Królewskie skandale

Weltbild
2003-01-01
2003-01-01
Zbigniew Kościuk

Przyznam się, że jak na "zabawną i utrzymaną w lekkim stylu" książkę, humoru tu nie znalazłam. Ani styl pisania, ani treść nie podziałały na mnie rozweselająco. Co prawda miejscami było dość wciągająco, ale tylko miejscami.
Pierwszy zarzut - większość tematów potraktowana jest po łepkach, tylko zaznaczona, a niekiedy wręcz ograniczona do wypunktowania "kto, co, komu", rzadko kiedy jak. Treść też skupia się na wąskim gronie królów Francji, Anglii, papieży i cezarów, minimalnie liźnięci są carowie Rosyjscy i tyle. Co mnie raziło, to fakt, że autor w swoim ciężarze gatunkowym np. usunięcie z dworu swojej dwórki przez Elżbietę I i zabójstwo swojego syna przez Iwana Groźnego. Miałam wrażenie, że niektóre "opowieści" są zrobione na siłę, bo trzeba wymienić koniecznie wszystkich władców Anglii i Francji, niezależnie od ich rzeczywistego poziomu "szaleństwa".
Brakowało mi też jakiegoś, bo ja wiem, pogłębienia tematu. Może ograniczenia ilości przywołanych przypadków, ale skupieniu się na nich.
Poza tym, co brzmi paradoksalnie w świetle wcześniejszych słów, dużo za mało dla mnie było skandali w tej książce. To raczej luźne historie o wadach i przywarach władców. Ich polityce i, trzeba przyznać, okrucieństwie, ale dla mnie za mało było tu smaczków. Większość historii znałam i przyznam się, że przytaczane po raz enty trochę mnie nudziły. Aczkolwiek, dla kogoś innego mogą być rzeczywiście szokujące czy fascynujące.
Co do humoru, to do mnie nie przemówił. Mimo iż autor starał się pisać lekko, mam wrażenie, że nie do końca mu wyszło. Zupełnie jakby chciał dostać dobrą ocenę w szkole za wypracowanie - żeby było poprawne, lekkie do czytania, ale prywatnie wolę już "jechanie po bandzie" w stylu "Historii bez Cenzury" czy prac Ludwika Stommy, niż "pośmiejmy się, ale tak by nikogo nie urazić".
Tak więc, ja oceniam książkę neutralnie. Czytała się przyzwoicie, ale nie porwała. Ale to tylko moja prywatna opinia i macie święte prawo się z nią nie zgadzać.

Dziwny i zaskakujący przemocą jest ten świat dzisiejszy, ale to co działo się kiedyś to tragedia. Opisano to w sposób łagodny i nie wulgarny , ale wyobrażam sobie to musiało być okropne.
Polecam

Polecam

Wg. opisu okładkowego, książka Farquhara to "szokująco prawdziwe opowieści o najnikczemniejszych, najdziwaczniejszych i najbardziej rozwiązłych królach, królowych, carach i cesarzach". I w zasadzie na tym opiera się cała jej treść. Mamy tu szereg ciekawostek o przeróżnych władcach, ich rodzinach, ale też podstępnych poddanych i sługach, a także niemoralnych papieżach i innych przedstawicielach religijnych.

Całość jest przedstawiona w całkiem przyjemnej do czytania, skondensowanej formie, nawet osoby nie będące zaznajomione jakoś szczegółowo z historią poszczególnych dynastii, ogarną poszczególne zawiłości i powiązania pomiędzy poszczególnymi, opisywanymi osobami. Sporo tu, jak można się spodziewać, wątków erotycznych, morderstw, opisów stosowanych tortur, czy wymyślnych zachcianek ludzi władzy. A fantazję mieli oni szczególną, faktycznie, zdarzały się opisy mocno wykraczające poza normy, aczkolwiek większość władców miała dość podobne upodobania i wiele anegdot bywało zbliżonych do siebie.

Dla bardziej wnikliwych badaczy historii pomocnym dodatkiem są drzewa genealogiczne, oś czasu oraz notki "w pigułce" o królach Anglii, Francji i Rosji.

Małym minusem jest sam układ logistyczny książki - ułożony tematyką, a nie postaciami, przez co nie raz o tej samej osobie czytamy w kilku rozdziałach, co wzbudza nieco poczucia chaosu.

Całkiem luźna i przyjemna lektura, wielu z tych ciekawostek nie znałam wcześniej. Dla zainteresowanych tematem mogę polecić.

Książka wydana ekonomicznie - kolorowe miękkie okładki, klejona, papier przyzwoity biały. Liczy 319 stron i kilka grafik w tekście, są też drzewa genealogiczne rodów panujących dawnej Europy . Praca opisuje pobieżnie różne mniejsze i większe skandale z życia licznych królów , cesarzy i carów. Jest też sporo historii z życia związanych z walką o władzę i panowanie. Książka skupia się głównie na królach angielskich i francuskich, jest też nieco o cezarach rzymskich,królach hiszpańskich, austriackich,papieżach oraz carach rosyjskich a także coś o napoleonie, Rasputinie itd./jest też sporo o królowych i cesarzowych/.
Generalnie jest to praca skonstruowana na zasadzie krótkich ciekawostek z życia owych osób, bez zbędnego zagłębiania się w temat. Sięgając po tą książkę nie spodziewajmy się zbyt wiele. To coś jakby dzisiejsze życie gwiazd ze stron tabloidów tylko nieco bardziej pikantne lub straszne.

