Głośniej! Rozmowy z pisarkami

Wydawnictwo: Twój Styl
feminizm, pisarki, wywiady

"Głośniej! Rozmowy z pisarkami" to książka zawierająca serię wywiadów z dziesięcioma kobietami-ikonami polskiej literatury, kultury, sztuki i obyczajowości. Wspólną płaszczyzną prezentowanych rozmów jest ich silne nacechowanie osobiste – pisarki opowiadają o swoim borykaniu się z codziennością, o feminizmie „od kuchni”, o dylematach kobiecości w dobie ponowoczesności. Jednak przede wszystkim "Głośniej!" jest książką skupiającą w sobie liczne wątpliwości, spory, trudne pytania oraz próby odpowiedzi dotyczące tego, jak wygląda kobiece pisarstwo w dzisiejszej Polsce. Diagnoza wyłania się w trakcie lektury, wywiady pozostają we wzajemnym stosunku komplementarności i – dzięki temu, że zostały zebrane w jednej książce – wchodzą ze sobą w dialog.

Joanna | 2014-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2014

Bardzo dobra książka, pytania dociekliwe, autorki poruszają dużo feministycznych kwestii. Widać też, że rozmawiają z kobietami, których literatura jest dla nich fascynująca. Wyciągnęłam z tej lektury BARDZO dużo inspiracji, czytałam z ołówkiem w ręku i teraz cała książka jest pokreślona, na marginesie liczne komentarze. Dobrze wiedzieć, że jest tak dużo mądrych i świetnie piszących kobiet, szczególnie cenny jest dla mnie wywiad z Ewą Kuryluk, której pisarstwo do tej pory jakoś omijałam i teraz muszę jak najszybciej nadrobić zaległości:)

MOWA-LITER | 2012-11-20

Obecnie mamy literaturę, literaturę kobiecą i literaturę dziecięcą – piszą Anna Dziewit-Meller i Agnieszka Drotkiewicz we wstępie do Rozmów z pisarkami. Zatem „literatura” – ta poważna i poruszająca uniwersalne problemy – to literatura, która ma w sobie spory pierwiastek męski. Literatura kobieca obarczona jest nieszczęsnym przymiotnikiem „kobieca” , co od razu skazuje ją na getto, czyli zaszufladkowanie i etykietkę książki ze szminką, z torebką albo w spódnicy.

Rozmowy z pisarkami to przede wszystkim próba rozprawienia się z tym uciążliwym stereotypem. Kilkanaście rozmów z wybitnymi ale nie zawsze doskonale znanymi obietami/pisarkami/działaczkami jest zarówno próbą przełamania granic jak i głośnym mówieniem o sobie, o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Kazimiera Szczuka opowiada o tym dlaczego naśladujemy styl Britney Spears, a nie naśladujemy stylu Marii Janion. Ewa Kuryluk tłumaczy, że mówienie o bólu i własnym cierpieniu jest o niebo łatwiejsze w obcym języku. Dorota...

Anna | 2014-09-04
Przeczytana: 20 lipca 2014

Zapisy rozmów z pisarkami, które autorzy uznały za godne uwagi. Co rozmowa to inny klimat, wiadomo – inny człowiek. Zatem niektóre konwersacje naprawdę godne uwagi, ale zdarzają się i takie silące się na intelektualizm, feminizm i nowoczesność zahaczającą o przyszłość fantazy. Jako przerywnik między lekturami – polecam.

lady_of_theflowers | 2012-11-26
Przeczytana: listopad 2012

inteligentne rozmowy interesujących kobiet.
tylko szkoda, że wszystko to tak przesączone jest do szpiku feminizmem i pewnego rodzaju propagandą, mówiącą: "kobieto! musisz walczyć o swoje prawo do pracowania w kopalni, a nie zrobisz tego będąc w domu i gotując obiad." (nawet jeśli gotować uwielbiasz, i nikt, ani nic do tej relaksującej czynności cię nie zmusza).
ach, no i pierwszy wywiad powinien być ostatnim, by arcy-pro-feministyczne podejście pani Kazimiery nie zraziło czytelnika do kobiet walczących o swoje prawa, a nazwanie (co prawda pod wpływem emocji i jako obronę (?), zemstę (?) za złe słowa na jej własny temat) pana Jacka Podsiadło "starym freakiem, któremu myszy obgryzły i obsikały zbutwiałe dready" jest naprawdę poniżej wszelkiego poziomu. (szczególnie, że to mój ukochany pan Jacek P.!). ja rozumiem, ale trochę kultury. pewnie gdyby pan Jacek P. był kobietą pani Kazimiera użyłaby delikatniejszych, bądź nie wypowiedziała żadnych słów na jego temat.

ale, pomijając te...

Socjopatka | 2016-09-26