Muza

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Muse: A Novel

Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów. Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego...

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce.

Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

Przykuwające uwagę postaci, zręcznie poprowadzona narracja, sugestywnie oddana atmosfera dwóch epok [rok 1936 w Hiszpanii i lata 60. w Londynie].
„Library Journal”

Oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia.
„Publishers Weekly”

W twórczy sposób Burton wtapia w historyczne wątki zagadkę oszustwa o dalekosiężnych konsekwencjach, związku między sztuką a artystą i skomplikowanej trajektorii kobiecych pożądań.
„Booklist”

Doskonała i mądra książka.
„Elle”

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Leśna_czytelnia książek: 348

Historia jednego obrazu

Jessie Burton zachwyciła świat „Miniaturzystką”, misternie skonstruowaną powieścią, która przeniosła czytelników do XVII-wiecznej, pełnej tajemnic i intryg, stolicy Holandii. Sprawne pióro autorki ułatwiło wejście w świat Nelli Oortman i jej miniaturowego domku dla lalek. Wraz z ostatnim słowem tej historii chciało się sięgnąć po więcej, jednak Jessie Burton kazała czekać czytelnikom dwa lata na kolejną powieść – „Muzę”.

W latach 30. XX wieku do Andaluzji przeprowadza się rodzina Schlossów. W fince zamieszkuje marszand, jego neurotyczna żona i skryta w sobie córka, Oliwia. Swoją pomoc w utrzymaniu gospodarstwa proponuje miejscowe rodzeństwo – Izaak i Teresa Robles. Nad tą piątką ciąży fatum, ich losy zaczynają wzajemnie od siebie zależeć, coraz silniej na siebie oddziałują.

Trzydzieści lat później pracę w Instytucie Skeletona zaczyna pochodząca z Trynidadu Odelle Bastien. Praca w tym miejscu zapoczątkowała w jej życiu zmiany, o których nie śmiała nawet myśleć. Spotyka się z Lawriem Scottem, nawiązuje specyficzną więź ze swoją przełożoną Marjorie Quick, zaprzyjaźnia z opryskliwą początkowo recepcjonistką Pamelą. Jej życie nabiera zawrotnego tempa, ale okazuje się, że to dopiero zwiastun nadchodzących wydarzeń.

Spoiwem łączącym obie te historie jest „Rufina i lew”, tajemniczy obraz, który powstał w czasach hiszpańskiej wojny domowej i dopiero po trzech dekadach ujrzał światło dzienne. Jego doskonałość zelektryzowała świat sztuki, a autora okrzyknięto geniuszem. Jednak ten cudownie ocalały obraz skrywa mroczną i zawiłą historię, którą próbuje rozwikłać aspirująca pisarka, Odelle Bastien.

„Muza” to niezwykle wciągająca powieść, pełna namiętności, tajemnic i intryg. Burton tę skomplikowaną i wielopoziomową historię poprowadziła w niezwykle sprawny i przemyślany sposób. Pozwala czytelnikowi domyślać się rozwiązania, a gdy ten nabiera pewności co do jego słuszności, autorka dorzuca kolejny element, który momentalnie burzy całą teorię. „Miniaturzystka” była świetnym debiutem, a Burton postawiła sobie wysoko poprzeczkę, której przeskoczenie obarczone było ryzykiem. Na szczęście udało się.

Karolina Purłan

Kiwi_Agnik | 2017-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Magiczna książka, która przeniosła mnie do zupełnie innego świata, bo sczytywałam kartki "Muzy" z niezwykłą uwagą i predylekcją.

Książka opowiada u dwóch osobnych historiach, które splatają się ze sobą tworząc cudowną całość.
Tak jak poprzednia powieść pani Burton i ta traktuje o sztuce; tym razem jest to malarstwo, w którym kolory można "dotknąć", a zapach farby "poczuć"
Tutaj strona generuje stronę, tworząc powieść piękną i wzruszającą.

To druga książka pani Jessie, która tak mnie ujęła, z niecierpliwością będę wyczekiwać trzeciej....

Polecam wrażliwym duszom i nie tylko.
Naprawdę można się zaczytać.

allison | 2016-11-08
Przeczytana: 04 listopada 2016

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Bardzo się ucieszyłam, gdy – dzięki Wydawnictwu Literackiemu – jeszcze przed premierą trafiła do mnie „Muza” Jessie Burton. Czekałam na tę powieść niecierpliwie, gdyż poprzednia książka autorki, „Miniaturzystka”, zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Najpierw chciałam pochłonąć „Muzę” jednym tchem, ale w trakcie czytania zdałam sobie sprawę, że w ten sposób szybko pozbawię się czytelniczej przyjemności. I zrobiłam coś, co zdarza mi się czasami, gdy chcę jak najdłużej delektować się treścią – dozowałam sobie lekturę przez niemal dwa tygodnie, wystawiając na próbę swoją cierpliwość, gdyż ciekawość niemal wrzeszczała mi do ucha: „Jeszcze jedna strona! Jeszcze jedna strona!”. To, że oparłam się tej pokusie, uważam za wyczyn godny Złotej Statuetki Mola Książkowego:)

Cóż takiego ma w sobie najnowsza powieść Jessie Burton, że z jednej strony trudno się od niej oderwać, a z drugiej chciałoby się być z jej bohaterami jak najdłużej?
To przede wszystkim pełna...

Izabela Pycio | 2016-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2016

"Że jeżeli naprawdę chcesz doprowadzić coś do skutku, musisz tego chcieć bardziej, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Musisz to wywalczyć własnymi siłami. Nie jest łatwo."

Uwielbiam czytać takie powieści, nasycone różnobarwnymi emocjami, tajemnicami wyłaniającymi się z przeszłości, niezwykłym klimatem, nutą historii odzywającą się w tle. Tym razem to wspomnienia z czasów angielskiego kolonializmu, przedwojennych hiszpańskich nastrojów na prowincji, londyńskiej wielkiej kultury i aktywnych rasistowskich trendów społecznych sześćdziesiątych lat. Wszystko wspaniale ze sobą powiązane, płynnie przenikające się w intrygujący, malowniczy i pobudzający zmysły sposób. Książka napisana z dużą wrażliwością i sugestywnością, dotyka cech ludzkiej natury, ekspresji wyrażanych silnych uczuć, motywów postępowań kierowanych z głębi serca. Mieszanka miłości i nienawiści, wierności i zdrady, przyjaźni i odepchnięcia, oddania i nielojalności. Wielkie ambicje, talenty i natchnienia, które potrafią...

Meggie | 2016-11-23

Piękny, doskonały w każdym calu obraz, który wywołuje moc emocji. Przedstawia młodą dziewczynę, która w ręku trzyma odciętą głowę siostry. Ten makabryczny obraz dopełnia czający się po drugiej stronie lew. Ukryta symbolika, piękno i okrucieństwo, paleta barw i siła przekazu. W 1967 roku obraz zostaje przekazany do galerii w Londynie. Niewiele o nim z początku wiadomo. Silnie oddziałuje na odbiorców, lecz stanowi niewiadomą. Nikt się nie spodziewa jeszcze, jak niezwykłą historię skrywa wśród tych pięknych, żywych barw. Historię bolesną, w pewien sposób okrutną, ale też fascynującą. Historię nie tylko dla pasjonatów sztuki, ale także różnych barw życia.

W ostatnim czasie mam szczęście trafiania na książki mocno oddziałujące na wyobraźnię i wzbudzająca zainteresowanie. Bez zbędnych wstępów muszę stwierdzić, że po raz kolejny taka powieść trafiła do moich rąk. Tym razem jest to nietuzinkowa i piękna historia, w której przeplatają się kolory życia i sztuki. Powieść, która płynie z...

książek: 2085
Renax | 2016-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2016

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Nie znam 'Miniaturzystki', nie czytałam, więc nie wiedziałam czego się spodziewać, ale przyciągnął mnie temat obrazu, bo to zawsze wróży dobrą lekturę. Z kolei spodziewałam się czegoś w stylu 'Dziewczyny z perłą' Tracy Chevalier, ale otrzymałam coś więcej, książkę pełną zdarzeń, uczuć, namiętności i rozczarowań.
Akcja rozgrywa się na dwóch planach czasowych. Plan pierwszy to Londyn w roku 1967, a plan drugi to Hiszpania w roku 1936. Oba te plany czasowe dotyczą obrazu pod tytułem 'Rufina i lew', przedstawiającego dziewczynę, stojącą na przeciwko lwa, z głową w ręce. Akcja (a właściwie dwie akcje, że się tak wyrażę niepoprawnie), dotyczy z jednej strony docierania do prawdy o obrazie, który niespodziewanie pojawił się w roku 1967, po drugie docierania do samej siebie przez główną bohaterkę Odelle, utalentowaną pisarkę, która przyjechała z Trynidadu, oraz pełnej namiętności historii rodziny mecenasa sztuki z Wiednia, jego żony i córki oraz dwójki...

Monka | 2016-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

... bardzo ucieszyłam się, kiedy Wydawnictwo Literackie przysłało mi egzemplarz recenzencki najnowszej książki Jessie Burton jeszcze przed jej polską premierą ... byłam od początku tą książką zainteresowana ... moja intuicja mnie nie zawiodła ... jest to bowiem książka, która urzeka czytelnika nastrojowością i w intrygujący sposób ukazuje czar prawdziwej sztuki ... Muza to jedna z najlepszych powieści jakie ostatnio czytałam ... jest to niezwykle interesująca opowieść, której głównymi bohaterkami są kobiety ... kobiety pełne pasji i namiętności, które marząc o wielkiej miłości i o prawdziwej wolności, muszą zmagać się z trudnościami ich współczesnego świata ... akcja całej powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach, jak się na końcu okazuje bardzo mocno ze sobą powiązanych ... jeden plan czasowy to rok 1936 ... akcja rozgrywa się w Andaluzji a główną bohaterką jest tutaj Oliwia, młodziutka dziewczyna, która skrywa w sobie wielki talent ... jest fantastycznie zapowiadającą się...

corgi | 2017-02-11

Sztuka może zmienić ludzkie życie. Życie autora, bohaterów, ale i przypadkowych osób, które z jakiegoś powodu odnajdą dzieło sztuki.

