Nie ponaglaj rzeki

Nota wydawcy Wielkie uczucie, gwałt, niechciana ciąża, małżeństwo z rozsądku, ucieczki i zabójstwa, oszustwa i namiętności wypełniają tę pasjonującą powieść, w której osobiste dramaty hrabianki Anny i jej ukochanego Jana idą o lepsze z pełnymi zamętu dziejami Polski czasu rozbiorów. Powieść, której nie powstydziliby się Henryk Sienkiewicz i Margaret Mitchell, tyle w niej niezwykłych przygód, barwnych postaci i prawdziwej miłości, której nie dane zaznać spokoju. Nic dziwnego, że niebawem książka zostanie sfilmowana, a autor planuje napisanie dalszego ciągu. Powikłane losy nastoletniej hrabianki i przystojnego Jana Stelnickiego pozostają w pamięci na długo, podobnie jak postać pięknej i złej kuzynki Zofii: wypisz-wymaluj praprababki Aleksis z XVIII-wiecznej Polski.

Iwona | 2015-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Przypadek sprawił, że ta książka wpadła mi w ręce. Oby więcej takich przypadków mi się przytrafiło, bo książka warta jest każdej chwili z nią spędzonej. Nasza polska historia jest równie interesująca, jak ta dotycząca Tudorów, Yorków czy innych wielkich rodów dynastycznych. A może nawet bardziej ciekawa, bo tak nam bliska, bo nasza. A jak jeszcze jest napisana nie przez Polaka, a Amerykanina, to czytelnik jest podwójnie zainteresowany, jak tę naszą skomplikowaną i trudną przeszłość widzi ktoś z tak dużego dystansu.

„Push Not the River” (w polskim tłumaczeniu „Nie ponaglaj rzeki”, bo książka szczęśliwie została przetłumaczona na nasz język) nie jest wybitną literaturą z najwyższej półki. Ot, romans historyczny, głęboko osadzony w realiach XVIII-wiecznej Polski. A te realia to Konstytucja 3 Maja, Targowica, drugi rozbiór Polski, powstanie kościuszkowskie. Ale sposób, w jaki to wszystko jest opisane naprawdę przemawia do czytelnika i nie pozwala mu oderwać się od wydarzeń tej...

Anna Maria | 2013-12-08

Książkę poleciła mi pani bibliotekarka.Sama okładka już zachęcała do jej przeczytania.Powieść składa się z dwóch części.Było mi podwójnie miło czytać gdyż książka opowiada o losach mojej imienniczki Anny Marii:)Miłość,tragiczne losy hrabianki dają czytelnikowi doznać wielu emocjii.Autor pisząc powieść bazował na pamiętniku Anny Marii Berezowskiej.W zapiskach zawarte były również cenne informacje dotyczące historii Polski,Konstytucji 3 maja widziane oczami bohaterki.
Książka pisana dostępnym językiem i trafiająca w głąb duszy czytelnika.
Polecam serdecznie i z niecierpliwością zaczynam drugą część.

Dla mnie "Nie ponaglaj rzeki" to takie polskie "Przeminęło z wiatrem"
Dwie kuzynki, ta dobra Anna i ta zła Zofia kochają tego samego mężczyznę.
Na skutek intryg Zofii, Anna popada w tarapaty, jest zgwałcona, potem musi poślubić mężczyznę, któremu zależny jedynie na jej majątku.Jej ukochany Jan jest patriotą i walczy u boku Kościuszki, jej mąż sprzyja Rosjanom, a do tego chce jej śmierci. A Zofia ciągle coś złego knuje .
Po dramatycznych przeżyciach i uwięzieniu, ma nadzieję na połączenie z ukochanym, a wtedy do Warszawy wkraczają Rosjanie i znowu musi uciekać.
Piękna i wzruszająca książka, chyba po raz pierwszy czytam o historii Polski tego okresu. To nie tylko powieść historyczna, ale również świetny romans historyczny, który trzyma w napięciu, a kartki same się przewracają, żeby odkrywać co raz to nowe wydarzenia i zadziwiać podłością ludzkiego charakteru, jak również wiarą w miłość.

Wiola | 2016-02-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2016

Książka przepiękna!!! Jestem pełna tylu emocji, że nawet nie przychodzi mi do głowy jak słowami mam wyrazić tę książkę.... Bardzo dawno nie czytałam tak dobrze napisanej powieści, która od pierwszych stron wciąga czytelnika i nie pozwala mu się oderwać po ostatnią stronę:) Jest w niej taka magia, tyle uroku... Zawiera w sobie elementy lekkiego romansu, trochę historii, trochę sensacji, trochę obyczajowości... wszystkiego po trochu. Ani przez jedną chwilę nie czułam znużenia tą powieścią a wręcz żałuję, że te 600 stron już się skończyło:( Wszyscy bohaterowie są tak pięknie skonstruowani, każdy ma w sobie to coś...Zarówno Anna- prosta, cnotliwa kobieta jak i Zofia- podstępna, rozpustna absorbują czytelnika i sprawiają, że chce się śledzić ich dalsze losy. Słowami nie da się opisać tej powieści- ją trzeba po prostu przeczytać!! Polecam gorąco i sięgam tym samym po drugą jej część:)

