Muzyka fal

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Sea Music

W pięknym zakątku Anglii, na kornwalijskim wybrzeżu mieszkają trzy pokolenia Tremainów. Fred i Martha przeżywają radości i smutki jesieni życia. Ich dzieci - wzięta adwokatka Anna oraz wiejski pastor Barnaby - na swój sposób zmagają się z trudnościami osobistymi i rodzinnymi. Wnuczka Lucy próbuje ułożyć sobie życie, a jednocześnie zachować bliskie związki z ukochanymi dziadkami. Dylematy,...

Dylematy, przed którymi stają członkowie rodziny, nabierają głębi i ostrości, gdy Lucy znajduje na strychu stary kufer z dokumentami rodzinnymi i odkrywa tajemnicę, pilnie strzeżoną od ponad pół wieku. Losy członków rodziny - ujawniane w kolejnych odsłonach, w Polsce, Londynie, Berlinie, Kornwalii - ukazują ogrom cierpień, wywołanych wojną, nienawiścią i uprzedzeniami. Przeżycia jednego pokolenia przenoszą się na następne, tkwią w psychice, warunkują relacje między ludźmi na wiele lat. Odsłonięcie prawdy, zarówno historycznej, jak i indywidualnej, pozwala zdjąć piętno przeszłości i budować przyszłość, w której być może historia się nie powtórzy.

Lilian | 2016-05-07
Przeczytana: 07 maja 2016

Bardzo dobrze zbudowany nastrój.
Z jednej strony teraźniejszość - klimatyczna Kornwalia - dzikie krajobrazy, długa i urozmaicona linia brzegowa, spienione fale, smagający wiatr.
Przeszłość to piękno polskiej natury, bogate lasy, kolorowe ogrody, przejażdżki konne... przeszłość to niestety również getto i Oświęcim.

Skrywana tajemnica drąży powoli umysły bohaterów, budzi ich niepokój a w czytelniku coraz większą ciekawość.
Nie można oddzielić swoich losów od przeszłości, za dnia pozory normalnego życia, noce to nawiedzające koszmary ... sielanka i dobro zniweczone przez podłość - niewyobrażalne bestialstwo, które zgotowali jedni ludzie drugim.

" Jeśli człowiek postępuje okrutnie i potrafi płakać, czy jego okrucieństwo jest mniej brutalne niż wówczas, gdy popełnia je z obojętnością albo radością? "

atram_78 | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Po czym poznaję, że książka jest rewelacyjna? Ano po tym, że czytając, mam wrażenie, że oglądam bardzo dobry film, że stoję obok bohaterów i uczestniczę w ich życiu. Tak było w przypadku tej książki. Piękna, wzruszająca i bardzo wciągająca lektura. Polecam oczywiście!

MoniS | 2017-03-06
Przeczytana: 05 marca 2017

Jestem przeszczęśliwa, że ta książka wpadła w moje ręce. W mojej opinii opis na okładce może troche zmylić. Myślałam, że będzie to zwykła powieść obyczajowa a okazało się, że jest czymś o wiele głębszym i bardzo wartościowym. Jest to opowieść o rodzinie naznaczonej cierpieniem. Rodzinie, w której echo wojny i getta oraz Oświęcimia odbija się w snach.
Pięknie napisana, niesamowita książka o której długo nie zapomnę.
Gorąco, gorąco polecam!

Jenah | 2013-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2013

Czy kłamstwo wypowiedziane w dobrej wierze można usprawiedliwić? Kłamstwo jest niczym innym jak tylko oszukiwaniem innych, a nawet samego siebie. Może ono więc być czymś dobrym? Czy świadomość, że własna egzystencja, jak i całej rodziny zbudowana jest na fałszywych fundamentach może pozwolić spokojnie spać, a potem rano budzić się z uśmiechem na twarzy i z radością patrzeć w przyszłość? A co jeśli prawda, na dodatek bardzo bolesna, wyjdzie na jaw? W przypadku losów Marthy i Freda odpowiedzi na te wszystkie pytania i wątpliwości nie mogą być jednoznaczne.

Małżeństwo Marthy i Freda jest niezwykle szczęśliwe i udane. Nie ma wątpliwości, że tych dwoje ludzi, którzy są ze sobą już kilkadziesiąt lat, bardzo się kochają. Niestety, w ich życie wkrada się coś, co burzy porządek każdego dnia. To choroba Marthy, która pustoszy umysł i pamięć kobiety. Alzheimer. Fred czuje się tak, jakby tracił miłość swojego życia - nie cieleśnie, lecz duchowo, i nie może się z tym faktem pogodzić.

