Stół, jaki jest. Wokół kuchni w Polsce

Wydawnictwo: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
literatura polska, kulinaria

Esej o nowej anatomii smaku, o jego pamięci i dziedziczeniu; o dalszych i bliższych korzeniach naszej teraźniejszości, odczytywanej poprzez obyczaje stołu. Wojciech Nowicki pokazuje zmiany, jakim uległy nasze przyzwyczajenia. Zabiera czytelnika w podróż po literaturze, pokazując, jak w jej zwierciadle odbija się kuchnia. Przytacza stare i nowe książki kucharskie, kuriozalne jadłospisy, domowe receptury. Pisze o przestrzeniach, w jakich rozgrywa się historia kuchni w Polsce, a także o jej bohaterach choćby kelnerze, domowej kucharce, czy chińskim kucharzu, który założył restaurację w Warszawie. Książka Nowickiego to nie tylko rozprawa o sprawach stołu, ale nade wszystko zmysłowy opis codzienności.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Miss_Bovary | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, Kuchnia

Książka dla wszystkich miłośników kuchni, widzianej również, a może przede wszystkim z punktu widzenia historyczno-antropologicznego. Czyta się jednym tchem, właściwie kęsem... Polecam tym, którzy chcieliby się dowiedzieć, dlaczego, co i jak jemy.
Czasem może nawet zbyt prześmiewczo i autoironicznie, ale na pewno do refleksji.
Wszystko okraszone andegdotami i historiami, które naprawdę warto spałaszować w jesienny wieczór przy szklaneczce grzanego wina.

No i plus za formę i szatę graficzną - uwielbiam taką niewymuszoną prostotę.

daren19 | 2012-05-16
Przeczytana: 2011 rok

Smakowita. I kropka. Krytyczne spojrzenie na zjawisko pizz kaszubskich, podróbek spożywczych "łosoś a'la mintaj" i innych polskich dziwolągów kulinarnych. Lekki styl gawędziarski oraz silny punkt widzenia (z którym się można zgodzić lub nie). W centrum opowieści stoi stół a koło niego kręcą się wszystkie powiązane z nim tematy - domowe jedzenie, zmiany kulinarnych przyzwyczajeń polaków, jak przetłumaczyliśmy na nasze kuchnie innych narodów. Bez naukowego zadęcia. Bardzo ulubiona

fragola | 2014-07-26

Nie dość że fantastyczne językowo, to jeszcze wyśmienita diagnoza... chciałoby się powiedzieć wyłącznie kuchni w Polsce i naszych zwyczajów ulinarnych, ale nie tylko. Bo tak naprawde to diagnoza pewnej bylejakości, robienia na odwal sie, pewnej pogardy (kelnerów do obsługiwanych i odwrotnie).
Dziełko doskonałe i wspaniałe

mistus | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Mam dosyć ambiwalentne uczucia wobec tej książki. Z jednej strony trafne spostrzeżenia Autora powodujące uśmiech (śmiech nawet czasami), z drugiej wydaje mi się, że ten nasz stół, przy którym zasiadamy, został potraktowany trochę za ostro.

Hiram | 2013-04-01

Napewno nie stracone popołudnie