Muza

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Muse
literatura piękna

Świat wielkiej sztuki, jeszcze większych namiętności i tajemniczy obraz, który skrywa więcej niż tysiąc słów. Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego...

Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej − lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku... Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być „śpioch”, dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku zaginione w trakcie wojny. Potwierdzają to listy z muzeum Prado oraz fundacji Peggy Guggenheim. Wskutek szczególnego zbiegu okoliczności stenotypistka zatrudniona w galerii, 26-letnia Odelle Bastien, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i niezwykle uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym. Czarnoskórej imigrantki z Trynidadu, która choć nagrodzona prestiżowym literackim wyróżnieniem za debiutanckie opowiadanie, z trudem znajduje swoje miejsce w ksenofobicznym Londynie.

W tej pięknej powieści Jessie Burton raz jeszcze porywa nas w czarowny świat sztuki i artystów, namacalnie wręcz dając odczuć atmosferę minionych dekad, pełną wewnętrznych napięć i niepokoju. Mądra i poruszająca książka o kobiecości, miłości, wolności i sztuce.

Niełatwo powtórzyć spektakularny sukces debiutu, jakim była Miniaturzystka, przetłumaczona na 36 języków i sprzedana w nakładzie miliona egzemplarzy. A jednak Jessie Burton się udało! Mistrzowski akord.

„Przykuwające uwagę postaci, zręcznie poprowadzona narracja, sugestywnie oddana atmosfera dwóch epok [rok 1936 w Hiszpanii i lata 60. w Londynie]”.
– Library Journal

„Oryginalna opowieść o wolności artystycznej, odnajdowaniu własnej formy ekspresji i poszukiwaniu twórczego odkupienia”.
– Publishers Weekly

„W twórczy sposób Burton wtapia w historyczne wątki zagadkę oszustwa o dalekosiężnych konsekwencjach, związku między sztuką a artystą i skomplikowanej trajektorii kobiecych pożądań”.
– Booklist

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
ZAKŁADKA książek: 478

Historia jednego obrazu

Jessie Burton zachwyciła świat „Miniaturzystką”, misternie skonstruowaną powieścią, która przeniosła czytelników do XVII-wiecznej, pełnej tajemnic i intryg, stolicy Holandii. Sprawne pióro autorki ułatwiło wejście w świat Nelli Oortman i jej miniaturowego domku dla lalek. Wraz z ostatnim słowem tej historii chciało się sięgnąć po więcej, jednak Jessie Burton kazała czekać czytelnikom dwa lata na kolejną powieść – „Muzę”.

W latach 30. XX wieku do Andaluzji przeprowadza się rodzina Schlossów. W fince zamieszkuje marszand, jego neurotyczna żona i skryta w sobie córka, Oliwia. Swoją pomoc w utrzymaniu gospodarstwa proponuje miejscowe rodzeństwo – Izaak i Teresa Robles. Nad tą piątką ciąży fatum, ich losy zaczynają wzajemnie od siebie zależeć, coraz silniej na siebie oddziałują.

Trzydzieści lat później pracę w Instytucie Skeletona zaczyna pochodząca z Trynidadu Odelle Bastien. Praca w tym miejscu zapoczątkowała w jej życiu zmiany, o których nie śmiała nawet myśleć. Spotyka się z Lawriem Scottem, nawiązuje specyficzną więź ze swoją przełożoną Marjorie Quick, zaprzyjaźnia z opryskliwą początkowo recepcjonistką Pamelą. Jej życie nabiera zawrotnego tempa, ale okazuje się, że to dopiero zwiastun nadchodzących wydarzeń.

Spoiwem łączącym obie te historie jest „Rufina i lew”, tajemniczy obraz, który powstał w czasach hiszpańskiej wojny domowej i dopiero po trzech dekadach ujrzał światło dzienne. Jego doskonałość zelektryzowała świat sztuki, a autora okrzyknięto geniuszem. Jednak ten cudownie ocalały obraz skrywa mroczną i zawiłą historię, którą próbuje rozwikłać aspirująca pisarka, Odelle Bastien.

