Boże igrzysko. Historia Polski

historia Polska
historia
Rozalia

Inne wydania

To klasyczne już dziś opracowanie, stanowiące punkt wyjścia każdych studiów nad historią Polski. Od czasu ukazania się w 1989 r. Boże Igrzysko osiągnęło już nakład ponad 100 tys. egzemplarzy.

Paco | 2017-02-04
Na półkach: Synapsa, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2017

Przeciętny Anglik nie bardzo kojarzy.
Różnicę między Austrią i Australią.
Nie widzi specjalnej rozbieżności, pomiędzy Europą Wschodnią i Azją Mniejszą. Światem Rzeczywistym a Światem Równoległym. Zresztą nie Anglik tylko. Szeroko pojęty Obywatel Świata także. Polska to dla nich UFO. Bliżej nieokreślone państewko na kresach Europy ( chyba). Kraina, gdzie wilki po pustych stepach hasają. Odległa jak trasa, czekająca ślimaka, który postanowił piechotą na obiad do Francji wyruszyć.
Tym bardziej Normanowi ukłony się należą.
Napisał o nas bez nas.
Ponieważ w czasie tym, nawet wilków w stepie nie było.
Była komuna. Domorośli historycy, żeby status utrzymać, wytykają mu jego winy.
Wina pierwsza. O Polakach zbyt dobrze pisze.
Wina druga. Śmiał na Uniwersytecie Jagiellońskim studiować.
Wina trzecia. Zainteresował niezainteresowany Zachód.
Odległą Europejską Parcelą.
Wina czwarta. Miał czelność, polskie obywatelstwo przyjąć.
Wina piąta. Trzeba niezłym dziwolągiem być, by Polskę...

PABLOPAN | 2016-07-20
Przeczytana: 18 lipca 2016

Jeśli przyrównać historię Polski do arrasu, często trzeba zrobić krok w tył, aby nabrać dystansu i ogarnąć wzrokiem cały wzór. Takie spojrzenie ma na naszą historię Norman Davies. Z dystansem, na chłodno, ogląda i analizuje wszystkie wydarzenia, burzliwe dzieje, wzloty i upadki, sukcesy i pomyłki, które doprowadziły Polskę i Polaków do punktu, w którym znajdujemy się obecnie. Lektura książki to prawdziwe wyzwanie czytelnicze, z jednej strony z racji objętości, a z drugiej, z racji tematyki. Trzeba jednak przyznać Autorowi, że jest świetny w snuciu opowieści, potrafi sprzedać fakty w interesujący sposób i nie sposób się nudzić czytając jego pracę. W racjonalny sposób pokazuje łańcuch przyczynowo-skutkowy i pozwala zrozumieć wiele wydarzeń z historii naszej Ojczyzny. Zdecydowanie polecam!

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Za zniesmaczenie mnie tylko 1 gwiazdka. - Wojciech Gołębiewski
Wśród Polaków panuje zadziwiająca „political corectness” polegająca na wychwalaniu Daviesa. Znów odzywają się kompleksy wobec Zachodu. Aby się ich pozbyć wyjaśnijmy, że ten „brytyjski uczony” tytuł doktora zdobył w Polsce na UJ i obecnie jest obywatelem polskim. Idolatria Daviesa jest tak silna, że nawet reżyser dwóch filmów o nim, zapytany przeze mnie, czy czytał co ten pan nawypisywał w „Bożym Igrzysku” o Polsce, odparł: „Słuchaj, Gołąb, ale to jest wspaniały gość”. A czy ja mówię, że niewspaniały?
Zacznijmy od tytułu: „playground” /przetłumaczone na „igrzysko”/- to miejsce dziecięcych zabaw, igraszek, ale podobno tytuł nawiązuje do fraszki Kochanowskiego. No to ją przeczytajmy
Nie rzekł jako żyw żaden więtszej prawdy z wieka,
Jako kto nazwał bożym igrzyskiem człowieka.
Bo co kiedy tak mądrze człowiek...

elhombre | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Książka naprawdę godna polecenia.
Z zewnętrznego punktu widzenia autor opisuje dzieje Polski na tle wydarzeń Europejskich z taką samą łatwością z jaką wchodzi w analizę lokalnych animozji. Przekrój przez ponad 1000 lat naszej historii.
Łatwiej wyciągać wnioski z obecnych wydarzeń wiedząc jak układały się nasze losy w przeszłości i kto miał na to wpływ.
Pozycja OBOWIĄZKOWA obok Jasienicy !

