Beethoven i dżinsy

1968-01-01
literatura polska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

"Beethoven i dżinsy" to 5 już przeczytana przeze mnie książka autorstwa Krystyny Siesickiej w tym roku.
Zachęciło mnie do niej to, że drugoplanowi bohaterowie znani z trylogii "Zapałka na zakręcie" tym razem mieli zagrać pierwsze skrzypce.
Głównymi bohaterami w tej książce jest rodzina Lenkiewiczów.
W skład w której wchodzą Stefan, Asia, Alek i Miśka.
Jak zwykle u Siesickiej mamy w bardzo zwyczajny, ale moim zdaniem wciągający sposób opisane bez żadnych upiększeń codziennie życie zwyczajnej polskiej rodziny, w skład w której wchodzą rodzice i dwójka nastolatków.
Miśce i Alkowi towarzyszymy w ich miłościach, przyjaźni, problemach w szkole.
W książce tej autorka wprowadziła motyw nastoletniej miłości do osoby praktycznie niewidomej co jest jedną z przeczyn nieporozumień między Miśką a jej matką.
Rodzice posłużyli w tej książce po raz kolejny, do pokazania jak trudno dogadać się rodzicom i ich dzieciom, mimo całej miłości, którą się darzą.
Matka jest tu przedstawiona jako osoba bardzo kochająca swoje dzieci, czasem nawet jako osoba totalnie nadopiekuńcza, co mocno irytuje jej dzieci. Kobieta, jednak skrywa przed swoimi dziećmi szczegóły swojej przeszłości, co idealnie tłumaczy dlaczego zachowywała się w stosunku do nich tak, a nie inaczej.
Była to bardzo fajna, lekka i króciutka książeczka; to już chyba jest u mnie tradycja, że chwale książkę Siesickiej, ale naprawdę ta autorka sprawia, że mam ochotę przenieść się do czasów w których żyją jej bohaterowie, a wiadomo że te czasy kolorowe jednak nie były 🙈

Głównymi bohaterami w tej książce jest rodzina Lenkiewiczów.
W skład w której wchodzą Stefan, Asia, Alek i Miśka.
Jak zwykle u...

Jak dla mnie super przerywnik między kryminałami i horrorami. Czyta się bardzo przyjemnie

Beethoven to świat rodziców, a dżinsy to świat ich dzieci, ale już nie dzieci... Powieść Krystyny Siesickiej pokazuje jak zmienna jest miłość i jak różne ma oblicza. Miłość czasów powstania, miłość matki do małych dzieci, miłość pierwsza, miłość po latach, miłość do siostry/brata, miłość platoniczna, miłość matki do dzieci już prawie opuszczających gniazdo rodzinne, miłość samotna, miłość dojrzała, miłość przejrzała...

Rodzina to zadziwiająca maszyna, w której rzadko "wszystko gra", a jednak "wszystko gra"...

Rodzice maturzystki Miśki i studenta pierwszego roku Alka mają przeszłość wojenną, powstańczą. Pokochali się i pobrali już po wojnie. Szczęście kwitło, dzieci, dom. Teraz coś się zmienia. Dzieci chcą same o sobie decydować, a rodzice, zwłaszcza mama nie jest jeszcze gotowa. Tym bardziej, że Miśka zakochała się w Piotrze, który jest niewidomy, myśli o ślubie, a nie o szkole wyższej. Alek, zaraz na początku studiów, wszedł, wydaje się, w nieodpowiednie towarzystwo...

Czy dzieci dokonają właściwych wyborów? Czy rodzice pozwolą im na błędy? Czy młodzi pozwolą sobie pomóc? Czy relacje ostatecznie się rozpadną, czy uda się je odbudować?

wpadłam w jakąś dziurę pokoleniową i Siesicką właściwie przegapiłam. nie wychowywałam się na niej. czytam więc bez sentymentu. czytam zamiast. w momencie psychicznego rozproszenia. świadoma jednak obecnych badań i dyskusji wokół PRLowskiej tzw. "powieśći dla dziewcząt". Beethoven i dżinsy nie jest romansem dla młodzieży. to właściwie opowiastka o relacjach i...macierzyństwie? warto odnotować wciąż jeszcze obecną powojenną traumę rodziców. i wiecznie żywe problemy komunikacyjne pomiędzy i z nastolatkami. fascynujące są realia - biolog oraz dentystka z dorosłymi już (prawie) dziećmi w dwupokojowym mieszkaniu nie są napiętnowani za brak życiowego sukcesu. jest, jak jest. ludzie, pewnie z braku wyboru, skupiają się na innych celach. to tu i teraz może przynosić pewną ulgę:) tym bardziej, że Siesicką czyta się wartko i nawet zbyt nachalny dydaktyzm nie jest w stanie nadmiernie tej lektury popsuć.

