Zapałka na zakręcie

Okładka książki Zapałka na zakręcie
Krystyna Siesicka Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zapałka na zakręcie (tom 1)
Akapit Press
2012-07-18
1968-01-01
9788362199181
Zapałka na zakręcie Krystyna Siesicka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W tym roku do książki wróciłam po wielu latach już jako dorosła kobieta. Może nie zachwyciła mnie tak jak wtedy, gdy byłam nastolatką, ale mimo wszystko miło jest wrócić do książek, które czytało się w młodości.

Jako nastolatka wypożyczylam tę książkę z gminnej biblioteki, nie przeczytaną oddałam po 10 latach (wstyd!) często o niej myślałam, ale wstyd nie pozwolił mi oddać tej książki przez wiele lat. Zrobiła to za mnie moja siostra, której serdecznie dziękuję. Dziękuję również za wyrozumiałość Pan z biblioteki, ktore nie nałożyły na mnie kolosalnej kary :-)
Dzisiaj jako dorosła kobieta wkoncu odważyłam się po nią sięgnąć w formie elektronicznej. Jestem zachwyca. Mam do niej sentyment, okładkę znam na pamiętać ale dopiero teraz dorosłam aby wgryźć się w treść, która jest znakomita. Historia nastolatków wciągnęła mnie od pierwszych stron. "Otwarte i niedopowiedzone" zakończenie mile mnie zaskoczyło.
Myślę, że ta książka wyryła się w mojej pamięci i tam już pozostanie.

Dzisiaj jako dorosła...

Na półkach: , , , , ,

Gdy byłam nastolatką przeczytałam tę książkę pierwszy raz. Poleciła mi ją moja mama, bo w niej się zaczytywała będąc nastolatką.

Historia Mady i Marcina, którzy poznają się w wakacje na wyjeździe i zaczynają się w sobie zakochiwać. Niestety Marcin jest tajemniczy, skryty i niechętnie opowiada o sobie. Natomiast Mada chce wiedzieć jak najwięcej o chłopcu, którego zaczyna darzyć uczuciem.
Opowieść o budowaniu relacji oraz tym jak szkodzą tajemnice i strach przed szczerością.

Pani Krystyna Siesicka pisząc tę książkę zdecydowanie przegięła z używaniem wykrzykników. Większość zdań w dialogach jest zakończona właśnie wykrzyknikiem. Zupełnie niepotrzebnie, bo w trakcie czytania odniosłam wrażenie, że ludzie do siebie cały czas krzyczą.
Dodatkowo prawie cały czas każdy powtarzał imiona swoich rozmówców, było to odrobinę męczące.
Nasza główna bohaterka jest nastolatką, a bardzo często zachowuje się jak dziecko. Jest uparta, złośliwa i najczęściej niemiła.
Było też kilka niezrozumiałych wg mnie wątków wepchniętych na siłę i bez przemyślenia, ale mam nadzieję, że w kolejnych tomach będzie o nich więcej i jakoś się wyjaśnią.

Moje ogólne wrażenie nie jest najgorsze, nie wiem czy przez to, że moja mamitka kiedyś ją lubiła, ale odnoszę wrażenie, że jakby trochę nad tą książką popracować byłoby zdecydowanie lepiej.

Książka mojego dzieciństwa, do której wracam z wielkim sentymentem. Słońce, wakacje, beztroska i głupia radość z małych spraw - ,, Zapałka na zakręcie " nigdy nie zawodzi, żeby wywołać uśmiech na mojej twarzy. Pozycja idealna, jeśli chcecie oderwać się od typowych wyciskaczy łez. Pogodna i słoneczna, a jednak wciąż ciekawa i z wartką fabułą. Zdecydowanie warta polecenia :)

Jedna z pierwszych książek, którą przeczytałam jako mała dziewczynka. Lubię do niej wracać. Dostałam w prezencie od mamy gdy miałam 8 lat. Już wtedy była pożółkła z powyginanymi kartkami bo mama dostała ją od swojej mamy. Mam do niej ogromny sentyment i zawsze czytam ze wzruszeniem , polecam !

czy ja coś straciłam NIE czytając Siesickiej w odpowiednim wieku? zapewne wiele gorączkowych lektur i nastoletnich emocji. czy byłaby dla mnie wtedy jakoś inspirująca, edukująca, rozwijająca? być może, choć pewnie dość płytko. czy polecałabym ją dziś? chyba raczej tym dociekliwym niż sentymentalnym. raczej trochę starszym - do dyskusji niż młodszym - na rozczytanie i kształtowanie gustów. ciekawe może być zderzenie Siesickiej z wrażliwością dzisiejszego nastolatka. choć dla nielicznych i tylko odpowiednio zainspirowanych.

"Zapałka na zakręcie".
Książka, która zawsze kojarzy mi się ze słońcem, latem, wakacjami, miłymi wspomnieniami dawnych lat. Przeczytałam ją - po raz kolejny - na pożegnanie ciepłych dni.

Mada i Marcin - grzeczna dziewczyna i chłopak z przeszłością. Banał. Szczenięca miłość a może uczucie na lata? Czy zapałka na zakręcie może kogoś zatrzymać i zmienić jego życie?

Mam ogromny sentyment do książek Pani Krystyny Siesickiej. Przenoszą w dawne czasy, pokazują Warszawę sprzed lat i niosą ze sobą wiele życiowych prawd. W zasadzie jest to książka dla młodzieży, ale myślę, że spodoba się każdemu, kto poświęci jej wieczór.

"Zapałka na zakręcie".

Mam...

Książkę poleciła mi bibliotekarka :) Momentami trudno było połapać się w czasie ale pomimo tego łatwo i szybko czyta się książkę.

Mimo, że to książka z ubiegłego wieku, bardzo przyjemnie się ją czytało. Jest to taka typowa młodzieżówka obyczajowa, ale z ciekawymi charakterami, poprowadzona bardzo przyjemnie. Jedyne co mi się nie podobało to chyba przejścia pomiędzy czasem akcji, na początku troszkę trudno było się połapać. Poza tym chyba nie mam innych zarzutów. Nie nazwałabym książki dziełem sztuki, ale na pewno czymś, do czego przyjemnie się wraca. Na pewno sięgnę po drugą część.