Koniec wakacji

Estymator
2021-01-01
1973-01-01
9788366719743

ksiązka o wchodzeniu w dorosłość, gdy dziecinstwo zaczyna dobiegać konca a pojawiaja się problemy i uczucia na które składa sie zycie

Czemu nikt mi nie powiedział o istnieniu tej książki, gdy tak jak jej bohaterowie, Jurek i Elżbieta, miałem te głupie 14 lat? Może moje życie wyglądałoby inaczej? "Koniec wakacji" to jedna z najwspanialszych lekcji dojrzewania, jaką kiedykolwiek polska literatura wydała na światło dzienne!
Tytułowy koniec wakacji to nie tylko kończące się lato; to metafora końca dzieciństwa a początku etapu młodzieńczego, wchodzenia w dorosłość.
Jurek skończył szkołę podstawową, od 1 września rozpoczyna szkołę średnią. Przez te dwa magiczne miesiące wakacji dokonuje się w nim przemiana. Ostatniego dnia sierpnia jest już innym człowiekiem niż pod koniec czerwca. Przewartościowuje swe poglądy, zaczyna świat widzieć dojrzalej, mądrzej. Wpływ ma na to pierwsza, niewinna miłość, pierwszy pocałunek w deszczu i ciepło dłoni dziewczyny oplecionej w jego dłoń, a także rozwód rodziców i rozpad paczki kumpli z podstawówki.
Ileż mądrości Domagalik zawarł w tej powieści, ile subtelnych emocji, delikatnych drgnień. Ja to czytałem z wypiekami na twarzy i ciarkami przechodzącymi przez plecy!

Tytułowy koniec wakacji to nie tylko kończące się lato; to metafora końca...

Powieść dla młodzieży napisana w narracji pierwszoosobowej. Główny bohater, czternastoletni Jurek, opowiada o pewnych wakacjach, które spędzał w swoim rodzinnym mieście, Borzechowie. Właśnie w tamte wakacje przeżył swoją pierwszą miłość: zakochał się z wzajemnością w dziewczynie, Elżbiecie, która przyjechała z Warszawy na wakacje do jego rodzinnego miasta. Książka zawiera wiele bardzo interesujących, filozoficznych przemyśleń głównego bohatera. Jest bystrym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości.

7/10

7/10

Być może moja ocena tej książki jest zbyt subiektywna. Ale nic nie poradzę, że ona tak bardzo kojarzy mi się z dzieciństwem.
Może niekoniecznie moim, ja nie miałam okazji żyć w czasach, które są t przedstawione. Ale z dzieciństwem rodziców. Znów poczułam się jak mała dziewczynka która siada na kanapie u dziadków i słucha opowieści jak to mama pobiła się w szkole czy tata zauroczył w dziewczynce w przedszkolu.
Co więcej, książka pozwoliła mi przenieść się do czasów gdy zaczytywałam się w podobnej literaturze - książkach Musierowicz, "Chłopcach z Placu Broni" czy "Dzieciach z Bullerbyn"

Fakt, czasem Jurek mnie denerwował, czasem go nie rozumiałam. Ale kto zrozumie dojrzewającego chłopaka? Który w dodatku musi się zmagać z tyloma problemami.

Nie sądziłam, że "Koniec Wakacji" mnie aż tak poruszy, że książka dotknie tak wielu poważnych tematów. Czy jest to literatura dziecięca? Może kiedyś nią była, obecnie obawiam się, że język może być zbyt ciężki dla dzieci. Myślę jednak, że starsi czytelnicy odnajdą w niej coś, co przypomni im o dziecięcych latach. Bo książka ma ten klimat, który jest charakterystyczny jedynie dla polskiej literatury tego okresu.

Bardzo fajna książka. Skłania do refleksji. I wesoła i smutna.

Bardzo fajna książka. Skłania do refleksji. I wesoła i smutna.

Genialna !!!

Genialna !!!

Jurek to nastolatek, który po wakacjach idzie do szkoły średniej. Akcja powieści rozgrywa się w wakacje – najprawdopodobniej jedne z najciekawszych i najlepszych dla chłopaka. Przypadkowe spotkanie, a potem szczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że te wakacje dla Jurka będą wspaniałe. Chłopak poznaje cudowna dziewczynę, inną niż wszystkie i zaczyna spędzać z nią bardzo dużo czasu. Nagle sielankę i piękne momenty przerywa nagła wiadomość o rozwodzie rodziców. Czy Jurek zachowa się odpowiedzialnie i podejmie dojrzałe decyzje?
Książka to warta uwagi powieść opisująca życie nastolatków. Wydarzenie ukazane w książce pokazują, że każdy młody człowiek ma swoje problemy, a pierwsze zauroczenie może przyjść znienacka.

Bardzo ciekawa. Natrafiłem na nią po obejrzeniu adaptacji S. Jędryki - i o wiele lepsza... w filmie bohaterowie prawie nic nie rozmawiają ze sobą (syn-ojciec, chłopak-dziewczyna),aż dziwne, natomiast w książce są o wiele bardziej rozmowni. I to pomaga w odbiorze.

Jedna z najlepszych lektur szkolnych, jakie do tej pory przeczytałam. Idealna lektura przed zaczęciem szkoły średniej, bo daje nadzieje na to, co może się stać w niedalekiej przyszłości. Napisana prostym językiem, oddaje codzienne życie i w niektórych miejscach śmieszna. Pokazuje, że każdy nastolatek ma problemy, które da się rozwiązać.

• Lektury
  • Dzieciństwo
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Młodzieżowe
  • Z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Koniec wakacji