Magazyn osobliwości

Wydawnictwo: Czytelnik
The Old Curiosity Shop
nunachopin

Inne wydania

"Magazyn Osobliwości" to bajka, która pozwala nam poczuć klimat dziewiętnastowiecznej Anglii. Bohaterami opowieści są starzec i jego wnuczka Nell. Tytułowy " Magazyn Osobliwości" to stary magazyn w którym znajdziemy wystawione na sprzedaż starocie, wabiące przeszłością i tajemniczością. Głównym wątkiem jest ucieczka Nell i jej dziadka z ogarniętego zawiścią, brudem i ludzkimi oskarżeniami miasta. Ucieczka od samotności. Na tle tych wydarzeń poznajemy wiele niezwykłych postaci. Wspaniała opowieść o walce dobra ze złem. O przemijaniu wszystkiego co materialne i wielkiej przyjaźni.

To na pewno jedna z najbardziej sentymentalnych opowieści Dickensa, ale opowiedziana z rozmachem, wielką dbałością o szczegóły i w sposób zapadający w pamięć (nawet jeśli niektóre fragmenty dziś wydawać się mogą łzawe i pretensjonalne).

Miłośnicy prozy angielskiego pisarza odnajdą tu to, co w jego twórczości najlepsze: dynamiczne i wyraziste sylwetki bohaterów, ogromną dawkę ironii i groteski (przy postaci karła wykorzystane hiperbolicznie), dowcipne i szydercze dialogi, literackie konteksty, humor przeplatający się z dramatyzmem. Są tu też intrygi i rodzinna tajemnica, której rozwiązanie w pełni poznajemy dopiero w zakończeniu.

Niektóre wydarzenia są przewidywalne, ale autor nie byłby sobą, gdyby kilka razy nie zaskoczył czytelnika pomysłowymi zwrotami akcji. Między innymi dlatego czyta się tę powieść z wielką przyjemnością i satysfakcją, kibicując bohaterom albo czując do nich niechęć. Stworzenie takich kreacji na pewno wymaga od autora nieprzeciętnych umiejętności. W mojej...

Sagittaire | 2016-03-11
Na półkach: Autor ANGLIA, Przeczytane
Przeczytana: luty 2016

"Magazyn osobliwości" wydawany był w prasie fragmentami przez co czytelnicy mieli wpływ na treść: gdy spadał popyt wiadomo było, że trzeba było zmienić wątek, czytelnicy pisali listy, prosili autora o to, żeby powieść szła w pożądanym przez nich kierunku. Przez to akcja toczy się szybko, jest ciekawa, wielowątkowa (jak w operze mydlanej - po to aby się za szybko nie kończyło :)). Autor choć był już znany, nie miał jeszcze tak ustabilizowanej pozycji jak pod koniec twórczości - przez co (na szczęście)nie stać go było na toporność, ciężkość i pesymizm bijący od późniejszych jego dzieł. Dzięki temu "Magazyn osobliwości" jest lekturą bardzo dla mnie przyjemną w odbiorze.
cudowne jest, ze wszystko choć tak beznadziejnie się zapowiada, to dobrze się kończy, niesie otuchę i jakąś radość.
Czytałam, że książka ta jest hołdem autora względem siostry jego żony, która była pierwowzorem Nell. I choć autor dał się nakłonić, aby zmienić wszystkie inne wątki na pozytywnie się kończące, to wątku...

malamii | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 lutego 2015

Książkę wypożyczyłam jeszcze w maju zeszłego roku, przeczytałam kilka rozdziałów i jakoś nie mogłam więcej. Nie to, że byłam znudzona, zapowiadało się nawet ciekawie, tylko po prostu nie chciało mi się jej dalej czytać i już (tak, tak, wiem żadne to wyjaśnienie). Wróciłam do niej w ten piątek i, co naprawdę bardzo mnie zdziwiło, przeczytałam całość w weekend. Spodobała mi się. Ciekawi bohaterowie, wciągająca akacja, przyjemny, angielski klimat i narracja. Całość naprawdę bardzo, bardzo fajna, choć czasami trzeba przyznać trochę nudna. Ale to tylko czasami.

undertaker | 2015-01-18

Długo czytałam, nie ma co. Ale na szczęście dotarłam do końca. Szczęśliwie, a może jednak nie do końca, gdyby wziąć pod uwagę fakt, że trochę po przebytej połowie zaczęłam się męczyć. Trochę mi się z "Nędznikami skojarzyło. To przez tyle pozornie niepotrzebnych opisów i wątków, które jednak po jakimś czasie okazują się dobre, bo rozpoczęły coś innego, bo wprowadziły w klimat kolejnego wątku. Męczyłam się trochę również jak w czytaniu "TO", pana Kinga. Ale dotrwałam do końca, całe szczęście! Ta ciężkość sprawia, że przechylam szalę z tą pozycją nieco bardziej na stronę nie-lubienia.
Tytuł może być istną zagadką. Ale mnie się wydaje, iż rozgryzam go. Jest, według mnie, dwuznaczny. Po pierwsze, pierwotne miejsce zamieszkania Nell z jej dziadkiem, po drugie szeroki wachlarz osobliwych postaci, występujących w utworze, postaci różnorodnych, dokładnie umodelowanych.

Kazik | 2012-01-07

Nic tak nie boli, jak dorwać się do książki bardzo lubianego przez siebie autora tylko po to, by przy niej usnąć z dławiącym rozczarowaniem.
Niby wszystko na swoim miejscu: klimat Anglii tamtych lat, szczypta ironicznego, ale pobłażliwego humoru i galeria barwnych postaci (chociażby komiczny przyjaciel brata Nell czy odrażający antagonista). Może książkę rozmydliła jednak zbyt cukierkowa relacja głównej bohaterki z jej dziadkiem - pewnie, przez kilka rozdziałów ta serdeczna miłość i nieskalanie małej Nell poruszało moje skamieniałe serce, jednak ostatecznie dalsze poznawanie ich losów powodowało uczucie ssania mdławego ulepka ckliwości. Więcej pary, Dickens!
To największa i chyba jedyna wada tej książki, ale sprawiła, że z trudem dotarłam do końca. Są znacznie lepsze pozycje tego autora, to tomiszcze poślijmy w zapomnienie.

Szanita | 2011-03-13
Przeczytana: marzec 2011

Obłęd hazardu, groza, przemoc i zdrada...
Korowód ciekawych postaci - nie tylko tych z pierwszego planu.

Książka mnie bardzo wciągnęła.
Czyta się jak kryminał, ale nie brak przy tym refleksji i wzruszeń.

Asia | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Zachęcona wcześniejszymi doświadczeniami z Dickensem porwałam się na tego klasyka... i poległam. Po czterech miesiącach mordowania się z nią, książka wróciła do biblioteki, przeczytana może w 60%. Historia dość ciekawa, jednak opowiedziana w spósób rozwlekły, działa usypiająco nawet po porannej gimnastyce i kawie. Nie wciągnęła mnie zupełnie, doczytać próbowałam ją jedynie dla zasady, bezskutecznie.

Dasza | 2011-12-03
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Jak wszystkie dzieła Dickensa książka ta ma w sobie coś magicznego. Ukazuje trudy życia podkreślając jednak, iż wystarczy mieć przy sobie kogoś bliskiego, kogo sie naprawdę kocha aby znaleźć siły do dalszej walki i w każdej przykrości odnaleźć ochronną rękę przeznaczenia;)

Karolcia7726 | 2013-08-09

Pierwsza książka tego autora, którą przeczytałam. Zachęciła mnie do dalszego poznawania jego twórczości. Dickens świetnie przedstawia świat, w którym rozgrywa się akcja. Jego bohaterowie na długo pozostają w pamięci czytelnika.

ArtP | 2013-03-13
Przeczytana: 10 marca 2013

Bardzo dobra książka, genialnie napisana. Opis bohaterów (pana Quilpa) to mistrzostwo. Trochę ucieka główny wątek Nell i dziadka. Bardzo fajny język i fajny klimat książki,bardzo polecam