Moja rekomendacja: Książka mimo wszystko dobra. Zapewnia nieco relaksu w przerwach pomiędzy oglądaniem świata kiepskich, M jak mdłości a pasjonującą lekturą dajmy na to o kolejnych wybrykach Dody, Steczkowskiej, Mandaryny czy innych "gwiazd".... Raz można przeczytać.
umiarkowanie polecam dla zainteresowanych.

Pełna ciekawostek książka, zgodnie z tytułem, opisujące skandale dotyczące różnych władców (nie tylko królów, ale i papieży).

Autor najwięcej miejsca poświęca moralnym słabościom, mniejszym i większym grzeszkom, seksualnym wybrykom, wynaturzeniom itp. Nie bazuje jednak tylko na sensacjach, lecz przedstawia również pozytywne strony swoich bohaterów (np. rzetelnie wylicza kulturalne zasługi francuskiego króla Ludwika XIV). To uważam za duży plus.

Poszczególne postacie zostały tu odbrązowione, a wśród skandalistów odnajdujemy i bardzo znanych władców (np. starożytnego Nerona, carycę Katarzynę II oraz angielskiego Henryka VIII i jego sześć żon),i mniej sławnych.

Całość napisana jest barwnie, ze znajomością tematu, czasem autor pozwala sobie na różne żarty i pokazuje bohaterów w krzywym zwierciadle, niemal kopniakiem zrzucając ich z tronów, stołków i wysokich progów.

Ma ta książka również porażający i ponadczasowy wymiar - pokazuje, jak bardzo władza potrafi deprawować i jak zdeprawowani ludzie sięgają po władzę, a także jak w blasku ich złej sławy grzeją sobie tyłki i robią kariery różne przydupasy (brzmi znajomo?:))

bardzo "lekka" pozycja jak na kategorię historyczną, z chęcią przeczytałabym więcej książek tego typu

Historia trochę z innej strony. Lekkie, zabawne, miła rozrywka na koniec dnia. Ale to brzmi, gdy czyta się o takich okrucieństwach ;)

Zdanie z omówienia książki:
Królewskie skandale ukazują najlepsze, lub najgorsze, przykłady wybryków, których królowie dopuszczali się w ciągu minionych wieków. Od starożytnego Rzymu po Anglię epoki edwardiańskiej, od wspaniałych sal Wersalu po najciemniejsze lochy Bastylii, wielcy monarchowie Europy przodowali w nieludzkim wychowaniu potomstwa, rywalizacji na śmierć i życie i patologicznej żądzy. Jedni ginęli haniebną śmiercią, drudzy, zwyczajnie, nie mieli dość szczęścia.
Moja opinia: dosyć przerażająca jest ta książka, doprawdy po prześledzeniu kilku biografii - miałam dosyć, humoru raczej w niej nie dostrzegłam.

Zdanie z omówienia książki:

Sięgnęłam po tę książkę ot tak - dla odprężenia. I pod tym względem się nie zawiodłam. ogólnie jednak książka taka sobie. Gdybym nie znała wcześniej historii niektórych władców, to czytanie tej antologii byłoby dla prawdziwym wyzwaniem. Poszczególne rozdziały wprowadzały w mojej głowie duży chaos. Brakowało mi też jasnego określenia na początku rozdziału jasnego określenia czasu i kraju, z którego dany władca pochodzi. Sięganie na tył książki i szukanie poszczególnych władców było nader uciążliwe. Ogólnie jednak jak każda książka jest warta przeczytania. :)

To się naczytałam. Niby niewiele nowych rzeczy się dowiedziałam, bo Michael Farquhar w swojej książce przytacza większość znanych mi już z innych książek faktów i plotek. Jednak skomasowanie ich w jednej niezbyt grubej książce poraża. Cieszę się, że nie żyłam w tamtych czasach i nie należałam do królewskiego rodu.
Korowód odrażających postaci, władców tego świata, kościelnych i świeckich, z których niewielu może świecić dobrym przykładem.
Autor wyciągnął na wierzch ich najbardziej spektakularne w złym sensie dokonania. Wszystkie siedem grzechów głównych ma tu swoich godnych przedstawicieli.
Trochę trudności może sprawiać forma, którą nadał autor swojej książce, tzn. ta sama postać jest przedstawiana w kilku miejscach raczej pod względem tematu przewodniego danego rozdziału, a nie chronologii postaci. Może to być problem dla czytelnika mniej obeznanego w historii.
Niewątpliwie książka nie jest żadnym kompendium wiedzy historycznej, lecz napisana w plotkarskim stylu, na pewno zapada w pamięć.
Godna polecenia jako zachęta, że historia też może być ciekawa.

Korowód odrażających postaci, władców tego świata,...

• Historyczne
  • Popularnonaukowe