Ja, Elżbieta. T. 2

historyczna
Elenoir

Czytam-Sobie | 2016-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Tom II opisuje okres królowania Elżbiety prawie do śmierci (narratorką jest sama Elżbieta, więc siłą rzeczy nie może opowiadać o swojej śmierci ;))
Przeczytałam z równie dużą przyjemnością co tom I.
Jeśli kogoś interesują dzieje Tudorów, to śmiało może czytać i tę – kolejną już na ten temat – książkę. Może nie jest tak barwna jak powieści Philippy Gregory, ale nie jest na pewno nudna, czyta się gładko i z zainteresowaniem – ja „połknęłam” ją w 2 dni.
Polecam.

Tosiaczek | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Pierwsza część biografii Elżbiety I bardzo mi się podobała, spodziewałam się zatem podobnych wrażeń po drugiej części. I cóż w niej znalazłam? Jakie są moje odczucia? Posłuchajcie sami.

Elżbieta została w końcu królową. Czy po objęciu tronu coś się zmieniło? Co ją czekało? Ciągłe udowadnianie, że nie jest gorsza od mężczyzn, że może rządzić krajem sama. A stale też gdzieś w tle był ktoś, kto uzurpował sobie prawo do tronu. Pomyślicie: taka była cena władzy. I rzeczywiście taki wniosek nasuwa się na koniec.

Czy było to szczęśliwe życie? W sumie samotne, choć u jej boku był ciągle jakiś faworyt. No cóż - takie życie sobie wybrała. Była to jej świadoma decyzja. Tyle, że w tej sytuacji trochę ciężko było „strawić”, gdy często uskarżała się na swoją niespełnioną miłość. Chciała panować jako królowa-dziewica, to mogła sobie darować biadolenie, gdy nie dane jej było zaznać pełni szczęścia u boku Robina Leicestera, którego do końca zwodziła. Tym bardziej, że jak się później okazało...

ana | 2016-03-02

Książka godna polecenia.