Mity greckie

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The Greek Myths
kalina

Inne wydania

Mity greckie Roberta Gravesa (1895-1985) angielskiego pisarza (autora bestsellerowych powieści historycznych, między innymi Ja Kladiusz i Klaudiusz i Messalina), poety, historyka, kulturoznawcy - to do dzisiaj njlepsze, najpełniejsze i najciekawiej opracowane kompendium wiedzy o wierzeniach i kulturze starożytnych Greków.. Od powstania świata z Chaosu i narodzin olimpijskich bogów przez prace Herkulesa aż do Wojny Trojańskiej i powrotu Odyseusza. Graves oprowadza po tym świecie z literacką biegłością i niezwykłą, erudycyjną wiedzą. Przedstawia różne, często nawet sprzeczne, wersje i interpretacje mitów tworząc z nich jednak jednolitą całość. W rezultacie proponuje nam świetnie literacko napisaną encyklopedię wiedzy o kulturze greckiej, niezbędną zarówno dla specjalistów jak i dla każdego poszukiwacza wiedzy o bogach, herosach, nadzwyczajnych wydarzeniach, które inspirowały Homera, Sofoklesa, Eurypidesa i wiedzy o tym co w zasadniczym stopniu ukształtowało europejską kulturę.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Marcin | 2013-05-04
Na półkach: Przeczytane, historia

Dobrze jest wracać do mitologii. Historie o tych dawnych, baśniowych bohaterach wciąż mogą nam wiele powiedzieć o nas samych. Tak przyjęło się uważać. Robert Graves rzuca jednak wyzwanie nadmiernie psychologizującym interpretacjom mitów na rzecz odkrywania ich przez pryzmat uwarunkowań społecznych i religijnych. W dodatku ta mnogość wątków i szereg alternatywnych historii mitycznych postaci, różnych wersji tych samych opowieści... Wszystko to czyni lekturę ciekawą i inspirującą.

Mity greckie to temat-rzeka. Mnogość tematów, mnogość ujęć, słowem źródło niewyczerpane. Robert Graves w swojej znanej i popularnej pracy podjął się przedstawienia tego fascynującego zagadnienia. Mity zostały zestawione chronologicznie w stu siedemdziesięciu jeden rozdziałach. Każdy z nich został ujęty w trzy częściową strukturę: mityczna opowieść, przypisy pozwalające wskazać literackie źródło przekazu, wreszcie własną interpretację mitów autorstwa samego Gravesa. System jest bardzo dobry, ponieważ czytelnik może sobie uświadomić, "skąd my to właściwie wiemy". Sama mityczna narracja oraz przypisy zasługują na bardzo wysoką ocenę. Gorzej jest z interpretacjami. Całość pisana jest pod tezę o Białej Bogini, matriarchacie i innych takich sprawach. Argumentacja jest maksymalnie naciągana, dowody czerpane z symboliki liczb, kwiatów, zwierząt, podejrzanych etymologii (wszystko to niesamowicie rozrzucone od sasa do lasa pod względem chronologicznym i geograficznym)... Sporo głupot tam...

SamNieWieszKto | 2014-01-18

Zbiór mitów (bardzo rozległy) z komentarzem (bardzo obszernym). Komentarz jak wspominałem jest bardzo obszerny, opiera się na źródłach religioznawczych, porównawczych, kulturoznawczych i archeologicznych. W prawdzie do ich interpretacji można się momentami przyczepić (moim zdaniem autor momentami trochę za często wtrąca się z własną ideologią) jednak wydaje mi się, że jego intuicje, wskazujące na istnienie wcześniejszych warstw mitologicznych i próby ich poszukiwania są całkowicie słuszne. Tym bardziej, że - jeśli dokładniej się przyjrzeć - od czasów homeryckich do momentu działania głównych mitografów zieje przepaść wieków niemalże równa, jak między naszymi czasami, a czasami Mieszka I. Przez ten okres przez greckie wierzenia przeorała się natomiast przynajmniej jedna, duża reforma religijna epoki hellenistycznej.

Dwa, że nawet gdyby przemyślenia autora uznać za nieprawidłowe, to nadal jest to bardzo duży zbiór mitów z bardzo obszernym komentarzem. Tak rozległy, że nasz, stary,...

Juliaxxx | 2015-01-05
Na półkach: 2013, Lektury, Przeczytane

Najgorsza lektura jaką czytałam - doszłam do końca, ale ile nieprzyjemności sprawiało mi czytanie.

ania | 2011-10-28

Mity- uczyły,zastępowały bajki,straszyły konsekwencjami,opowiadały o religii i zastępowały książki.Wiele aktualnych do dziś w swym przekazie-o miłości macierzyńskiej,o poświęceniu w imię przyjaźni i rodziny.Ciekawe-ze względu na wymiar historyczny i poznanie ludzkiej natury,która (aż tak bardzo) nie zmieniła się przez tysiąclecia.

Ensis | 2011-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Ta książka to prawdziwa encyklopedia mitów greckich. Poza zbiorem mitologicznych historii (nierzadko w różnych wersjach) zawiera opracowanie do każdego mitu, pozwala zrozumieć przyczyny jego powstania, pokazuje przykłady paralelnych historii w innych starożytnych kulturach.
Dużym plusem jest również to, że specjalistyczna terminologia została ograniczona do niezbędnego minimum.

Natalia | 2010-09-06

Mitologia grecka w ujęciu Roberta Gravesa znacznie się różni od ugrzecznionej Parandowskiego, którą można czytać dzieciom na dobranoc. Bardzo bogata interpretacja na różnych poziomach, lektura obowiązkowa dla fanów antyku.

Gra_ce | 2012-09-02

Sięgnęłam w związku z planami ponownego wyjazdu nad Morze Czarne. Argonauci, Prometeusz, Medea, Złote Runo... Jak widać tamte tereny "od zawsze" była w orbicie kultury śródziemnomorskiej i działały na wyobraźnię.
Rozłożyste i przejrzyste opracowanie Gravesa (próbuje dać czytelnikowi rozróżnienie między rytualnym "mimem" mitycznym a filozoficznymui powiastkami, późniejszymi egzegezami, fantazjami literackimi itp). Dowiedziałam się bez zdziwienia, że tak popularny "mit" o Narcyzie jest wymysłem Hezjoda, a nie "starożytnym przekazem". W sumie bez zdziwienia - ciekawe tylko, co na to orędownicy współczesnej poppsychologii, która zrobiła z tej opowiastki niemal "mit założycielski" swoich "psychologicznych ewangelii" :-)

aklerre | 2011-10-18

Według mnie najbardziej oddająca prawdę mitologia grecka. Pełna przemocy i zła, bezpośredności. Porównując Graves'a z na przykład Parandowskim, widać ogromną różnicę.

Kasia | 2014-12-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Czasy gimnazjalne spędziłam z Gravsem! Jego mitologia podobała mi się najbardziej, przewyższa Parandowskiego czy Kubiaka!