC (jak i blogu) i doszedłem do ...

Koronczarka | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Dolinowie, Kalinowscy, Stolarze, czyli bohaterowie "Syberiady polskiej" repatrianckim pociągiem wracają z Syberii do Polski i tu na ziemiach odzyskanych zaczynają nowe życie. Książka ma urok naturszczyka. Akcja biegnie od bohatera do bohatera, od wspomnień do wspomnień. Pokazuje normalne życie. Nużą trochę zbyt jednostajne postaci. Polacy to ludzie dobrzy, szlachetni, dzielni. Gwoli prawdy historycznej wpleciono dwa czarne charaktery. Autor zatrzymał się na poziomie wioskowego życia. Razi całkowity brak tła historycznego, a akcja toczy się tuż po wojnie, więc działo się wtedy wiele.

Ten tom traktuje o dalszych losach Sybiraków z Podola po przyjeździe do Polski i osiedleniu na Ziemiach Odzyskanych.
Książka jest zlepkiem różnych historii wojennych; autor opowiada o losach wojennych "naszych" Sybiraków i ich rodzin ale także mieszkańców Zielonego Pola gdzie trafili Polacy z Czerwonego Jaru.
Bardzo mi się podobała, szczególnie że pan Domino nie ocenia całego narodu tylko człowieka...
POLECAM!!!

emindflow | 2013-09-24
Przeczytana: 23 września 2013

Autor opowiada dalsze losy bohaterów poznanych wcześniej w "Syberiadzie polskiej". Jest rok 1946. Garstka ocalałych Sybiraków dowiaduje się, że ich rodzinna wieś nie należy już do Polski. Zostają przesiedleni do poniemieckiej wsi na Dolnym Śląsku. Pojawiają się tam ich kolejni sąsiedzi wracający z wojennej tułaczki i wszyscy razem w obcym miejscu próbują na nowo organizować sobie życie. Powieść pokazuje powikłane losy ciężko doświadczonych przez wojnę ludzi, którzy zupełnie nie rozumieją nowej rzeczywistości. W jedno miejsce los rzucił Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców, żołnierzy Andersa i Berlinga, AK-owców i UB-owców. Wszyscy oni tworzą najnowszą historię Polski, w której nic nie jest czarno-białe, jak chcieliby niektórzy rozpolitykowani historycy. Bardzo interesująca pozycja, choć "Syberiada" zrobiła na mnie większe wrażenie.

Anna | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

Tym razem poznajemy losy bohaterów "Syberiady polskiej" w wyzwolonej Polsce, którzy z dalekiego Sybiru - nie mogąc wrócić do swoich rodzinnych stron - zostali przesiedleni na Dolny Śląsk, gdzie jeszcze niekiedy gospodarowały rodziny niemieckie. To historia tragicznych i pogmatwanych losów Polaków podczas okupacji, wyłaniająca się z opowieści tych, którzy osiedlili się w Zielonym Polu, wsi niedaleko Międzygórza. To dramatyczne i wstrząsające losy tych, co byli na Sybirze, tych co przetrwali wojnę na wschodnich ziemiach polskich, gdzie niemieccy okupanci mordowali, palili, gwałcili, gdzie bandy ukraińskich nacjonalistów, dążący do utworzenia niepodległej Ukrainy, zabijali Polaków, puszczali z dymem ich domy, ale również niemieckich rodzin na ziemiach zachodnich, gdy przetaczał się przez nie bolszewicki front.
Na jednej ze stron autor pisze: "Sybiracy to osobny gatunek powojennych Polaków, których nie mógł zrozumieć ktoś, kto jak oni Sybiru nie zakosztował. Z syberyjskiego...

WiolkaS | 2014-10-04
Przeczytana: 03 października 2014

Lubię książki z których mogę się coś dowiedzieć,coś wynieść,zastanowić się. I ta właśnie taką jest .

Śledzimy w niej życie,losy Polaków powracających z Syberii do powojennej Polski,głównie na Ziemie Odzyskane. Są to ludzie z ogromnym bagażem przeżyć,o których trudno zapomnieć.Czytając widzimy,że nie da się wymazać wspomnień z miejsca ,które do tej pory było ich ojczyzną,ich miejscem na ziemi,z którego w tak brutalny sposób zostali wyrwani.Pomimo tego ,Ci ludzie starają się żyć dalej,zacząć wszystko od początku,ale czy to jest możliwe?Czy Polska do której wrócili jest taką,jaką sobie wymarzyli,wytęsknili na dalekiej Syberii?

Książka porusza też dramat ,wysiedlanej ludności niemieckiej o której tak mało się mówi.Oprócz tego dowiadujemy się o strasznym losie Polaków mordowanych przez bandy UPA w czasie okupacji niemieckiej,na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy. Poznajemy straszny los rodzin żydowskich mordowanych na tamtych terenach nie tylko przez Niemców,ale też...