Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Polityki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polityka
978-83-62148-85-1
Mateusz

Dlaczego w Polsce jest tak brzydko? Dlaczego tak mało u nas dobrej architektury, a tak dużo – byle jakiej? Skąd ten przygnębiający bezład i chaos miast i osiedli, przestrzeni publicznej? Czy to kwestia nienajlepszego gustu Polaków, złego prawa, nieudolności władz? Na wszystkie te pytania autor udziela odpowiedzi frapujących i nieoczywistych. I co najważniejsze – mówi co zrobić, żeby mogło być ładniej.
„Wrzask przestrzeni” to książka dla tych, którzy atakowani na co dzień przez brzydotę w różnych postaciach – bezguścia, tandety, pseudoelegancji – nie chcą się z tym pogodzić.

źródło opisu: http://skleppolityki.pl/pl,product,11390357,piotr,...(?)

źródło okładki: http://skleppolityki.pl/pl,product,11390357,piotr,...»

Grzegorz | 2013-12-16
Przeczytana: 15 lutego 2013

Nie jestem architektem.
Jednak wrodzona, czy też może rozwijana w miarę upływu lat potrzeba odczuwania estetyki, a precyzyjniej w tym przypadku - widzenia estetyki, każe mi się w w kwestie architektoniczne, urbanistyczne, planistyczne coraz mocniej zagłębiać. Niestety, głównie dlatego, że ta moja potrzeba widzenia estetyki nie zostaje bynajmniej w naszym kochanym kraju zaspokojona. Co więcej, dostaje ona codziennie po głowie, jak tylko ruszę się z domu i zaczynam spoglądać na ulice polskich miast i na drogi przebiegające przez polskie wsie. Patrzę na te drogi i ulice i z każdym rokiem częściej pojawia mi się w głowie pytanie: dlaczego w Polsce jest tak koszmarnie brzydko?! Czy to tylko moje subiektywne odczucie, czy rzeczywiście coś jest nie tak?

Jeśli jestem po prostu malkontentem, to dlaczego za każdym razem kiedy opuszczam granice naszego kraju w jakimkolwiek praktycznie kierunku, mam zwykle wrażenie, że uspokaja mi się wzrok, za wzrokiem umysł, a za nim wyłazi na gębę uśmiech...

Snoopy | 2012-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2012

Autor od lat walczy z "hydrą szpetoty" na łamach tygodnika "Polityka". Ta publikacja zbiera tamte artykuły - nieco rozszerzone i poprawione, z dodatkiem paru premierowych. Sarzyński ze swadą i humorem rozprawia się z wielorakimi koszmarkami naszej polskiej współczesności. Interesuje go głównie architektura, urbanistyka oraz wystrój wnętrz i to właśnie wokół tych zagadnień krążą poszczególne teksty, ale nie brak tu dywagacji również o naszych upodobaniach kulinarnych oraz o celebryckich bankietach i dziecięcych zabawkach (choć są one interesujące same w sobie, to jednak mniej pasują do całości). Książka lekka i przyjemna, mimo że opisująca raczej mało przyjemne i dosyć poważne rzeczy. Bardzo potrzebna!

Maciek | 2017-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2017

Zawiodłem się. Liczyłem na refleksję na temat polskiej przestrzeni publicznej, a tymczasem otrzymałem zbiór socjologicznych esejów autora na tematy przeróżne - od meblościankę po wybór wakacji i znaczeniu zasobności portfela Polaków w tym wyborze. Tytułowy "Wrzask w przestrzeni" to tylko jeden z esejów. Bardzo dużo socjologii, bardzo mało urbanistyki. Dla mnie to minus, ale może komuś przypadnie do gustu.

Mateusz | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

Tak bardzo nie zawiodłem się dotychczas chyba na żadnym tytule (choć jestem stałym, wiernym, aczkolwiek krytycznym czytelnikiem Polityki i jej dodatków od 9 lat).

Oczekiwałem, może niezbyt słusznie, szerokich wywodów nt. polskiej przestrzeni, ładu przestrzennego, czy też jego braku, ciekawych rozwiązań urbanistycznych, szeroko opisanych problemów jak grodzenie, beznadziejne prawodawstwo w Polsce czy też igranie z naturą.

No i ok, wiele z tych tematów poruszono, ale na może 1/5 zawartości całej 174 stronicowej publikacji!

