Zwykłe niezwykłe życie

2012-01-01
2012-01-01
literatura polska

Zwykła niezwykła książka

Książka, bardzo w stylu Doroty Sumińskiej, przeplatająca życie zwierząt i ludzi nie różnicując ich losów, nie wartościując żyć.

Niezwykła opowieść o życiu pewnego pokolenia rodziny. Trochę mało stron na opis tak wielu rzeczy,jakie zdarzyły się rodzinie. W pewnym momencie ma się wrażenie,iż zdarzenia przyspieszają. Chciałoby się,aby by bardziej opisane,ale może to tylko wrażenie po Złym Tyrmanda.

Piękna saga z czasów II wojny światowej i późniejszych lat. Pięknie przedstawiona miłość rodzinna oraz co dla mnie piekniejsze - miłość do zwierząt.

1964

O czym może być książka napisana przez Panią Dorotę Sumińską? Nietrudno zgadnąć. Oczywiście o zwierzętach. Tak jest i w tym wypadku. "Zwykłe niezwykłe życie" to rzeczywiście piękna opowieść o zwierzętach - domowych i dzikich oraz o ich (nie-)zwykłej rodzinie. Jej tajemnicach, poplataych losach wojennych i powojennych, trudnych relacjach. O kłastwach, przemilczeniach, ale też o pięknych uczuciach, przywiązaniu, poczuciu powinności. To, co mnie urzeka, to miłość do zwierząt, Uczynienie ich prawdziwymi człownkami rodziny i nie spychanie na drugi plan w tej historii.

Spodziewałam się sporej liczby zwierzaków ;). Nic z tych rzeczy. Prosta historia, jakich wiele, naszych rodaków żyjących w XX wieku. Ładnie, bez zbędnych ozdobników napisana. Bardzo mi bliska, bo jakby moja.
Historia czasem zmusza do ucieczki, migracji, by móc żyć. Najbardziej boli to pokolenie uciekające. Kolejne pokolenia budują już nowe życie, ale łezka w oku nadal się kręci.

Polecam.

Powieść o losach rodziny i ich przeżyciach.Książka oszczędna w opisy.Mnie bardzo się podobała.

"Po wojnie ludzie łatwiej przyjmowali do wiadomości niezwykłe zdarzenia. Mniej się dziwili, bo wszystko, czego się napatrzyli, i tak przekraczało wyobrażenia normalnego człowieka."

"Wanda nie ustąpiła ani o centymetr. Tego właśnie trzeba było, aby Agata uznała ją za niegroźną. W końcu boją się tylko winni , a gęsi o tym wiedzą."

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Doroty. Mam ochotę na więcej...

To moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Doroty. Mam ochotę na więcej...

"Zwykłe, niezwykłe życie" jest książką tak zwykłą, że wręcz niezwykłą. Jest to historia o życiu, które różne kłody pod nogi nam rzuca. Podobne historie mógłby napisać każdy, kto już coś w życiu przeżył lub po prostu umie słuchać.
Zwykła? Więc czemu nie ma więcej takich książek, o życiu z dnia na dzień, z pokolenia na pokolenie? Ludziom chyba się wydaje, że te zwykłe historie nie są warte by je spisywać, że nikt tego nie przeczyta. Jednak ta książka powstała i bardzo się z tego cieszę, bo razem z mamą mogłyśmy zanurzyć się w historii, która nie koloryzuje i nie stawia w poczuciu oczekiwania, że coś się wydarzy, a mimo to chce się ją czytać.

Polecam tym, którym nie przeszkadza zwyczajność, ta książka jest niezwykła, tak jak życie każdego człowieka z osobna:)

Na samą myśl o tej książce robi mi się miło. Pani Dorota tak uroczo przeplata nasz swiat zwierzętami- to taki znak szczególny " zboczenie zawodowe":).
Poza tym, że czyta się przyjemnie, dowiadujemy się czegoś o naszych braciach mniejszych, do tego trochę historii w tle.
JAk zwykle przyjemna lektura.

JAk zwykle przyjemna lektura.

• 2015

Dorota Sumińska Zwykłe niezwykłe życie Zobacz więcej