Selene, córka Kleopatry

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
starożytność, Egipt, Rzym,
historyczna
Katarzyna

Fabularyzowana historia losów dzieci Kleopatry, władczyni Egiptu pochodzącej z rodu Ptolemeuszy. Dzieci te spłodzone były głównie w związku z Markiem Antoniuszem.
Po samobójczej śmierci matki ta wcale liczna gromadka, w tym Marcela, Antonia i Selene trafiają do Rzymu pod opiekę rodziny Augusta, a konkretnie pod opiekę Oktawii, którą Marek Antoniusz porzucił dla Kleopatry

sola255 | 2015-02-28
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Kleopatrę wielką władczynię Egiptu raczej każdy zna. Natomiast Roleczek przeniosła na karty książki losy jej dzieci .
Jak w przypadku Trzech córek króla , autorka lekkim piórem i z wielką swobodą kreśli przed nami życie Selene i jej dwóch braci , jak również wspomina o Cezarionie -synu Klepatry i Cezara na rzymskim dworze.
Bardzo dobra lektura polecam !

Grażyna | 2012-09-05

Na początku nie mogłam się "wczytać" w tę historię.Ale jak już się wczytałam było tylko lepiej.Świat pokazany jawi mi się jako barwnym ciekawy ,jednak z przewagą na okrutny,brutalny...Historia dzieci Kleopatry- tytułowa Selene,Ptolemeusz i Helios . Jako ich opiekunka Oktawia -żona Antoniusza (wcześniejsza).Postacie ,które polubiłam to właśnie Oktawia i Juba ,sama nie wiem dlaczego.Może wg mnie wyrózniali się na tle tamtych czasów,byli bardziej ludzcy?
Cieszę się,że nie żyłam w tamtych czasach.Pokazany świat jest wyjątkowo okrutny.Publiczność oczekiwała i przygladała się z przyjemnością tzw. igrzyskom, bardzo krwawym i źle było widziane gdy "walka" nie zakończyła się śmiercią np. matki z dziećmi,tu było ich przedstawionych pięcioro.
Już przestaję się rozpisywać tylko zachęcam do przeczytania książki i podzieleniu się swoimi przemyśleniami....

milla | 2013-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Bardzo potrzebowałam takiej książki, jak „Selene, córka Kleopatry” – powieści ciekawej, ale nie wymuszającej na czytelniku mocnego zaangażowania emocjonalnego i nie ponaglającej do szybkiego czytania obecnością wartkiej akcji. Potrzebowałam utworu spokojnego, który mogłabym czytać niespiesznie - historyczna powieść Natalii Rolleczek nadała się idealnie.

„Selene, córka Kleopatry” to sfabularyzowana historia życia potomków Kleopatry. Choć tytuł sugeruje, że fabuła powieści będzie koncentrowała się głównie wokół córki władczyni Egiptu, to tak naprawdę opowieść o Selenie wcale nie dominuje w utworze. Autorka bohaterami swego utworu uczyniła ród Oktawiuszów - Oktawiana Augusta, który został cesarzem Rzymu po śmierci Marka Antoniusza; Oktawię, siostrę władcy, która przygarnęła dzieci Kleopatry i swego męża; bohaterami powieści stają się również dzieci Oktawii; w książce ważną postacią jest Juba II, król podbitej Nubii, noszący status „praedium populi Romani”(nabytek narodu rzymskiego);...

Nefer | 2011-09-13
Przeczytana: 2010 rok

Książka na początku bardzo się ciągnie, trudno było przebrnąć (przynajmniej mi). Akcja przyspiesza po ok. 2/3 książki, na koniec pozostaje niedosyt - ale ogólnie wrażenie dobre.

srebrnanatalia | 2016-11-01
Na półkach: Ab ovo, Przeczytane