netha 
cmentarzzydowski.manifo.com, , nethafotografia.manifo.com, , magicznywroclaw.manifo.com
Czytam, fotografuję, opisuję historię mojego miasta ... pracuję , matkuję ... od lat cierpię na brak czasu ... ale jakoś przez ponad 40 lat daje radę ;)
status: Czytelnik, ostatnio widziany 5 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-02 07:40:01
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-01 06:51:23
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Opowieść rozpoczyna się mrocznie i niezwykle intrygująco. Taki początek to zaproszenie którego nie sposób odrzucić. Droga, którą dalej prowadzi nas autorka, klimatem nie odbiega od wstępu którym skutecznie kusi i wciąga , jak się z czasem okazuje, równie atrakcyjnym ciągiem dalszym.
Mroczny okolice to nie jedyny element tej układanki, bagniste, porośnięte...
Opowieść rozpoczyna się mrocznie i niezwykle intrygująco. Taki początek to zaproszenie którego nie sposób odrzucić. Droga, którą dalej prowadzi nas autorka, klimatem nie odbiega od wstępu którym skutecznie kusi i wciąga , jak się z czasem okazuje, równie atrakcyjnym ciągiem dalszym.
Mroczny okolice to nie jedyny element tej układanki, bagniste, porośnięte ciemnym lasem wzgórza, ciągnące się nie wiadomo dokąd ścieżki, milczące wrzosowiska z wyjącym wiatrem, poprzetykane są dziwnymi, naznaczonymi krwią obyczajami i mocno wyczuwalną, kleistą od niedopowiedzeń atmosferą.
Jest dom przy cmentarzu, są dzieci, które bawią się na nim jak na placu zabaw, młodzież pełna złośliwości, są dwa kościoły i ich nowy gospodarz, miejscowy pan i władca wszystkiego, kobieta z problemami i jej psychoterapeutka … i ona … mała dziewczynka z pogranicza jawy i rzeczywistości.
Początkowo książkę czyta się jak powieść grozy, jednak świadomość, że czytamy kryminał daje nam pewność, że wytłumaczenie i rozwiązanie zagadki okaże się realne i czysto przyziemne. Czy jednak na pewno, pewni do końca nie jesteśmy.
Od lektury trudno się oderwać. Klimatyczna wycieczka do miejsca pełnego tajemnic daje wiele czytelniczej satysfakcji. Autorka zawodzi nas podając fałszywe tropy, zmuszając do gimnastyki umysłowej mającej doprowadzić do rozwiązania zagadki.
Finał i rozwiązanie to niestety ogromny minus tej kryminalnej przygody. Nachodzi na nas niespodziewanie, w możliwe najgorszy sposób. Objawia się, jako spowiedz jednego z mieszkańców. Jest to niewątpliwie moment, kiedy czytelnik czuje się zawiedziony. Wie już, że twórca przygodny nie dał mu szans na równoległe z bohaterami rozszyfrowanie zagadki, że jego zmagania były próżne i z góry skazane na niepowodzenie. Zwłaszcza, że finał, choć wpisujący się w ogólny klimat i miejsce akcji jest po prostu mocno przekombinowany.
Czy warto czytać powieść? Moim zdaniem tak. Bywa, że samo zdobywanie jest dużo bardziej satysfakcjonujące od samego osiągnięcia celu.

pokaż więcej

 
2018-11-18 09:39:52
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-18 09:38:44
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-18 09:37:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Cykl: Enola Holmes (tom 1)
 
2018-11-18 09:36:35
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Cykl: Stracone dusze (tom 2)
 
