Cashelmara

Ewa Świętochowska
saga rodzinna romans

Czytałam 3 razy.

Czytałam 3 razy.

Książka wydana 30 lat temu bardzo mnie rozczarowała. Nie mogłam polubić żadnej postaci. Pierwsza para to 17latka i 60latek, ona młoda on z majątkiem i tytułem. Ich historia nudna i banalna. Druga część o małżeństwie z homoseksualistą w drastycznym ujęciu, która chyba miała szokować ale opisana ciężko i infantylnie. Następne małżeństwo 16 latków wymuszone perfidnym szantażem. Saga rodzinna? raczej opis angielskiej arystokracji rezydującej w Irlandii jako ludzi bez szlachetności, charyzmy jako dziwaków bez talentów z dewiacjami, wyrachowanych utracjuszy. Opowieść napisana lub przetłumaczona językiem miejscami irytująco pretensjonalnym. Nie ma dynamiki ani autentyczności przeżyć. Bardzo nie polecam.

Bardzo ciekawa historia rodziny. Akcja toczy się w Anglii i Irlandii, USA Bohaterowie walczą z przeciwnościami losu i swoimi słabościami. Książka wciąga i czyta się ją szybko

Saga rodzinna, której akcja, obejmująca trzy pokolenia, toczy się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku w Irlandii, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Cashelmara to majątek ziemski arystokratycznego rodu angielskiego de Salis. Biały dwór otoczony pięknym ogrodem w stylu włoskim, położony wśród soczystej zieleni, wzgórz i jezior Irlandii, mógłby być rajem na ziemi, dla wielu jednak staje się piekłem, gdy lord de Salis, utraciwszy żonę, ukochanego brata i córkę, szuka ukojenia w małżeństwie z młodszą od siebie o czterdzieści lat Amerykanką.

Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

"Tania" i momentami wręcz absurdalna powieść, niestety nie udało mi się dobrnąć do jej końca.

Susan Howatch napisała tą historyczną sagę w oparciu o życie Edwarda I, II i III - królów Anglii, przedstawiając „nowoczesny" wizerunek tych średniowiecznych bohaterów. Jest tutaj naprawdę coś dla każdego; intryga, dramat, romans, gwałt, morderstwo!
Koniec 19 wieku, Anglia i Irlandia w okresie Wielkiego Głodu, trzy pokolenia arystokratycznej rodziny. 6 rozdziałów a każdy opowiedziany przez innego narratora. Edward – Obowiązek, Marguerite – Wierność, Patrick – Lojalność, Sarah – Pasja, Maxwell Drummond – Ambicja, Ned – Zemsta. Nie mogę powiedzieć, że szczególnie podobał mi się jeden z bohaterów. Gdy zaczęłam czytać opowieść Edwarda na początku bardzo go lubiłam. Był zabawny, uroczy i całkiem sympatyczny. Ale kiedy zacząłem czytać opowieść Marguerite w drugiej części książki, widziałam Edwarda w zupełnie innym świetle. Podobnie mogę współczuć Patrickowi, kiedy czytam jego opowieść, ale go znienawidziłam, gdy czytam opowieść Sary. Podobała mi się każda z postaci, gdy czytałam ich opowieści, ale kiedy czytam o nich z perspektywy kogoś innego przestawałam ich lubić. Ta metoda jednak… naprawdę bardzo mi się podobała!
Powieść rozpoczyna opowieść Edwarda de Salis. Jako wdowiec, w wieku 60 lat odwiedza daleką rodzinę w Ameryce, gdzie poznaje 18-letnią Marguerite i zakochuje się w niej. Pomimo tak dużej różnicy wieku są dobrze dopasowani, pobierają się kochają i mają dzieci.
Cashelmara jest siedzibą rodziny w Irlandii. Nieruchomości i okoliczne ziemie zostały zapisane przez królową Elżbietę dla rodziny de Salis i nie mogą być sprzedane, przechodzą od męskiego potomka do męskiego potomka wzdłuż na całej linii. Niestety pierworodny syn Edwarda z jego pierwszego małżeństwa Patrick zupełnie odstaje od wymogów arystokratycznego właściciela ziemskiego, woli rzeźbić w drewnie, interesuje go sztuka, hazard i darzy bezgraniczną przyjaźnią Derrego O Strachlan. Czasy Wielkiego Głodu i wzrost irlandzkiego nacjonalizmu, który jest plagą rodziny de Salis, a przede wszystkim niekompetencja w zarządzaniu sprawami nieruchomości powodują, że wszystko, na co starszy Pan de Salis pracował i co zbudował w życiu zostaje zniszczone przez jego syna w bardzo krótkim czasie.

Ciekawa...

Ciekawa...

Niesamowicie wciągająca. Gorąco polecam !

Niesamowicie wciągająca. Gorąco polecam !

Wstrząsająca historia lordowskiego rodu...
Wzruszają i zaskakująca.

Wstrząsająca historia lordowskiego rodu...
Wzruszają i zaskakująca.

• Obyczajowe