Anna | 2014-02-03

To piękna i pełna wzruszeń historia życia i miłości, dramatów i upokorzeń Anny Marii Berezowskiej, oparta na jej niepublikowanych pamiętnikach przetłumaczonych na język angielski przez jej potomka Johna A. Stelnickiego. Powieść rozpoczyna się w 1779 r., kiedy osierocona 17-letnia Anna Maria trafia pod opiekę swej ciotki do majątku pod Haliczem. To tam poznaje Jana Stelnickiego, którego pokochała, a które to uczucie usiłuje - poprzez intrygi i knowania - zniszczyć jej kuzynka Zofia. W tle powieści dramatyczne dzieje narodu polskiego, zawieruchy wojenne, rozstania, niepewność. Czyta się cudownie, książka wciąga każdą kolejną stroną.

Kominek | 2014-02-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2005

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

James Conroyd Martin dokonał rzeczy niezwykłej - w wyjątkową starannością oddał burzliwe losy Polski przełomu XVIII i XIX wieku. Wydawca na okładce przyrównał ją do dwóch wielkich dzieł literatury światowej - "Doktor Żywago" i "Przeminęło z wiatrem". I nie jest to porównanie na wyrost.

Pamiętam, że lektura książki "Nie ponaglaj rzeki", a chwilę później jej kontynuacji, sprawiła mi wyjątkową przyjemność i moc literackich doznań w odkrywaniu losów Anny Marii na progu jej dorosłego życia. W burzliwym okresie przemian historycznych, na chwilę przed podpisaniem Konstytucji 3 Maja.

Gdyby nie fakt, że czekają inne chętnie ponownie bym po nią sięgnął.

To jeszcze jedna z tych książek,które lubię. A tym bardziej,że jest oparta na pamiętniku Anny Marii Berezowskiej .Akcja dzieje się na tle wojen napoleońskich. Jest barwna i bardzo romantyczna,wzrusza.Dalszy ciąg tej historii to "Pod purpurowym niebem".Miłość między tytułową bohaterką Anną a Janem Stelnickim wpleciona jest w historię jaką znamy z lekcji w szkole. O Napoleonie .a bliżej nas to trzeci rozbiór naszej ojczyzny.Bardzo polecam wszystkim.

Diana Diana | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Powieść ,, Nie ponaglaj rzeki ,, powstała na podstawie autentycznego pamiętnika księżnej Anny Marii Berezowskiej przetłumaczonego przez jej potomka , Johna A. Stelnickiego. Księżna zaczęła pisać pamiętnik, gdy w jej życiu- i w sytuacji narodu polskiego - zachodziły zmiany na gorsze. Dzięki męstwu i hartowi ducha zarówno Anna , jak i Polska przetrwały tragiczne koleje losu.
Książka jest bardzo interesująca i co najważniejsze pouczająca .

Drakulya | 2014-09-16

Nie do końca powiedziałabym, że to Polski odpowiednik "Przeminęło z wiatrem"...
Główna bohaterka jest tak świętobliwa, bojaźliwa i cukierkowata, że aż nie do zniesienia... Bywała odważna, ale z pewnością nie można ją nazwać kobietą z charakterem. Całe szczęście, romansu w tej książce niewiele, bo jakby zebrać wszystkie wątki ukochanych to byłby może jeden większy rozdział. I dobrze, gdyż nie jestem pewna, czy zniosłabym więcej. W ogóle cały romans w którym kochankowie czekali na siebie aż 2 lata opierał się na 3 spotkaniach, w których to chyba tylko raz przez 15min porozmawiali nieco poważniej aby móc się poznać. Trochę naiwne...
Książka zyskuje natomiast opisem historii w czasach w których jest umiejscowiona. Pod tym względem warta polecenia.

Kala Aleksandrow | 2014-07-08
Przeczytana: 2013 rok

Cudowna książka, oparta na autentycznych pamiętnikach głównej bohaterki. Opowiada o losach młodej hrabiny, a później Księżnej - Anny Marii Berezowskiej. Ta powieść jest przepełniona przykładami postaw patriotycznych, została napisana w sposób przystępny, zawiera wątki romansu a także co ciekawsze i ważniejszcze dzieje się na tle historycznym. Możemy w niej zobaczyć jak toczyło się życie ludzi za czasów konstytucji 3 maja, konfederacji targowickiej, II rozbioru Polski, Powstania Kościuszkowskiego aż do czasu zniknięcia Rzeczpospolitej Obojga Narodów z map Europy.
Polecam z całego serca. Tak książka jest niesamowita :3