Kurier z Warszawy

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Wielki patriota, niezłomny żołnierz, cichociemny. Tajny kurier Armii Krajowej. Człowiek legenda, którego nawet prezydenci witali na stojąco. Jego historia nie zaczyna się i nie kończy w czasie II wojny światowej. Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli...

Wielki patriota, niezłomny żołnierz, cichociemny.

Tajny kurier Armii Krajowej.

Człowiek legenda, którego nawet prezydenci witali na stojąco.

Jego historia nie zaczyna się i nie kończy w czasie II wojny światowej. Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli Warszawy...

A potem służba w polskiej armii. Wojna i niemiecka niewola. Ucieczka z transportu i powrót do okupowanej stolicy. Jan Nowak wie, czym ryzykuje. Wie też, o co walczy. Aktywnie działa w podziemiu. Zostaje tajnym emisariuszem AK. Groźba śmierci towarzyszy mu stale w jego misjach w okupowanej Europie.

W Londynie rozmawia z Winstonem Churchillem. Jako ostatni emisariusz dociera do Warszawy tuż przed wybuchem Powstania. W przeddzień kapitulacji ratuje z płonącej stolicy bezcenne dokumenty.

"Kuriera z Warszawy" czyta się z zapartym tchem! To nie tylko wielka opowieść o Polskim Państwie Podziemnym. To fascynująca, świetnie napisana książka. Zanim oficjalnie trafiła do naszego kraju, była najczęściej przemycanym przez Polaków tytułem. Teraz każdy z nas może ją mieć na półce. I powinien!

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

martolina | 2019-07-13
Przeczytana: 30 czerwca 2019

wspaniała lekcja historii, nawet powiedziałabym obowiązkowa lektura dla tych którzy interesują się IIWŚ
mimo że to fakty historyczne nudy nie ma, wspaniale się czyta
film zostaje daleko w tyle

Agata | 2019-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2019

Momentami wzruszająca porządna dawka historii z próbą obiektywnej oceny sytuacji polityczno społecznej Polski w czasie II WŚ. Ze szczególnym uwzględnieniem tła i skutków Powstania Warszawskiego. Polecam! Lekcja historii, która nie znudzi.

PrzemekJ | 2019-05-09
Przeczytana: 07 maja 2019

W czasach PRL-u „Kurier z Warszawy” był książką zakazaną. Przemycaną niczym „bibuła” podczas wojny. Na szczęście dziś każdy może ją mieć. I poznać Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Kawalera Orderu Orła Białego, kierującego się stwierdzeniem historyka Joachima Lelewela, że „ostatnią twierdzą Narodu jest jego serce – twierdzą nie do zdobycia”!

Więcej na: https://altao.pl/kurier-z-warszawy-cichociemny-bohater-i-jego-mission-impossible.htm

Pio | 2019-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 02 maja 2019

8,5/10

Northman | 2019-04-10
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Coś, co warto mieć na półce...

Książki to piękna rzecz :) Każdy kto je czyta pewnie to przyzna. Wśród bezmiaru książek (niezależnie od ich poziomu) znaleźć można jednak czasem takie, które przeczytać po prostu trzeba. Z wielu powodów. Jako pewne świadectwo prawdy widzianej oczami naocznego obserwatora i uczestnika zdarzeń, jako pewne przesłanie dla kolejnych pokoleń, wreszcie jako wspomnienia kogoś wyjątkowego, kto swą postawą i własną biografią dawał wspomniane świadectwo każdego niemal dnia. Oto zapiski, obszerna relacja, autobiografia... jedno określenie to za mało, ale nawet gdyby użyć większej ilości określeń na to, co mam w rękach, to było by to pewnie za mało. Jan Nowak-Jeziorański zabrał po prostu w tej książce głos. I warto się w ten głos wsłuchać.

Niniejsze, odświeżone wydanie książki zawdzięczamy filmowi Władysław Pasikowskiego "Kurier". Film filmem - książka książką... W sposób nieunikniony wielki ekran i jego specyfika prowadzi do uproszczeń, skrótów, spłaszczenia...

To powinna być lektura obowiązkowa w liceum w ramach zajęć z historii.

Pozycja wspaniale opisuje historię Autora, Jego okupacyjne przeżycia w Warszawie przed oraz w trakcie Powstania czy pobyt w Londynie na tle sytuacji politycznej Europy.
Początkowo te 600 stron przeraża, jednak z czasem akcja wciąga czytelnika.
Szczególnie "wstrząsające" mogą być dla fragmenty ukazujące politykę Rządu angielskiego względem Polski ukazujące osamotnienie Polski w walce o niepodległość czy wręcz fałszowanie raportów Jeziorańskiego i przedstawienie w ten sposób w fałszywym świetle sytuacji w Polsce oraz działalności AK. A wszystko to w celu osiągnięcia... Nie, nic więcej nie napiszę. Sami przeczytajcie tę książkę. Warto.

