Prof. J.R.R Tolkien, autor baśni, opowiadań oraz trylogii Władca Pierścieni , uznawany jest za niekwestionowanego i niedoścignionego króla gatunku i zarazem człowieka, który nadał literaturze fantasy wyjątkową rangę. Pisarze sf i fantasy, napisali opowiadania w stylu Tolkiena, inspirowane twórczością mistrza. W ten sposób powstała antologia będąca hołdem i wyrazem czci dla największego z twórców fantastycznego świata

Zielony | 2012-04-25
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Żyjemy w świecie, w którym jeśli coś staje się popularne to od razu kombinuje się, jak na tym więcej kasy zarobić. I nie mogłem pozbyć się wrażenia, że zbiór opowiadań "W Hołdzie Królowi" jest właśnie taką próbą zarobienia na czymś popularnym. Bo przecież kto nie zna "Władcy Pierścieni" Tolkiena? Bierzemy więc kilka opowiadań fantasy, wrzućmy do jednego tomiku, wymieszajmy.... i koniecznie napiszmy na okładce, że powstały "w hołdzie Tolkienowi.

Nie zrozumcie mnie źle, nie uważam żeby omawiany zbiór opowiadań był zły. Wręcz przeciwnie - znalazłem tam wiele opowiadań, które przypadły mi do gustu (że wymienię choćby "Czas Miary", czy "Rzeczną Drogą"), poznałem kilku autorów, którymi się zainteresowałem, więc - jakby nie patrzeć - zbiór opowiadań spełnił swoje zadanie. Niech mi ktoś jednak wytłumaczy, co z Tolkienem ma wspólnego emerytowany żołnierz, który niechcący przywraca swojej wiosce stary zwyczaj majania studni. Albo koleś, który odkrył, że u niego w piwnicy, do rozlanej na...

Festir | 2012-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2012

Zabawne jak ciężko w antologii poświęconej Tolkienowi odnaleźć coś przynajmniej odrobinę związanego z jego twórczością, kiedy na co dzień widzimy bardzo wyraźny wpływ mistrza na opowieści znanych i nieznanych pisarzy. Nie ukrywam jednak, że kilka opowiadań z tego zbioru mnie urzekło. "Srebro czy złoto?" wzruszyło do granic możliwości, "Król zimy" po raz kolejny uświadomił mi cienką granicę między światem jawy a tym, który kryje się w naszej głowie. "Śmierć i dama" była dla mnie po prostu ciekawą i miłą odskocznią od świata codziennego, "Pofruniemy" ukazało, jak wielkim przywiązaniem może obdarzyć małe dziecko, "Czas miary" wstrząsnął mną, a "Trollowy most" (jak to na prozę sir Terry'ego Prattcheta przystało) rozśmieszył.

Polecam dla tych kilku naprawdę wspaniałych opowieści.

Lorendil | 2013-04-15
Przeczytana: luty 2013

Opowiadania umieszczone w tej książce więcej lub mniej mają wspólnego z twórczością pana Tolkiena, trzeba jednak zauważyć, że przecież nie miały one naśladować jego stylu. Osobiście uwielbiam antologie, ponieważ mam jak gdyby próbkę twórczości wielu autorów zebraną w jednym miejscu, dzięki czemu mogę posmakować stylu i ewentualnie sięgnąć dalej po ich dzieła. Tak i w tym przypadku: pośród wszystkich opowiadań znalazło się kilka, które wywarły na mnie szczególne wrażenie, jak na przykład "Czas miary" czy "Czarodziej".

christi | 2012-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012

Cóż, kilka opowiadań w ogóle nie pasuje mi do całości. Kilka jest całkiem ciekawych. Kilka mnie totalnie rozczarowało. Kilka zaskoczyło.
Do przeczytania, ale nie należy spodziewać się czegoś spektakularnego. Zdecydowanie największym rozczarowaniem jest opowiadanie Terry'ego Pratchetta. Miałam wrażenie, że czytam tekst napisany przez dziecko. Banalna, naciągana historia bez dobrego stylu. Utwierdzam się w przekonaniu, że to co podoba się większości, nie zawsze jest dla mnie.

Faust | 2010-10-16

Świetny zbiór opowiadań. Dzięki niemu poznałem kilku nowych ciekawych pisarzy i utwierdziłem się w przekonaniu że kilku z nich nie przemawia do mnie pomimo dużej rzeszy fanów na całym świecie. "Czas Miary" mnie zmiażdżył, "Naga" zaskoczyła a "Nocne Czuwanie W Świątyni" miało niesamowicie zbudowane napięcie. Ogólnie pozycja godna polecenia.

żabka | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Książka to zbiór opowiadań, niby to powiązane z twórczością Tolkiena. Jest to bardzo luźne powiązanie. Opowiadania są bardzo nierówne. Niektóre są bardzo dobre, inne natomiast są naprawdę fatalne. Także nie jestem do końca z niej zadowolona.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-20

Miód... Wikingów :-) Warto, znakomite opowiadania fantasy o stopach porośniętych włosami.

jara2 | 2016-04-20

Jak to w antologii jedne opowiadania lepsze inne gorsze.

shadow | 2012-03-22
Przeczytana: 15 marca 2012

Zawiodłam się. Większość opowiadań była ogromnie nudna. Nic ze sobą nie niosła. Za te kilka całkiem przyjemnych - 5

Avriesal | 2012-06-21

Nie wszystkie opowiadania spodobały i się.