Boże igrzysko. Historia Polski

2001-01-01
83-240-0020-8
Elżbieta Muskat-Tabakowska
historia Polski Davies

Bardzo ciekawa książka, napisana dość lekkim językiem, który nie odstraszy niedzielnego czytelnika. Autor w swojej publikacji starał się pokazać dzieje naszego kraju z perspektywy przekrojowej, więc oczywiście nie wdawał się w zbytnie szczegół, żeby pokazać cały proces zmian historycznych jakie dotknęły Polskę. Lektura o tyle ciekawa, że napisana z perspektywy człowieka zewnątrz, który oczywiście jak każdy z nas ma swoje prywatne sympatie i antypatie, ale zachowuje w tym większy umiar, jak że temat nie dotyczy go, aż tak emocjonalnie.

"Boże igrzysko" to książka, ukazująca historię Polski od najwcześniejszych jej lat, po czasy nam współczesne, w sposób bardzo ciekawy i przystępny. Autor omawia w niej wiele aspektów z życia o jakich nie wspominają szkolne podręcznik. Czytając ją dowiemy się nie tylko o najważniejszych postaciach i datach historycznych, ale np. o cenach różnych produktów, zarobkach, panującej inflacji, ale także ile czasu zajmowały podrożeć i jak je odbywano. To są tylko takie małe dodatki, smaczki upiększające to dzieło. Najważniejszymi tematami w niej poruszonymi są stosunki panujące pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi, narodowymi i ówczesnymi państwami. Książka ta może posłużyć jako szablon, wskazówka do pogłębiania wiedzy z zakresu Historii Polski i tej części Europy. Polecam ją wszystkim, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie braki w wiedzy historycznej są widoczne na każdym kroku.

Ogarnąłem dawno temu, czytając jako nastolatek. Było to bardzo dobre. Generalnie lubię spojrzenie zagranicznych historyków na naszą historię. A to dlatego, że zdecydowanie mniej tam martyrologii, mesjanizmu niż u naszych rodzimych autorów. Jako minus przypominam sobie, że wychwyciłem jakieś 2 błędy. Przykładowo najeżdżający Polskę Brzetysław nigdy nie był królem (może to kwestia tłumaczenia?).

Książka ma ciekawe momenty, niestety rozdziały polityczne i religijne nie są zjadliwe i po prostu te dłużyzny były przeze mnie pomijane, nie rozumiem fenomenu tej książki.

Kompendium wiedzy na temat historii Polski. Od lat najwcześniejszych, poprzez królów, wojny, a na czasach obecnych skończywszy. Zrozumiały język, nie nudzi się, co nie zmienia faktu, że jej przeczytanie jest chlubnym osiągnięciem. Głównie z uwagi na objętość oraz tematykę.

Na pewno ciekawe spojrzenie na całość historii Polski, pozbawione ideologicznych nawiązań. Warto przeczytać. Podział na sekcje i podejście do historii w wielu miejscach tematycznie (chrześcijaństwo, szlachta, zboże) jest ciekawym rozwiązaniem niemniej czasem ciężko było połapać się w którym momencie jesteśmy. Brakowało mi też tłumaczeń do niektórych wstawek w obcych językach.

W tej książce Davies najbardziej chyba się nam przypodchlebia ... jako Polakom

W tej książce Davies najbardziej chyba się nam przypodchlebia ... jako Polakom

Ciekawie zaprezentowana historia Polski. Dużo cytatów, co urozmaica książkę. Polecam osobom z podstawową znajomością historii, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej, lub poukładać sobie dotychczasowe wiadomości.

Historia Polski od pierwszych kronikarzy. Może kiedyś wrócę, poddałęm się w rozdzile 2 po około 60 minutach słuchania

Dobry przewodnik po historii Polski. Dla osób posiadających fragmentaryczną wiedzę - warto przeczytać i usystematyzować wiedzę.

• Historyczne
  • historia