Adrian F | 2013-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2013

To moja pierwsza styczność z twórczością Daviesa i muszę przyznać, że jestem trochę zaskoczony. Zaskoczenie jak najbardziej pozytywne wynika z tego, że Boże Igrzysko jest napisane w sposób nieco inny niż pozostałe książki historyczne. Autor stawia bardzo mało dat i wydaje mi się, że jeśli ktoś chciałby poprzez to dzieło zapoznać się z historią Polski, będąc kompletnie zielony, to mógłby mieć z tym problem. Pan Davies przedstawia dzieje Korony i Litwy nie tak jak w podręcznikach. Nie mamy tutaj okresu wokół którego krążą poszczególne zagadnienia takie jak wydarzenia polityczne, religia, gospodarka czy kultura. Tutaj wszystko jest podzielone tematycznie a nie czasowo. Autor płynnie cofa się do jakiegoś wydarzenia, nawet jeśli miało miejsce po okresie już teoretycznie opisywanym. Do tej pory chyba nie zdarzyło mi się trafić na tego typu rodzaj narracji. Oczywiście nie jest to wada, przeciwnie, inne spojrzenie na naszą historię i możliwość uzupełnienia wiedzy jaką daje Boże Igrzysko...

Witold Lisek | 2014-01-11
Na półkach: Cegła, Chcę przeczytać

Adam Wątroba | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Wypowiadam się o tej książce jako laik w dziedzinie historii Polski, którego wiedza oscyluje zapewne (wstyd się przyznać) na równi lub tylko ciut wyżej od średniej krajowej... Stąd też lektura Bożego Igrzyska - żeby lepiej poznać historię swojej ziemskiej Ojczyzny.

Książkę pomimo jej naukowego charakteru czyta się dosyć przyjemnie. Zwłaszcza początki wszystkich rozdziałów w świetny, narracyjny sposób wprowadzają czytelnika w dany okres historyczny. W wielu jednak miejscach czułem się zagubiony mnogością informacji i niejednokrotnie odnosiłem wrażenie, że Davies skupia się na rzeczach mało istotnych, na swojego rodzaju "szczegółach", zaniedbując przy tym wydarzenia wielkiej wagi. I tak np. byłem zszokowany lakonicznym opisem przyjęcia chrztu przez Mieszka I...

Dużym atutem książki jest mnogość wykresów, map, schematów etc., dzięki którym łatwiej i szybciej można przyswajać dużą ilość informacji.

Jedna rzecz w tej książce mnie zbulwersowała. Chodzi mianowicie o sprawę mordu Żydów...

tazi | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Historia Polski opowiedziana przez człowieka spoza naszego kraju, obdarta z patosu, mesjanizmu i brzemienia martyrologii naszego narodu. Praca obiektywna pozwalająca inaczej spojrzeć na naszą historię oraz mentalność. Polecam

tom5210 | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Historyczna książka Normana Daviesa opisująca Historię Polski. Autor w typowy dla siebie sposób starał się streścić naszą historię na ponad 1200 stronach. Trzeba przyznać, że zrobił to bardzo rzetelnie. Znajdziemy tutaj dużo jego osobistych osądów, niektóre fakty są traktowane zbyt pobieżnie (np. opis kampanii wrześniowej), nad innymi z kolei Davis za bardzo się rozwodzi (np. kwestia nazewnictwa miast na ziemiach odzyskanych) ale ogólnie trzeba mu oddać że pozycja ta jest bardzo wartościowym dziełem. Myślę, że nie będzie przesadą powiedzenie, że książka ta powinna się znaleźć w każdym polskim domu.

Marta Ginter | 2015-05-24
Na półkach: Historia, Przeczytane, Ulubione

Czytałam ją w klasie maturalnej w ramach przygotowań do matury z historii. Czy to nie wtedy zrodziła się we mnie myśl, że chcę studiować historię?

Książki odzyskane po 1989

4 czerwca 1989 roku to data pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. Wraz z upadkiem komunizmu, upadła też cenzura i co za tym idzie książki, do tej pory zakazane, wreszcie mogły ukazać się w oficjalnym obiegu.

Norman Davies świętuje 74-te urodziny

Dzisiaj 74-te urodziny Normana Daviesa, uchodzącego za znawcę dziejów Polski brytyjskiego historyka, autora licznych publikacji przybliżających zagranicznym czytelnikom historię naszego kraju. Życzymy wszystkiego najlepszego!