"-Zastanawiałam się czy umyć głowę. Bo widzisz...on i tak nie zobaczy...
Długopis znieruchomiał wreszcie.
-Oszalałaś?
-Nie oszalałam, Mogłabym pojechać poczochrana, w dziurawych butach i starym łachu. (...)
-Miśka, przestań pleść!
-Nie plotę. Dla niego to wszystko nie ma znaczenia!
-Ale twoja obecność!
-Wiem.
-Więc? Przecież reszta to tylko otoczka!
-Nie byłeś nigdy dziewczyną...
-Nie byłem.
-Więc nie wiesz, że otoczka też jest ważna.
-Chcesz, żeby cię podziwiał. Za fryzurę, za kieckę, za nogi?
-To są najczarniejsze zakamarki mojej duszy...-powiedziała Miśka drwiąco. - Chcę!".

Książka, która powala na kolana. Ile tutaj jest poziomów emocji! Czy kochalibyśmy drugą osobę, gdyby była niewidoma? Gdyby była inna? Jakoś upośledzona? Czy bylibyśmy w stanie się poświecić? Dużo trudnych pytań jest w tej książce. Jak zwykle Siesicka zmusza nas do zastanowienia się: co jest najważniejsze w życiu? Czym się kierujemy w naszej codziennej egzystencji? Czy znaleźlibyśmy w sobie odwagę wyciągnąć kogoś rannego, z palącego się budynku? Jak bardzo znają nas bliskie nam osoby? Czy popełniliśmy błąd będąc z jedną osobą całe życie? Jak wiedzieć na pewno, że to jest TA osoba. Ta właściwa. Okazuje się, że bardzo trudno jest odpowiedzieć na te pytania bo gdy zastanowimy się głębiej, to okaże się, że często osoby, które z nami mieszkają, nie znają nas ani naszych zmartwień, problemów, rozterek. Można żyć wśród ludzi i czuć się samotnym.
Dla fanów "Zapałki na zakręcie" rarytas w postaci Miśki i Piotra, których losy śledzimy na kartkach książki. Otwarte zakończenie to już dosłownie podpis Siesickiej ale najważniejsze jest towarzyszenie bohaterom w ich rozterkach, wspomnieniach (zwłaszcza Asi), wątpliwościach (Miśka) czy poszukiwaniu prawdy w innych ludziach (Alek). Polubiłam Marka, którego uczucie nie zostało odwzajemnione. Mam nadzieję, że znalazł prawdziwą miłość bo naprawdę dobry z niego chłopak.

"-Zastanawiałam się czy umyć głowę. Bo widzisz...on i tak nie zobaczy...
Długopis znieruchomiał wreszcie.
-Oszalałaś?
-Miśka, przestań pleść!
-Nie plotę. Dla niego to wszystko nie ma znaczenia!
-Ale twoja obecność!
-Wiem.
-Więc? Przecież reszta to tylko otoczka!
-Nie byłeś nigdy...

WOW poprostu, sięgnąłem po nią bo była mała i miała wiele dialogów, a skończyłem ze łzami wzruszenia. Historia dawna, a jakże życiowa, jak wielu nastolatków i ich rodziców przeżywa to samo, brak komunikacji. I ahh ta matczyna miłość!

Oj! Przeterminowała mi się Siesicka okrutnie. To już jest książka historyczna a nie młodzieżowa.

Na półkach: , , , , ,

"Chciałabym Ci jedynie przypomnieć, że pomiędzy zakochaniem i miłością jest ogromna przepaść. Ta przepaść nazywa się powszednim dniem, o którym zakochani bardzo często zapominają".

Kolejna książka autorki, która nie zawiodła moich oczekiwań. Historia oczywiście w pewnych elementach podobna do poprzedniczek, ale przecież młodzież i jej problemy aż tak bardzo się od siebie nie różnią. Pierwsze miłości, problemy z rodzicami, wpływy otoczenia. Nowym i ciekawym elementem było włączenie tematyki II WŚ, która tak bezpośrednio dotknęła pokolenia, które było opisywane w książkach z tamtego czasu. Dla nas to już tylko historia, a dla nich to było ich życie.

Na półkach: , , , ,

Gratka dla fanów "Zapałki na zakręcie" - Miśka i Piotr pojawili się w niej jako bohaterowie dalszoplanowi!

Intrygująco skomponowana (zwłaszcza te strumienie świadomości Asi dodawały książce smaczku), jednak otwarte zakończenie pozostawiło niedosyt.

Przyjemna, wciągająca lektura.

Przyjemna, wciągająca lektura.