„Muza” to niezwykle wciągająca powieść, pełna namiętności, tajemnic i intryg. Burton tę skomplikowaną i wielopoziomową historię poprowadziła w niezwykle sprawny i przemyślany sposób. Pozwala czytelnikowi domyślać się rozwiązania, a gdy ten nabiera pewności co do jego słuszności, autorka dorzuca kolejny element, który momentalnie burzy całą teorię. „Miniaturzystka” była świetnym debiutem, a Burton postawiła sobie wysoko poprzeczkę, której przeskoczenie obarczone było ryzykiem. Na szczęście udało się.

Karolina Purłan

Niesamowita historia i nieprzewidywalna,wspaniała lektura wzrusza do łez bardzo mi się podobała.

ByMagdalena | 2019-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2019

Książka przeokrutnie mi się podobała. Świetna narracja i styl autorki sprawiły, że nie mogłam się oderwać. W połowie książki byłam przekonana, że rozgryzłam całą zagadkę, więc zaskoczenie na końcu było tym bardziej przyjemne. Gorąco polecam, ta książka jest naprawdę świetną rozrywką z magicznym wręcz klimatem.

sara | 2019-06-20
Przeczytana: czerwiec 2019

Nie jest to lekka książka,jest wiele wątków które się ze sobą łączą co sprawia że historia jest nie przewidywalna.Napewno sięgnę po kolejną książkę tej autorki

Karolina | 2019-05-31
Przeczytana: 31 maja 2019

Przyjemna i lekka. W fajny sposób opowiada o sztuce, talentach i wierze we własne umiejętności.

Moniss | 2019-04-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 04 kwietnia 2019

"Muza" to powieść o sztuce dla sztuki, historia tocząca się na przestrzeni 30lat w różnych krajach, z barwnymi postaciami, z kontekstem historycznym to swoista mozaika, którą każdy wielbiciel dobrej literatury znać powienien. Podobnie jak przy "Miniaturzystce" każdy element powieści jest idealnie wyważony i dopasowany, wszytko wydaje się być na swoim miejscu, sama przyjemność z czytania.
Kolejna pozycja Jessie Burton, która mnie zachwyciła, choć przyznam iż na początku ciężko było mi się zabrać za lekturę, jednak później strona goniła stronę i wręcz pożarłam "Muzę" na raz. Autorka zdecydowanie ma olbrzymi talent i z niecierpliwością czekam na jej kolejne książki.

Alicja | 2019-03-31

To książka, którą można ocenić po okladce. Wnętrze jest bowiem równie interesujące i barwne jak ona. Zastanawia mnie, dlaczego tak mało się o niej mówi bo to wciągająca i dobrze napisana historia. Do końca nie byłam pewna zakończenia, za co mogę dać ogromnego plusa.

mszka | 2019-03-10
Przeczytana: 10 marca 2019

Jak ja się rozczarowałam, być może miałam zbyt wysokie oczekiwania. Spodziewałam się powieści na miarę "szczygła" Donny Tartt, tu też historia toczy się wokół dzieła sztuki.
Pomysł jest ciekawy, język wartki, ale jakoś nie mogłam się wciągnąć.. Nie czytałam z zapartym tchem i mało co mnie zaskoczyło, autorka pisze w taki sposób,że wiele wydarzeń można przewidzieć. Z tego wszystkiego epilog był moim zdaniem najlepiej napisany. Znów nie rozumiem tych ochów i achów

MoniS | 2019-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2019

Niesamowita historia od której ciężko się oderwać.
Polecam!

Patrycja Kamińska | 2019-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2019

NIezwykła, zaskakująca, wielowymiarowa. W dodatku dopracowana merytorycznie. Obraz, który jest osią narracji, a cała historia utkana wokół niego tłumaczy przyczyny i skutki.

domii123 | 2019-01-31
Na półkach: 2019, Przeczytane, Ulubione ♥
Przeczytana: 12 stycznia 2019

To było tak dobre! Choć miałam chwile zwątpienia, bo bardzo irytował mnie jeden bohater (Isaak) i gdy często występował, to męczyłam się z czytaniem. Ale mimo wszystko - ta historia jest świetna! Ten styl pisania, ci bohaterowie, ta tajemnica... No po prostu kocham.