Niemcy na peryferiach Europy. Wędrówki przez Litwę, Spisz i brzegiem Morza Czarnego

Tłumaczenie: Sława Lisiecka
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Die versprengten Deutschen. Unterwegs in Litauen, durch die Zips und am Schwarzen Meer

Pasjonująca, a zarazem bolesna opowieść o zapomnianych niemieckich mniejszościach, po dziś dzień żyjących na krańcach europejskiego świata.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

allison | 2016-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2016

"Niemcy na peryferiach Europy" to reportaż podróżniczy, którego autor dociera nie tylko do miejsc zamieszkiwanych przez niemieckie mniejszości, ale także spotyka się z ostatnimi świadkami wielkiej historii - tymi, którzy są ofiarami drugiej wojny światowej i późniejszych czasów.

Za najciekawszy uważam pierwszy z reportaży, w którym Karl-Marcus Gauss opisuje dramatyczne losy tzw. Wolfskinder, czyli wilczych dzieci z Prus Wschodnich, sierot, które po stracie najbliższych błąkały się samotnie lub w grupach, szukając schronienia, jedzenia i opieki. Niektóre trafiły do miejscowych sierocińców lub do sowieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech, inne zostały przygarnięte przez litewskie rodziny, często nie z dobrego serca, lecz z wyrachowania, gdyż w wiejskich gospodarstwach zazwyczaj brakowało rąk do pracy.
Część wilczych dzieci zapominała o niemieckiej rodzinie, języku i pochodzeniu, stając się z czasem Litwinami. Zwykle byli to najmłodsi, którzy mieli zaledwie kilka lat. Starsi...

Mario | 2016-11-10

Świetna książka. Pokazuje mimochodem, ale dobitnie, stosunek Niemców do nas - wiedzą, że istniejemy, ale nas nie widzą. Jesteśmy szeroką przeźroczystą ścianą oddzielającą ich od wschodu, od Rosjan i ludów rosjanopodobnych. Ot co.

aharbaal | 2011-09-11
Przeczytana: 11 września 2011

Część o Niemcach litewskich zdecydowania najlepsza, poza tym ciekawe opisy Odessy. Niestety reportaże wiele tracą przez niedopracowany przekład, zwłaszcza na kilkunastu początkowych stronach części trzeciej, o Niemcach czarnomorskich.

selvite | 2016-11-28
nulla | 2016-07-31