Po słonecznej stronie

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
po slonecznej stronie
fata

Interesująca powieść o niepokojach wczesnej młodości, pierwszej porażce miłosnej i o prawdziwej przyjaźni, czyli o tym wszystkim co ma największe znaczenie w życiu kilkunastoletnich dziewcząt.

Książniczka | 2015-12-28

Mimo że należę już do innej grupy wiekowej, wciąż lubię czytać książki o nastolatkach i dla nich - może dlatego, że często reagują o wiele bardziej emocjonalnie, a przy tym wszystko jeszcze przed nimi. Mają czas, dużo czasu, także na to, by naprawić błędy... Lubię zarówno powieści powstające współcześnie, jak i te z moich nastoletnich czasów, a nawet znacznie wcześniejszych.

Powieść Jaworczakowej udowadnia, że nawet to, co powstało kilkadziesiąt lat temu, pod wieloma względami wciąż może być aktualne. Owszem, zmieniła się obyczajowość, mentalność młodych ludzi, ale jednak wiele problemów nadal istnieje - pierwsza miłość, szczęśliwa lub wręcz przeciwnie, poczucie niezrozumienia w rodzinie, samotność, przyjaźnie, bunt, lęk. To się nigdy nie zmieni.

"Po słonecznej stronie" to bardzo dobra książka, mimo że momentami wydawała mi się trochę naiwna i mocno niedzisiejsza. Da się wyczuć, że powstała dawno temu, niektóre rzeczy są staroświeckie, inne niż teraz. Świat poszedł naprzód,...

Ina1973 | 2012-12-10
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Lata 70-te.Matka 3 córek jest zawstydzona,że poszła do fryzjera i ładnie wygląda.Jest zła,gdy córki wyciągają pomadkę (otrzymaną od męża na imieniny) i każą jej umalować usta.Oj śmieszne czasy

knigoholiczka | 2013-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2013

Dawno się tak nie uśmiałam! Wiem, że nie powinnam, ale to było silniejsze ode mnie. Główna bohaterka opisuje swoje życie uczuciowe. Wiem, że dawniej było inaczej, nie otaczał nas wszechobecny seks a związki były głównie platoniczne. Ale muszę przyznać, że pisania w tak naiwny sposób to ja dawno nie widziałam. Było to pisanie w stylu: "Och! On mnie pocałował! Och, trzyma mnie za rękę!. I te rozmowy między dziewczynami. Na dłuższą metę to śmieszy, ale i staje się troszeczkę irytujące.
To też opowieść o czasach PRL-u o tym jak się żyło, jakie mieli zwyczaje ludzie, którzy wtedy byli dziećmi, dorastali czy byli dorośli.
Myślę, że mogę dać duży plus za to, że się przyjemnie czytało.
Hania to nastolatka, która przeżywa pierwsze zakochanie, niestety jest to miłość czysto platoniczna- Andrzej po prostu ją lubi. Hania przeżywa duże rozczarowanie gdy jej miłość wiąże się z jej przyjaciółką. I tutaj znów różnica między dzisiejszymi czasami ( pierwsze wydanie książki pochodzi z 1964 roku)....

Motylina | 2018-03-01
Przeczytana: 2001 rok