Muzyka fal

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Sea Music

W pięknym zakątku Anglii, na kornwalijskim wybrzeżu mieszkają trzy pokolenia Tremainów. Fred i Martha przeżywają radości i smutki jesieni życia. Ich dzieci - wzięta adwokatka Anna oraz wiejski pastor Barnaby - na swój sposób zmagają się z trudnościami osobistymi i rodzinnymi. Wnuczka Lucy próbuje ułożyć sobie życie, a jednocześnie zachować bliskie związki z ukochanymi dziadkami. Dylematy,...

Dylematy, przed którymi stają członkowie rodziny, nabierają głębi i ostrości, gdy Lucy znajduje na strychu stary kufer z dokumentami rodzinnymi i odkrywa tajemnicę, pilnie strzeżoną od ponad pół wieku. Losy członków rodziny - ujawniane w kolejnych odsłonach, w Polsce, Londynie, Berlinie, Kornwalii - ukazują ogrom cierpień, wywołanych wojną, nienawiścią i uprzedzeniami. Przeżycia jednego pokolenia przenoszą się na następne, tkwią w psychice, warunkują relacje między ludźmi na wiele lat. Odsłonięcie prawdy, zarówno historycznej, jak i indywidualnej, pozwala zdjąć piętno przeszłości i budować przyszłość, w której być może historia się nie powtórzy.

Lilian | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Bardzo dobrze zbudowany nastrój.
Z jednej strony teraźniejszość - klimatyczna Kornwalia - dzikie krajobrazy, długa i urozmaicona linia brzegowa, spienione fale, smagający wiatr.
Przeszłość to piękno polskiej natury, bogate lasy, kolorowe ogrody, przejażdżki konne... przeszłość to niestety również getto i Oświęcim.

Skrywana tajemnica drąży powoli umysły bohaterów, budzi ich niepokój a w czytelniku coraz większą ciekawość.
Nie można oddzielić swoich losów od przeszłości, za dnia pozory normalnego życia, noce to nawiedzające koszmary ... sielanka i dobro zniweczone przez podłość - niewyobrażalne bestialstwo, które zgotowali jedni ludzie drugim.

" Jeśli człowiek postępuje okrutnie i potrafi płakać, czy jego okrucieństwo jest mniej brutalne niż wówczas, gdy popełnia je z obojętnością albo radością? "

atram_78 | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Po czym poznaję, że książka jest rewelacyjna? Ano po tym, że czytając, mam wrażenie, że oglądam bardzo dobry film, że stoję obok bohaterów i uczestniczę w ich życiu. Tak było w przypadku tej książki. Piękna, wzruszająca i bardzo wciągająca lektura. Polecam oczywiście!

Jenah | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Czy kłamstwo wypowiedziane w dobrej wierze można usprawiedliwić? Kłamstwo jest niczym innym jak tylko oszukiwaniem innych, a nawet samego siebie. Może ono więc być czymś dobrym? Czy świadomość, że własna egzystencja, jak i całej rodziny zbudowana jest na fałszywych fundamentach może pozwolić spokojnie spać, a potem rano budzić się z uśmiechem na twarzy i z radością patrzeć w przyszłość? A co jeśli prawda, na dodatek bardzo bolesna, wyjdzie na jaw? W przypadku losów Marthy i Freda odpowiedzi na te wszystkie pytania i wątpliwości nie mogą być jednoznaczne.

Małżeństwo Marthy i Freda jest niezwykle szczęśliwe i udane. Nie ma wątpliwości, że tych dwoje ludzi, którzy są ze sobą już kilkadziesiąt lat, bardzo się kochają. Niestety, w ich życie wkrada się coś, co burzy porządek każdego dnia. To choroba Marthy, która pustoszy umysł i pamięć kobiety. Alzheimer. Fred czuje się tak, jakby tracił miłość swojego życia - nie cieleśnie, lecz duchowo, i nie może się z tym faktem pogodzić.

"Jej...

Indygo | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Sięgnęłam po tę książkę trochę z przypadku- poleciła mi ją Pani bibliotekarka. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie żałuję. To dokładnie coś czego szukałam- choć brak w niej spektakularnych czynów i postaci,niesamowicie mnie wciągnęła. Zapewne dlatego, że jest tak bardzo bliska rzeczywistości.

