Historia Polonica
historia, średniowiecze
historia

Inne wydania

Kronika Mistrza Wincentego Kadłubka to drugie z kolei wybitne dzieło, leżące u podstaw polskiej historiografii, pisanej po łacinie, które na długie stulecia miało wywierać olbrzymi wpływ na kolejne

Danway | 2011-04-18
Przeczytana: 1999 rok

Fragmenty...

Annalynne | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Czytasz, ale nie wiesz, co czytasz.
Takie krótkie podsumowanie mojej przygody z Kadłubkiem.
Zdecydowanie wolę Anonima, chociaż u niego brakowało opisów, sytuacje były o wiele przejrzyściej zarysowane.

A co do wymyślania... Akurat historycy tak uparcie twierdzą, że wszystko sfałszowane, a gdyby dokładniej przeczytać, wiele prawdy siedzi między słowami. Warto też zwrócić uwagę na to, że zarówno Gall Anonim, Kadłubek jak i Długosz nieco nawymyślali i pomiędzy treść wpletli własne przekonania. Bardziej lub mniej perswazyjnie, ale jednak.
Do tego dwaj pierwsi kronikarze pisali "pod dyktando", że tak powiem.

Kroniki Kadłubka, gdyby nie toporny zapis, na pewno zostałyby przeze mnie wyżej ocenione. Właśnie za brak suchości w relacjonowaniu wydarzeń.

Mikosek17 | 2014-11-13

Szczerze muszę wyznać, że nie będę najlepiej wspominał lektury "Kroniki polskiej" Wincentego Kadłubka Po przeczytaniu kroniki Galla Anonima nastawiłem się, iż będzie to utwór podobny, wciągający, a zarazem bogaty w informacje historyczne na temat Polski. Niestety stosunek anegdot oraz dygresji do faktycznych informacji jest niepokojący. Jeśli chce się dowiedzieć czegoś konkretnego trzeba przebrnąć przez mniej więcej 10-15 stron odejść od głównego tematu, po czym wyłapać coś konkretnego, co jest opisane w kilku zdaniach. Jeśli najpierw czytało się tekst Anonima to prawie połowa książki Kadłubka jest tym monotonniejsza, gdyż opisuje prawie te same kwestie. Początkowo wydaje się to dosyć ciekawe, że autor odwołuje się do tylu opowieści związanych ze znanymi postaciami historycznymi. Wskazuje to na jego erudycję i urozmaica tekst, lecz niestety tylko do czasu. Im dłużej się czyta książkę, tym staje się to coraz bardziej uciążliwe. W pewnym momencie już nie wiadomo o czym się czyta....

odoaker | 2011-04-24
Przeczytana: 14 kwietnia 2011

Wartościowa pozycja dla każdej osoby interesującej się historią Polski.
Ciekawe treści miały być rozrywką intelektualną dla dworu polskich władców owego okresu. Tym sposobem mamy pierwszą książkę fantasy w Polsce :)

książek: 1992
kryptonite | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

O wiele bardziej wolę kronikę Galla Anonima, nie tylko dlatego, że krótsza, ale również bardziej przyjemna w czytaniu. Kadłubek może trochę uatrakcyjnia kronikę Polski, ale jak dla mnie wyszło mu nie za dobrze.

Gość wymyśla cuda na kiju, ale przeczytać trzeba. Gall Anonim rządzi.

comafan | 2015-04-05

Według mnie najlepsza polska kronika średniowieczna. Przy pierwszym czytaniu może wydawać się trudną, lecz przy ponownych lekturach odkrywa się jej genialność. Zwraca uwagę również wstęp Brygidy Kurbis, najwybitniejszej uczonej, która o Kadłubku pisała.

Nina | 2011-03-23
Przeczytana: 23 marca 2011

Przeczytałam, bo mi kazali.

Midsummer12 | 2015-02-16
Przeczytana: 2009 rok

Z kroniką ma ta książka niewiele wspólnego. Jest raczej bardzo ubarwionym opowiadaniem. Polecam szczególnie zainteresowanym, ja przeczytałam, bo musiałam. Żadna przyjemność.

Anna | 2011-05-06

Lubię czytać takie pozycje w celu uzupełnienia wiedzy, kiedy książka podstawowa, którą właśnie czytam nie zaspokaja mojej ciekawości.