Poza tym to jakieś bajdurzenie (przepraszam za wyrażenie, ale czuję się nieco oszukany tym tytułem) o:

- meblościankach
- polskich stołach i dywanach
- malarstwie (to akurat dla laika jakim jestem było dość interesujące i wnosi wartość do tej książki)
- ogródkach działkowych (tematyka dobra, wykonanie beznadziejne)
- pomnikach
- zamkach
- graffiti
- budownictwie sakralnym (duży rozdział, wraz z wielkim odniesieniem do pomników papieskich)
- pomnikach...

Bartosz | 2013-04-02
Przeczytana: 02 marca 2013

Książka Piotra Sarzyńskiego, podejmująca ważny i rzadko poruszany temat niskiej estetyki wielu elementów polskiej rzeczywistości, niestety cierpi na kilka istotnych wad: jest w wielu fragmentach powierzchowna, porusza zbyt wiele wątków bardzo luźno z sobą związanych, wreszcie w niektórych tematach bardzo subiektywne oceny autora nie poparte argumentacją poza własnym poczuciem smaku są drażniące.
Książka zaczyna się od intrygujących i bardzo celnych rozdziałów pokazujących tytułowy "wrzask w (polskiej) przestrzeni": chaos estetyczny wnętrz polskich mieszkań zagraconych nadmiarem wystawnych mebli niedopasowanych do skromnego metrażu; konserwatywne gusta rodaków, preferujących banalne, powielane od dziesięcioleci motywy malarskie; koszmarne mody architektoniczne: od pseudo-dworków z rozchwianymi proporcjami po pomalowane w krzyczące barwy i wzory blokowiska; wreszcie brzydotę przestrzeni publicznej zdominowanej przez szyldy, reklamy, bazary, niespójną architekturę, zaniedbaną...

lolipop13 | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

„Wrzask w przestrzeni” czyta się bardzo dobrze, bo ta książka wydaje się być tak blisko. Kto z nas choć raz nie zastanawiał się, dlaczego u nas jest tak jakoś brzydko. Przyzwyczajamy się do przestrzennego chaosu i nie dostrzegamy go na co dzień, dopiero na przykład wyjazd z granicę uświadamia nam, że jednak może być inaczej. Ja sama miałam kiedyś takie olśnienie podczas odwiedzin znajomych w Bawarii, przestrzeń publiczna była tak czysta i zadbana, że miałam ochotę tak po prostu usiąść na ulicy i sobie posiedzieć;)

Piotr Sarzyński zebrał w swojej książce materiał wcześniej publikowany jako artykuły w „Polityce”. Zebrane zostały one w cztery części, pierwsza dotyczy estetyki mieszkań Polaków, druga przestrzeni publicznej, trzecia polskiej architektury sakralnej, a czwarta inspiracji, jakie w ostatnich dekadach czerpiemy z Zachodu.

W pierwszej części nie mogło zabraknąć tekstu o meblościance. Dla mnie ciekawszym był rozdział o stole w mieszkaniach Polaków. Autor rozprawia się też...

Michał | 2012-03-14
Przeczytana: 14 marca 2012

Chociaż tytuł i podtytuł sugerują, że wewnątrz książki znajdują się informacje związane z ładem przestrzennym w Polsce, to fragment wstępu na tylnej okładce sugeruje, że nie tylko o tym ona będzie. A jeszcze co innego mamy tak naprawdę wewnątrz tego tytułu.

Autor z wykształcenia jest socjologiem. Architekturą i urbanistyką zajmuje się więc raczej hobbystycznie, co jest moim zdaniem plusem książki, ponieważ dzieli się swoimi uwagami nie jako specjalista, a jako hobbysta czy może nawet jako znawca. Z drugiej strony, jako socjolog, uzupełnia swoje uwagi spostrzeżeniami o naszym społeczeństwie i to połączenie często daje nowe światło na sytuację przestrzeni w Polsce.

Skoro książka jest tak naprawdę analizą Polaków i ich zwyczajów zarówno związanymi ze stylem życia, jak i zarządzaniem przestrzeni, a więc tematów raczej ciekawych, to skąd moja niska ocena? Otóż książka miejscami jest po prostu zbyt nudnie pisana. Mimo chęci Autora przekazania jak najistotniejszych informacji,...

kasia2804 | 2015-10-07
Przeczytana: 14 lipca 2011

Książka napisana przyjemnym językiem. Przedstawia nam geneze powstania BRZYDOTY która nas otacza.

Marcin | 2014-09-13
Przeczytana: 14 września 2014

Nawet nie przestrzeń, a Polska.

Zoś | 2018-05-03