– polska pisarka literatury dziecięcej oraz dziennikarka w prasie dla dorosłych czytelników. Ukończyła Wydział Humanistyczny UW oraz Akademię Nauk Politycznych w Warszawie. Z zawodu ekonomistka.
Debiutowała w 1928 w "Płomyczku". Pisała również do czasopism: "Świerszczyk", "Płomyk" oraz przedwojennych:... "Dziatwa", "Słonko" i "Poranek". Podczas okupacji współdziałała z grupą "Epoka". Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.
Wymyśliła znaną telewizyjną audycję "Miś z okienka", do której długo pisała teksty. Jej najbardziej znana książka to Karolcia (1959),przetłumaczona na kilka języków. Ukazała się także część druga pt. Witaj Karolciu!. W 1995 powstał spektakl telewizyjny na jej podstawie. W 2008 roku książka została zekranizowana (reż. Jowita Gondek).
Jej najbardziej znane opowiadanie to opowieść z historii Polski pt. Godzina pąsowej róży (1960),która doczekała się adaptacji filmowej i radiowej. Film zrobił swojego czasu prawdziwą furorę wśród nastolatek, m.in. dlatego, iż grały tam ówczesne sławy polskiego kina – Elżbieta Czyżewska, Lucyna Winnicka, Barbara Ludwiżanka. Na XV MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji film otrzymał "Złotego Lwa". Napisała również ,,Szkołę narzeczonych"
Nieraz rano albo i w nocy budziła się pełna troski i lęku przed tym wszystkim, co ją czeka do końca życia lub w najbliższych godzinach. Małe...
Nieraz rano albo i w nocy budziła się pełna troski i lęku przed tym wszystkim, co ją czeka do końca życia lub w najbliższych godzinach. Małe, codzienne sprawy tchnęły grozą, głupi, źli ludzie awansowali do rangi niezwyciężonych demonów.
Lektura mojego dziecka. Przeczytana wspólnie. Dla mnie to była chyba pierwsza lektura. Zupełnie nie kojarzę żebym ja to czytała w szkole. Wrażenia bardzo pozytywne. Jak na książkę napisaną w roku 1959 bardzo dobrze się "starzeje"
Fajnie byłoby mieć taki niebieski koralik :)
Podobała mi się na tyle że kupiłam piękne jubileuszowe wydanie które zawiera też kontynuację czyli Witaj, Karolciu
I znowu kolejne wspomnienie z dzieciństwa o Karolci i Piotrze i tym razem, zaczarowanej niebieskiej kredce, którą można zmaterializować wszystko, o czym się zamarzy. Dzieci jak to dzieci, najpierw podekscytowane magicznym gadżetem rysują byle co, ale po chwili nachodzi ich refleksja. Z upływem czasu ich rysunki stają się coraz bardziej przemyślane i pomocne innym ludziom.