Pomyśl o lilii

Tłumaczenie: Małgorzata Stefaniuk
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Consider the Lily
myśl, lilia

Pasjonująca saga rodzinna, której akcja toczy się między pierwszą a drugą wojną światową. Jej bohaterami są Matty Veral i jej kuzynka Daisy Chudleigh oraz Kit Dysart. Kit i Daisy są jakby stworzeni dla siebie - piękni, czarujący, perfekcyjni - i niedługo po pierwszym spotkaniu zakochują się w sobie. Na drodze do ich szczęścia staje jednak Matty, która także żywi uczucia do Kita. Matty nie ma wdzięku i ogłady Daisy, nie może także liczyć na wzajemność Kita, dysponuje jednak czymś, co sprawia, że to właśnie z nią ożeni się w końcu Kit - odziedziczyła po rodzicach majątek. Kit poświęca więc swoje uczucie do Daisy w imię ratowania rodzinnej posiadłości, zagrożonej przez krach na rynku papierów wartościowych. Matty przeprowadza się do siedziby rodu Dysartów tylko po to, by odkryć, że będzie tam mieszkała sama. Jedyną jej radością staje się więc przywracanie do dawnej świetności domu wraz z otaczającym go ogrodem. Tymczasem Kit zaczyna spotykać się z Daisy... Piękna opowieść o utracie i odbudowie, o zdradzie i uczciwości, ale przede wszystkim o miłości, która raz popycha nas do okrucieństwa a innym razem do najbardziej bezinteresownych poświęceń.

wiejskifilozof | 2015-03-01

Kiedy wypożyczyłem tę książkę z biblioteki bałem się, że będzie zbyt gruba i nudna do czytania.
Ale przekonałem się,że nie. Mamy tu nawet ciekawą sagę rodzinną z lat 20 i 30 w Anglii.
Piękne są te opisane ogrody, pełne kwiatów.
Spacery wzdłuż nich.
Siedzenie przy stole i ciekawe opowieści.
Zwłaszcza te o pierwszej wojnie.
Książkę się miło czyta i jest bardzo sympatyczna.

magdalena | 2016-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Trzy osoby w związku to już tłok. A ta książka właśnie o tym jest. Jest piękna Daisy, jest fantastyczny on czyli Kit, i Matilda, ta mniej urodziwa, ale za to bogata.
On nie ma majątku, musi więc wybrać między spokojem finansowym,a prawdziwą miłością? Wybierać będzie przez całe życie.
Historia jakby już przez kogoś opowiedziana, nie ma tu zaskakujących zwrotów akcji, o dziwo nie ma nawet nadmiaru emocji, bo książka jest bardzo przewidywalna.
Można przeczytać, ale nie poznanie tej książki wielkim błędem nie będzie.

hiliko | 2010-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Gdyby ogłoszono konkurs na najlepszy scenariusz telenoweli, "Pomyśl o lilii" zdecydowanie by go wygrała. Ekranizacja tej powieści w formie serialu, na przykład brazylijskiego czy argentyńskiego, byłaby całkiem niezła.
Daisy Chudleigh to młoda, piękna dziewczyna z fascynującą osobowością nietypową dla panienki z dobrego domu XX wieku - energiczna, śmiała,intrygująca, czarująca, niezależna od innych, ciesząca się ogromnym powodzeniem. Kiedy Kit Dysart, mężczyzna noszący bardzo dobre nazwisko, lecz niemający grosza przy duszy, zakochuje się w niej, ona odwzajemnia uczucie. Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie kuzynka Daisy, Matty Veral, istne przeciwieństwo - ponura, zazdrosna, nieładna, nieciekawa, niecierpiąca wszystkiego dookoła, a przede wszystkim samej siebie.
Kit, aby ratować rodzinną posiadłość, musi wybrać między uroczą Daisy a gburowatą, acz niezwykle bogatą Matty. Gdyby kierował się sercem, wybór byłby oczywisty. Jak potoczą się losy trójki bohaterów? Czy...

Fonin | 2011-11-27
Przeczytana: 13 listopada 2011

I żyli długo i szczęśliwie...

Tak przeważnie kończą się wszystkie opowieści czytane nam w dzieciństwie. Przyznać jednak trzeba, że życie to nie bajka. Nie jest czarno-białe, nie zawsze dostajemy to czego chcemy i często musimy zadowolić się tym co mamy. Życie składa się z całej masy wyborów, od których zależy szczęście nasze i naszych najbliższych.

Daisy jest piękna, młoda, żywiołowa, przez wszystkich lubiana. Jest niczym dziecko szczęścia. Wszystko czym się zajmuje zawsze jej wychodzi. Dusza towarzystwa, dowcipna, inteligentna i elokwentna. Wręcz idealna.
Kit to przystojny dziedzic dużego majątku. Uwielbia podróżować po Dalekim Wschodzie. Trochę tajemniczy i zamknięty w sobie, co sprawia, ze jest jeszcze bardziej atrakcyjny. Po uszy zakochany w Daisy.
Na pierwszy rzut oka są doskonała parą. Oboje młodzi, piękni i co najważniejsze zakochani w sobie. Niestety ich wspólne szczęście stoi pod wielkim znakiem zapytania. Ona już po słowie z innym, on niestety ma kłopoty finansowe i...

Kamulka84 | 2010-10-16
Na półkach: Powieści, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2010

Spokojna, momentami nudnawa saga rodzinna. Dla mnie za mało wyrazista była postać głównej bohaterki Matty i za dużo wątków pobocznych niczego nie wnoszących do opowieści.

mariszach | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Można przeczytać dla pięknych opisów ogrodu.

WiktoriaW | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016