W innym czasie w innym życiu

Tłumaczenie: Wojciech Łygaś
Cykl: Trylogia policyjna (tom 2) | Seria: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
En annan tid, ett annat liv
literatura szwedzka,
Ag2S

„W innym czasie, w innym życiu” to zakrojona na szeroką skalę powieść, która zaczyna się od faktu historycznego: okupacji przez terrorystów zachodnioniemieckiej ambasady w Sztokholmie w 1975r. Historia przeskakuje szybko do 1989r. i nierozwiązanego zasztyletowania urzędnika cywilnego, a następnie do 1999r., kiedy to szwedzki wywiad sprawdza nowo powołanego ministra obrony i znajduje nieoczekiwane związki z dawnymi zbrodniami. Z charakterystycznym dla siebie sardonicznym dowcipem i znawstwem politycznego żargonu Persson snuje okrutną sieć szantażu, agentów Stasi i chciwości, która oplata wszystkie warstwy szwedzkiego społeczeństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

elhombre | 2011-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2011

Mysle, ze aby te ksiazki wlasciwie ocenic nalezy zapomniec o porownaniach z Larsonem i jego Millenium. To tylko rozbudza niepotrzebne oczekiwania, a to zupełnie inna literatura choć obie pozycje są bardzo dobre. Kontynuacja stylu i warsztatu pisarskiego z czesci 1. Musialo minac kika miesiecy zanim wzialem tom 2 do reki ale od razu przekonalem sie, ze za dlugo czekalem. Wciagnelo mnie zupelnie i dostalem to co chcialem. Naprawde dobra ksiazka. Zaczalem teraz patrzec przychylniejszym okiem na czesc 1. Kilka watkow jest nowych, kilka kolejnych sie wyjasnia, a jeszcze inne bardziej sie gmatwaja. Podobaja mi sie postaci , sa bardzo prawdziwe, zwykle, maja swoje zalety i wady. Teraz czas na czesc 3

Adam Wątroba | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Cieszę się, że po okropnie nudnym i ciężkim tomie pierwszym, sięgnąłem po następny. Drugi tom trylogii Perssona to zupełnie inna bajka...

Po pierwsze w książce sporo się dzieje. Po drugie przedstawionych jest kilka interesujących wątków, wiążących się ze sobą przy końcu powieści. Po trzecie, autor nie zanudza nas zbytecznymi opisami na kilkadziesiąt czy kilkaset stron, jak robił to w pierwszym tomie. Po czwarte, w bardzo ciekawy sposób prowadzi narrację długo podtrzymując zainteresowanie czytelnika.

Po przeczytaniu drugiego tomu od razu mam ochotę na trzeci.

W ramach podsumowania - można zarzucić Perssonowi niepotrzebne "rozmemłanie" topornego pierwszego tomu, lecz stanowczo należy przyznać (po lekturze dwóch tomów), że powieść którą stworzył charakteryzuje się wysokim poziomem językowym, dogłębnym studium postaci oraz niespotykanie głęboką analizą polityczno-spiskowo-kryminalną.

Pozostaje żywić nadzieję, że ostatni tom nie podziała na mnie tak jak pierwszy i nie przekreśli...

edi-bk | 2014-12-10
Na półkach: Przeczytane, Po sąsiedzku, 2014
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Druga częśc znacznie ciekawsza niż pierwsza , przynajmniej dla mnie. Może dlatego , że więcej tu policyjnej pracy i dochodzenia niż polityki i wywiadu. I mimo tego że akcja obejmuje prawie 30 lat wszystko jest spójnie ze sobą powiązane, ciekawe i logiczne. I oczywiście Johansson, Holt, Mattei

ataga | 2013-09-14
Przeczytana: 13 września 2013

Drugi tom trylogii i zdecydowanie lepszy niż pierwszy. Może dlatego że przedstawia więcej policyjnej pracy czyli żmudnego śledztwa, przesłuchiwania świadków zbierania dowodów. W tej części pojawiają się postacie z pierwszej części. Jednak przez większą część to nie Johansson jest głównym bohaterem a jego przyjaciel Jarnebring także prawdziwy policjant jak to lubią określać się bohaterowie książki. Akcja powieści przeskakuje z lat 70 poprzez 1989 aż do 1999 roku. Wszystko jest doskonale przemyślane autor wie o czym chce pisać i jak utrzymać czytelnika w napięciu i nie ujawnić za wcześnie wszystkich elementów zagadki. Bo jedno nie ulega wątpliwości te wszystkie wydarzenia muszą zatoczyć koło i powrócić do wyjaśnienia zagadki morderstwa Olafa Palmego.

