Danielsson 
status: Czytelnik, ostatnio widziany 1 dzień temu
Teraz czytam
  • Zapiski starego świntucha
    Zapiski starego świntucha
    Autor:
    Charles Bukowski w nowym wydaniu! Ta książka to rodzaj osobistego pamiętnika, publikowanego w formie stałej rubryki na łamach jednego z kalifornijskich czasopism z lat 60. Autor ostro komentuje wyda...
    czytelników: 1920 | opinie: 29 | ocena: 6,87 (857 głosów) | inne wydania: 1

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2019-01-07 22:29:16
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
 
2019-01-07 22:24:30
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2019-01-06 19:39:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Bez dwóch zdań jeden z klasyków, który każdy powinien kiedyś przeczytać. "Mechaniczną pomarańczę" przeczytałem w oryginale i zdecydowanie jest to coś, co polecam każdemu, kto czuje się pewnie w angielskim. Paradoksalnie polski (a już szczególnie rosyjski) czytelnik zrozumie więcej z oryginału niż native speaker angielskiego. Na końcu nie znajduje się żaden słowniczek, więc trzeba ratować się... Bez dwóch zdań jeden z klasyków, który każdy powinien kiedyś przeczytać. "Mechaniczną pomarańczę" przeczytałem w oryginale i zdecydowanie jest to coś, co polecam każdemu, kto czuje się pewnie w angielskim. Paradoksalnie polski (a już szczególnie rosyjski) czytelnik zrozumie więcej z oryginału niż native speaker angielskiego. Na końcu nie znajduje się żaden słowniczek, więc trzeba ratować się internetem, choć większość słów nadsatu zrozumiemy bez pomocy Wujka Google. Z ciekawością sprawdzę, jak z tymi wyrażeniami poradzili sobie tłumaczący na polski, choć widzę z innych recenzji tutaj, że czytanie tekstu tłumaczonego wielu sprawiło trudności.

Jeśli chodzi o samą książkę, to Anthony Burgess miał genialny pomysł na nią i przekuł ten pomysł w sukces. Sama fabuła jest interesująca i daje do myślenia. Można przyczepić się do szczegółów, lecz nie będę tego tutaj robił, by uniknąć spoilerów. Teraz czas na ekranizację Kubricka!

pokaż więcej

 
2019-01-03 18:03:15
Dodał książkę na półkę: Teraz czytam
 
2018-12-13 20:35:45
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-12-06 19:41:22
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Muszę przyznać, że trochę się rozczarowałem. Może moje oczekiwania były zbyt wysokie, może za dużo nasłuchałem się pochwał kunsztu Hłaski, a może po prostu czytanie go zacząłem od złej książki. Język autora był najzwyklejszy na świecie, nie mówiąc już o tym, że nie brakowało tam prostych błędów językowych. Zbyt dużo było również słów zaczerpniętych bezpośrednio z angielskiego (nie... Muszę przyznać, że trochę się rozczarowałem. Może moje oczekiwania były zbyt wysokie, może za dużo nasłuchałem się pochwał kunsztu Hłaski, a może po prostu czytanie go zacząłem od złej książki. Język autora był najzwyklejszy na świecie, nie mówiąc już o tym, że nie brakowało tam prostych błędów językowych. Zbyt dużo było również słów zaczerpniętych bezpośrednio z angielskiego (nie anglicyzmów), tak jak np. uparcie powtarzane "commies". Co mogę docenić to zdecydowanie rozdział/opowiadanie pt. "Feliks Dzierżyński i Bogey". Widać tam było odmienny styl autora.

Nie jest to z pewnością dla mnie ostatnia książka Hłaski, jednak ze smutkiem przyznaję, że "Piękni dwudziestoletni" są dla mnie dużym rozczarowaniem.

pokaż więcej

 
2018-11-23 17:57:51
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
2018-11-15 20:19:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Trylogia policyjna (tom 2) | Seria: Czarna seria

Właściwie mógłbym tutaj przekleić moją opinię na temat pierwszej książki, dodając zarazem kilka małych plusików, które powodują, że ogólne wrażenie jest bardziej pozytywne. Przede wszystkim podobał mi się początek, jednak potem fabuła znów, jak w I części, stała się rozwlekła. Było to irytujące, gdy sprawa morderstwa Erikssona nie została wyjaśniona i historia zaczęła się od nowa "w innym... Właściwie mógłbym tutaj przekleić moją opinię na temat pierwszej książki, dodając zarazem kilka małych plusików, które powodują, że ogólne wrażenie jest bardziej pozytywne. Przede wszystkim podobał mi się początek, jednak potem fabuła znów, jak w I części, stała się rozwlekła. Było to irytujące, gdy sprawa morderstwa Erikssona nie została wyjaśniona i historia zaczęła się od nowa "w innym czasie w innym życiu". Poza tym, jak to było w pierwszej części, brakuje bohatera, z którym można się utożsamić. Świat ukazany przez Perssona jest "zbyt realny". Mamy odrażającego Backstroma i dość nijaką resztę. Wydaje się również, że nie zależy im na rozwiązaniu całej sprawy, przez co czytelnik z pewnością nie umiera, aby dojść do końca książki, by je poznać. Za dużo jest także niepotrzebnych zdań i fragmentów (jak np. gdy bohater pomyślał sobie coś, a potem powiedział dokładnie to samo!).

Za plus trzeba jednak uznać tło historyczne, z którym dobrze zgrana była cała fabuła. Podobać mógł się też wątek śledztwa prowadzonego przez trójkę Mattei, Holt i Martinez - w końcu jakieś sympatyczne postacie!

Ogólnie więc bardziej poleciłbym pominięcie pierwszej części trylogii i sięgnięcie od razu po "W innym czasie...". Nie jest to arcydzieło, ale nie można się nudzić przy jej czytaniu. Zobaczymy, jak w tym wszystkim odnajdzie się trzecia część.

pokaż więcej

 
2018-10-27 13:59:49
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
Autor:
Seria: Reportaż
 
2018-10-27 13:57:05
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać
 
Moja biblioteczka
413 137 734
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (11)

Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd