The Jewel in the Crown
literatura angielska, Indie
Agnieszka

Paul Scott (1920-1978), londyńczyk z urodzenia, służył w latach 1940-1946 jako żołnierz armii brytyjskiej i indyjskiej w Zjednoczonym Królestwie, w Indiach i na Malajach. Pierwsza z kilkunastu wydanych przez niego powieści, "Johnnie Sahib", ukazała się w roku 1952, po niej przyszły dalsze, niemal wszystkie osnute na tle wydarzeń w Indiach w czasie trwania i po zakończeniu drugiej wojny...

Pierwsza z kilkunastu wydanych przez niego powieści, "Johnnie Sahib", ukazała się w roku 1952, po niej przyszły dalsze, niemal wszystkie osnute na tle wydarzeń w Indiach w czasie trwania i po zakończeniu drugiej wojny światowej, czyli u schyłku panowania brytyjskiego na subkontynencie. Autor podejmuje ten wątek indyjski tak często, gdyż - jak sam twierdzi - uważa opisywany przez siebie okres za szczególnie żywy i dramatyczny, a poza tym dostrzega w nim metaforę współczesnego świata.

Do najsłynniejszych spośród jego powieści indyjskich należą "The Jewel in the Crown" ("Klejnot Korony", 1966), "The Day of the Scorpion" ("Dzień skorpiona", 1968), "The Towers of Silence" ("Wieże milczenia", 1971), "A Division of the Spoils" ("Podział łupów", 1975) oraz "Staying On" ("Ci, którzy pozostali", 1977).

Pierwsze cztery z nich złożyły się na głośną tetralogię, zatytułowaną ex post "The Raj Quartet" ("Kwartet angloindyjski"); piąta stanowi rodzaj epilogu opowiadającego historię pary Brytyjczyków, którzy nie opuścili Indii po uzyskaniu przez nie niepodległości.

"Klejnot Korony", pierwszy tom tetralogii, przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do gwałtu dokonanego przez kilku Hindusów na młodej Angielce, oraz tragiczne następstwa tego gwałtu. Akcja powieściowa rozgrywa się na szerokim tle dramatycznych wypadków roku 1942, przełomowego na drodze Indii do niezawisłości.

oliwa | 2013-10-23

Bardzo dobra powieść, szkoda, że trochę zapomniana (na jej podstawie nakręcono również serial).
Akcja toczy się w roku 1942 i osiemnaście lat później, choć czasem cofa się aż o XVIII wieku, ukazując historię opisywanych miejsc i postaci. Rok 1942 jest zresztą kluczowy, to w nim rozgrywają się wydarzenia, których dotyczy: „opowieść będzie o gwałcie, o wydarzeniach, które doprowadziły do gwałtu i które nastąpiły potem, i o miejscu, gdzie to się stało. Są osoby, akcja, miejsce akcji - pełny kontekst. Jednakże opowiedzieć tego nie da się w oderwaniu od ciągłości ludzkich losów”.
Najważniejszym elementem tego kontekstu są Indie. Brytyjskie panowanie niby trzyma się mocno, ale już trzeszczy w posadach. Ale kolonializm to oczywiście znacznie więcej niż narzucone prawo i policja czy wojsko, które stoją na jego straży. Dobrze widać to we wstawkach z 1960 roku - Brytyjczycy są tu wciąż bardziej u siebie niż miejscowi.
Za pierwszym razem, dawno temu, czytałam tę książkę trochę jak kryminał,...

Komaga | 2012-10-22
Przeczytana: 19 października 2012

To nie była łatwa książka. Przede wszystkim z powodu beznadziejnego wydania. 400 stron ściśle zadrukowanych małymi literkami...I pewnie dlatego dłużej niż zwykle zajęło mi wciągnięcie się w historię. Skończyłam. I nie wiem co mam robić. Czuję się tak jakbym wróciła z Indii, ze smutnych Indii z okresu schyłku panowania brytyjskiego i stwierdziła, że klimat europejski mi nie odpowiada.

Dama | 2016-09-16
Na półkach: KIK, Przeczytane