Powieść przepełnia wyjątkowy, nostalgiczny klimat, ale też dramatyzm. Niejednokrotnie się przy niej wzruszyłam. Bohaterowie zmagają się z problemami jakich doświadcza niemal każdy z nas, to zwykli ludzie z krwi i kości, ze swoimi lękami, marzeniami i...tajemnicami. Z przeplatanych ze sobą teraźniejszości i wspomnień wyłania się świetne studium relacji rodzinnych.To także ciekawie przedstawiony obraz osób dotkniętych traumą.

Jednym słowem- książka pełna emocji.

iguszka | 2012-04-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 września 2010

"Muzykę fal" przeczytałam jednym tchem. Dwupłaszczyznowy czas akcji sprawia, że jesteśmy na przemian w niemal sielankowej, pachnącej i urokliwej Kornwalii z wojenną, ponurą Polską.

Sara McDonald stworzyła osobliwy portret kilku osób, kilku pokoleń, którzy mają swoje tajemnice i swoje problemy. Ukazała obraz miłości: zarówno wypaczonej jak i prawdziwej, potrafiącej pokonać sprzeciw. Pokazała też jak potrafi nagle zmienić się mentalność człowieka, jego sposób bycia, wręcz jakie niskie normy moralne może ktoś przybrać, ale z czasem jakie może odczuwać też wyrzuty sumienia.

Tylko ostrzegam: potrafi wciągnąć, rozśmieszyć, wzruszyć i przede wszystkim jest w niej ważne przesłanie!

Aneta Krasińska | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Właśnie skończyłam czytać powieść pt.: Muzyka fal i choć o muzyce ani słowa, to dałam się ponieść falom morza oblewającego piękną i aromatyczną Kornwalię.

Autorka w ciekawy sposób przeplata teraźniejszość z tragiczną przeszłością bohaterów, która przez całe życie miała wpływ na wybory, jakich dokonywali. Kolejne strony odsłaniają mroczną tajemnicę starych, schorowanych ludzi, którzy zmierzyli się z okrucieństwami wojny. I choć powieści nie napisała Polka, to ukazane przez nią wydarzenia są bardzo realistyczne, niemal namacalne i wciąż wzbudzające emocje. Wystarczy jedno słowo: Oświęcim, aby moja wyobraźnia została uruchomiona, a ta powieść potwierdza te wyobrażenia.

Wydawać by się mogło, że czasy II wojny światowej za nami i demony powinny już dawno popaść w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Historia bowiem wciąż zatacza krąg i wciąż wybuchają kolejne konflikty. W tym kontekście gdzieś jakby na marginesie autorka "przemyca" informacje o konflikcie na Bałkanach i...

monika | 2011-07-26
Przeczytana: 22 lipca 2011

Co przeżyli ci, którzy przeszli holokaust? Czy mimo okropieństwa wojny i obozu zagłady można ułożyć sobie szczęśliwe życie? Jak te okropieństwa odbiera młodsze pokolenie? Właśnie o tym jest ta książka. Rodzinna tajemnica skrywana przez kilkadziesiąt lat. Pytania bez odpowiedzi. Polecam.

edtta | 2014-08-10

Książka bardzo ciekawa! Choć czytałam ją parę miesięcy (sama nie wiem dlaczego), to naprawdę jest interesująca. Polecam!

Lidia Witkowska | 2015-12-11
Przeczytana: 2014 rok

Dobra książka, choć akcja toczy się w Anglii, to historia losów bohaterów sięgają do Wschodnich Prus i burzliwych czasów okrutnej wojny, gdzie żyjący obok siebie ludzie, sąsiedzi często Przyjaciele stają się wrogami i ich czyny sięgają daleko w przyszłość.
A wielu ludzi sądzi,że ich osobiste czyny to ich sprawa, nikomu nic do tego, a tak naprawdę tak nie jest, nasze czyny i nasze decyzje nie są obojętne innym, bo to one tworzą nie tylko naszą historię życia ale też i historie innych.
Dowodem na to jest i ta książka i losy jej bohaterów. To prawdziwa i oddana miłość ich scala i leczy rany tak głęboko zadane dawno temu.
Chciałabym by i moja miłość do końca była taka silna, to zadanie a nie dar...

SigSauer | 2011-06-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2011

To piękna i wzruszająca książka. Szczególnie poruszające są urywki wspomnień z czasów II wojny - sytuacja Żydów, getto, Oświęcim i cały ogrom zła, jaki się tam wydarzył. Nie da się uciec od przeszłości, nawet jeżeli się tego bardzo chce, ale autorka przekonuje, że da się żyć szczęśliwym życiem pomimo bolesnych wspomnień.