Alchemik

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Cykl: Matthew Shardlake (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Dark Fire
literatura angielska
Ag2S

Inne wydania

Anglia, rok 1540. Potężny kanclerz Thomas Cromwell popada w niełaskę u króla Henryka VIII; jego rządy dobiegają końca. Prawnik Matthew Shardlake podejmuje się obrony Elizabeth Wentworth oskarżonej o zamordowanie nastoletniego kuzyna. Zdesperowany milczeniem dziewczyny, której los jest już przesądzony, Shardlake przystaje na propozycję Cromwella - odroczenie wyroku śmierci na młodej kobiecie w zamian za wykonanie przez niego tajnej misji.

Akcja przejmowania majątków kościelnych, zainicjowana przez króla, przyniosła nieoczekiwany rezultat. W klasztorze Świętego Bartłomieja urzędnik sądowy Gristwood odnalazł podczas inwentaryzacji beczkę z legendarnym ogniem greckim, przed wiekami używanym do walki z niewiernymi, oraz formułę jego wytwarzania. Anglia, skonfliktowana z Rzymem oraz katolicką Francją i Hiszpanią, dramatycznie potrzebuje nowej broni, a Cromwell sposobu, by powrócić do królewskich łask. W imieniu Cromwella Shardlake ma przejąć formułę, ale kiedy udaje się do domu Gristwooda, znajduje zmasakrowane zwłoki gospodarza. Obok leżą zwłoki jego brata - alchemika. Tajemnica wytwarzania greckiego ognia przepada wraz z mordercą. Matthew i jego pomocnik Jack Barak mają niecałe dwa tygodnie, by rozwiązać tę zagadkę i ocalić Elizabeth. Niebezpieczeństwo czai się na każdym kroku...

"Alchemik" autorstwa C.J. Sansoma to obszerna , ale zarazem ciekawa powieść historyczna z wątkami kryminalnymi.
Głównym tematem książki jest ustalenie miejsca ukrycia słynnego ognia greckiego oraz receptury jego wytwarzania.Drugi wątek to poszukiwanie dowodów przez prawnika -detektywa na niewinność młodej dziewczyny niesłusznie posądzonej o zabójstwo swego młodszego kuzyna.

Warto przeczytać !!!!

Silviana | 2013-11-28

Uwikłanie w pewne dziwne historie nigdy nie daje człowiekowi poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. Tym bardziej, iż wchodzi się w układy, o których w normalnych okolicznościach by się nie śniło, a w grę wchodzi władza i pieniądze.
Przed takim wyzwaniem staje prawnik Matthew Shardlake wciągnięty przez potężnego kanclerza Thomas’a Cromwell’a w niebezpieczną grę o bardzo wysoką stawkę. Matthew Shardlake otrzymuje również bardzo dziwną sprawę, musi bronić przed wyrokiem skazującym niewinną dziewczynę, która została posądzona o zamordowanie swojego kuzyna.
A Sherdlake musi dokonać odpowiednich wyborów, których konsekwencją jest życie i śmierć bliskich mu osób.
Wszystkie jednak mniejsze i większe historie opisane przez C. J. Samsom’a w „Alchemiku” są ze sobą ścisłe powiązane.

Jest to bardzo interesująca powieść opiewająca w wątki historyczne, miłosne, ale i również zabarwiona interesującymi wątkami kryminalnymi.

Polecam!

S.P.

grażyna | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2012 rok

No Taaaak XVI wieczna Anglia oraz czasy panowania Henryka VIII własciwie nie wiem co napisać o tej książce. Jest wątek historyczny, jest wątek kryminalny. Mnie książka podobała się średnio więcej jest w niej kryminału w otoczce historii no ale nie było aż tak źle daję z czystym sumieniem sześć gwiazdek

elfijka | 2015-10-05
Przeczytana: 05 października 2015

Pierwszy tom był idealny. Ten mnie trochę nudził i męczył.

EB4 | 2015-11-16
Na półkach: Przeczytane, C.J. SANSOM
Przeczytana: 31 października 2015

Oj, wcale nie nudna! Wręcz doskonała! Dalsze losy Komisarza Matthiew Shardlake, który tym razem bada sprawę tajemniczej substancji, o której posiadaniu marzy król, by pokonać wroga, a która w tajemniczy sposób zaginęła. Równie doskonała, jak pierwsza i baaaardzo interesująca historycznie. Autor mnie nie zawiódł. Bardzo polecam!

Renee | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Kryminał, którego akcja dzieje się w XVI wiecznej Anglii za panowania Henryka VIII. Mnie osobiście przygody prawnika Matthew Shardlake i jego pomocnika Baraka wciągnęły. Szukanie dowodów na niewinność Elizabeth i poszukiwanie tajemniczego "ognia greckiego" zostały opisane w sposób ciekawy, a przy tym do końca powieści nie wiadomo kto jest tym złym, a kto dobrym. Powieść o tym jak logiczne rozumowanie, dedukcja i inteligencja pomagają z rozwiązaniu najbardziej skomplikowanej intrygi.
Osobom, które cenią współczesne gadżety książki nie polecam, bo jest to powieść raczej w stylu Sherlocka Holmes a nie Jamesa Bonda.

agaba | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Intrygi, zabójstwa, poszukiwanie tajemniczego "greckiego ognia" i pewien "polski wątek" to przepis na bardzo interesującą książkę. A jeśli do tego historia umieszczona jest w czasach Henryka VIII Tudora to mamy już dzieło, od którego nie można się oderwać.
Taki jest właśnie Alchemik C.J. Sansoma.

Missy | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Jedna z lepszych książek jakie czytałam, totalne zaskoczenie! Trzymający w napięciu kryminał z czasów Henryka VIII, genialna opowieść dla każdego lubującego się w powieściach z historią w tle.

kagan_sk | 2016-04-09
Przeczytana: marzec 2016

Kolejna część przygód komisarza Shardlake, kolejna intryga która z każdą kolejną stroną trzyma w napięciu. Doskonały klimat średniowiecznej Anglii. Nie tylko dla wybranych.

Justka25 | 2015-07-24

Kolejna intrygująca zagadka niestypowego prawnika :) polecam