"Jej...

Indygo | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Sięgnęłam po tę książkę trochę z przypadku- poleciła mi ją Pani bibliotekarka. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że nie żałuję. To dokładnie coś czego szukałam- choć brak w niej spektakularnych czynów i postaci,niesamowicie mnie wciągnęła. Zapewne dlatego, że jest tak bardzo bliska rzeczywistości.

Powieść przepełnia wyjątkowy, nostalgiczny klimat, ale też dramatyzm. Niejednokrotnie się przy niej wzruszyłam. Bohaterowie zmagają się z problemami jakich doświadcza niemal każdy z nas, to zwykli ludzie z krwi i kości, ze swoimi lękami, marzeniami i...tajemnicami. Z przeplatanych ze sobą teraźniejszości i wspomnień wyłania się świetne studium relacji rodzinnych.To także ciekawie przedstawiony obraz osób dotkniętych traumą.

Jednym słowem- książka pełna emocji.

iguszka | 2012-04-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 września 2010

"Muzykę fal" przeczytałam jednym tchem. Dwupłaszczyznowy czas akcji sprawia, że jesteśmy na przemian w niemal sielankowej, pachnącej i urokliwej Kornwalii z wojenną, ponurą Polską.

Sara McDonald stworzyła osobliwy portret kilku osób, kilku pokoleń, którzy mają swoje tajemnice i swoje problemy. Ukazała obraz miłości: zarówno wypaczonej jak i prawdziwej, potrafiącej pokonać sprzeciw. Pokazała też jak potrafi nagle zmienić się mentalność człowieka, jego sposób bycia, wręcz jakie niskie normy moralne może ktoś przybrać, ale z czasem jakie może odczuwać też wyrzuty sumienia.

Tylko ostrzegam: potrafi wciągnąć, rozśmieszyć, wzruszyć i przede wszystkim jest w niej ważne przesłanie!

Aneta Krasińska | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

Właśnie skończyłam czytać powieść pt.: Muzyka fal i choć o muzyce ani słowa, to dałam się ponieść falom morza oblewającego piękną i aromatyczną Kornwalię.

Autorka w ciekawy sposób przeplata teraźniejszość z tragiczną przeszłością bohaterów, która przez całe życie miała wpływ na wybory, jakich dokonywali. Kolejne strony odsłaniają mroczną tajemnicę starych, schorowanych ludzi, którzy zmierzyli się z okrucieństwami wojny. I choć powieści nie napisała Polka, to ukazane przez nią wydarzenia są bardzo realistyczne, niemal namacalne i wciąż wzbudzające emocje. Wystarczy jedno słowo: Oświęcim, aby moja wyobraźnia została uruchomiona, a ta powieść potwierdza te wyobrażenia.

Wydawać by się mogło, że czasy II wojny światowej za nami i demony powinny już dawno popaść w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Historia bowiem wciąż zatacza krąg i wciąż wybuchają kolejne konflikty. W tym kontekście gdzieś jakby na marginesie autorka "przemyca" informacje o konflikcie na Bałkanach i...

monika | 2011-07-26
Przeczytana: 22 lipca 2011

Co przeżyli ci, którzy przeszli holokaust? Czy mimo okropieństwa wojny i obozu zagłady można ułożyć sobie szczęśliwe życie? Jak te okropieństwa odbiera młodsze pokolenie? Właśnie o tym jest ta książka. Rodzinna tajemnica skrywana przez kilkadziesiąt lat. Pytania bez odpowiedzi. Polecam.

edtta | 2014-08-10

Książka bardzo ciekawa! Choć czytałam ją parę miesięcy (sama nie wiem dlaczego), to naprawdę jest interesująca. Polecam!

Lidia Witkowska | 2015-12-11
Przeczytana: 2014 rok

Dobra książka, choć akcja toczy się w Anglii, to historia losów bohaterów sięgają do Wschodnich Prus i burzliwych czasów okrutnej wojny, gdzie żyjący obok siebie ludzie, sąsiedzi często Przyjaciele stają się wrogami i ich czyny sięgają daleko w przyszłość.
A wielu ludzi sądzi,że ich osobiste czyny to ich sprawa, nikomu nic do tego, a tak naprawdę tak nie jest, nasze czyny i nasze decyzje nie są obojętne innym, bo to one tworzą nie tylko naszą historię życia ale też i historie innych.
Dowodem na to jest i ta książka i losy jej bohaterów. To prawdziwa i oddana miłość ich scala i leczy rany tak głęboko zadane dawno temu.
Chciałabym by i moja miłość do końca była taka silna, to zadanie a nie dar...