Wolni Ciut Ludzie

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Świat Dysku (tom 30)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,07 (1922 ocen i 46 opinii) Zobacz oceny
The Wee Free Men
czarownice, fantasy, XX wiek
Umina

Inne wydania

Każda kraina potrzebuje własnej czarownicy… Na wysokich halach, w rzece pojawia się potwór, a na drodze bezgłowy jeździec. Teraz, kiedy nie ma już babci Obolałej, tylko młoda Tiffany Obolała może strzec granic. By nie wpuścić tu… różnych rzeczy.To jej kraina. Jej obowiązek. Ale zadziwiające, jak pomocna może się okazać horda niesfornych piktali, jeśli tylko skieruje się ich we właściwą stronę...

Każda kraina potrzebuje własnej czarownicy…

Na wysokich halach, w rzece pojawia się potwór, a na drodze bezgłowy jeździec. Teraz, kiedy nie ma już babci Obolałej, tylko młoda Tiffany Obolała może strzec granic. By nie wpuścić tu… różnych rzeczy.To jej kraina. Jej obowiązek. Ale zadziwiające, jak pomocna może się okazać horda niesfornych piktali, jeśli tylko skieruje się ich we właściwą stronę i jeśli najpierw przestaną bić się między sobą…

anika | 2016-06-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka absolutnie nie przypadła mi do gustu, męczyłam się bardzo podczas czytania, bo nie znalazłam w tej historii tego, co tak cenię w Prattchecie, czyli jego humoru i celnych spostrzeżeń, a fabuła była prosta, przewidywalna i kompletnie nieinteresująca. Jedynie Feegle wzbudzają sytuację i chociaż częściowo ratują opowiadaną historię.

Aria | 2013-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Najlepsza część z czterech
Według mnie :)

Savrunne | 2016-10-14
Przeczytana: 2015 rok

Sny... istnieją... Na granicy postrzegania, wymykają się kontroli, kształtują nas, tak jak i my czasem kształtujemy je - w jakimś stopniu. Gdy ktoś życzy komuś, by spełniły się jego wszystkie sny, tak naprawdę nie wie, o czym mówi. Powinien najpierw przeżyć parę minut w którymś ze swoich snów. Przeżyć. To dobre słowo.

"Wolni Ciut Ludzie" to książka o snach, ale także o czarownictwie, krasnalowych piktach, elfach, potędze rzeczywistości...o całkiem sporej ilości rzeczy, tak ogólnie. I różni, bardzo się różni od reszty Dysku. Jakby Dysk spadł i odbił się kolanami od dołu, po czym wzleciał na niebotyczną wysokość. To podobno literatura dla młodszego czytelnika... akurat! Przecież to Pratchett!

Tiffany Obolała jest dobrym zadatkiem na wiedźmę. Ma Pierwsze, Drugie, a nawet Trzecie Myśli. Tego nie spodziewa się po niej nawet Królowa krainy baśni. Kiedy Królowa porywa jej młodszego brata, którego Tiffany tak naprawdę wcale nie lubi, ale musi uratować ze względów wyższych, na pewno...

KociepoKocie | 2014-05-06
Przeczytana: 06 maja 2014

Przygody Tiffany Obolałej czyli patelnią w łeb. Tak to w skrócie można opisać. Gdyby wielcy stratedzy wiedzieli jak niszczycielska moc drzemie w patelniach, świat dziś wyglądałby inaczej. Tiffany wiedziała więc wybrała ją na swoją broń i walczyła z potworami, i poszła po zaginionego brata[ dziecko, które w najlżejszych przypadkach budzi antypatie, a w tych cięższych, człowiek chce w końcu przeczytać, że bachora coś zeżarło] do świata baśni. Wszystko to brzmi całkiem zachęcająco, ale efekt jest bez owacji, raczej spokojne skinienie głowa z ostatniego rzędu. Lubię starsza Tiffany jednak jej młoda wersja irytuje mnie swoja wszechmocą jak z kart komiksu. historie o Babci Obolałej są za to bardzo udane i oczywiście Ciut Ciuteckowi Ludzie, są zawsze mile widziani. Nie mogę jednoznacznie stwierdzić czy książka mi się podobała czy nie. Podobał mi się bardzo "Kapelusz pełen nieba", wiec jako dopełnienie tamtej historii jest w porządku, ale gdybym przeczytała "Wolnych Ciut Ludzi"...

