Mity greckie

Seria: Meandry Kultury
Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
The Greek Myths
kalina

Mity greckie Roberta Gravesa (1895-1985) angielskiego pisarza (autora bestsellerowych powieści historycznych, między innymi Ja Kladiusz i Klaudiusz i Messalina), poety, historyka, kulturoznawcy - to do dzisiaj njlepsze, najpełniejsze i najciekawiej opracowane kompendium wiedzy o wierzeniach i kulturze starożytnych Greków.. Od powstania świata z Chaosu i narodzin olimpijskich bogów przez prace Herkulesa aż do Wojny Trojańskiej i powrotu Odyseusza. Graves oprowadza po tym świecie z literacką biegłością i niezwykłą, erudycyjną wiedzą. Przedstawia różne, często nawet sprzeczne, wersje i interpretacje mitów tworząc z nich jednak jednolitą całość. W rezultacie proponuje nam świetnie literacko napisaną encyklopedię wiedzy o kulturze greckiej, niezbędną zarówno dla specjalistów jak i dla każdego poszukiwacza wiedzy o bogach, herosach, nadzwyczajnych wydarzeniach, które inspirowały Homera, Sofoklesa, Eurypidesa i wiedzy o tym co w zasadniczym stopniu ukształtowało europejską kulturę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Audrey60 | 2018-11-03
Przeczytana: 1995 rok

Doskonale napisana książka. Autor przywołuje różne wersje mitów. Wyjaśnia, skąd te różnice. Po jej przeczytaniu zupełnie inaczej spojrzałam na mitologię, którą zafundowal szkolnej braci Jan Parandowski. Rozumiem, dlaczego tak wiele rzeczy ukrył, ale tym samym sprawił, że pewne kwestie zostały jakby zafałszowane.

Sensej | 2017-03-27

Bardzo wartościowa książka napisana przez znawcę tematu, historyka, badacza mitów i powieściopisarza, o szerokich zainteresowaniach, a mianowicie Roberta Gravesa. Wyczerpujące i najobszerniejsze opracowanie wszystkich mitów greckich. Moja ulubiona pozycja dotycząca mitów. ;)

Książka, w oryginale wydawana zazwyczaj w dwóch tomach (ja posiadam wydanie w jednym mega grubym tomie liczącym około 800 stron), zawiera szczegółowe opracowanie wierzeń i podań zawartych w mitologii greckiej. Posiada opis aż 171 greckich mitów, opowiadających m.in. o stworzeniu świata, charakterystyce bogów i zawierające opis przygód wszystkich możliwych herosów. Można w niej spotkać mity o mało znanych:

- bóstwach (zwłaszcza bardzo starych, przed nastaniem tzw. Ładu Olimpijskiego) jak np. Ajter, Nyks, Adanos, Sandos, Forkys, Megajra, Aello, Taumas, Telchinowie
- potworach np. Ajks, Lamia, Empusa, Karkinos
- półbogach np. Kyknos, Autolykos

PLUSY

+ Duża objętość
+ Kopalnia wiedzy!
+ Bardzo dobrze...

Miejska_Pustelniczka | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

Bardzo rzetelnie napisana mitologia grecka. Pokazane są warianty tego samego mitu w różnych miejscowościach, liczne przypisy. Wersja jest mało fabularna (np. porównując z wersją Parandowskiego), ale lepiej udokumentowana.

Marcin | 2013-05-04
Na półkach: Przeczytane, historia

Dobrze jest wracać do mitologii. Historie o tych dawnych, baśniowych bohaterach wciąż mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. Tak przyjęło się uważać. Robert Graves rzuca jednak wyzwanie nadmiernie psychologizującym interpretacjom mitów na rzecz odkrywania ich przez pryzmat uwarunkowań społecznych i religijnych. W dodatku ta mnogość wątków i szereg alternatywnych historii mitycznych postaci, różnych wersji tych samych opowieści... Wszystko to czyni lekturę ciekawą i inspirującą.

Dominika | 2018-06-22

Super pozycja żeby zapoznać się lub przypomnieć sobie znane mity greckie ale też poszerzyć znajomość mitologii. Czyta się świetnie. Jasno i ciekawie przekazane opowieści, ładnym językiem i bez zbędnych ubarwień czy dziwnych uproszczeń. Podoba mi się pokazanie różnych wersji mitów.

