Ja, Elżbieta. T. 1

historyczna
Elenoir

Czytam-Sobie | 2016-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Elżbieta sama opowiada o swoim życiu. W I tomie przeczytamy o dzieciństwie i młodości, aż do dnia, kiedy wreszcie zasiadła na tronie.
Niby nic nowego, bo historia dynastii Tudorów znana jest z mnóstwa innych książek oraz kilku filmów i seriali, ale ten temat jest na tyle fascynujący, że wciąż sięga po niego wielu autorów.
Troszkę zabrakło mi opisów codziennego życia i obyczajów, co wspaniale potrafi ukazać np. Philipa Gregory. Mimo to z wielką przyjemnością przeczytałam również tę powieść.

Tosiaczek | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

Jedno jest pewne – nie chciałabym żyć w czasach, w których tak łatwo można było stracić głowę i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Życie na dworze królewskim to była ciągła gra, i to gra o najwyższą stawkę. Kto był przyjacielem, a kto wrogiem? Jakże cienka była ta granica. Ludzie tak łatwo z przyjaciół stawali się wrogami, bo przecież stawką było ich własne życie. W tamtych czasach na dworze królewskim śmierć zataczała coraz szersze kręgi. Była to tylko kwestia chwili, kaprys szaleńca. Takim był właśnie ojciec Elżbiety I - Henryk VIII. W takich to czasach Elżbieta dorastała. Czego ją one nauczyły? Być czujną, widzieć więcej niż inni. Od tego zależało przecież jej życie.

Chcecie poczuć atmosferę tamtych lat, sięgnijcie po tę powieść. Czyta się szybko. Co więcej - książka została napisana w pierwszej osobie, więc bardzo łatwo odnieść wrażenie, iż słuchamy osobiście samej Elżbiety. To naprawdę niesamowite odczucie.

Gorąco polecam, a sama z niecierpliwością sięgam po drugą część.

Elenoir | 2010-11-15
Na półkach: Dodałam, Tudorowie, Przeczytane

Elżbieta I ma prawie siedemdziesiąt lat, a rządzi od przeszło czterdziestu. Zanim następnego dnia na szafocie zginie Robert Devereux, lord Essex, królowa opowie nam o swoim życiu. Poznajemy kulisy związku jej rodziców, czyli Anny Boleyn i Henryka VIII, wspomnienia z okresu dzieciństwa, młodości, walki o tron i wreszcie - długiego panowania.

Nie ma tu jakichś wielkich historycznych przekłamań, ale styl jest kiepski, więc nie polecam.

KokodeJaneiro | 2016-03-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2016

Wyborne. Jak to się świetnie czyta. Doskonale napisane. A historia nie pozwala odłożyć książki.

Nie trafił do mnie pomysł, aby Elżbieta zwracała się bezpośrednio do czytelnika. Królowa porównuje czasy, w których żyła do współczesnych...nie przekonuje mnie to.

anawa004 | 2012-06-14

rewelacyjnie opisana historia Elżbiety I, nie można się oderwać