Zbyszek | 2014-10-06
Przeczytana: 03 października 2014

Długo wahałem się, jak ocenić drugi tom Trylogii Pana Perrsona. Pierwszy tom cyklu nie nastroił zbyt pozytywnie, może poza zakończeniem. Nie należę jednak do ludzi, którzy oceniają coś czego nie poznali, postanowiłem sięgnąć po tom drugi.
Muszę przyznać, że kiedy przewracałem ostatnią kartkę po przeczytaniu całości stwierdziłem: "Niezła". Niezaprzeczalnie jest to powieść lepsza od tomu pierwszego. Bohaterowie nie walczą tutaj ze wszechogarniającym poczuciem bezsensu i braku celu. Dążą do rozwiązania zagadki, która postawiona przed nimi na początku powieści w bardzo ciekawy sposób splata się z szeregiem innych, poważniejszych wydarzeń.
Nie pozostaje mi nic innego, jak sięgnąć na półkę po kolejny tom. Jaki będzie?

Jagvet | 2012-11-05
Przeczytana: sierpień 2010

Dla mnie wzorowy kryminał szwedzki. Ma wszystko - melancholijnego, aczkolwiek niedającego się nie lubić bohatera, specyficzny humor (komisarz Evert Backstrom rządzi:) i kompletnie poplątaną intrygę. Wszystkie trzy części są godne polecenia wszystkim, którzy lubią czytać policyjne kryminały.

Boczar Czarny | 2012-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Książka napisana na takim samym poziomie co jej pierwszy Tom.. Autor za bardzo chcę zrobić powieść rodem z Larssona. Jednak za bardzo mu to nie wychodzi;].. ZA duży przesyt wątków , które nic nie wnoszą do fabuły. Zastanawiam w zamyślę miał autor tworzyć je.. Momentami są aż denerwuje i mogą odbiorcę zniechęcić do dalszego czytania owej książki. Ogólnie rzecz biorąc problemy, które autor podejmuje w tej powieści wydają się być ciekawe- korupcja słabość organów państwa, ale nie potrafi jednak tego Persson ułożyć w całość, która by intrygowała czytelnika od samego początku do końca. Miałem momenty podczas, których chciałem odłożyć książkę na bok i skupić się na czymś innym. A jeśli chodzi o styl dialogów to pozostawia wiele do życzenia, ich poziom jest bardzo słaby i denerwujący.
Mimo wszystko jestem ciekaw ostatniej części Trylogii liczę że chociaż trochę spełni moje oczekiwania molowego czytelnika;)

Damian | 2015-01-23
Przeczytana: marzec 2014

Druga część serii zupełnie odstaje od całości. Po pierwsze prawie zupełnie nie dotyczy wątku rozpoczętego w pierwszej części, a jedynym wspólnym elementem są niektóre postacie. Po drugie akcja jest dużo szybsza. Po trzecie brak opisów dotyczących sytuacji politycznej wewnątrz kraju, dużo bardziej skupiono się na geopolityce.

Czytając inne recenzje łatwo natknąć się na hasła w stylu "pozytywne zaskoczenie", "zupełnie inna niż pierwsza część". Jak widać w naszym kraju wciąż książki nie napisane prostym językiem i w prosty sposób nie cieszą się powodzeniem pomimo rozbudowania fabuły i głębokiej psychologicznej analizy każdej z postaci.

babciahania | 2015-07-31

Cała trylogia jest wyjątkowa - dla mnie najlepsza jaką do tej pory czytałam. Nie jest łatwa w odbiorze (dużo osób i wątków) ale jak skonstruowane! Nic nie jest jednoznaczne, wszystko jest względne i szare, żadnych czarno/białych postaci - i to jest w tej trylogii wyjątkowe. Każdy następny raz czytana "smakuje" jeszcze lepiej.

Mamerkus | 2012-12-02
Przeczytana: 30 listopada 2012

Z niewiadomych dla siebie samego powodów sięgnąłem po drugi tom tzw. trylogii policyjnej, pomimo katatonicznych doświadczeń z "Między tęsknotą lata, a chłodem zimy". Nie dosyć, że się pozytywnie rozczarowałem, to w dodatku wyklarowało się w końcu o co biega z tą całą trylogią.

Oczywiście pozytywne rozczarowanie nie oznacza, że Persson to nowy Hammett. To znaczy tylko tyle, że Persson dźwignął się z absolutnego, twórczego dna do poziomu ponadprzeciętnej miernoty, co wystarczyło mu do stworzenia spójnej i umiarkowanie ciekawej fabuły, która pomimo kliku solidnych wachnięć, zasadniczo trzyma się kupy. Niewątpliwym plusem jest to, że clou "W innym czasie, w innym życiu" (grafomańska pretensjonalność tytułów dzieł Perssona powoduje u mnie odruch wymiotny) nie jest klasyczna zagadka "kto zabił", tylko jak temu komuś dobrać się do dupy. W sumie końcówka to absolutnie najlepsze co mogło wyjść spod pióra Perssona. Trzymające w napięciu rzetelne studium kryminologiczne, z w końcu...