Objaśnienia autora pod każdym mitem są bardzo ciekawe. Nie sądzę, że można wszystkiemu, co znajduje się w tej sekcji, wierzyć w stu procentach i przyjmować to za prawdę. Widać, że autor snuje domysły, które czasem idą dosyć daleko. Mimo to można wyczytać tu dużo ciekawostek, pobudzić wyobraźnię i zbudować sobie szerszy i lepszy ogląd na to jak mógł wyglądać świat starożytnych Greków.

Narcyz | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Mitologia grecka z opracowaniem religioznawczno- antropologicznym. Bardzo fajna rzecz. Warto byłoby jednak przed lekturą (lub po) przeczytać coś o społeczeństwach i ich religii ludów Grecji i okolic w II i III tysiącleciu p.n.e. Graves przedstawia kontekst bardzo wąsko, a przydałaby się wiedza nieco szersza odnośnie tamtych społeczeństw. Niestety takiej wiedzy nie mam więc trochę ciężko mi się to czytało. Niemniej jakąś wiedzę wyciągnąłem (nawet sporą bo nie miałem w tym temacie prawie żadnej).

Mity greckie to temat-rzeka. Mnogość tematów, mnogość ujęć, słowem źródło niewyczerpane. Robert Graves w swojej znanej i popularnej pracy podjął się przedstawienia tego fascynującego zagadnienia. Mity zostały zestawione chronologicznie w stu siedemdziesięciu jeden rozdziałach. Każdy z nich został ujęty w trzy częściową strukturę: mityczna opowieść, przypisy pozwalające wskazać literackie źródło przekazu, wreszcie własną interpretację mitów autorstwa samego Gravesa. System jest bardzo dobry, ponieważ czytelnik może sobie uświadomić, "skąd my to właściwie wiemy". Sama mityczna narracja oraz przypisy zasługują na bardzo wysoką ocenę. Gorzej jest z interpretacjami. Całość pisana jest pod tezę o Białej Bogini, matriarchacie i innych takich sprawach. Argumentacja jest maksymalnie naciągana, dowody czerpane z symboliki liczb, kwiatów, zwierząt, podejrzanych etymologii (wszystko to niesamowicie rozrzucone od sasa do lasa pod względem chronologicznym i geograficznym)... Sporo głupot tam...

SamNieWieszKto | 2014-01-18

Zbiór mitów (bardzo rozległy) z komentarzem (bardzo obszernym). Komentarz jak wspominałem jest bardzo obszerny, opiera się na źródłach religioznawczych, porównawczych, kulturoznawczych i archeologicznych. W prawdzie do ich interpretacji można się momentami przyczepić (moim zdaniem autor momentami trochę za często wtrąca się z własną ideologią) jednak wydaje mi się, że jego intuicje, wskazujące na istnienie wcześniejszych warstw mitologicznych i próby ich poszukiwania są całkowicie słuszne. Tym bardziej, że - jeśli dokładniej się przyjrzeć - od czasów homeryckich do momentu działania głównych mitografów zieje przepaść wieków niemalże równa, jak między naszymi czasami, a czasami Mieszka I. Przez ten okres przez greckie wierzenia przeorała się natomiast przynajmniej jedna, duża reforma religijna epoki hellenistycznej.

Dwa, że nawet gdyby przemyślenia autora uznać za nieprawidłowe, to nadal jest to bardzo duży zbiór mitów z bardzo obszernym komentarzem. Tak rozległy, że nasz, stary,...

Dariusz | 2018-09-27
Przeczytana: 27 września 2018

Jest duża różnica między mitami Roberta Gravesa, a Janem Parandowskim.
Mity Gravesa, są wersją rozszerzoną i bardzo dobrze opisaną. Czytaniu pomagają przepisy, bo nie zawsze tekst musi być zrozumiały. Większość mitów, człowiek czytał i znał, ale też są mity, które pierwszy raz czytałem. Zawsze lubiłem czytać o Hadesie, herosi wchodzili, wychodzili każdy wiedział gdzie znajduje się. Fajna książka polecam dla każdego miłośnika starożytnej Grecji.

Ensis | 2011-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Ta książka to prawdziwa encyklopedia mitów greckich. Poza zbiorem mitologicznych historii (nierzadko w różnych wersjach) zawiera opracowanie do każdego mitu, pozwala zrozumieć przyczyny jego powstania, pokazuje przykłady paralelnych historii w innych starożytnych kulturach.
Dużym plusem jest również to, że specjalistyczna terminologia została ograniczona do niezbędnego minimum.