A Burnt-Out Case
83-211-0019-8

Inne wydania

... W dedykacji do swej powieści Greene nazywa ją "próbą znalezienia dramatycznego wyrazu dla różnych form wiary, półwiary i niewiary, i to na takim tle, na którym, w oddaleniu od polityki światowej i zajęć domowych, różnice takie odczuwane są silniej i znajdują mocniejszy wyraz". To tło to leprosorium w Kongo, prowadzone przez zakonników i lekarza-ateistę. Pozostające przez cały czas na dalszym, jakby przymglonym planie, nie przybliżone ani jednym opisem, narzucające się tylko atmosferą, temperaturą powietrza i jego wonią, stanowi jednak właściwą arenę wewnętrznego dramatu głównego bohatera. Querry, "największy architekt katolicki", ze swojej światowej sławy zachował tylko pragnienie ucieczki za wszelką cenę aż tam, gdzie nie ma nic, co w jakikolwiek sposób mogłoby się z nim wiązać. Wydaje mu się, że szpital trędowatych u końca drogi wodnej może być takim miejscem. "Statek dalej nie płynie". Okazuje się jednak, że to złudzenie. Powieść Greene'a to przejmująca do głębi relacja o nieudanej ucieczce od siebie, o fiasku samotności. Klęska Querry'ego leży nie tylko w niemożności zatarcia śladów za sobą. Jej źródłem jest złudzenie, że można zamknąć rachunki z ludźmi przez proste przedarcie ich, i że samotność może polegać po prostu na nieobecności problemu drugiego człowieka. Ale równocześnie fiasko tego złudzenia staje się ziarnem nadziei, które odnajdujemy na ostatnich stronach powieści.

Gapcio | 2013-07-07

Do osady na skraju pozornie ujarzmionej przez białego człowieka Afryki przybywa tajemniczy mężczyzna. Z początku trzyma się na uboczu, wkrótce zaczyna jednak udzielać się w lokalnej społeczności, wykonując proste prace w szpitalu dla trędowatych. Nikt nie domyśla się, że to światowej sławy architekt szuka schronienia przed natrętami, kobietami i pustką swojego życia. Ale przed przeszłością nie tak łatwo uciec...
Powyższe banalne podsumowanie nie jest w stanie oddać siły prozy Greene'a, która tkwi w jego wyjątkowej przenikliwości i znajomości ludzkiej duszy. Jego postaci niezmiennie zmagają się z dylematami moralnymi, często nierozwiązywalnymi. Querry, bohater "Trądu", człowiek zmęczony i wypalony, uciekając przed cywilizacją oraz skutkami swojego zepsucia, wolny od złudzeń, a nawet jakichkolwiek oczekiwań, niespodziewanie odnajduje przyjemność w codziennym, nieskomplikowanym trudzie i stopniowo, bardzo powoli, zaczyna ponownie cokolwiek odczuwać.
Jak zwykle u Greene'a mamy głębokie...

Meowth | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Uleczonych z trądu ale potwornie okaleczonych zarówno fizycznie, jak i na duszy (jak stwierdza jeden z bohaterów powieści, pracujący w afrykańskim leprozorium lekarz, trąd to także problem psychiczny), nazywa się "wypalonymi przez trąd". Równie wypalony psychicznie, choć nie leprą, a zgiełkiem i fałszywym blaskiem życia w powodzeniu, jest główny bohater tej przejmującej krótkiej powieści, Querry. W chwili, gdy cokolwiek przestaje go cieszyć, gdy traci poczucie sensu, wiarę, zainteresowanie miłością i wszelką chęć do działania, pod wpływem impulsu wyrusza w podróż w głąb Czarnego Lądu, do zagubionego w sercu dżungli Nigdzie, tam, gdzie kończą się ostatnie drogi. Zaszywając się wśród garstki zapracowanych mnichów i rzeszy chorych Murzynów, próbuje raz na zawsze zapomnieć o przeszłości i o samym sobie, odnaleźć spokój i równowagę przy prostych a mało przyjemnych zajęciach w szpitalu dla trędowatych.

Wydawca w notce na skrzydełkach obwoluty obiecał mi zakończenie budzące nadzieję i...

adb | 2016-04-04
Przeczytana: 24 marca 2016

"Trąd" Grahama Greena przypomina "Dżumę" Alberta Camusa, nie tylko krótkim, mocnym tyułem, będącym nazwą choroby, ale i tematyką. Tytułowy trąd i trędowaci są w rzeczywistości jedynie tłem i obiektem działań bohaterów, a głównym tematem jest podobnie jak w "Dżumie" wiara i świętość realizowana poza kościołem.
[...]
"Trąd" jest gorzki i niestety mimo upływu lat (powieść powstała w 1961 r.) stale aktualny, obecnie może nawet coraz bardziej. Powieść dotyka tematów tak drażliwych jak bigoteria, egoizm i egocentryzm, okrucieństwo w imię rzekomo wyższych wartości, sens cierpienia, obecność i nieobecność Boga, szczególnie w życiu inteligentów (s. 99) i wreszcie "powołanie, któremu towarzyszy introspekcja i samotność"(s.137).
Mimo braku wydarzeń w powieści sporo się dzieje, ale na poziomie myśli, dyskursu, filozofii. "Trąd" to doskonała powieść dla wolnomyślicieli, filozofów, zafascynowanych różnorodnością postaw i stale poszukujących.

Całość opinii tu:...

Aleksandra | 2016-05-13