Alchemik

Okładka książki Alchemik C.J. Sansom
Okładka książki Alchemik
C.J. Sansom Wydawnictwo: Albatros Cykl: Matthew Shardlake (tom 2) literatura piękna
Matthew Shardlake (tom 2)
Dark Fire
Albatros
2010-11-12
2010-11-12
Zbigniew Kościuk
literatura angielska

Koleżanka pozbywała się książek i obdarowała mnie kilkoma. Trafił do mnie m.in. Alchemik. Sprawdziłam , że to kolejna odsłona przygód garbatego prawnika. Stwierdziłam, że zacznę czytać, może nie będzie ściśle powiązana z częścią 1. I to była dobra decyzja. Bardzo dobrze mi się ją czytało. Ciekawe postaci, zagadka kryminalna i świat w czasach Henryka VIII. Polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie mogłam się oderwać. Bardzo wciąga intryga. Zadziwia temat śledztwa o magicznej substancji z przeszłości. I tak bardzo ludzki w swych poszukiwaniach jest główny bohater, borykający się z rzeczywistością i dodatkowo z ułomnością swego ciała. Shardlake jest żywym i namacalnym człowiekiem, ze swymi boleściami, uczuciami i rozterkami. Pragnie sprawiedliwości. Pragnie też miłości. I dlatego tak bardzo można wczuć się w klimat tej powieści. Otwarcie i z oddaniem chce się mu kibicować. To siła tej przewrotnej i tajemniczej historii. Bardzo polecam.

Bardzo dobrze się czyta.
Autorowi ponownie udało się połączyć dwa wątki kryminalne (oldschoolowe poszukiwanie mordercy w stylu H. Poirot z intrygą szpiegowską) i spleść je w niezła całość. Wątek szpiegowski wydawał się znacznie ciekawszy i lepiej dopracowany, podczas gdy śledztwo dotyczące zabójstwa przy studni przypominały mi niedzielne, odcinkowe kryminały do kotleta.
Nie mogę powiedzieć, żeby powieść była porywająca, ale na pewno jest to dobry warsztatowo kryminał historyczny.

Polecam fanom gatunku.

Bardzo dobrze się czyta.
Nie...

6,5.
Całkiem przyzwoita powieść. Nie żałuję spędzonego z nią czasu. Niewykluczone, że siegnę po inne pozycje autora,

6,5.

anglia,i połowa xvi wieku.średniowieczny prawnik próbuje rozwikłać zagadkę "ognia greckiego" oraz morderstwa młodzieńca o które jest oskarżona młoda dziewczyna.w ciekawy sposób autor opisał życie w sredniowiecznym Londynie.książka w stylu "imię róży".

Ciekawy opis okresu poprzedzającego upadek jednego z najpotężniejszych ludzi swoich czasów, okraszona kryminalną zagadką oraz starożytną tajemnicą. Powieść jest wielowątkowa, bohaterowie realistycznie opisani, a zagadki długo nie znajdują rozwiązania. Polecam :)

Na półkach: , , , , , ,

Matthew Shardlake - główny bohater powieści jest garbatym prawnikiem. Pewnego dnia przychodzi do niego wuj dziewczyny oskarżonej o zabicie swojego kuzyna. Niestety dziewczyna nie chce mówić i na sali sądowej prawnik prosi o odroczenie sprawy z powodu choroby psychicznej dziewczyny. Sędzia nie lubi Shardlake'a i zarządza inaczej. Po chwili zmienia zdanie i prawnik dostaje dwa tygodnie czasu. Łaskawość sędziego nie jest podyktowana jego dobrym sercem lecz zarządzeniem Lorda Cromwella. W zamian za tę pomoc adwokat ma pomóc mu w sprawie magicznego ognia. Wraz z przydzielonym mu Jackiem Barakiem Matthew udaje się do ludzi odpowiedzialnych za stworzenie z tajemnej receptury . Na miejscu okazuje się, że zostali zamordowani.

Akcja w poszukiwaniu ludzi odpowiedzialnych za tę zbrodnię i odnalezienie czarnego ognia rusz na pełną skalę. Matthew i Barak starają się rozwikłać tę zagadkę. Jednocześnie adwokat musi skłonić dziewczynę do przemówienia w swojej obronie i wyjaśnienie sprawy. W tych sprawach nie wiadomo, kto jest przyjaciele, a kto jet wrogiem. Trzeba chodzić od jednej osoby do drugiej i kolejnej, z których każdy coś ukrywa. Jednocześnie ktoś czyha na życie Shardlake'a i Baraka.

Niesamowicie wciągająca powieść, którą czyta się jednym tchem. Powieść o tym jak logiczne rozumowanie, dedukcja i inteligencja pomagają z rozwiązaniu najbardziej skomplikowanej intrygi. Występuje tu też mały polski wątek będący jednocześnie reklamą naszego towaru eksportowanego już wówczas i do Anglii.

Kolejna część przygód komisarza Shardlake, kolejna intryga która z każdą kolejną stroną trzyma w napięciu. Doskonały klimat średniowiecznej Anglii. Nie tylko dla wybranych.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam, totalne zaskoczenie! Trzymający w napięciu kryminał z czasów Henryka VIII, genialna opowieść dla każdego lubującego się w powieściach z historią w tle.

Oj, wcale nie nudna! Wręcz doskonała! Dalsze losy Komisarza Matthiew Shardlake, który tym razem bada sprawę tajemniczej substancji, o której posiadaniu marzy król, by pokonać wroga, a która w tajemniczy sposób zaginęła. Równie doskonała, jak pierwsza i baaaardzo interesująca historycznie. Autor mnie nie zawiódł. Bardzo polecam!

• Powieść historyczna
  • Historyczne