2018-11-12 09:59:11
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-04 16:26:11
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-04 13:42:39
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-04 13:28:46
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2018-11-04 09:25:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Trzydziestotysięczne miasteczko, które obejść można w pół godziny, zdarza się, że lody podają brudnymi rękami, w oknie pojawia się niewyraźnie Matka Boska, stan wojenny kojarzy się z samotnym czołgiem a jedyna jego ofiara i tak okazuje się w rzeczywistości uczestnikiem alkoholowej libacji. Zakazana miłość, byle jaki seks, pośpieszny, niewprawny, doświadczony w ciemnej piwnicy, w poprzetykanych... Trzydziestotysięczne miasteczko, które obejść można w pół godziny, zdarza się, że lody podają brudnymi rękami, w oknie pojawia się niewyraźnie Matka Boska, stan wojenny kojarzy się z samotnym czołgiem a jedyna jego ofiara i tak okazuje się w rzeczywistości uczestnikiem alkoholowej libacji. Zakazana miłość, byle jaki seks, pośpieszny, niewprawny, doświadczony w ciemnej piwnicy, w poprzetykanych śmieciami krzakach, dzikie psy straszące w lasach.
Metalmed zakład z dyrektorem zesłanym po czystkach partyjnych, ośrodek pomocy społecznej, klasztor, blokowisko, baraki socjalne. Po jego dusznej szaro- niejakiej powierzchni, niczym kolorowe opakowanie po chipsach miotane wiatrem po brudnych chodnikach pojawiają się kolorowe akcenty. Nie całkiem pasują, niekoniecznie zdobią, na pewno urozmaicają jednolitą materię. I tak pomiędzy uliczkami mija się maybach z pędzącym porshe, na obrzeżach miasta lśni i bije po oczach czerwienią lampionów motel. Nad slumsami słychać strofy wierszy na zmianę z tępym odgłosem wprawianej w ruch bokserskiej rękawicy. Złote piwo z lokalnego browaru, imprezy charytatywne.
Są też w miasteczku rzeczy, które wolą kryć się w cieniu i załamaniach jego nierównej i nie do końca sprecyzowanej materii. Rzeczy, które pozwalają dostrzec je w szeregu milionów innych podobnych sobie. Choć kto wie, co by się okazało gdyby poznać pozostałe miliony. Manipulacja, zdrada, lokalny układ. Rzeczy a przede wszystkim ludzie. Banda rodzinna siejąca postrach, ksiądz, gruba ryba, ten, który pociąga za sznurki i cała rzesza do tych sznurków przytwierdzona, panienki tubylcze i te z importu, skorumpowana policja. Bywa, że i sam diabeł zagląda w te strony, posługując się charyzmatem rozeznania rozciąga pieczę nad losem mieszkającego tu anioła.
Wraz ze zbrodnią prawdziwie krwawą, przejmująco drastyczną, wydawałoby się tak okrutnie niesprawiedliwą, pojawia się ktoś targany nienawiścią do tego miejsca próbując dociec prawdy. Odtwarza i konfrontuje swoje i cudze wspomnienia, stara się je odpowiednio posklejać i naświetlić, tworząc i odkrywając rzeczywistość, która w efekcie zaskoczy nie tylko ją samą, nie tylko tamtejszą społeczność, ale przede wszystkim czytelnika, ostatecznego odbiorcę i sędziego. Czytelnika cenzora, który wczytując się w tekst będzie porównywał swoje miejsce, w którym żyje z tym książkowym, ludzi, których zna z galerią poznanych na jej kartach jakże różnorakich postaci by ostatecznie zsumować opinie i wydać wyrok, także na autora snutej przed nim opowieści.
Zdecydowaną zaletą książki są przedstawione w jej treści niejako dwie historie. Ta, która mogła się wydarzyć i ta, która się w rzeczywistości wydarzyła. Czyni to lekturę niezwykle ciekawą a przerwy między nią niespotykanie irytujące. Kolejną rzeczą, która skłania czytelnika do przerzucania kartek szybko a zdarza się, że i niecierpliwie są znakomicie stworzone postacie, które przepychają się o miano gwiazdy powieści z ciekawie rozpisanym wątkiem obyczajowo- społecznym.
Autor włada lekkim piórem, pisze poprawną polszczyzną, doskonale unika literacko- językowych wpadek, które, bywa, że napotkane, zgrzytają niemiłosiernie kładąc się cieniem na niejednej powieści. Mistrzowsko wręcz zbudowane napięcie, przy jednoczesnym braku wartkiej akcji, jest zdradliwe. Z pozoru leniwie snująca się opowieść wciąga powoli pod powierzchnię spokojnego z pozoru Dobrego Miasta. Co kryje przestrzeń, której nie widać na pierwszy rzut oka? Ile rzeczy wyda się innych niż pozornie wyglądało? Jak długo zajmie nam powrót z książkowej rzeczywistości do naszej własnej? Ilu z nas zgodnym i jednogłośnym chórem przyzna, że lektura jest godna poświęconej jej uwagi a nieprzewidywalne zakończenie pozwala na intelektualną satysfakcję? No i najważniejsze … kiedy kontynuacja?

pokaż więcej

 
2018-10-25 11:43:22
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-10-07 10:26:37
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-30 07:56:15
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-09-16 18:09:36
Został fanem autora: Robert Małecki
 
Moja biblioteczka
531 184 1090
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (12)

Ulubieni autorzy (18)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd