Poczet królów i książąt polskich

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
83-7227-810-5
historia, Polska, Matejko
historyczna
Marek

Autorskie spojrzenie na życie i dokonania władców państwa polskiego od jego historycznych początków do końca niepodległego bytu I Rzeczypospolitej. W książce znalazły się wszystkie polskie głowy koronowane oraz ci z książąt, którym w okresie rozbicia dzielnicowego dane było władać Krakowem. Czterdzieści siedem składających się na Poczet szkiców to nie suche i najeżone datami życiorysy, lecz próba oceny ich bohaterów – bardzo niekiedy kontrowersyjna i różna od tego, czego uczono nas w szkołach – a także nieco informacji o realiach i obyczajach epoki, w której przyszło im żyć i panować. Czytelnik znajdzie tu również odpowiedź na niezbyt może dla losów Polski istotne, ale intrygujące pytania:
1. Dlaczego twórca pierwszego „Pocztu”, Jan Matejko, obraził się na Henryka IV Probusa, Wacława III Czeskiego oraz kilku innych książąt i usunął ich ze swego monumentalnego dzieła?
2. Czy królowa Jadwiga była „królem Jadwigą”? Czy dzieci w szkołach słusznie straszy się Konradem Mazowieckim? Kiedy Zygmunt Stary został Starym? Czy Władysław IV to rzeczywiście władca wybitny? Ile żon miał Kazimierz Wielki? Dlaczego Bolesław Wstydliwy był wstydliwy? I wiele innych.

Antoniuss | 2016-04-02
Przeczytana: 2008 rok

Pocztów królów i książąt polskich było już kilka, jednak ten autorstwa Marka Urbańskiego zawiera bardzo oryginalne podejście do tematu. Już samo to, że inspiracją dla autora nie były obrazy Jana Matejki, a Aleksandra Lessera jest interesujące - szkoda tylko, że portrety władców pojawiają się tylko na okładce. Oryginale są również opinie autora na temat poszczególnych władców: Marek Urbański ostro krytykuje kilku władców tradycyjnie uważanych za wybitnych, np. Bolesława Krzywoustego, Władysława Łokietka czy Władysława IV Wazę. Przy decydowaniu o wielkości monarchy autor kierował się głównie nie jego sławą i przewagami wojennymi, a trwałością dokonań. Ich chociaż nie zgadzam się z wieloma zawartymi w niej opiniami, to lekturę ,,Pocztu..." polecam, gdyż jest to okazja do spojrzenia na nasze dzieje z innej perspektywy.

Łukasz | 2016-07-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 lipca 2016

W zasadzie nie wiele można o tej książce dobrego powiedzieć. Na plus na pewno zaliczę:
- Sarkastyczne wypowiedzi autora, w dobrym tonie i stosownie do sytuacji - Język składny i zrozumiały i..... i mniej więcej tyle.

Minusy to na pewno dziwny sposób przedstawienia władców, dużo powtarzania się i nadmierna skupianie się na koligacjach i relacjach rodzinnych. Zupełnie zmarginalizowane dokonania władców oraz najistotniejsze wydarzenia podczas ich panowania. Dużo dywagacji o tym co "mogli zrobić ale nie zrobili" i co by było gdyby...

Generalnie nie polecam, podobnie z pocztem królowych tego autora.

Piotr Solecki | 2011-10-27

Warto, ciekawie napisana i do tego wiele własnych przemyśleń autora.

kaka | 2016-06-09
Lyanna | 2016-01-30