Magazyn osobliwości

Wydawnictwo: Czytelnik
The Old Curiosity Shop
literatura piękna
nunachopin

"Magazyn Osobliwości" to bajka, która pozwala nam poczuć klimat dziewiętnastowiecznej Anglii. Bohaterami opowieści są starzec i jego wnuczka Nell. Tytułowy " Magazyn Osobliwości" to stary magazyn w którym znajdziemy wystawione na sprzedaż starocie, wabiące przeszłością i tajemniczością. Głównym wątkiem jest ucieczka Nell i jej dziadka z ogarniętego zawiścią, brudem i ludzkimi oskarżeniami miasta. Ucieczka od samotności. Na tle tych wydarzeń poznajemy wiele niezwykłych postaci. Wspaniała opowieść o walce dobra ze złem. O przemijaniu wszystkiego co materialne i wielkiej przyjaźni.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Sentymentalizm, melodramatyczność, patos nie rażą nas, kiedy jesteśmy osobami dramatu, drażnią tylko wtedy, kiedy zajmujemy pozycję widza".

Po przeczytaniu kolejnej książki Dickensa przyznaję Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej całkowitą rację. Karol Dickens miał ciężkie dzieciństwo, a obraz tego trudnego okresu w jego życiu niejednokrotnie możemy odnaleźć w jego książkach. Problem jednak w tym, że jak dla mnie to chyba trochę za dużo tego dramatyzmu, a każda kolejna książka autora utwierdza mnie w przekonaniu, że wielką miłośniczką twórczości tego angielskiego powieściopisarza niestety nie zostanę.

Inspiracją dla postaci Nell była Mary Hogarth, a że dziewczyna później starości nie dożyła, to i bohaterka "Magazynu osobliwości", mimo nalegań czytelników, nie została przez Dickensa oszczędzona. A reszta książki? Społeczno-obyczajowe pitu pitu, którego podobnie jak w "Klubie Pickwicka" nie byłam w stanie udźwignąć. Pewnie niegrzeczne jest niedocenianie talentów tego angielskiego...

Kasia b | 2018-10-27

Nie brak tu momentów do śmiechu, jak i wzruszeń. Skłania do refleksji, szczegółowo wprowadza w życie anglików z różnych warstw społecznych, z naciskiem na te najbardziej poszkodowane przez los. O ludziach dobrych i podłych, sprytnych i mądrych, szczęśliwych chwilowo lub szczęśliwych mimo wszystko, za to prawdziwie.

Paweł | 2018-07-15
Przeczytana: 2016 rok

Niesamowity klimat

Sagittaire | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Autor ANGLIA
Przeczytana: luty 2016

"Magazyn osobliwości" wydawany był w prasie fragmentami przez co czytelnicy mieli wpływ na treść: gdy spadał popyt wiadomo było, że trzeba było zmienić wątek, czytelnicy pisali listy, prosili autora o to, żeby powieść szła w pożądanym przez nich kierunku. Przez to akcja toczy się szybko, jest ciekawa, wielowątkowa (jak w operze mydlanej - po to aby się za szybko nie kończyło :)). Autor choć był już znany, nie miał jeszcze tak ustabilizowanej pozycji jak pod koniec twórczości - przez co (na szczęście)nie stać go było na toporność, ciężkość i pesymizm bijący od późniejszych jego dzieł. Dzięki temu "Magazyn osobliwości" jest lekturą bardzo dla mnie przyjemną w odbiorze.
cudowne jest, ze wszystko choć tak beznadziejnie się zapowiada, to dobrze się kończy, niesie otuchę i jakąś radość.
Czytałam, że książka ta jest hołdem autora względem siostry jego żony, która była pierwowzorem Nell. I choć autor dał się nakłonić, aby zmienić wszystkie inne wątki na pozytywnie się kończące, to wątku...

malamii | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 lutego 2015

Książkę wypożyczyłam jeszcze w maju zeszłego roku, przeczytałam kilka rozdziałów i jakoś nie mogłam więcej. Nie to, że byłam znudzona, zapowiadało się nawet ciekawie, tylko po prostu nie chciało mi się jej dalej czytać i już (tak, tak, wiem żadne to wyjaśnienie). Wróciłam do niej w ten piątek i, co naprawdę bardzo mnie zdziwiło, przeczytałam całość w weekend. Spodobała mi się. Ciekawi bohaterowie, wciągająca akacja, przyjemny, angielski klimat i narracja. Całość naprawdę bardzo, bardzo fajna, choć czasami trzeba przyznać trochę nudna. Ale to tylko czasami.

undertaker | 2015-01-18

Długo czytałam, nie ma co. Ale na szczęście dotarłam do końca. Szczęśliwie, a może jednak nie do końca, gdyby wziąć pod uwagę fakt, że trochę po przebytej połowie zaczęłam się męczyć. Trochę mi się z "Nędznikami skojarzyło. To przez tyle pozornie niepotrzebnych opisów i wątków, które jednak po jakimś czasie okazują się dobre, bo rozpoczęły coś innego, bo wprowadziły w klimat kolejnego wątku. Męczyłam się trochę również jak w czytaniu "TO", pana Kinga. Ale dotrwałam do końca, całe szczęście! Ta ciężkość sprawia, że przechylam szalę z tą pozycją nieco bardziej na stronę nie-lubienia.
Tytuł może być istną zagadką. Ale mnie się wydaje, iż rozgryzam go. Jest, według mnie, dwuznaczny. Po pierwsze, pierwotne miejsce zamieszkania Nell z jej dziadkiem, po drugie szeroki wachlarz osobliwych postaci, występujących w utworze, postaci różnorodnych, dokładnie umodelowanych.

aga | 2013-12-02

Przecudowna, dzieciaki i ja szczęśliwe.

Karolcia7726 | 2013-08-09

Pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. Zachęciła mnie do dalszego poznawania jego twórczości. Dickens świetnie przedstawia świat, w którym rozgrywa się akcja. Jego bohaterowie na długo pozostają w pamięci czytelnika.

ArtP | 2013-03-13
Przeczytana: 10 marca 2013

Bardzo dobra książka, genialnie napisana. Opis bohaterów (pana Quilpa) to mistrzostwo. Trochę ucieka główny wątek Nell i dziadka. Bardzo fajny język i fajny klimat książki,bardzo polecam

To na pewno jedna z najbardziej sentymentalnych opowieści Dickensa, ale opowiedziana z rozmachem, wielką dbałością o szczegóły i w sposób zapadający w pamięć (nawet jeśli niektóre fragmenty dziś wydawać się mogą łzawe i pretensjonalne).

Miłośnicy prozy angielskiego pisarza odnajdą tu to, co w jego twórczości najlepsze: dynamiczne i wyraziste sylwetki bohaterów, ogromną dawkę ironii i groteski (przy postaci karła wykorzystane hiperbolicznie), dowcipne i szydercze dialogi, literackie konteksty, humor przeplatający się z dramatyzmem. Są tu też intrygi i rodzinna tajemnica, której rozwiązanie w pełni poznajemy dopiero w zakończeniu.

Niektóre wydarzenia są przewidywalne, ale autor nie byłby sobą, gdyby kilka razy nie zaskoczył czytelnika pomysłowymi zwrotami akcji. Między innymi dlatego czyta się tę powieść z wielką przyjemnością i satysfakcją, kibicując bohaterom albo czując do nich niechęć. Stworzenie takich kreacji na pewno wymaga od autora nieprzeciętnych umiejętności. W mojej...