Piosenka koguta

Wydawnictwo: Akapit Press

Opowieść o jednym dniu z życia pewnej rodziny, dniu, w którym odbywa się uroczyste przyjęcie urodzinowe seniorki rodu, Felicji. Spotkanie najbliższych okazuje się pretekstem do przedstawienia nastrojowej historii o człowieku końca XX stulecia. Narratorką Piosenki koguta jest 35-letnia Anna (zwana Muszką), która przypadkowo odnajduje swój pożółkły dziennik. Dzięki niemu powraca do nastole

Dominka1 | 2015-06-03
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Bardzo lubię styl pisania Krystyny Siesickiej i cenię wiele z jej powieści .Niestety "Piosenka koguta to nich nie należy. Mamy tutaj charakterystyczne motywy dla twórczości tej autorki-wielopokoleniowa rodzina, różna przestrzenie czasowe, ludzie kryjący swoje tajemnice i dramaty.
Główną bohaterką utworu jest Ania zwana Muszką. Ona i reszta rodziny spotyka się w domu ciotki Felicji, z okazji urodzin starszej pani. Pomimo, że Muszka ma dopiero trzydzieści kilka lat, wykreowana zostaje przez Siesicką jako bardzo dojrzała kobieta, która z sentymentem wspomina młodość. Usiłuje sobie przypomnieć siebie z dawnych lat, swoje radości problemy ,ludzi ,którzy byli dla niej ważni. Poza Anią ważną postacią jest też rywalizują z nią kuzynka. Dlaczego kobiety się tak nie lubią?
Przeszłość głównej bohaterki jest pokazana dość chaotycznie. Jej przeżycia nie są opisane sugestywnie a osoby, które kochała są ukazane bardziej jak widma niż realni ludzie. Córka Muszki również sprawia...

wiejskifilozof | 2012-09-09

Nic , ciekawego .Poza tym,że się szybko kończy .

Oliwia | 2017-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2017

Książka bardzo fajna lecz zakończenie było dość dziwne. Ja jako czytelnik nadal nie dowiedziałam się kim był ludwik (może o tym pisało lecz niedoczytałam) były tylko "mity" kim on może być. Chociaż może ludwik był tym kogutem?

klaudiabla2 | 2011-07-09
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Książka pomimo, że która to czytanie jej szło mi dość opornie. Opowiada o Ani, Muszce, która szykując się na bal urodzinowy ciotki Felicji przypomina sobie dzieciństwo i lata młodzieńcze. Nie wiem, jakaś dziwna ta książka, aż mi ją trudno opisać. Wynudziła mnie, wymęczyła i nic szczególnie mądrego się z niej nie dowiedziałam.

Cała akcja dzieje się podczas nawijania przez Anię na głowę papilotów. Ile można to robić? Autorka chciała w niej pokazać dwie pary kuzynek, które zbytnią sympatią się nigdy nie darzyły, odbierały sobie kolejnych chłopaków. Ale jest wszystko tak bardzo pogmatwane, że za wiele nie zrozumiałam. Jest też mężczyzna zarażony wirusem HIV. Odtrącanie przez rówieśników jego córki, jej trudne życie. To pierwszy plus tej książki, ten wątek.
Teraz jeszcze minus. Żadnego z bohaterów książki jakoś bardzo nie polubiłam. Może trochę Aleksandra i Sonię. Wszyscy byli jacyś niemili, przesadnie dbający o wygląd, dobra materialne. Do drugiego plusa mogę zaliczyć okładkę. Jest...

radunia | 2016-02-04

Jedna z najważniejszych książek w moim życiu, po raz pierwszy przeczytałam ją w bardzo trudnym dla mnie momencie życia - i bardzo mi wtedy pomogła.

isabell_96 | 2013-12-07
Przeczytana: 2012 rok

Główna bohaterka, czytając swój pamiętnik powraca do młodości.. Po przeczytaniu tej książki uzmysłowiłam sobie, jak to dobrze mieć pamiętnik. To musi być piękne uczucie, trzymać w ręku cudowny zeszycik, do którego w czasach młodości wylewało się wszystkie żale..
I po latach otwierasz sobie taki pamiętnik i wspominasz...Ehh
Niestety, mam parę zapisków, ale nie są one zbyt wartościowe- że tak powiem- nie wiele w nich konkretnych faktów..Także zachęcam wszystkie młode dziewczyny, które są sentymentalne, aby prowadziły takie pamiętniczki :)

Rudaczyta | 2015-09-10

Jestem zachwycona!!! Ciepła-to idealny epitet dla "Piosenki koguta"
Uwielbiam twórczość Pani Krystyny Siesickiej. Każda z jej książek jest dla mnie bramą do dzieciństwa. Sama historia jest zwyczajna, bez zwrotów akcji, taka...normalna=) i może właśnie w tej prostocie tkwi jej piękno.

djulie | 2011-10-22

Świetny klimat, ma coś w sobie - zresztą, jak wszystkie książki Siesickiej. :)

Etra | 2016-12-27
Karotka | 2016-09-23