Boże igrzysko. Historia Polski

historia
2010-01-01
Elżbieta Muskat-Tabakowska
historia Polski

Przyjemnie się niby czyta, ale kiepskie to źródło informacji:

Najważniejsze przy ocenie tej pracy Daviesa jest ilość zmyśleń, błędów i blag, którymi raczy nas Pan Davies. I choć polscy historycy wielokrotnie wskazywali nonsensowność niektórych pomysłów autora to w kolejnych wydaniach nikomu nie wpadnie do głowy aby te kompromitujące autora zmyślenia usunąć, błędy skorygować. Wstyd. ...

Najlepsza jak dla mnie książka na rynku ukazująca przekrojowo historię naszego kraju. Choć nie lubię w historii sztuki, to tu opisana jest w sposób lekki i łatwo przyswajający. Obowiązkowa lektura.

Ciekawy, ogólny przkrój historii Polski

9/10 czyli wybitna to odpowiednia ocena tej książki. Jej największym plusem jest sposób narracji, układu tekstu, wybranych zagadnień dokonany przez Normana Daviesa. Przyjemnie czyta się książkę o historii Polski napisaną przez człowieka z "zewnątrz", profesora z Oxfordu - przez co, nie ma się wrażenia, że "Polska jest mistrzem Polski", lecz historia Polski jest ważną...

To nie jest danie. To nie jest nawet suto zastawiony stół.
To jest cała kuchnia. Staropolska.
Ciężko w kilku słowach opisać co zawiera. Szybciej, czego mi zabrakło. Na pewno II wojna światowa. W tym temacie dobrze opisane jest Powstanie, ale reszta rozmyła mi się na tle dokładnie rozpisanych poprzednich epok. A przecież to nasza najświeższa rana..
Nasza... no, właśnie. A...

Skończyłem.

Po nieco ponad miesiącu, moja podróż przez historię Polski na kartach legendarnego „Bożego Igrzyska” Normana Daviesa dobiegła końca. Aby zręcznie podsumować te równo 1138 stron tekstu w krótkim wpisie, potrzebowałbym pewnie warsztatu brytyjskiego autora, który zmieścił na nich całe milenium dziejów naszego kraju. Ale co mi tam, spróbuję.

Przede wszystkim nie...

Historia mądrze opisana, całkowite zaprzeczenie podręcznika

Jestem pod ogromnym wrażeniem po przeczytaniu tej pięknej książki o Nas samych,naszym Narodzie,dzięki niej otworzyłem oczy na wiele aspektów Naszej historii i uświadomiłem sobie dlaczego jest jak jest teraz i jak do tego doszło.Dobrze wiedzieć o Naszej przeszłości.Jak w niektórych komentarzach napiszę,że każdy Polak powinien Ją przeczytać.Polecam jak najbardziej.

Dyskusje

2 853