Gorzkie słodkie pocałunki

Wydawnictwo: Akapit Press
Alicja

Krystyna Siesicka napisała dla Was pogodną, zabawną książkę, w której zawiłe sprawy rodzinne rozwiązuje nie tylko z humorem, ale i z przymrużeniem oka. Uśmiechniecie się, czytając opowieść o Marylce ze sklepu z pasmanterią, o Żanecie i Natalii, które spotykają się w czasie wakacji w ulubionej scenerii Waszej autorki: w niewielkim, prowincjonalnym mieście. Spotkanie nie jest przypadkowe, domyślamy się tego już od pierwszych stron książki. Opowiada o nim Marylka, ale znajdziecie w "Gorzkich słodkich pocałunkach" również i maile, które, od czasu do czasu, wysyłają do siebie ludzie, których nie ma, jak żartobliwie pisze o swoich bohaterach autorka. A jednak dla nas ci ludzie są, wystarczy sięgnąć po książkę, którą serdecznie Wam polecamy.

źródło opisu: Akapit Press, 2012

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/sklep/p-142-Gorzkie_slodkie_pocalunki

Mollinka_90 | 2017-09-23
Przeczytana: 23 września 2017

A MNIE JEST SZKODA LATA...

Tak, dokładnie ten cytat nasuwa mi się po lekturze tej powieści. W pierwszy dzień jesieni, którą w tym roku witam z przeziębieniem, wspomnieniami wracam do ciepłych, wspaniałych letnich długich dni. Co jakiś czas wracam też do powieści Krystyny Siesickiej, ulubionej twórczyni literatury młodzieżowej mojej młodości, teraz wydanej w formie pięknej serii przez Akapit Press.

"Gorzkie, słodkie pocałunki" to późniejsza twórczość Siesickiej, są tu już zdobycze nowych technologii, maile i komórki, ale nie wpływa to na charakterystyczny, ciepły styl autorki. Senne, małe miasteczko staje się scenerią dla dylematów dwóch młodych dziewcząt, które łączy pewna więź, ale one same jeszcze o tym nie wiedzą. W doprowadzeniu do wyjaśnienia zagadki Natalki i Żanety niebagatelną rolę odegra babcia Marylka, właścicielka niewielkiej pasmanterii. Jest to centralna postać powieści, z miejsca wzbudzająca sympatię czytelnika.

Jednym słowem, na wspomnienia lata, na długi...

isabelle142 | 2016-03-18
Przeczytana: 18 marca 2016

Krystyna Siesicka jest jedną z moich absolutnie ulubionych autorek, mogłabym się wręcz pokusić o stwierdzenie, że uważam ją za tę absolutnie naj, naj, naj, przynajmniej (nie mylić z bynajmniej - kto czytał, ten zrozumie żarcik ;)) jeśli chodzi o literaturę polską. Jej twórczością zaczytywałam się w SP i gimnazjum, gdyż potem w pobliskich miejscowościach było już trudno o 'nowe' tytuły ;) Nie pamiętam z nich jednak zupełnie nic (poza tym, że mi się podobały), dlatego teraz, kiedy tylko mogę, to je sobie odświeżam. Ba, z chęcią skompletowałabym całą serię w tym przepięknym wydaniu (w którego przypadku bardziej urzeka mnie raczej widok różnokolorowych grzbietów z jednej bajki na półce, aniżeli obrazki z okładek), choć byłaby to pewnie dość kosztowna inwestycja. Aktualnie w mojej kolekcji znajdują się trzy pozycje :)
Pani Krysia uważana jest za autorkę młodzieżową, jednak nie czuję, żebym z jej książek 'wyrosła' :) (swoją drogą czy dzisiejsza młodzież w ogóle sięga po tę swoistą...

Zwyczajna historia osadzona w realiach małej miejscowości, w której każdy każdego zna. Solidna porcja ciepła.

Katherina87 | 2012-11-23

"Ta książka jest o miasteczku, którego nie ma. I o ludziach, których nie ma. Wiem o tym doskonale, ponieważ z myślą o nich ją napisałam" - Krystyna Siesicka

Marzena P | 2014-03-17
Przeczytana: 05 marca 2014

Tak właśnie Krystyna Siesicka rozpoczyna swoją powieść. Powieść o pewnym miasteczku, w którym wszyscy się znają. Powieść o pani Marysi i jej sklepie. Powieść o pewnych zdarzeniach pewnego lata. Powieść o Żanecie z tajemniczymi, fiołkowymi oczami i o Natalce, o Dropiatym, o pewnym psie i pewnej kotce. I o wielu innych zwykłych ludziach (i nie tylko ludziach). To po prostu ciepła opowiastka, w której występują różne odmienne charaktery.

Jeśli chodzi o styl pisania Siesickiej, to mimo tego, że może wydawać się niektórym nieco niewspółczesny, ja go bardzo lubię. Autorka zawsze pisze ciepło, mądrze i treściwie. Jej książki są niegrube, jednak Siesicka umie w nich opisać co trzeba. W każdej jej powieści jest dużo emocji i uczuć. I to chyba lubię najbardziej, bo w innych książkach opisywanie uczuć i jakiś ważniejszych wartości wychodzi często...

Katka | 2013-05-21

Kilka lat temu sięgnęłam po tą książkę. Opowiada ona o miasteczku, ludziach, którzy w nim mieszkają, oraz o dziewczynie, która pewnego dnia przybywa do tego miejsca. Narratorem jet wiekiem nie najmłodsza kobieta prowadząca sklep. Normalny tekst książki jest przeplatany mailami od różnych osób. Jest ona napisana prostym, docierającym do czytelnika językiem. Nie wszystkim przypadnie ta książka do gustu, ale polecam.

Paulinkowa | 2014-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2014

Lekka lektura.
Cieniutka.
Opowiada o starszej pani.
Intrygująca historia.
Pojawienie się dziewczyny z fiołkowymi oczami.
Fiołkowe oczy?
Bohaterka kojarzy skądś te oczy ale skąd??
Warto przeczytać, można przeczytać w jeden dzień! ~Paulina

klaudiabla2 | 2012-02-28
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Książka traktuje o pewnym miasteczku i życiu jego mieszkańców, które z pozoru nudne, pełne rutyny skrywa wiele emocji i przeżyć. Jest opisywane z punktu widzenia starszej pani- Maryli, właścicielki małego sklepiku z guzikami i tasiemkami. Pewnego dnia przez splot wielu wydarzeń wprowadza się do niej Żaneta. Czy na pewno znalazła się tam przypadkiem?
Miła książka przeczytana w jeden wieczór. Losy Maryli, Żanety, Wiolo, Dagmary tak mnie wciągnęły, że nie wiadomo kiedy ją połknęłam. Za wszelką cenę chciałam dowiedzieć się czyje to fiołkowe oczy nie dają o sobie zapomnieć głównej bohaterce. Nie znalazłam tu zbytnio mądrych pouczeń i przepisów na życie. Po prostu zwykłe ciepło i tą niesamowitą atmosferę bijącą z książek Siesickiej.

moniekk123 | 2014-04-05
Przeczytana: 2011 rok

Książka beznadziejna. Czytając w ogóle nie orientowałam się o czym ona jest. Ledwo doszłam do środka i odłożyłam książkę z powrotem na półkę.

madame | 2013-01-05

Akurat ta książka pani Siesickiej nie przypadła mi niestety do gustu.