Wielki talent i wielka tajemnica, magiczny obraz nieznanego autora na zawsze zmieni życie początkującej pisarki. Na kartach tej magicznej powieści splata się przeszłość i współczesność, miłość i zazdrość, wielki sukces i wielka tragedia. A życie potrafi być bardziej zaskakujące niż nam się wydaje.

jeke | 2016-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2016

1967 rok, Londyn. Odelle Bastien przybyła z Trynidadu pracuje wraz ze swoją przyjaciółką Cynthią w sklepie obuwniczym. Nie jest to praca marzeń dla ambitnej dziewczyny, która na Uniwersytecie Indii Zachodnich uzyskała dyplom z wyróżnieniem z literatury angielskiej i pisze wiersze. W końcu po pięciu latach usilnych starań Odelle zostaje przyjęta na stanowisko maszynistki w Instytucie Skeltona i czuje, że zbliżyła się o jeden krok do kultury, historii i sztuki, które kocha. Jest zachwycona nową pracą i zmianą jaka zaszła w jej życiu. Jej przełożona, Marjorie Quick, pięćdziesięcioletnia, filigranowa kobieta wywiera na niej wielkie wrażenie, gdyż jest tajemnicza, elegancka, sprawia wrażenie silnej i wpływowej. ,,W jednej chwili potrafi przeistoczyć się z osoby przyjaznej i radosnej w istną wiedźmę, najeżoną i burkliwą, od której lepiej trzymać się z daleka." Między Odelle i Marjorie tworzy się specyficzna więź. Podczas ślubu Cynthi i Sama Odelle poznaje Lawriego Scotta, który...

Anja | 2017-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Czekałam z niecierpliwością na nową powieść autorki „Miniaturzystki”, która absolutnie mnie zachwyciła. Przyznaję miałam spore oczekiwania wobec „Muzy” i nie to, że się zawiodłam najnowszą opowieścią spod pióra Jessie Burton, ale nie zrobiła na mnie aż takiego wrażenia jak jej debiut.
„Muza” wpisuje się w popularny trend powieści z tajemnicami z przeszłości. Akcja, zatem toczy się tu dwutorowo – w latach 60 XX wieku w Londynie, gdzie śledzimy losy ciemnoskórej Odelle, która próbuje odnaleźć się w rzeczywistości wcale nie aż tak nowoczesnej ani tolerancyjnej Anglii i próbuje rozwikłać zagadkę odnalezionego po latach obrazu znanego hiszpańskiego malarza. Drugi główny wątek rozgrywa się w latach 30 XX wieku w Hiszpanii. Obserwujemy perypetie bogatej angielskiej rodziny Schlossów: małżonków Harolda i Sary oraz ich córki Oliwii, którzy przenieśli się z Londynu do Malagi, a także dwójki rodzeństwa Hiszpanów Izaaka i Teresy Roblesów, których los połączył z angielską rodziną. Schlossowie...

Koralina | 2017-01-20
Przeczytana: 18 stycznia 2017

„Dlaczego jesteśmy tak bardzo uwięzieni w godzinach i minutach codzienności? Dlaczego nie potrafimy pójść dalej, żyć tym, czego nie możemy dosięgnąć?”

„Muza” Jessie Burton to intrygująca i klimatyczna opowieść z wielką historią w tle. Ujmuje pięknem języka i subtelną nastrojowością, wypełniając swe strony interesującymi postaciami i zaskakującymi wydarzeniami. Wiele z nich owianych jest mgłą tajemnicy i rodzinnych sekretów, których odkrywanie wzbudza przeróżne emocje.

Narrator zabiera nas w niebanalną podróż do Anglii i Hiszpanii, opisując zdarzenia rozgrywające się na dwóch płaszczyznach czasowych – w latach sześćdziesiątych i trzydziestych ubiegłego wieku. Łączy je zaś jeden tajemniczy i oryginalny obraz zatytułowany „Rufina i lew”.

„Przedstawiona na nim scena była prosta, ale jednocześnie niosła pewne trudne do odczytania treści: po jednej stronie umieszczono postać dziewczyny, trzymającej w rękach odciętą głowę innej młodej kobiety, a po przeciwnej stronie namalowany był...

Zawód: agent. Wywiad z Juliet Mushens

Juliet Mushens pracuje w Londynie jako agent literacki. Ma 30 lat i jeden z największych sukcesów wydawniczych na świecie ostatnich lat na swoim koncie: to ona wprowadziła do świata wydawców Jessie Burton, autorkę sprzedanej w milionowym nakładzie „Miniaturzystki” i „Muzy”. Do Juliet zwracają się osoby, które pragną wydać swoją pierwszą książkę.