Ofiara w środku zimy

Okładka książki Ofiara w środku zimy Mons Kallentoft
Okładka książki Ofiara w środku zimy
Mons Kallentoft Wydawnictwo: Rebis Cykl: Komisarz Malin Fors (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Malin Fors (tom 1)
Midvinterblod
Rebis
2010-01-01
2010-01-01
978-83-7510-451-6
Bratumiła Pawłowska-Pettersson
literatura szwedzka Malin Fors

Wyzwanie LC 2024 na styczeń: Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą.

Jak dla mnie za dużo postaci, często można się pogubić. Specyficzny styl autora. Ciężko się chwilami czytało, np. przez jedno słowo które miało być zdaniem.
Mało się w niej działo, nie było tego dreszczyku emocji. Dialogi i relacje między np. Malin a córką takie sobie.
Nieraz nie wiadomo czy był to dialog czy myśli bohatera.

Wyzwanie LC 2024 na styczeń: Przeczytam książkę, której akcja dzieje się zimą.

Nieraz nie wiadomo czy...

Czyta się strasznie ciężko choć sam pomysł na książkę dobry.
Nie mogłem przebrnąć przez niektóre rozdziały, ale dotarłem do końca książki.
Ze skandynawską literaturą nie do końca mi chyba po drodze.

Czyta się strasznie ciężko choć sam pomysł na książkę dobry.
Nie mogłem przebrnąć przez niektóre rozdziały, ale dotarłem do końca książki.
Ze skandynawską literaturą nie do końca mi chyba po drodze.

Intryga jest oryginalna, a akcja jest ciekawa, choć dość rozwlekła. Minusem są wtręty chaotycznych, nic niewnoszących, przydługich monologów "zza grobu".

Narracja ze strony ofiary jest dziwna, wydaje się, że nie wnosi nic do prowadzonego śledztwa, jednak buduje atmosferę niespotykaną nawet jak na skandynawski kryminał.
Daję szansę następnemu tomowi. Ocenę trochę zawyżyłam w mojej osobistej punktacji, ale uznałam, że zasługuje.

Sama intryga kryminalna jest dobra, trochę przerysowana, jak to bywa w tym gatunku i można ocenić jako poprawną. Cała wartość tej książki to atmosfera, gęsta, ciemna, która wypływa z głębi ludzkich dusz....

Interesująca fabuła - mógłby to być bardzo dobry kryminał. Ale nie jest ze względu na styl, jakim jest napisany. Nie cierpię takiej narracji: równoważniki zdań, brak spójności jeśli chodzi o zachowanie czasu, jeden wielki chaos! Sprawia to, że książkę czyta się ciężko i wolno. Pewnie sięgnę po kolejną książkę z tego cyklu, ale muszę najpierw odpocząć od tego galimatiasu.

Podobno "nigdy nie mów nigdy", ale jakoś nie przypominam sobie książki, w której autor tak misternie zadbał o nastrój. Setki, tysiące słów pogrupowane gdzieś w treści, by stworzyć i podtrzymywać atmosferę. Właśnie jaką? Nawet nie potrafię sprecyzować - na pewno niejednoznaczna i zawiła. Gdybym sobie zapodała jeszcze jakiś dodatkowy impuls np "White Rabbit" Jefferson Airplane, to chyba mój umysł nie byłby w stanie przeżyć takiej psychodelii. Oczywiście tę sumienną pracę autora można docenić czytając "ciągiem", nie wolno rozdrabniać się na rozdziały. Gdyby autor skierował do mnie słowa "będzie pani zadowolona" uśmiechnęłabym się pod nosem. Ale jestem.

A właściwie porzucona po pięćdziesięciu stronach... Nie dla mnie ten styl opowieści, z każdą stroną męczyłam się coraz bardziej. Niby miało być chłodno i strasznie, a ja czułam tylko irytację i zmęczenie. Jeśli kogoś zachwyca taki styl narracji, to chylę czoła.

Pierwsze zetknięcie z tym autorem i tą serią, no i nie rozumiem, skąd tyle zachwytu nad tym stylem i serią? Wszystko jest w klimatach schematycznie zwanych skandynawskimi, dreszcze emocji krążyły wokół, ale o zmysł czytelniczy - mój - się nie otarły. Ot, takie sobie poprawnie sklecone czytadło.

Nie podołałam, fabuła zapowiadała się ciekawie, ale ten styl narracji...

Nie podołałam, fabuła zapowiadała się ciekawie, ale ten styl narracji...

Podoba mi się język, jakim jest ta seria pisana, choć im więcej części, tym trochę już nuży.

• Kryminały
  • Kryminał