Gorąco polecam te pozycję wszystkim osobom interesującym się IIWŚ.

PS. Zwróćcie proszę uwagę na język w jakim napisana została ta książka. Można by powiedzieć. "Teraz już tak pisać nikt nie potrafi".

Olena | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Fascynująca gra wywiadów. Wciągająca sieć intryg. Tajna misja, od wyniku której zależą losy całego narodu. Niebezpieczne pościgi, brawurowe ucieczki, pomysłowe zmiany tożsamości. Akcja rozgrywająca się na lądzie, morzu
i w powietrzu, w kilku europejskich krajach. Honor, miłość, zdrada i śmierć. I jeden człowiek. Legenda. Brzmi jak zarys scenariusza do nowej części przygód Agenta 007? Pudło!
Chodzi o bohatera z krwi i kości, słynnego emisariusza AK,
Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Jak zwykły ekonomista z poznańskiego uniwerku został niezwykłym żołnierzem
i radiowcem? Odpowiedź w dramatycznych wspomnieniach pt. „Kurier z Warszawy”, spisanych przez Jeziorańskiego przeszło 30 lat po II WŚ.

Wspólnie z Autorem, który świetnie sprawdza się w roli przewodnika i komentatora, trafiamy w wir wojennych wydarzeń: począwszy od kampanii wrześniowej, przez okres roboty konspiracyjnej (Akcja „N”), wyprawy kurierskie na linii Warszawa-Sztokholm-Londyn, Powstanie Warszawskie, kończąc na...

PrzeCzytana | 2018-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

540 stron wspomnień Kuriera z Warszawy nauczyło mnie na temat II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego więcej niż dowiedziałam się na ten temat na studiach historycznych. Nie wiem dlaczego takie książki nie wchodzą do kanonu lektur.

II WOJNA ŚWIATOWA

Jan Nowak, a właściwie Jan Jeziorański, urodził się w Warszawie w rodzinie, która miała bardzo silne tradycje narodowo-powstańcze. Wiele osób z jego bliższej i dalszej rodziny przelało krew za ojczyznę, więc jego rodzice niejako w spadku przekazali mu postawę jego przodków. Przez całą młodość mieszkał w centrum stolicy, dopiero na studiach przeniósł się do Poznania. II Wojna Światowa zaskoczyła go w trakcie pisania doktoratu i właśnie w tym momencie zaczyna się historia Kuriera z Warszawy.

Na początku autor opisuje to wszystko, czego doświadczył po 1 września. Są to opowieści o nastrojach panujących w społeczeństwie, konfliktach wewnętrznych, pokazane z dwóch perspektyw: żołnierza i zwykłego człowieka w cywilu. Ilu ludzi wtedy...

Greg Blackbird | 2018-03-26

Wielki człowiek napisał wielką książkę. Do tego nieźle to zrobił ponieważ bardzo dobrze się czyta te wspomnienia. Nie da się nie cieszyć z tego że jakoś jednak odgryzaliśmy się tym niemcom podczas wojny i że byli ludzie którzy nie bali się zaryzykować wszystkiego dla ojczyzny. Książka powinna być w kanonie lektur szkolnych, powinna być nagrodą w konkursach szkolnych lub za osiągnięcia w nauce. Cieszę się że mam ją na półce i wiem, że jest to doskonały prezent dla każdego co jest wyznacznikiem naprawdę dobrej książki.

Zbigniew_Malinowski | 2017-08-17
Przeczytana: 06 sierpnia 2017

To jest rewelacyjna książka! Nawet gdyby nie wiedzieć, że to są autentyczne przeżycia autora to i tak warstwa fabularna byłaby niezwykle wciągająca. Świetny materiał na kilka scenariuszy filmowych. Do filmów pełnych napięcia, wzruszeń i patriotyzmu. A także pełnych intryg politycznych i nie pozbawionych scen przezabawnych! No bo wyobraźmy sobie naszego odważnego kuriera, którego w noc Bożego Narodzenia 1944 prowadzą do granicy szwajcarskiej (wraz z żoną Nowaka) dwaj przekupieni działacze niemieckiego podziemia komunistycznego. Dochodzą do ukrytych w lesie czterech rowerów - do granicy jest jeszcze ze 30 kilometrów szosą, I tu okazuje się, że nasz super agent... nie umie jeździć na rowerze! :-D

Do tego jakoś tak wyszło, że Jan Nowak stał się bardzo ważnym świadkiem tego co się działo zarówno w Polsce jak i w rządzie w Londynie a także - a może szczególnie - Powstania Warszawskiego.

Już wtedy, nawet jeszcze przed wybuchem Powstania, trwały dyskusja nad jego celowością i skutkami....