Martyna | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, Pratchett
Przeczytana: 15 lipca 2014

Piotr W. Cholewa jest absolutnym geniuszem. Naprawdę, chylę czoła. Pomysł, żeby Wolni Ciut Ludzie mówili gwarą - no przecież to jest coś cudownego. Mogłabym czytać tylko ich dialogi przez te 200 stron. Sama książka nie powala humorem czy fabułą, chociaż postać Tiffany jest postacią naprawdę przyzwoitą - rozsądną, twardo stąpającą po ziemi, zdecydowaną i absolutnie nie bierną, jednak to właśnie Feeglowie są perłą tej powieści. Ich nieśmiertelne 'Łojzicku!' czy 'łowiecka' są absolutnie mistrzowskie. Czekam na więcej.

Konpos | 2014-02-12
Przeczytana: 14 grudnia 2011

Ta część nieco oderwana jak dla mnie od klasycznego nurtu Świata Dysku nie prezentuje się już tak wyśmienicie. Cała masa dobrego humoru i anegdot dotyczących życia, ale sam klimat i fabuła nie do końca mi przypadły do gustu. Choć fanom serii polecam zapoznanie się z tą pozycją.

Anna | 2014-01-05

Kocham Szkocję, spędziłam tam sporo czasu... I może właśnie dlatego tak uwielbiam tą książkę? Odniesienia są dla mnie aż nazbyt wyraźne. A PWC jak zwykle wykonał kawał dobrej roboty przy tłumaczeniu! Ło Józicku!

myślnik | 2013-03-24

Najbardziej urzekająca.Zabawna(nie mogło być inaczej.Dzień bez przygody,to dzień stracony.

Banan | 2014-03-26
Przeczytana: 25 marca 2014

po tę część "Świata Dysku" sięgałem z pewną obawą. Podobno napisana była dla młodszych czytelników. Po przeczytaniu "Zadziwiającego Maurycego..." moje obawy jeszcze bardziej się powiększyły. Jakże byłem w błędzie. Wolni Ciut Ludzie to świetna książka Terrego Pratchetta, nie odbiegająca od najlepszych książek tego autora. Jednak w tym miejscu trzeba postawić jedno ważne zastrzeżenie. Można je czytać tylko i wyłącznie w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. I postawię tu śmiałą tezę. Nie ma mistrzostwa Terrego bez tłumaczenia Pana Piotra. On i tylko on umie podtrzymać ten wspaniały humor, kolorystykę postaci, specyficzny klimat.

Celaeno | 2016-02-20
Przeczytana: 15 lipca 2015

"— Tajemnica tkwi w tym, żeby nie śnić — wyszeptała. — Tajemnica tkwi w umiejętności obudzenia się. Najtrudniej jest się obudzić. Mnie się to udało i teraz już jestem naprawdę. Wiem, skąd przybyłam, i wiem, dokąd zmierzam.

(...) Nigdy już nie będę taka jak w tej chwili (...). Nigdy już nie poczuję się wielka jak niebo, stara jak te wzgórza, silna jak morze.

Otrzymałam coś na tę chwilę, a ceną, jaką muszę zapłacić, jest fakt, że z tego zrezygnuję.

Ale rezygnacja jest również nagrodą. Bo żaden człowiek nie mógłby tak żyć. Możesz cały dzień przyglądać się kwiatu z zachwytem, ale wtedy nie wydoisz krowy. Nic dziwnego, że śnimy naszą drogę przez życie. Być obudzonym i widzieć całą realność... nikt tego by nie wytrzymał na dłuższą metę.

(...) Idziemy przez życie, śpiąc, bo jak moglibyśmy żyć w pełni obudzeni..."

<GNU Terry Pratchett>

Kolejne ekranizacje: Zelazny, De Vigan, Pratchett

Nie wszyscy czytelnicy cieszą się z faktu, że ich ukochane książki będą ekranizowane. Pojawiają się obawy, że aktorzy nie będą pasować, że reżyser nie da rady, a scenarzysta nigdy nie będzie lepszy niż pisarz. No cóż – czy tego chcemy czy nie przemysł filmowy czerpie z literatury pełnymi garściami – zobaczcie jakie trzy nowe ekranizacje nam się szykują.

Neil Gaiman zrobi serial na podstawie książki Pratchetta

„Dobry omen” wspólna książka Neila Gaimana i zmarłego w zeszłym roku Terry'ego Pratchetta doczeka się ekranizacji. Na jej postawie ma powstać sześcioodcinkowy serial - obsada i data premiery nie są jeszcze znane.